کابینت

انواع صفحه کابینت و موارد کاربرد آن

صفحه کابینت

صفحه کابینت همان طور که از اسم آن مشخص است پس از ساخت بدنه کابینت و نصب آن بر روی آن قرار می گیرد. به شکل کلی صفحه کابینت هایی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند در ۵ دسته زیر می باشند.

۱)صفحه  با روکش HPL

2)صفحه  از جنس سنگ مصنوعی

۳)صفحه از جنس سنگ طبیعی

۴)صفحه از جنس POLYWOOD یا همان صفحه کابینت های ضد آب

۵)صفحه  از جنس چوب طبیعی

کاربرد های صفحه کابینت

صفحه کابینت ها با روکش HPL در حقیقت پرکار برد ترین نوع صفحه در ایران می باشند. این صفحه کابینت ها با داشتن دو نوع مغزی؛ یعنی مغزی ام دی اف و مغزی لترون (نیوپان) شناخته می شوند. البته مغزی لترون به مرور درحال منسوخ شدن است و کاربرد بسیار محدودی دارد.اما صفحه با مغزی ام دی اف در حقیقت پر کاربرد ترین مغزی حال حاظر می باشد. به نوعی صفحه  موقعی که در بازار اسم برده می شود در حقیقت منظور این نوع صفحه می باشد. این صفحه ها دارای دو ضخامت استاندارد ۳۲ میل و ۵۰ میل می باشند.همین طور طول آنها هم معمولا ۳.۶۶ و یا ۴.۱۰ می باشد. این صفحه ها عرضشان هم ۶۰ یا ۶۵ و یا ۷۵ و گاهی۹۰ می باشد.

همین طور به ازای هر انحنای لبه؛به یک لب و یا دولب شناخته می شوند. روکش HPL این صفحه در دونوع مات و براق می باشد. بازرگانی دکورچوب عمده صفحه  های تولیدی اش از این نوع صفحه  می باشد که مغزی تمام صفحه ها از جنس ام دی اف واناچای و روکش شرکت گنتاش ترکیه می باشد. صفحه کابینت های ساخته شده از جنس سنگ مصنوعی که به اصطلاح کورین هم شناخته می شوند دارای تنوع طرح و رنگ بالا و همین طور قابلیت ساخت سطوح انحنا دار می باشند. این صفحات عمدتا آنتی باکتریال و ضدلک و ضد آب می باشند. این نوع از صفحات عمدتا خیلی گران هستند و ساخت آنها زمان بر می باشد و می توانند خش پذیر باشند.

سخن پایانی

صفحه  های از جنس سنگ طبیعی که عمدتا مرمر هستند هم دارای تمام ویژگی های سنگ هستند اما امروزه استفاده از آنها تقریبا منسوخ شده است. صفحه های از جنس POLYWOOD هم به تازگی در حال باب شدن هستند و به دلیل ضد آب بودن  و همین سبک بودن در حال رایج شدن هستند. صفحه کابینت های از جنس چوب طبیعی که عمدتا گردو و بلوط و راش هستند از جمله صفحه هایی هستند که به دلیل گران بودن خیلی کم استفاده میشوند و در کارهای کلاسیک و خاص اکثرا استفاده می شوند.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا