دکوراسیون

دکوراسیون خانه های کوچک

ایده هایی برای دکوراسیون منزل کوچک

امروزه با توجه به افزایش شهر نشینی، میزان ساخت و ساز آپارتمان ها در حال رشد است. هر روزه به تعداد واحدهای آپارتمانی افزوده می شود و در عوض ابعاد و فضاهای خانه ها کم می شود. به طور میانگین 77 درصد واحدهای آپارتمانی در استان تهران زیر متراژ 100 متر ساخته شده است. این مسئله نشان دهنده ی این موضوع است که خانه ها روز به روز کوچک تر می شوند.

فهرست عناوین

یکی از موضوعاتی که در رابطه با خانه های کوچک وجود دارد دکوراسیون و معماری داخلی این خانه ها می باشد. کوچک شدن ابعاد خانه ها سبک دکوراسیون خانه ها را متفاوت کرده است. دیگر خبری از خانه های بزرگ حیاط دار ایرانی با چندین اتاق و آشپزخانه نیست. فضای کوچک خانه، اتاق های خواب، اندازه ی آشپزخانه و اتاق های نشیمن و پذیرایی هر کدام دکوراسیون مخصوص به خود را می طلبند که با توجه به اندازه و ابعاد خانه می توانند بسیار متنوع و زیبا باشند. با دکورچوب همراه باشید تا در ادامه به انواع دکوراسیون خانه های کوچک و المان های ضروری آن ها بپردازیم.

دکوراسیون خانه های کوچک و انواع وسایل و اکسسوری های مورد نیاز آن ها

دکوراسیون خانه های کوچک می تواند بر اساس سلیقه ی شخصی افراد و بودجه ای که برای آن در نظر گرفته اند انجام شوند. هر شخصی تمایل دارد تا دکوراسیون منزل خود را با توجه به روحیات خود و سلیقه ی خانواده ی خود بچیند. البته نا گفته نماند که حتما قبل از خرید و تصمیم گیری در مورد دکوراسیون داخلی منزل خود با مشاوران و متخصصان حرفه ای دکوراسیون داخلی صحبت و مشورت کنید. زیرا ممکن است آنچه که در ذهن شما هست زمانی که به اجرا در بیاید زیبا و ست نشود. کارشناسان دکورچوب متخصص در زمینه ی دکوراسیون داخلی از جمله دکوراسیون خانه های کوچک می باشند.

کفپوش های مناسب برای دکوراسیون خانه های کوچک و انواع آن ها

حالا به بررسی انواع دکوراسیون خانه های کوچک می پردازیم و در قدم اول با کفپوش های خانه شروع می کنیم. کفپوش های منازل ایرانی ها عموما از متریال های سرامیکی و پارکت لمینت ها ساخته می شوند. کف زمین در حالی که به نظر نمی رسد نقش مهمی در دکوراسیون خانه های کوچک داشته باشد، یکی از پایه ای ترین گزینه های دکوراسیون داخلی منازل محسوب می شود.

سعی کنید از رنگ های روشنی مانند سفید، کرمی و خاکستری روشن برای سرامیک خانه ی خود استفاده کنید. سرامیک ها در رنگ ها و طرح های اکلیلی و ابرو بادی می توانند گزینه ی ساده و شیکی برای پوشش دادن کف قسمت های مختلف خانه تان مانند کف آشپزخانه ها، حمام و سرویس های بهداشتی باشند.

اگر دلتان می خواهد کمی رنگ و طرح های چوبی و طبیعی وارد فضای منزلتان بکنید بهترین گزینه استفاده از پارکت ها می باشد این کفپوش ها از جنس های مختلف چوب هستند که در شکل ها و رگه های مختلفی از چوب می توانید آن ها را بیابید.

حتما بخوانید: لمینت کفپوش چیست

زیباترین کفپوش ها برای دکوراسیون خانه های کوچک

در دکوراسیون خانه های کوچک بیشتر از پارکت های روشن مانند پارکت سفید و پارکت طلایی استفاده می کنند. رنگ روشن کفپوش ها نوری که بر روی آن ها تابیده می شود را به فضا منعکس می کند و باعث ایجاد فضایی روشن در اتاق نشیمن و پذیرایی تان می شود.

از پارکت لمینت ها نیز می توانید در اتاق خواب ها و فضای اصلی خانه که شامل اتاق نشیمن و پذیرایی است استفاده کنید. زیبایی کفپوش های پارکت و لمینت به چوبی بودن و القای حس طبیعت آن ها می باشد اما اگر بر روی آن ها قالیچه یا گلیم های کوچک و طرح دار بیندازید جلوه ای دوچندان پیدا می کنند. این قالیچه ها معمولا در میان فضای بین مبلمان و تلویزیون قرار میگیرد و می توانید بر روی آن میزهای پذیرایی بگذارید.

حتما بخوانید: پارکت طوسی 

دیوارپوش و کاغذ دیواری مخصوص دکوراسیون خانه های کوچک

در قدم دوم به سراغ دیوار های خانه ی کوچتان می رویم. در دکوراسیون خانه های کوچک از طرح های شلوغ و رنگ های پر رنگ و تیره نباید برای دیوار ها استفاده کرد زیرا باعث می شود نور محیط گرفته شود و فضای خانه کوچگ و دلگیر می شود.

بسیاری از افراد دیوار های ساده با رنگ های سفید را ترجیح می دهند و در مقابل افرادی هستند که دلشان می خواد در فضای کوچک خانه ی شان کمی رنگ و لعاب بر روی دیوار ها وجود داشته باشد. برای آن که فضای اتاق های خانه گرفته و بسته نشود می توانید از کاغذ دیواری های ساده و تک رنگ برای دیوار ها استفاده کنید.

از مزیت های کاغذ دیواری تک رنگ نسبت به رنگ می توانیم به قابلیت شست و شوی کاغذ دیواری ها اشاره کنیم بدون آن که دیوار نم بدهد و یا کاغذ دیواری دچار هوا گرفتگی شود. می توانید برای دیوار های ساده از قاب عکس و تابلو های رنگی استفاده کنید که بسیار مناسب بک گراند های ساده است. اگر فرزند دارید می توانید در اتاق خواب ها از کاغذ دیواری های کودکانه نیز استفاده کنید.

رنگ کاغذ دیواری پذیراییتان را متناسب با مبلمان و فرش هایتان انتخاب کنید اگر مبلمان شما استیل است و از رنگ های طلایی و قهوه ای در چوب و پارچه ی آن استفاده شده است بهتر است از کاغذ دیواری کرم رنگ استفاده کنید این کاغذ دیواری ها می توانند طرح های ساده نیز در خود داشته باشند.

نحوه ی چیدمان مبل و میز نهار خوری در دکوراسیون خانه های کوچک

خانه های کوچک معمولا فضایی برای گذاشتن میز نهار خوری در آشپزخانه را ندارند. به همین علت در بسیاری از منازل می بینید که میز نهار خوری در بیرون آشپزخانه و در فضای حال قرار گرفته است. استفاده از میز های گرد در دکوراسیون خانه های کوچک انتخابی هوشمندانه است.

زیرا این میز ها هم از لحاظ ظاهری فضا گیر نیستند هم تعداد افراد بیشتری می توانند دور آن بنشینند. پایه های میز های گرد اکثرا مرکزی هستند و در رفت و آمد ها فضای کمتری را اشغال می کنند و برخورد با آنها کاهش می یابد.

مبلمانی که در خانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد نباید پارچه های شلوغ و پر نقش داشته باشد. سعی کنید از پارچه های روشن و رنگی مانند رنگ آبی و توسی کرم قهوه ای با طرح های ساده و مینیمال استفاده کنید. همچنین استفاده از مبلمان راحتی فضای خانه را بسیار بزرگ تر و شیک تر جلوه می دهد و بیشتر مناسب سبک های مدرن هستند. نحوه ی قرار گرفتن مبلمان بستگی به فضای حال و پذیرایی شما دارد.

معمولا از مبلمان و کاناپه های (ال) مانند استفاده می کنند که به صورت یک تکه و تعداد جای بیشتر باشد. در کنار مبلمان بر روی میزهای عسلی می توانید از دکوری های کوچک و جذاب استفاده کنید. می توانید در کنار کاناپه تان یک آباژور با پایه ی بلند قرار دهید که جلوه ی زیبایی به فضای اتاقتان بدهد.

طراحی آشپزخانه ها در دکوراسیون خانه های کوچک

آشپزخانه های خانه های کوچک معمولا فضای کوچکی دارند و نمی توان وسایل زیادی را در آن برای دکور گذاشت. اما می توانیم بر روی اساس های اصلی دکور های زیبا را اجرا کنیم مثلا می توانیم به نوع کابینت و نحوه ی نصب شان و قرار گیری و قفسه بندی وسایل آشپزخانه اشاره کنیم.

در فضای آشپزخانه های کوچک بهتر است از کابینت های دیواری بهترین استفاده را بکنید زیرا فضاهای بالای آشپزخانه در مسیر تردد نیستند و می توانند مکان مناسبی برای کابینت ها باشند. آشپزخانه های اپن و بدون دیوار مرز بین اتاق نشیمن و آشپزخانه را از بین می برند و باعث می شود تا فضا بزرگتر به نظر برسد.

کابینت  هایگلاس در طراحی آشپزخانه های کوچک

برای نمایی بزرگتر از کابینت های براق، مانند کابینت هایگلاس استفاده کنید. این کابینت ها سطح رویی شان براق و مانند شیشه است و نور را بخوبی می تواند منعکس بکند.

کابینت جزیره در طراحی آشپزخانه های کوچک

یکی دیگر از کابینت هایی که می تواند فضای آشپزخانه ی کوچک شمارا بزرگ تر و باز تر جلوه دهد، استفاده از کابینت جزیره است. این نوع کابینت یکی از گزینه های فوق العاده برای آشپزخانه های اپن خانه های کوچک است. در این حالت دیگر نیازی به میز نهار خوری هم ندارید و می توانید از جزیره به عنوان میز استفاده کنید. می توانید از فضایی زیر کابینت جزیره نیز برای ذخیره کردن ظروف و وسایل آشپزخانه نیز استفاده کنید.

دکوراسیون منزل کوچک باید چگونه باشد؟

امروز به خاطر مهاجرت های زیادی که افراد به کلان شهرها دارند و به دلیل افزایش جمعیت، روند ساخت و سازها به کلی تغییر کرده است. در گذشته خانه های بزرگ و با حیاط مستقل تنها در اختیار یک خانواده بود اما با رشد جمعیت، دیگر شاهد خرید و فروش و حتی ساخته شدن خانه هایی با حیاط مستقل نیستیم.

در دو سه دهه اخیر با تغییرات تدریجی که در فرهنگ، طرز تفکر و سبک زندگی افراد ایجاد شده است و مخصوصا در شهرهایی که نرخ رشد جمعیت بسیار زیاد است خانه های دلباز چند صد متری تبدیل شده اند به خانه های چهل متری و پنجاه متری. طبیعتا با کم شدن متراژ خانه دیگر نمی توان مثل سابق اسباب و اثاثیه زیادی را در خانه تان بچینید.

افرادی که به تازگی زندگی خود را در یک خانه کوچک و نقلی شروع کرده اند بهتر می توانند خود را با شرایط یک خانه کوچک طبیق دهند، اما اگر شما دارای فرزند هستید قطعا برای کنترل فضای داخلی منزل خود علاوه بر سلیقه نیاز به راه کارهای هوشمندانه خواهید داشت. به همین دلیل تصمیم داریم در این مقاله در مورد دکوراسیون منزل کوچک و راه های استفاده مناسب و بهینه تر از خانه های کوچک و نقلی را توضیح دهیم.

چگونه باید دکوراسیون منزل کوچک را انجام دهیم؟

اگر شما به تازگی منزل کوچکی خریده اید یا به خانه ای کوچکتر از خانه قبلی خود نقل مکان داشتید لازم است در سبک چیدمان و حتی زندگی خود تجدید نظر کنید. شما دیگر نمی توانید مثل دورانی که در یک خانه بزرگ و با کلی وسیله های مختلف و جور واجور زندگی می کردید به همان شکل در خانه کوچک جدیدتان به زندگی خود ادامه دهید.

به اولین چیزی که در هر خانه کوچکی باید توجه داشت میزان بزرگی و کوچکی پنجره ها برای ورود نور خورشید به داخل خانه است. میزان نور بر بزرگی و کوچکی خانه به شدت تاثیر گذار است، اگر پنجره های منزل تان بزرگ است این برای شما یک مزیت به حساب می آید. اگر پنچره های منزل تان کوچک است با یک تعمییر جزی می توانید در طی یک یا دو روز اندازه آن را بیشتر کنید تا نور راحت تر وارد محیط خانه شود. حتما در نظر داشته باشد برای منازل کوچک و مخصوصا برای خانه هایی که پنجر های کم یا کوچک دارد حتما از پرده های رنگ روشن و بلند استفاده کنید.

وقتی پرده های بلند از سقف به زمین برسند نقض و کوچکی محیط را پوشش می دهند و فضا را وسیع تر جلوه می دهند.

نقش کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل کوچک چیست؟

مورد دوم این است که از رنگ روغن یا کاغذ دیواری های رنگ روشن استفاده کنید. رنگ های روشن به دلباز نشان دادن محیط و به بزرگ جلوه دادن خانه های کوچک بسیار کمک می کند. استفاده از کاغذ دیواری طرح آینه و سفید بسیار می تواند برای شما مناسب باشد، مخصوصا اگر به تازگی زندگی مشترک خود را شروع کرده باشید.

همچنین استفاده از کاغذ دیواری گل دار با زمینه رنگ روشن بسیار منزل شما را شیک و زیبا می کند. فقط مراقب باشید که در زمان انتخاب کاغذ دیواری سراغ طرح هایی شلوغ و گل های درشت نروید. استفاده از پارکت لمینت خوب با رنگ های روشن نیز برای منازل کوچک موجب می گردد که منازل کوچک بزرگتر و دلباز تر به نظر برسند.پس حتما نتخاب پارکت لمینت را برای منازلتان مد نظر داشته باشید. کاغذ دیواری مناسب برای دکواسیون خانه کوچک استفاده از کاغذ دیواری طرح دار ساده با رنگ روشن است.

همان طور که در تصویر بالا مشاهد می کنید استفاده از کاغذ دیواری گل دار با زمینه سفید و نصب پرده های گل دار و همخوانی رنگ های به کار رفته در اسباب اثاثیه به غیر از اینکه فضا را روشن تر و دلباز تر نشان می دهند حتی آستانه تحمل افرادی که تجربه زندگی در خانه های کوچک و نقلی را نداشته اند را افزایش می دهد.

استفاده از پوستر دیواری سه بعدی پشت تلویزیون ال سی دی در دکوراسیون منزل کوچک

اگر نصب کاغذ دیواری بر روی همه قسمت های منزل را نمی پسندید استفاده از کاغذ دیواری سه بعدی پشت تلویزیون ال سی دی برای شما گزینه فوق العاده ای است. تصاویر سه بعدی به خاطر حالت و جلوه طبیعی که دارند به خلق نما و انتقال انرژی به محیط به ایجاد حس پویایی و تحرک کمک می کند. استفاده از کاغذ دیواری سه بعدی طبیعت برای خانه های کوچک که امکان نگهداری از گل و گیاه در آنها محدود است بسیار مفید و حائز اهمیت است.

تلویزیون مناسب برای خانه کوچک

حتما به این نکته توجه داشته باشد اگر منزل تان کوچک است نباید از تلویزیون های بزرگ استفاده کنید. باید با توجه به متراژ اتاق و محلی که قرار است تلویزیون را در آنجا قرار دهید و یا می خواهید نصب کنید ابعاد تلویزیون خود را در زمان خرید تعیین نمائید. اگر نمی دانید در زمان خرید، تلویزیون چند اینچی خریداری کنید خوب است که از محلی که قصد نصب تلویزیون را دارید، عکس بگیرید و به کارشناس دکوراسیون داخلی نشان دهید تا تلویزیونی با ابعاد متناسب با خانه خود را خریداری نمائید.

9 نکته در مورد دکوراسیون منزل کوچک

  • از کاغذ دیواری های رنگ روشن و ترجیحا ساده استفاده کنید.
  • برای بزرگ نشان دادن محیط پرده های بلند و رنگ روشن نصب کنید.
  • از مبلمان بزرگ و جاگیر هرگز استفاده نکنید.
  • استفاده از تلویزیون بزرگ ممنوع، با توجه به اندازه محیط تلویزیون منزل تان را انتخاب کنید.
  • از مبلمان تختخواب شو استفاده کنید.
  • لوازم غیر ضروری را بفروشید.
  • برای یک خانه کوچک و نقلی باید حتما ابعاد لوازم را متناسب برای آن محیط تهیه کرد تا خانه شیک و زیبا شود.
  • با نور پردازی درست و صحیح می توان محیط بر بزرگ جلوه داد.
  • استفاده از آینه دکوراتیو برای اتاق خواب و همچنین پذیرایی بسیار موثر است.

نقش مبل تختخواب شو در دکوراسیون خانه کوچک چیست؟ چگونه می توانیم فضای کوچک منزل خود را مدیریت کنیم؟

زندگی در خانه ای کوچک برای یک زوج کاملا مناسب و راحت خواهد بود اما اگر زوجی دارای یک یا دو فرزند باشند طبیعتا برای زندگی در چنین خانه ای دچار مشکلات بسیار زیادی خواهند شد. متاسفانه اکثر خانه های کوچک تک خواب هستند. در چنین خانه هایی اصولا به محض تولد و ورود عضو جدید خانواده مادر و پدر باید اتاق خود را برای حفظ آرامش فرزندشان به او تقدیم کنند و این گونه مادر و پدر اتاق خواب خود را خیلی راحت از دست می دهند.

در اینجا استفاده از مبل های تختخواب شو برای شما مناسب و کاملا کاربردی خواهد بود و در نتیجه جایگزین خوبی برای تخت خوابی بوده که از دست داده اید. استفاده از مبل های تخت خواب شو به صرفه جویی در هزینه های و به استفاده هوشمندانه از محیط بسیار کمک می کند.

ایده هایی برای دکوراسیون منزل تا از دام کمبود فضای خانه های کوچک رهایی یابید

ایده هایی برای دکوراسیون منزل که با آنها قطعا می توانید هر کدام از قسمت های منزلتان را به شکلی متفاوت طراحی کنید و حتی تغییرات خوبی در سبک چیدمان منزل تان به وجود آورید. گاهی باید به دقت نگریست و از آنچه دیگران انجام داده اند ایده گرفت تا به بهترین شکل از کوچکترین فضاها، نهایت استفاده را برد. پس حتما با ما در آکامی دکورچوب همراه باشید تا با هم به بررسی ایده هایی برای دکوراسیون محیط های کوچک بپردازیم.

ایده هایی برای دکوراسیون منزل و نحوه چیدمان صحیح اسباب و وسایل

فرقی نمی کند که منزل شما چقدر بزرگ یا چقدر کوچک باشد و یا حتی اثباب و وسایل منزل تان چقدر شیک، لاکچری و چقدر ساده باشد، آنچه که در چیدمان وسایل منزل در طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت دارد انتخاب و قرار دادن وسایلی است که از نظر هارمونی رنگ و نوع سبک طراحی به یکدیگر نزدیک هستند تا بدین طریق باعث ایجاد توازنی خاص در محیط شوند. اگر شما بتوانید چنین کاری را در طراحی دکوراسیون منزل تان انجام دهید نه تنها منزلی زیباتر خواهید داشت بلکه شما فردی با سلیقه و با استعداد در این زمینه هستید که می توانید به هر کدام از خانم های فامیل در این کار کمک کنید، اما اگر نیاز به ایده های بیشتر برای چیدمان بهتر وسایل منزل تان نیاز دارید، می توانید از 14 نمونه طرح پیشنهادی که در پایین ملاحظه می کنید استفاده کنید تا برای چینش مناسب تر وسایل منزل تان بهترین تصمیم را بگیرید.

ایده هایی برای طراحی منزل

حتما بخوانید: ایده های تصویری برای دکوراسیون 

چیدمان وسایل آشپزخانه

اگر آشپزخانه منزل تان خیلی کوچک است و با کمبود جا برای قرار دادن ظرف و ظروف و قوطی های حبوبات و ادویه ها مواجه هستید و یا اینکه آنقدر آشپزخانه تان بزرگ است و با اینکه به راحتی از تمام ظرفیت کابینت های آن نهایت استفاده را برده اید ولی از ظاهر خلوت آن راضی نیستید و یا اگر نمی دانید چگونه با استفاده از ظروف تزیینی و اضافی که دارید چطور می توانید آشپزخانه خود را با یک چینش صحیح طراحی و تزیین کنید، به شما توصیه می کنیم از 8 ایده ای که در طراحی آشپزخانه می تواند در این کار، راهگشا هر کسی باشد به راحتی نگذرید. هر خانمی می تواند تنها با یکی از 8 ایده تصویر زیر به خوبی آشپزخانه منزلش را طراحی کند.

حتما بخوانید:  دکوراسیون آشپزخانه

در چند دهه اخیر و با رشد و گسترش خانه های آپارتمانی و کوچکتر شدن اتاق خواب ها، دیگر نمی توانید اتاق خواب تان را پر از وسایل جور واجور و مختلفی کنید که جلوی دست و پای تان را بگیرد، و مهمتر از آن، این است که، اتاق خواب تان را بیشتر از آنچه که کوچک است، کوچکتر نشان داده شود؛ بنابراین به جای کتابخانه و میز تحریرهای بزرگ و دست و پا گیر توصیه می کنیم به جای صرف هزینه های زیاد برای چنین وسایل گران قیمتی، از حداقل امکان موجودی که در اختیار دارید و یا با صرفه کمترین هزینه ممکن، کتابخانه ای شیک و ساده و مخصوصا کم جا را برای اتاق خواب تان طراحی کنید و مطمئن باشید با استفاده از 14 ایده ای که برای طراحی کتابخانه که در پایین مشاهده می فرمایید اتاقی زیباتر و جذاب تری را برای خودتان طراحی کرده اید و همچنین کاملا اقتصادی عمل خواهید کرد.

نحوه صحیح چیدمان آشپزخانه

 

سخن پایانی

خانه های کوچک می توانند مدل های بسیاری داشته باشند و کاملا بر اساس ذوق و سلیقه ی فردی چیدمان شوند. سعی کردیم در این مقاله به المان های اصلی که در دکوراسیون خانه های کوچک به کار می روند اشاره کنیم. شرکت دکورچوب متخصص در زمینه ی دکوراسیون داخلی و خارجی می باشد.

برای مشاوره ی رایگان در مورد متریال های کاغذ دیواری و پارکت لمینت ها و کابینت ها می توانید با کارشناسان دکورچوب تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید نظرات خود را در قسمت دیدگاه برای ما ثبت کنید و سوالات خود را مطرح کنید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا