والپیپر

بافت کاغذ دیواری و تکسچر کاغذ دیواری

کاغذ دیواری بافت دار

 یکی از گزینه های نه چندان پیچیده برای ایجاد تنوع در دکور داخلی استفاده از کاغذ دیواری می باشد. با استفاده صحیح از این کالای تزئینی براحتی خواهید توانست هویت تازه به منزل ببخشید و حس و حال تازه ای وارد فضا بکنید. اما باید بدانید که در هنگام خرید کاغذ دیواری علاوه بر زیبایی ظاهری باید به جنس و مواد اولیه به کار رفته در آن نیز توجه داشته باشید. در این راهنما سعی داریم در مورد این موضوع بیشتر صحبت کنیم.

انواع جنس کاغذ دیواری

بیشتر بخوانید: کاغذ دیواری بهداشتی و حمام

جنس کاغذ دیواری

جنس کاغذ دیواری می تواند در تعیین دوام، طول عمر و حتی زیبایی طرح مؤثر باشد. بسته به نوع مواد اولیه به کار رفته در این کالا می توان محل نصب، نگهداری و مراقبت های خاص از آن را نیز تعیین کرد. اما عمده ترین جنس کاغذ دیواری کدامند و ویژگی های منحصر به فرد هر یک چیست؟

برای مشاهده و مقایسه قیمت کاغذ دیواری در برندهای مختلف کلیک کنید.

1-کاغذ دیواری نانوون (NON-WOVEN)

برای تهیه کاغذ دیواری نانوون از ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی استفاده می شود. این ساختار سبب می شود کاغذ قابلیت تنفس پذیری پیدا کرده و جریان هوا بتواند از آن عبور کند. به همین دلیل امکان رشد قارچ و کپک با گذشت زمان در آن وجود ندارد. از آنجا که رطوبت در آن باقی نمی ماند می توان از آن در آشپزخانه و فضاهای مرطوب استفاده کرد.

بدلیل ساختار منحصر به فردی که این نوع از کاغذها دارا می باشند فرآیند نصب آن بسادگی صورت می گیرد و نیاز به چسبکاری های مجدد در آن وجود نخواهد داشت. همچنین در هنگام جدا کردن بسادگی از روی دیوار جدا شده و مشکلاتی در این زمینه ایجاد نمی کند. از دیگر مزیت های کاغذ نانوون نشان دادن جزئیات و زیبایی های طرح است به نحوی که طرح های نانوون اغلب جزئیات بیشتری دارند. درواقع ظرافت این جنس از کاغذ دیواری مجال نمایش ریزه کاری های طرح را مهیا می کند.

کاغذ دیواری نانوون

2-کاغذ دیواری وینیل یا پی وی سی (PVC)

کاغذ دیواری PVC از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و می توان طول عمر طولانی برای آن متصور بود. استفاده از ماده PVC به عنوان اصلی ترین ماده اولیه در این کاغذ آن را بشدت در برابر آب و رطوبت مقاوم کرده است. علاوه بر آن مقاومت در برابر پارگی آن نیز زبانزد بوده و استفاده از آن در فضاهایی که این تحت در آن بالاست توصیه می شود. با این حال وقتی به صورت مستقیم در برابر نور خورشید قرار بگیرند این احتمال وجود دارد که گاز سمی از خود متصاعد کند. این موضوع می تواند برای کودکان و افرادیکه به نوعی با آلرژی درگیر هستند نگران کننده باشد.

کاغذ دیواری پی وی سی

3-کاغذ دیواری نانوون-پی وی سی (NONWOVEN-PVC)

در این نوع از کاغذدیواری بخش هایی دارای جنس نانوون بوده و بخش هایی دیگر از جنس پی وی سی می باشد. به همین دلیل این کالا سنگینی و زمختی انواع تمام پی وی سی را ندارد. از طرفی بخش هایی که از جنس پی وی سی هستند را براحتی می توان با دستمال مرطوب تمیز کرد. به نوعی می توان ادعا کرد این نوع از کاغذ مزیت های جنس PVC و نانوون را یکجا در خود جای داده است.

4-کاغذ دیواری مخملی (VELVET)

کاغذ دیواری بافت دار یا کاغذ دیواری مخملی به کاغذ دیواری هایی اطلاق می شود که از بافتی مخمل گون در سطح آن استفاده شده است. کاغذ دیواری مخملی ظاهر بسیار لوکس و شکیلی داشته و اغلب در بخش های از دکور داخلی از آن استفاده می شود.

با این حال عدم امکان شستشوی این جنس کاغذ دیواری استفاده از رنگ های تیره به عنوان پس زمینه را رایج تر کرده است. اما به هر حال زیبایی بی حد و حصر آن ضعف عدم قابلیت شستشو را برای افرادیکه طرفدار تفاوت در دکور داخلی خود هستند را بی اهمیت می کند.

5-کاغذ دیواری کاغذی (PAPER)

شاید نام این جنس کاغذ دیواری برایتان سؤال ایجاد کند که مگر همه کاغذ دیواری ها از کاغذ تهیه نمی شوند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که در سایر جنس ها از مواد مکمل به منظور افزایش ضخامت و مقاومت استفاده می شود اما در این نوع کاغذ تنها ماده اولیه در ساخت آن محسوب می شود. به همین دلیل ضخامت آن پایین بوده و نقاط ضعف متعددی دارد.

کاغذ دیواری کاغذی

6-کاغذ دیواری نانو (NANO)

این روزها واژه نانو را بسیار می شنویم و کالاهای مصرفی متعددی به کمک تکنولوژی نانو خواص حیرت انگیزی یافته اند. استفاده از تکنولوژی نانو در ساخت کاغذ دیواری هم چندی ست رایج شده است. این نوع از کاغذها علاوه بر مزیت هایی که کاغذ دیواری پی وی سی دارند، کاملاً ضد لک، ضد پارگی، ضد صدا و گرما هستند. با این حال قیمت بسیار بالای آن استفاده گسترده از آن را ناممکن کرده است.

7-کاغذ دیواری پارچه ای (TEXTILE)

این جنس کاغذ دیواری از لایه اصلی پارچه ای تهیه می شود که بنا به نوع کاغذ می تواند در لایه زیرین یا لایه رویی قرار بگیرد. از ویژگی های منحصر به فرد این کاغذ می توان به مقاومت بالای آن در برابر پارگی اشاره کرد. همچنین ساختار پارچه ای باعث می شود کاغذ دیواری مثل یک عایق صدا عمل کند. در برخی از انواع آن حتی می توان بخش هایی را با کاغذ و بخش هایی که شامل طرح هستند را با پارچه های بافت دار مثل مخمل پوشاند.

نحوه انتخاب جنس کاغذ دیواری

پاسخ به این سؤال بستگی کامل به انتظارات و نحوه استفاده شما از کاغذ دیواری دارد. اگر شستشوی کاغذ دیواری برای شما جدی ترین مسئله است بهتر است به سراغ کاغذ دیواری نانو بروید. با این حال اگر بودجه محدودتری دارید پیشنهاد می کنیم از کاغذهایی که درصد پی وی سی بالاتری دارند استفاده کنید. کاغذدیواری های نانوون نیز از مرغوب ترین کاغذهای موجود در بازار هستند که از نظر زیبایی و ظراغت طرح زبانزد هستند. اما با این حال قابلیت شستشوی کمتری نسبت به PVC دارند.

فروشگاه دکورچوب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا