قرنیز

انتخاب رنگ قرنیز به چه شکل است؟

رنگ قرنیز

وقتی رؤیای تغییرات بزرگ در فضای منزل را از ذهنمان می گذرانیم همیشه فکر می کنیم ایجاد تغییرات بزرگ مربوط به تغییرات اصلی می باشد درصورتیکه می توانید با تغییرات جزئی تحول بزرگی در فضای منزلتان ایجاد کنید. یکی از این تغییرات کوچک اما مهم مربوط به انتخاب رنگ قرنیز است.

نکات انتخاب رنگ قرنیز

قرنیز که نواری باریک است که بین کفپوش و دیوارها را می پوشاند و درانواع سرامیکی، سنگی، چوبی و پی وی سی موجود است، چنان در نمای کلی منزل نقش دارند که کمتر کسی می تواند از حساسیت انتخاب رنگ آن به سادگی بگذرد. در مورد اهمیت انتخاب رنگ قرنیز گفتیم اما اغلب سؤالات بسیاری در این حیطه بوجود می آید. مثلاً آیا رنگ قرنیز باید مشابه رنگ دیوار باشد؟ آیا باید رنگ قرنیز را با رنگ پارکت لمینت ست کنیم؟ می توان رنگ قرنیز را متضاد رنگ دیوار انتخاب کرد؟ این سؤال و سؤالات مشابه ما را برای نوشتن این مقاله ترغیب کرد. پس تا انتها با مجله دکورچوب همراه باشید.

انتخاب رنگ قرنیز: روشن یا تیره

در مقالاتی که در مورد انتخاب پارکت لمبنت برای منزل و همین طور انتخاب کاغذ دیواری گفتیم که به طور کلی برای محیط های کوچک از پارکت لمینت های رنگ روشن استفاده می گردد تا محیط بزرگتر جلوه داده شود و خانه محیطی زنده داشته باشد و برای محیط های بزرگ رنگ روشن کاربرد بیشتری دارد. اگرچه موضوع دکوراسیون داخلی تابع قوانین و مقررات نیست و  در بسیاری از موارد قانون شکنی و عبور از خط قرمزها به زیباتر شدن فضا کمک کرده است.

مناسب ترین رنگ برای قرنیز

در مورد انتخاب رنگ قرنیز هم این موضوع کم و بیش صدق می کند. یعنی درصورتیکه فضای شما کوچک است رنگ قرنیزها بهتر است روشن باشد و درمواقعی که منزل شما بزرگ است قرنیزهای تیره تر توصیه می شوند. نکته مهمی که وجود دارد این است که قرنیزهای روشن به سرعت آلودگی محیط را جذب می کنند و ظاهر نازیبایی به خود می گیرند بنابراین لازم است متریال استفاده شده در آن از انواع قابل شستشو باشد.

انتخاب رنگ قرنیز: هماهنگ یا متضاد

در این مورد دیدگاههای مختلفی وجود دارد و کاملاً بستگی به سلیقه شما دارد. اجازه دهید ابتدا با دیدگاه مرسوم تر شروع کنیم. در این دیدگاه توصیه می شود رنگ قرنیز با رنگ کفپوش همخوانی داشته باشد ولی یک درجه تیره تر باشد تا نمای بهتری داشته باشد. طرفداران این رویکرد افرادی هستند که ترجیح می دهند تابع قوانین و مقررات رایج در دکوراسیون داخلی باشند. اما اگر اندکی ماجراجو باشند احتمالاً عاشق دیدگاه دوم یعنی تضاد در رنگ قرنیز و دیوار و کفپوش خواهید بود.

هارمونی یا تضاد رنگ ها

در این رویکرد رنگ قرنیز کاملاً برخلاف محیط پیرآمون انتخاب می شود. یعنی درصورت تیره بودن دیوارها کفپوش به رنگ سفید یا روشن انتخاب می شود و در مورد دیوارهای روشن کفپوش تیره. درواقع آنها معتقدند رنگ های متضاد بخوبی یکدیگر را تکمیل می کنند و از این طریق هارمونی و تعادل در فضا ایجاد می شود.

انتخاب رنگ قرنیز: سرد یا گرم

هر چند در این موضوع هم مانند انتخاب پارکت لمینت و همین طور کاغذ دیواری هارمونی و هماهنگی اجزا و لوازم منزل بسیار اهمیت پیدا می کند. در بسیاری از موارد دیده شده است که به دلیل عدم هارمونی کابینت و کاغذ و سایر وسایل با این که هر کدام به شکل مجزا بسیار زیبا بوده اند اما ترکیب  زیبایی در کنار هم تشکیل نداده اند. به عنوان مثال در انتخاب کاغذ دیواری از رنگ های گرم و در انتخاب کابینت و همین طور لمینت از رنگ های سرد استفاده شده است.

رنگ سرد یا گرم در انتخاب قرنیز

همین طور عدم استفاده مناسب از رنگ های خنثی در انتخاب بر عدم هماهنگی بین اجزا و لوازم خانه افزوده است. بنابراین انتخاب رنگ سرد یا گرم نیز صرف نظر از اینکه شما طرفدار رویکرد سنتی (هارمونی) یا نوین (تضاد) رنگ ها هستید متفاوت است. اما انتخاب شما هر کدام که باشد نباید منجر به بر هم خوردن تعادل فضای منزل شما شود.

راهنمای انتخاب رنگ قرنیز برای خانه های کوچک

نحوه انتخاب کردن رنگ برای خرید قرنیز هم به اندازه رنگ دیوار، کفپوش، و سایر قسمت های منزل دارای اهمیت است. لزومی ندارد در زمان تغییر دکوراسیون منزل تغییرات کلی در منزل ایجاد کنید، حتی رعایت کردن یک سری نکات جزئی به زیبایی منزل شما کمک مؤثری خواهد کرد.

اصول انتخاب رنگ قرنیز

همیشه و هر زمان به محض اینکه فردی تصمیم به تغییر دکوراسیون منزل خود می‌گیرد، اولین چیزی که به نظرش می‌رسد و در مورد آن فکر می‌کند، انتخاب رنگ است. رنگ‌ها تاثیر زیادی روی شکل و ظاهر خانه می‌گذارند و فضا را به نحوی تحت الشعاع خود قرار می‌دهند. البته انتخاب رنگ تنها محدود به انتخاب رنگ قسمت های اصلی منزل نیست گاهی حتی تغییر رنگ قسمت های کوچکی می تواند تحول بزرگی در منزل ایجاد کند. رنگ تمامی اجزا باید با هم تناسب داشته باشد، تا کار به نهایت زیبایی خودش برسد. حتی باید به رنگ کوچک‌ترین بخش کار یعنی خرید قرنیز که در حاشیه دیوار و پایین دیوار نصب می‌شوند هم توجه زیادی داشت.

حتما بخوانید: چگونه می توانیم بهترین نوع قرنیز را انتخاب و تهیه کنیم؟

قوانین انتخاب قرنیز

همان طور که انتخاب رنگ دیوارپوش کاغذ دیواری برای فضای خانه متناسب با متراژ و کوچکی و بزرگی خانه تعیین می‌‌گردد، همین روند هم در مورد انتخاب رنگ قرنیز صدق می‌کند و مطابق با همان روش انتخاب خواهد شد. اگر فضا و متراز خانه تان کوچک است، هرگز رنگ تیره استفاده نکنید، تا حد امکان رنگ را روشن در نظر بگیرید در غیر اینصورت استفاده از رنگ‌های تیره مانعی ندارد.

نکات انتخاب رنگ قرنیز

البته در انتخاب رنگ قرنیز برای فضاهای کوچک و نقلی تنها به روشن بودن رنگ اکتفا نکنید و به سایر رنگ‌های به کار رفته در اتاق و مخصوصاض کفپوش دقت و توجه کافی را داشته باشید. البته وجود رنگ‌های روشن به ایجاد زیبایی و هماهنگی بین قسمت‌های مختلف کمک زیادی می‌کند، در حالی که قرنیز با رنگ روشن به محض کثیف شدن خیلی سریع تر مشخص می شود. بنابراین در صورتی که از قرنیز با رنگ روشن استفاده می کنید، حتما آن را از جنسی تهیه کنید که قابل شستشو باشد.

نمایان کردن رنگ قرنیز

شاید افراد دوست داشته باشند، با هر تغییر جزیی که در سبک دکوراسیون منزل‌شان می‌دهند، آن تغییر به راحتی قابل رؤیت باشد. در نتیجه ممکن است، برای انجام این کار تنها به تغییر رنگ قرنیز اکتفا نکنند، در چنین شرایطی می‌توانید برخی از قسمت‌ها را با قرنیز ست کنند، تا زیبایی و تاثیری که می‌تواند بر روی خانه بگذارد را بهتر نشان دهند. بدین منظور می‌توانید قرنیز را با رنگ قاب عکس‌ها ست کنید، یا رنگ و طرح قرنیز را با چارچوب در و پنجره یکسان در نظر بگیرید.

به طور کلی می‌توانید رنگ در، پنجره، شومینه، دیوارپوش و کفپوش و کابینت را ملاک تعیین انتخاب رنگ قرنیز قرار دهید. اگر منزلتان بزرگ است و کفپوش از جنس پارکت لمینت به کار رفته است توصیه می شود قرنیز یک درجه تیره تر در نظر گرفته شود. درصورتیکه فضا کوچک است بهترین انتخاب قرنیز رنگ روشن می باشد. البته اگر تصمیم دارید از قرنیز به رنگ روشن استفاده کنید باید حتماً اطمینان داشته باشید که جنس آن غابلیت شستشو مکرر را داشته باشد.

ویژگی های قرنیز خوب:

  • در برابر هر نوع ضربه و صدمه‌ای مقاوم باشد
  • در برابر رطوبت مقاوم باشد
  • به راحتی نصب ‌شود
  • حمل و جابه جایی آن راحت باشد
  • تنوع طرح و رنگ بالایی داشته باشد

جمع بندی

انتخاب کردن یک رنگ مناسب برای قرنیز به اندازه انتخاب رنگ دیوارها و سایر اجزا مهم است، زیرا تاثیر چشمگیری در زیبایی کلی منزل می‌تواند داشته باشد. رنگ قرنیز نیز باید با توجه به متراژ و رنگ های به کار رفته در دکوراسیون انتخاب شود.

به طور کلی برای انتخاب به ابعاد فضا و رنگ اجزای فضای داخلی باید توجه داشت. اگر فضای خانه کوچک و نقلی باشد، از قرنیز با رنگ روشن استفاده می‌کنیم. در صورتی که قصد دارید، از  رنگ روشن و مخصوصا رنگ سفید استفاده کنید، جنس قرنیز را از نوعی انتخاب کنید که قابل شستشو باشد. امیدواریم از مطالعه این مقاله از سری مقالات مجله دکورچوب لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا