بازسازی

بازسازی منزل را چگونه انجام دهیم؟ قیمت بازسازی و نوسازی فضای داخلی منزل چقدر است ؟

بازسازی منزل

جالب است بدانید که متوسط عمر مفید ساختمان ها در ایران حدود 30 سال است. این درحالیست که در کشورهای توسعه یافته این رقم چیزی در حدود 100 سال است. عدم رعایت کیفیت مناسب در ساخت وساز‌ها، به کار بردن مصالح ساختمانی بی‌کیفیت و نیز عدم به کارگیری شیوه اجرایی مناسب، باعث پایین بودن عمر مفید ساختمان ها شده است. از طرف دیگر شرایط آب و هوایی و وضعیت بستر زمین نیز به فرسایش هر چه بیشتر ساختمان ها کمک کرده است. با این حساب بحث بازسازی و نوسازی منازل باید در میان مردن بسیار رایج باشد و هر خانواده ایرانی را بارها به خود مشغول کرده باشد.

تعمیرات و بازسازی منزل

اینکه شما در حال حاضر مشغول به خواندن این مقاله هستید یعنی به احتمال زیاد شما هم خواسته یا ناخواسته در گام اول از مراحل بازسازی منزل قرار دارید یعنی  تصمیم گرفته اید بعد از گذشت سال ها صفایی به ساختمان قدیمی خود بدهید و آن را طبق مد روز و با مصالح جدید از نو بسازید. در ادامه شما را با ضروریترین گام ها برای بازسازی منزل آشنا می کنیم پس لطفاً تا انتها با مجله دکورچوب همراه باشید.

تخریب یا بازسازی؟

قبل از اینکه گام های اساسی بازسازی منزل را با هم مرور کنیم اول لازم است یک سؤال مهم از خود بپرسید اینکه تصمیم دارید کل منزل را تخریب کنید یا به تعمیر بخش هایی از آن اکتفا کنید؟ بعضی از افراد ممکن است به علت تورم و افزایش قیمت ها بیشتر تمایل به بازسازی منزل داشته باشند. اگر ساختمان فعلی تان از نظر اسکلت بندی و مصالح به کار رفته مقاومت کافی را دارد بهترین کار این است که به تعمیرات جزیی یا کلی فکر کنید و دیوارها و راه پله های فرسوده را با رنگ یا خرید کاغذ دیواری پوشش دهید. همچنین درصورتیکه کفپوش منزلتان نیاز به تعویض دارد با تعویض، سرامیک و پارکت لمینت کار نوسازی کف منزل را انجام دهید.

تخريب يا بازسازی منزل

گام اول: طراحی و برنامه ریزی

مرحله برنامه ریزی یکی از مراحل بسیار مهم در پیش بردن پروژه بازسازی منزل است. مرحله برنامه ریزی چه به صورت مبسوط تبیین شده باشد و چه به طور خلاصه به آن پرداخته شده باشد از ملزومات اساسی آغاز پروژه محسوب می شود. پس از این مرحله باید به طور تقریبی بودجه مورد نیاز برای اتمام کار را بدانید و از همه مهم تر اینکه اطمینان حاصل کنید که توان پرداخت این مقدار هزینه را دارید. برای آنکه خیلی دقیق تر به هزینه های آشکار و پنهان پروژه پی ببرید لازم است موارد زیر را بدقت انجام دهید:

  • لیستی از سؤالات با پاسخ بله/خیر از کارهایی که خودتان قرار است انجام دهید و کارهایی که برای انجام آن نیاز به یک متخصص دارید آماده کنید.
  • به دنبال افرادی بگردید که کارهایی را که شما قصد برونسپاری آن را دارید.
  • درصورتیکه نیاز به مجوزهای خاصی دارید برای انجام آنها هر چه سریعتر اقدام کنید و هزینه های مترتب به هر کدام را لحاظ کنید.
  • لیستی از تجهیزات مورد نیاز که باید خریداری شوند تهیه کنید.
  • هزینه های نیروی انسانی را برآورد کنید.
  • مدت زمان لازم برای اتمام پروژه را محاسبه کنید

طراحی و برنامه ریزی

گام دوم: سقف، مشکلات لوله کشی و پنجره ها

تعمیرات مربوط به سقف، جلوگیری از چکه کردن آب، نصب یا تعمیر پنجره ها درروزهای ابتدایی بازسازی باید انجام شوند. به طور کلی در پروژه بازسازی اولویت با تعمیرات اساسی تر و بزرگتر می باشد زیرا کارهای جزئی تر تحت تأثیر آنها قرار می گیرد. تصور کنید چه افتضاحی پیش می آید اگر مشکلات لوله کشی ساختمان پس از تعمیر دیوارها انجام شود!

در این مرحله باید اطمینان حاصل کنید که با انجام تخریب ها و درواقع پروژه های بزرگ ساختمان به یکباره تخریب نخواهد شد. زیرا ساختمان های قدیمی فاقد توانایی لازم برای تحمل حجم گسترده ای از تخریب ها را دارند. بدین منظور لازم است تمهیدات لازم از قبل اندیشیده شود.

گام سوم: تخریب

در این گام قسمت هایی از منزل و یا بخش هایی که در پروژه جدید جایگاهی ندارند باید به طور کلی تخریب شوند. مثلاً اگر قرار است در پروژه جدید آشپزخانه به صورت اپن باشد لازم است دیوار آشپزخانه در این مرحله تخریب شود.

تخريب منزل

گام چهارم: کانال کشی، برق کشی و لوله کشی

به طور کلی در گام چهارم یعنی گامی که دیوارها هنوز باز هستند و زیباسازی روی آنها صورت نگرفته است انجام شود. این مرحله بهترین زمان قرار دادن داکت برای کولر، سیستم گرمایشی و … است.

گام پنجم: پنجره ها

در این مرحله پنجره هایی که در گام دوم تعمیر و یا خریداری شدند باید نصب شوند. توصیه می شود از پنجره هایی که هدررفت انرژی کمتری به همراه دارند استفاده شود. این پنجره ها از سویی دیگر آلودگی صوتی کمتری را وارد محیط منزل می کنند. بنابراین انتخاب انواع استانداردتر در این مرحله ضامن آرامش شما د  آینده نزدیک خواهد بود.

گام ششم: رنگرزی، کاغذدیواری و سایر تمام کننده های سطح

رنگرزی و کاغذدیواری

این مرحله وقت زیبا سازی و توجه به جزئیات است که در مراحل قبل پیش زمینه های آن را آماده کرده ایم. نقاشی دیوارهای داخلی، چسباندن کاغذدیواری و کارهایی از این دست در این گام انجام می شود. تمام این کارهای جزئی باید آخرین مرحله بازسازی باشد زیرا این کار می تواند به کارهای دیگر شما آسیب بزند. البته در تقدم و تأخر برخی از کارها همواره اختلاف نظرهایی وجود داشته است که در انتها این شما هستید که با توجه به شرایط موجود باید نظمی بین فرآیندها درنظر بگیرید.

گام هفتم: کفپوش

کار نصب کفپوش درحقیقت آخرین کاری است که در ماراتن بازسازی منزل باید انجام شود، به خصوص اگر تصمیم دارید که از پارکت لمینت استفاده کنید. این کار باعث می شود کفپوش در حین مراحل ساخت دچار آسیب دیدگی نشود.

کفپوش منزل

گام هشتم: تعمیرات بیرونی

وقتی کارهای داخلی ساختمان تقریباً به اتمام رسید نوبت به نمای خارجی ساختمان می رسد. در این مرحله اگر نمای بیرونی ساختمان فرسوده شده یا بخش هایی نیاز به تعمیر دارد باید بازسازی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا