دکوراسیون

شستن و برق انداختن آشپزخانه در خانه تکانی شب عید تنها در 9 مرحله

همیشه شستن آشپزخانه و برق انداختن آشپزخانه یک طرف و بقیه کارهای خانه تکانی شب عید یک طرف دیگر. در اغلب موارد شستن آشپزخانه به مراتب ازنظافت سایر قسمت های دیگر مشکل تر است چرا که علاوه بر شستن کابینت ها و دیوارها باید به فکر نظافت تمام وسایل و ظرف و ظروف آشپزخانه، ماشین لباس شویی و ظرفشویی و یخچال فریزر هم باشید. در نتیجه ممکن است کارتان یکروزه در آشپزخانه تمام نشود. اما به طور کلی کار تمیز کردن هر آشپزخانه ای به ترتیب 9 مرحله ای که در ادامه آمده است انجام می شود. اگر براساس این مراحل پیش بروید خیلی راحت تر هستید به شرطی که همه این مراحل را دست تنها انجام ندهید.با ما همراه باشید تا در آکادمی دکورچوب به مرور این موضوع بپردازیم

همیشه شستن آشپزخانه بین تمام کارهای خانه تکانی از بقیه به مراتب سنگین تر است. شاید علت اصلی آن این باشد که بعد از گذشت یک سال و جمع شدن حجم زیادی از توده های چربی بر روی در و دیوار آشپزخانه و چرب شدن کابینت ها کارتان را در زمان شستشو و نظافت خانه تکانی خیلی سخت تر می کند. مخصوصا اینکه آشپزخانه با توجه به آن همه وسیله ای که دارد تنها کار شما در زمان شستن آشپزخانه به تمیز کردن و برق انداختن کابینت ها و کاشی و کفپوش پارکت لمینت خلاصه نمی شود و هر چیز دیگری چون ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی، غذا گرمکن و دستگاه مایکروفر، آبمیوه گیری و مخلوط کن و همزن و آسیاب، اجاق گاز و هود، یخچال و فریزر و خیلی از اقلامی که درهر آشپزخانه ای ضروری است نیاز به مراقبت و تمیز شدن دارند و باید در زمان شستن آشپزخانه آنها را در نظر داشته باشید.

حتما نباید انتظار داشته باشید در طی یک روز کل آشپزخانه تان را برق بی اندازید مگر اینکه در طی سال مرتب هر کدام از قسمت ها را تمیز کرده باشید. از آنجا که همه پخت و پز و شستشو برخی از مواد غذایی قبل از طبخ فقط در آشپزخانه انجام می شود و تمیز بودن محیط و مخصوصا سینک ظرفشویی نقش زیادی بر روی سلامت افراد خانواده دارد تنها در زمانی خانه تکانی شب عید به فکر برق انداختن کلی آشپزخانه نباشید. توصیه همه کارشناسان بر این است که حداقل در طی سال هر آشپزخانه ای دست کم باید دو بار به طور کامل از بالا به پایین شسته شود. اما بهترین کار این است در صورت نیاز هر چهار ماه یک بار همه جا را کامل بشویید.

در صورتی که کفپوش آشپزخانه تان پارکت لمینت است نمی توانید به راحتی همه جا را با آب بشویید در نتیجه در چنین شرایطی خوب است که هر ماه با استفاده از مواد شیشه پاکن تمام دیوارها و کاشی ها و همین طور بدنه کابینت ها را تمیز کنید و چربی ها را پاک کنید. بنابراین وقتی به انتهای سال برسید آشپزخانه تان با حجم زیادی از چربی برای تان همچون کابوسی نخواهد بود که مجبور شوید به یکباره با شیلنگ آب و سطلی پر از کف و اسفنج به جان آشپزخانه بیفتید و سپس مجبور به تعویض پارکت لمینت شوید.

برای این کار شمار تنها نیاز به یک برنامه ریزی و نظم کاری در انجام امور منزل دارید و با دنبال کردن مدوام این برنامه خواهید دید که در زمان خانه تکانی شب عید کارتان خیلی راحت تر خواهد بود و مهمتر از آن این است که در تمام فصول سال خانه ای کاملا مرتب و تمیز همچون شب عید خواهید داشت. اما در این مقاله قصد داریم در مورد مهمترین کارهایی که در برق انداختن آشپزخانه در خانه تکانی لازم است انجام شود صحبت کنیم تا برای شروع سال جدید از تمیزی منزل تان بیشتر لذت ببرید پس با ما همراه باشید.

مراحل تمیز کردن آشپزخانه

گام های تمیز کردن آشپزخانه

برای اینکه انرژی خود را در زمان تمیز کردن آشپزخانه به خوبی مدیریت کرده باشید و کمتر دچار خستگی شوید هرگز از اینکه آشپزخانه ای تر و تمیز و براق و فوق العاده چشمگیر داشته باشید خود را تحت فشار نگذارید.

1- رفع گرفتگی لوله سینک اولین قدم در شستن آشپزخانه

اولین کاری که باید در نظافت آشپزخانه درخانه تکانی شب عید انجام دهید این است که در تمامی آب راه های آشپزخانه مخصوصا در درون لوله های سینک یک شب قبل از شروع خانه تکانی لوله بازکن بریزید. کاملا از سالم بودن وضعیت لوله های آب و عدم هر نوع گرفتگی مطمئن شوید.

2- ظرف های آشپزخانه را کامل بشویید

دومین قدم برای داشتن آشپزخانه تمیز و مرتب این است که باید در طول سال و حتی در طول هفته وقت کافی برای تمیز کردن هر کدام از قسمت های آشپزخانه را ایجاد کنید. اما اگر می خواهید به خاطر عید نوروز کل آشپز خانه را خوب بشویید و برق بی اندازید اول از همه باید همه وسایل آشپز خانه اعم از ظرف و ظروف را با دستمال نخی تمیز کنید و یا در صورت نیز با مایع ظرفشویی بشویید و سپس ظروف را کامل خشک کنید و جایی خارج از آشپزخانه بگذارید. سپس سایر وسایل پر مصرف آشپزخانه نظیر مایکروفر و … را تمیز کنید و بیرون آشپزخانه بگذارید.

3- اجاق گاز را خوب تمیز کنید

حالا نوبت اجاق گاز است تا سریع آن را تمیز کنید. نحوه تمیز کردن اجاق صفحه ای، رومیز و سایر انواع اجاق گاز های دیگر متفاوت از هم است. با توجه به دفترچه راهنمای گاز به تمیز کردن آن اقدام کنید. اما یک کار که کاملا قدیمی و ثابت شدن برای از بین بردن تمامی لکه ها و کثیفی ها و رفع سوختی های موجود روی گاز است با سرکه و جوش شیرین کاملا قابل حل است. با استفاده از این دو گازتان کاملا تمیز و روشن می شود.

4- در زمان شستن کابینت ها به نوع جنس آن دقت کنید

حالا که ترتیب ظرف های آشپزخانه را داده اید و تمام قفسه ها را تخیله کرده اید و همه قوطی های حبوبات و خشکبار را تمیز کردید و بیرون از آشپزخانه گذاشته اید نوبت به شستن و تمیز کردن کابینت ها رسیده است. اما قبل از هر چیز باید این موضوع را در نظر داشته باشید که آیا کابینت های آشپزخانه منزل شما با آب سازگاری کامل را دارد؟ و آیا می توانید با خیال راحت با سطل کف و شیلنگ آب همه جای آن را بشویید؟ نحوه تمیز کردن همه آشپزخانه ها مثل هم نیست. برخی از کابینت ها را می توانید با تماس مستقیم آب بشویید و سپس خشک کنید اما درون و بیرون برخی از کابینت ها را با استفاده از اسپری تمیز کننده و دستمال باید تمیز کرد تا سالم بمانند.

حتما بخوانید: نحوه تمیز کردن کابینت های مختلف مثل هم نیست

5- سطح روی کابینت، کانتر و جزیره آشپزخانه را برق بی اندازید

یکی از مراحل برق انداختن آشپزخانه، تمیز کردن سطح کابینت می باشد. جنس سطح روی کابینت ها و کانتر آشپزخانه تان از هر جنسی که هست را با استفاده از وایتکس یا هر نوع ماده شوینده دیگری می توناید مثل گل تمیز کنید. اگر جنس سطح کانتر و کابینت و جزیره از سنگ بود با استفاده از یک سنگ شوی خوب می توانید آن را کاملا براق کنید.

حتما بخوانید: سرکه و جوش شیرین قوی ترین شوینده برای خانه تکانی جهت حذف کرونا ویروس از محیط زندگی

6- سینک ظرفشویی را مثل روز اول برق بی اندازید

اگر سال هاست که از عمر سینک ظرفشویی تان می گذارد و استیل آن کدر شده است و براقیت و شفافیت روز اولش را ندارد می توانید با استفاده از جوش شیرین و سرکه سفید سینک و شیر ظرفشویی را کاملا تمیز و براق کنید. کافی است روی تمام قسمت های مورد نظر جوش شیرین بپاشید و سپس سرکه سفید را بر روی آن اسپری کنید و حداقل یک ساعت صبر کنید و سپس با فرچه یا سیم ظرفشویی همه قسمت ها را خوب بسابید و آب بکشید.

7- ماشین لباسشویی و ظرفشویی را تمیز کنید

چهارمین کاری که می توانید انجام دهید شستشوی داخل لباسشویی و ماشین ظرفشویی با استفاده از مواد مخصوص و سازگار با آنها است. معمولا برای تمیز کردن داخل ماشین لباسشویی در داخل مخزن آن می توانید مواد شوینده و یا جوش شیرین بریزید و سپس آن را روشن کنید تا به مدت یک ساعت بدون هیچ لباسی کار کند تا هر نوع مواد زائد باقی مانده از شستشوهای قبلی از بدنه آن خارج شود. البته در مورد ماشین ظرفشویی با توجه به دستورالعملی که در دفترچه راهنما آن آماده است باید اقدام به تمیز کردن آن کنید. اما به طور معمول با توجه به نوع برند ماشین ظرفشویی از نمک مخصوص شستشو استفاده می کنید تا رسوبات باقی مانده در داخل محفظه دستگاه کاملا پاک شود. سپس بدنه دستگاه را با استفاده از اسپری شیشه پاکن می توانید کاملا تمیز و براق کنید.

8- ترتیب یخچال فریزر را بدهید

تمام ظرف های داخل یخچال را خارج کنید و به دقت بررسی کنید. ببینید محتویات کدام یک از ظروف خراب شده است و یا در شروف انتضاع است و سریع آن را دور بی اندزید. هرگز ظروف قدیمی و کهنه را نگه ندارید و ظرف های نو را جایگزین آنها کنید تا به ارتقا سلامت خود و خانواده تان کمک کرده باشید. ظرف های سالم و قابل استفاده تمیز بشویید و خشک کنید. تمام کشوها و لوازم جداشدنی را بیرون بیاورید و با آب گرم بشویید و خشک کنید. داخل بدنه یخچال را با سرکه و جوش شیرین جرم گیری کنید. اکنون همه قطعات را مثل روز اول سر جای خودش نصب کنید. سپس سقف یخچال فریزر و اطراف بدنه را تمیز کنید.

9- کف آشپزخانه را خوب بشویید

اگر کف آشپزخانه تان ستگ و سرامیک باشد خیلی راحت می توانید با آب بشویید و تمیز کنید اما اگر کف آشپزخانه با پارکت لمینت کفپوش شده باشد هرگز چنین امکانی برای تان میسر نخواهد بود. اما می توانید با استفاده از اسپری تمیز کننده و سازگار با نوع لمینت آن را کاملا تمیز کنید و تمام چربی های سطح روی آن را پاک کنید.

جمع بندی:

می بینید که شستن آشپزخانه چندان راحت نیست و کلی کار خرده ریز دیر هم در کنارش هست که ما به آن اصلا اشاره هم نکردیم اما اصلی ترین کارهایی که برای شستن آشپزخانه در شب عید لازم و ضروری است اشاره کردیم. به خاطر همین است که می گوییم در طول سال همیشه وقت کافی برای تمیز کردن دوره ای هر کدام از قسمت های آشپزخانه را ایجاد کنید تا در شب عید از نظر جسمی به شما سخت نگذرد. آشپزخانه وقتی تمیز و مرتب است همه خانم ها در آن از آشپزی کردن بیشتر لذت می برند.

بنابراین اصلی ترین قسمت ها را همیشه مرتب نگهدارید. اگر طبق ترتیبی که توضیح دادیم عمل کنید آشپزخانه را راحت تر تمیز می کنید. هرگز از اینکه بخواهید همه کارهای آشپزخانه را یک روزه انجام دهید خوداری کنید. حداقل دو تا سه روز برای کلیه کارهای گفته شده در زمان شستن آشپزخانه در شب عید وقت لازم است مگر اینکه همه اعضای خانواده در این کار مشارکت داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا