والپیپر

معیار انتخاب الگوی کاغذ دیواری

اهمیت اندازه طول الگوی کاغذ دیواری

انتخاب کاغذ دیواری برای بسیاری از افراد پیچیده و سردرگم کننده به نظر می رسد؛ اما با رعایت یک سری اصول و قوانین این انتخاب بسادگی صورت خواهد گرفت. یکی از المان های این فرآیند معیار انتخاب الگوی کاغذ دیواری می باشد. این معیار را می توان از اصلی ترین نکاتی دانست که در هنگام خرید کاغذ دیواری باید مد نظر قرار بگیرد. در این مطلب سعی داریم به بررسی این معیار بپردازیم.

معیار انتخاب الگوی کاغذ دیواری

فروش کاغذ دیواری در طرح ها و رنگ های متنوعی صورت می گیرد و شاید به همین دلیل است که انتخاب کاغذ دیواری شاید برای همه افراد کار ساده ای نباشد. درواقع هر قدر میزان انتخاب های افراد بالا برود انتخاب سخت می شود. اما طرح های مختلف کاربری های متفاوتی دارند و اگر به اهداف ایجاد آنها پی ببرید دامنه انتخاب هایتان محدودتر می شود. در ادامه به چند مورد از این معیارها اشاره خواهیم کرد.

معیارهای انتخاب الگوی کاغذ دیواری

نوع سبک کاغذ دیواری و دکوراسیون

طرح هر کاغذ دیواری از سبکی خاص پیروی می کند که باید با سبک دکوراسیون منزل هماهنگ باشد. به عنوان مثال کاغذ دیواری سبک کلاسیک که اغلب دارای طرح داماسک می باشد را نمی توان در دکوراسیون مدرن استفاده کرد. با این حال طرح هایی وجود دارند که نمی توان آنها را متعلق به سبکی خاص دانست. به عنوان مثال طرح های هندسی را هم می توان در دکوراسیون مدرن و هم کلاسیک به کار برد. به غیر از طرح هایی با کاربردهای چندگانه بقیه طرح ها مختص سبکی خاص هستند. بنابراین در هنگام خرید لازم است این معیار انتخاب طرح کاغذ دیواری را مد نظر قرار دهید.

بیشتر بخوانید: استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی

تناژ رنگ کاغذ دیواری و دکوراسیون

انتخاب رنگ کاغذ دیواری نیز یکی از معیارهای مهم انتخاب کاغذ دیواری می باشد که حتماً لازم است از پیش در ذهن خود به آن اندیشیده باشید. شاید برخی تصور کنند که توجه به رنگ به معنای انتخاب کاغذ دیواری با تناژ رنگی غالب در دکوراسیون است؛ اما باید بگویم این دیدگاه یک رویکرد قدیمی در دکوراسیون محسوب می شود. انتخاب رنگ به معنی پیروی از یک پالت رنگی ست که نه به صورت اتفاقی بلکه برنامه ریزی است می باشد. طراحان معتقدند یک دکوراسیون ایده آل باید از سه رنگ غالب تشکیل شده باشد. پس سه رنگ اصلی برای دکوراسیون منزل خود در نظر بگیرید و سعی کنید در انتخاب کاغذ دیواری به آن پایبند بمانید.

رنگ کاغذ دیواری و دکوراسیون

روحیه افراد و انتخاب کاغذ دیواری

محیط منزل باید مطابق با سلیقه و روحیه افراد ساکن آن طراحی شود چراکه صرف نظر از زیبایی هدف از طراحی دکوراسیون افزایش آرامش ساکنین آن است. این معیار انتخاب کاغذ دیواری این نکته را گوشزد می کند که صرف مد بودن یک طرح و رنگ دلیل کافی برای انتخاب آن محسوب نمی شود. اگر افراد خانواده طرح های ساده را می پسندند لازم است در انتخاب کاغذ دیواری به سراغ طرح های بسیار ساده و دارای تکسچر بروید.

بیشتر بخوانید: کاغذ دیواری سه بعدی

ابعاد طرح و متراژ منزل

طرح های کاغذ دیواری دارای ابعاد متنوعی هستند برخی ریز و برخی طرح ها بسیار درشت هستند. معیار انتخاب کاغذ دیواری براساس ابعاد طرح بستگی مستقیم با متراژ منزل دارد. اگر متراژ فضا بزرگ باشد بهتر است از طرح هایی با ابعاد درشت استفاده کنید در غیر اینصورت به سراغ طرح های ریز بروید. البته طرح هایی هم هستند که به لحاظ سایز طرح در رتبه متوسط قرار می گیرند و همانطور که انتظار می رود بسته به سلیقه فرد در فضا با متراژهای مختلف قابل استفاده هستند.

ابعاد طرح و ابعاد متراژ

طرح های تکرار شونده و یا یک تکه

کاغذ دیواری ها اغلب از تکرار طرحی مشخص تشکیل می شوند اما انواع پوسترهای دیواری شامل یک طرح یک تکه هستند که هر کدام کاربردهای مختص به خود را دارند. اگر قرار است در مقابل دیوار وسایل زیادی قرار بگیرد طرح های تکرار شونده بهترین انتخاب هستند.  همچنین طرح های یک تکه بسیار درشت مخصوص اتاق هایی با متراژ بالا هستند چراکه طرح بزرگ در فضای کوچک قابل دید نیست.

مات یا براق بودن کاغذ دیواری

کاغذ دیواری در دو نوع مات و براق عرضه می شوند ولی نمی توان یکی را بر دیگری برتر دانست. درواقع هر کدام اگر در شرایط مناسب خود استفاده شوند زیبا هستند. کاغذ دیواری مات اغلب در فضاهای مدرن و همچنین پرنور توصیه می شود. درحقیقت نور شدیدی که بر روی کاغذ دیواری براق تابیده می شود انعکاس شدیدی خواهد داشت که برای چشم آزاردهنده است. بنابراین اگر فضای شما کم نور است استفاده از کاغذ دیواری براق بشدت توصیه می شود.

فروشگاه دکورچوب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا