دکوراسیون

دکوراسیون خانه های کوچک و انواع مختلف آن ها، شیک ترین و زیبا ترین دکوراسیون خانه های کوچک شامل کدام موارد می شود؟

امروزه با توجه به افزایش شهر نشینی، میزان ساخت و ساز آپارتمان ها در حال رشد است. هر روزه به تعداد واحد های آپارتمانی افزوده می شود و در عوض ابعاد و فضا های خانه ها کم می شود. به طور میانگین 77 درصد واحد های آپارتمانی در استان تهران زیر متراژ 100 متر ساخته شده است. این مسئله نشان دهنده ی این موضوع است که خانه ها روز به روز کوچک تر می شوند.

یکی از موضوعاتی که در رابطه با خانه های کوچک وجود دارد دکوراسیون و معماری داخلی این خانه ها می باشد. کوچک شدن ابعاد خانه ها سبک دکوراسیون خانه ها را متفاوت کرده است. دیگر خبری از خانه های بزرگ حیاط دار ایرانی با چندین اتاق و آشپزخانه نیست. فضای کوچک خانه، اتاق های خواب، اندازه ی آشپزخانه و اتاق های نشیمن و پذیرایی هر کدام دکوراسیون مخصوص به خود را می طلبند که با توجه به اندازه و ابعاد خانه می توانند بسیار متنوع و زیبا باشند. با دکورچوب همراه باشید تا در ادامه به انواع دکوراسیون خانه های کوچک و المان های ضروری آن ها بپردازیم.

دکوراسیون خانه های کوچک و انواع وسایل و اکسسوری های مورد نیاز آن ها

دکوراسیون خانه های کوچک می تواند بر اساس سلیقه ی شخصی افراد و بودجه ای که برای آن در نظر گرفته اند انجام شوند. هر شخصی تمایل دارد تا دکوراسیون منزل خود را با توجه به روحیات خود و سلیقه ی خانواده ی خود بچیند. البته نا گفته نماند که حتما قبل از خرید و تصمیم گیری در مورد دکوراسیون داخلی منزل خود با مشاوران و متخصصان حرفه ای دکوراسیون داخلی صحبت و مشورت کنید. زیرا ممکن است آنچه که در ذهن شما هست زمانی که به اجرا در بیاید زیبا و ست نشود. کارشناسان دکورچوب متخصص در زمینه ی دکوراسیون داخلی از جمله دکوراسیون خانه های کوچک می باشند.

کفپوش های مناسب برای دکوراسیون خانه های کوچک و انواع آن ها

حالا به بررسی انواع دکوراسیون خانه های کوچک می پردازیم و در قدم اول با کفپوش های خانه شروع می کنیم. کفپوش های منازل ایرانی ها عموما از متریال های سرامیکی و پارکت لمینت ها ساخته می شوند. کف زمین در حالی که به نظر نمی رسد نقش مهمی در دکوراسیون خانه های کوچک داشته باشد، یکی از پایه ای ترین گزینه های دکوراسیون داخلی منازل محسوب می شود.

سعی کنید از رنگ های روشنی مانند سفید، کرمی و خاکستری روشن برای سرامیک خانه ی خود استفاده کنید. سرامیک ها در رنگ ها و طرح های اکلیلی و ابرو بادی می توانند گزینه ی ساده و شیکی برای پوشش دادن کف قسمت های مختلف خانه تان مانند کف آشپزخانه ها، حمام و سرویس های بهداشتی باشند.

اگر دلتان می خواهد کمی رنگ و طرح های چوبی و طبیعی وارد فضای منزلتان بکنید بهترین گزینه استفاده از پارکت ها می باشد این کفپوش ها از جنس های مختلف چوب هستند که در شکل ها و رگه های مختلفی از چوب می توانید آن ها را بیابید.

حتما بخوانید: لمینت کفپوش چیست و چه تفاوت هایی با کفپوش پارکت دارد؟

زیباترین کفپوش ها برای دکوراسیون خانه های کوچک

در دکوراسیون خانه های کوچک بیشتر از پارکت های روشن مانند پارکت سفید و پارکت طلایی استفاده می کنند. رنگ روشن کفپوش ها نوری که بر روی آن ها تابیده می شود را به فضا منعکس می کند و باعث ایجاد فضایی روشن در اتاق نشیمن و پذیرایی تان می شود.

از پارکت لمینت ها نیز می توانید در اتاق خواب ها و فضای اصلی خانه که شامل اتاق نشیمن و پذیرایی است استفاده کنید. زیبایی کفپوش های پارکت و لمینت به چوبی بودن و القای حس طبیعت آن ها می باشد اما اگر بر روی آن ها قالیچه یا گلیم های کوچک و طرح دار بیندازید جلوه ای دوچندان پیدا می کنند. این قالیچه ها معمولا در میان فضای بین مبلمان و تلویزیون قرار میگیرد و می توانید بر روی آن میزهای پذیرایی بگذارید.

حتما بخوانید: پارکت طوسی برای چه مکان هایی مناسب است؟ چگونه از پارکت طوسی استفاده کنیم تا محیطی زیبا داشته باشیم؟

دیوارپوش و کاغذ دیواری مخصوص دکوراسیون خانه های کوچک

در قدم دوم به سراغ دیوار های خانه ی کوچتان می رویم. در دکوراسیون خانه های کوچک از طرح های شلوغ و رنگ های پر رنگ و تیره نباید برای دیوار ها استفاده کرد زیرا باعث می شود نور محیط گرفته شود و فضای خانه کوچگ و دلگیر می شود.

بسیاری از افراد دیوار های ساده با رنگ های سفید را ترجیح می دهند و در مقابل افرادی هستند که دلشان می خواد در فضای کوچک خانه ی شان کمی رنگ و لعاب بر روی دیوار ها وجود داشته باشد. برای آن که فضای اتاق های خانه گرفته و بسته نشود می توانید از کاغذ دیواری های ساده و تک رنگ برای دیوار ها استفاده کنید.

از مزیت های کاغذ دیواری تک رنگ نسبت به رنگ می توانیم به قابلیت شست و شوی کاغذ دیواری ها اشاره کنیم بدون آن که دیوار نم بدهد و یا کاغذ دیواری دچار هوا گرفتگی شود. می توانید برای دیوار های ساده از قاب عکس و تابلو های رنگی استفاده کنید که بسیار مناسب بک گراند های ساده است. اگر فرزند دارید می توانید در اتاق خواب ها از کاغذ دیواری های کودکانه نیز استفاده کنید.

رنگ کاغذ دیواری پذیراییتان را متناسب با مبلمان و فرش هایتان انتخاب کنید اگر مبلمان شما استیل است و از رنگ های طلایی و قهوه ای در چوب و پارچه ی آن استفاده شده است بهتر است از کاغذ دیواری کرم رنگ استفاده کنید این کاغذ دیواری ها می توانند طرح های ساده نیز در خود داشته باشند.

نحوه ی چیدمان مبل و میز نهار خوری در دکوراسیون خانه های کوچک

خانه های کوچک معمولا فضایی برای گذاشتن میز نهار خوری در آشپزخانه را ندارند. به همین علت در بسیاری از منازل می بینید که میز نهار خوری در بیرون آشپزخانه و در فضای حال قرار گرفته است. استفاده از میز های گرد در دکوراسیون خانه های کوچک انتخابی هوشمندانه است.

زیرا این میز ها هم از لحاظ ظاهری فضا گیر نیستند هم تعداد افراد بیشتری می توانند دور آن بنشینند. پایه های میز های گرد اکثرا مرکزی هستند و در رفت و آمد ها فضای کمتری را اشغال می کنند و برخورد با آنها کاهش می یابد.

مبلمانی که در خانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد نباید پارچه های شلوغ و پر نقش داشته باشد. سعی کنید از پارچه های روشن و رنگی مانند رنگ آبی و توسی کرم قهوه ای با طرح های ساده و مینیمال استفاده کنید. همچنین استفاده از مبلمان راحتی فضای خانه را بسیار بزرگ تر و شیک تر جلوه می دهد و بیشتر مناسب سبک های مدرن هستند. نحوه ی قرار گرفتن مبلمان بستگی به فضای حال و پذیرایی شما دارد.

معمولا از مبلمان و کاناپه های ( ال ) مانند استفاده می کنند که به صورت یک تکه و تعداد جای بیشتر باشد. در کنار مبلمان بر روی میز های عسلی می توانید از دکوری های کوچک و جذاب استفاده کنید. می توانید در کنار کاناپه تان یک آباژور با پایه ی بلند قرار دهید که جلوه ی زیبایی به فضای اتاقتان بدهد.

طراحی آشپزخانه ها در دکوراسیون خانه های کوچک

آشپزخانه های خانه های کوچک معمولا فضای کوچکی دارند و نمی توان وسایل زیادی را در آن برای دکور گذاشت. اما می توانیم بر روی اساس های اصلی دکور های زیبا را اجرا کنیم مثلا می توانیم به نوع کابینت و نحوه ی نصب شان و قرار گیری و قفسه بندی وسایل آشپزخانه اشاره کنیم.

در فضای آشپزخانه های کوچک بهتر است از کابینت های دیواری بهترین استفاده را بکنید زیرا فضاهای بالای آشپزخانه در مسیر تردد نیستند و می توانند مکان مناسبی برای کابینت ها باشند. آشپزخانه های اپن و بدون دیوار مرز بین اتاق نشیمن و آشپزخانه را از بین می برند و باعث می شود تا فضا بزرگتر به نظر برسد.

کابینت  هایگلاس در طراحی آشپزخانه های کوچک

برای نمایی بزرگتر از کابینت های براق، مانند کابینت هایگلاس استفاده کنید. این کابینت ها سطح رویی شان براق و مانند شیشه است و نور را بخوبی می تواند منعکس بکند.

کابینت جزیره در طراحی آشپزخانه های کوچک

یکی دیگر از کابینت هایی که می تواند فضای آشپزخانه ی کوچک شمارا بزرگ تر و باز تر جلوه دهد، استفاده از کابینت جزیره است. این نوع کابینت یکی از گزینه های فوق العاده برای آشپزخانه های اپن خانه های کوچک است. در این حالت دیگر نیازی به میز نهار خوری هم ندارید و می توانید از جزیره به عنوان میز استفاده کنید. می توانید از فضایی زیر کابینت جزیره نیز برای ذخیره کردن ظروف و وسایل آشپزخانه نیز استفاده کنید.

حتما بخوانید: کابینت آشپزخانه های کوچک چگونه طراحی می شوند؟ از چه نوع کابینت هایی در فضای کوچک استفاده می شود؟

سخن پایانی

خانه های کوچک می توانند مدل های بسیاری داشته باشند و کاملا بر اساس ذوق و سلیقه ی فردی چیدمان شوند. سعی کردیم در این مقاله به المان های اصلی که در دکوراسیون خانه های کوچک به کار می روند اشاره کنیم. شرکت دکورچوب متخصص در زمینه ی دکوراسیون داخلی و خارجی می باشد.

برای مشاوره ی رایگان در مورد متریال های کاغذ دیواری و پارکت لمینت ها و کابینت ها می توانید با کارشناسان دکورچوب تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید نظرات خود را در قسمت دیدگاه برای ما ثبت کنید و سوالات خود را مطرح کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا