ترمووود

ترمووود thermowood چیست؟

تعریف ساده از ترمووود

چوب ماده بسیار با ارزشی است که در مصارف عادی نسبت به عوامل مختلف فیزیکی، شیمیایی و جوی مقاوم است نه مانند فلزات که در مجاورت هوا به سرعت اکسید می شوند و نه مثل برخی سنگ ها و مصالح ساختمانی که در مقابل گازکربنیک موجود در هوا تجزیه می شوند. چوب به دلیل عایق نسبی بودن در برابر حرارت، در عایق کاری های حرارتی

و نیز ساخت دسته افزارهای داغ کاربرد گسترده ای دارد. الیاف چوب به گونه است که در دماهای بسیار بالا چوب زیاد داغ نمی شود و در دمای اندک نیز به سرعت یخ نمی بندد با اعمال روش های علمی می توان در ساختار چوب تغییراتی ایجاد کرد و با حفظ زیبایی ظاهری و خواص باطنی آن را در فضاهای خارجی مصرف نمود.

 

ترمووود thermowood چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

سوالی که بسیاری از مشتریان دکورچوب می پرسند این است که ترمووود thermowood چیست؟

آیا ترمووود صرفا همان چوب های خشک شده است؟

آیا ترمووود پوسیده می شود؟

آیا ترموود قابلیت رقابت با دیگر مصالح ساختمانی را دارد؟

این ها بخشی از سوالاتی هستند که مشتریان از ما می پرسند.

در این مقاله سعی می کنیم به شکل مختصر و مفید به این سوالات پاسخ دهیم.

ترمووود thermowood چوبی است که طی یک سری مراحل، تبدیل به چوبی

مستحکم و مقاوم نسب به دیگر چوب ها می شود.

روش ترمووود یا اصلاح چوب با استفاده از حرارت و بخار آب، روشی سالم و بدون استفاده از

مواد شیمیایی و مواد افزودنی برای از بین بردن قارچ های موجود درچوب و همچنین افزایش خواص متعدد چوب می باشد

در زمان های گذشته مردم می دانستند که اگر چوب ها را حرارت بدهند

جنس چوب مستحکم تر می شود و می توانند از آن ها در ساخت و ساز ها به راحتی استفاده کنند.

 

فنلاند اولین کشوری که به تکنولوژی ترمووود thermowood  دست یافت.

تحقیقات درکشور های مختلف در مورد این فرایند ادامه پیدا کردو سر انجام اولین تکنولوژی و فناوری حرارت دادن چوب را کشور فنلاند انجام داد. کشور فنلاند پس از سال ها تحقیقات و آزمایش های متعدد، به روشی ثابت تحت روش اصلاح حرارتی چوب با بخار آب و گرما دست پیدا کرد. این پروسه از سه مرحله ی متفاوت تشکیل شده است که در انتهای این مراحل، چوب گرما دیده تحت عنوان ترمووود thermowood به وجود می آید. این روش طی 10 تا 15 سال گذشته بین تولید کنندگان چوب بسیار محبوب شده است و به صورت عمده تجهیزات صنعتی آن ها در منطقه ی اسکاندیناوی و استونی قرار گرفته است و هر روزه در حال رشد و توسعه می باشد.

 

ترمووود thermowood معمولا از چوب کاج فرک (Pinus sylvestris)، صنوبر (Picea abies)، توس (Betula pendula) و آسپن (Populus tremula) و گونه های کاج (Pinus radiata)، خاکستر (Fraxinus excelsior)، کاج (Larix sibirica)، توسکا (Alnus glutinosa)، راش (Fagus silvativa) و اکالیپتوس به دست آمده است. روش اصلاح حرارتی را روی گونه های مختلفی از چوب ها می توان اجرا کرد ولی باید با توجه به جنس و ظرفیت هرچوب و مناسب با شرایط و ساختار فیزیکی آن انجام شود تا چوبی سالم و مستحکم تولید شود.

مراحل تبدیل چوب معمولی به ترمووود thermowood

فاز 1

1) در اولین مرحله چوب های درختان را در اندازه های مختلف برش می دهند. سپس قطعات چوب را در ماشین و دستگاه های مخصوصی می گذارند و دمای محیط را به آرامی تا 100 تا 130 درجه ی سانتی گراد بالا می برند. در این شرایط چوب کم کم رطوبت خود را از دست می دهد و شروع به خشک شدن می کند.

فاز 2

2) در دومین مرحله دمای داخل محفظه ای که چوب ها در آن قرار دارند را به آرامی به 190 تا 220 درجه ی سانتی گراد می رسانند. در این حد از گرما و حرارت تمامی رزین و صمغ موجود در بافت چوب از آن خارج می شود و رطوبت چوب تقریبا صفر می گردد.

 

در تمامی این مراحل برای جلوگیری از آتش گرفتن چوب ها از رطوبت بالا در محفظه کمک می گیرند. رطوبت موجود در فضای دستگاه باعث جلوگیری از احتراق چوب ها می شوند. چوب ها را برای مدت 2 تا 3 ساعت در این دما نگه می دارند دمای بالای محفظه (220 درجه سانتی گراد) باعث تغییر رنگ در چوب ها می شود و سطح و درون چوب ها متمایل به قهوه ای روشن می گردد.

فاز 3

3) در مرحله سوم و آخرین مرحله دمای محیط را به تدریج تا 100 درجه ی سانتی گراد کاهش می دهند. برای کاهش دما از سیستم اسپری بخار آب و آب استفاده می کنند تا چوب ترک برندارد و آسیب نبیند طی این فرایند رطوبت دهی به درون دستگاه چوب بین 4 تا 6 درصد رطوبت را دوباره جذب خود می کند. طی این فرایند از هیچ نوع مواد شیمیایی استفاده نمی گردد و تمامی مراحل بدون هیچ نوع افزودنی انجام می پذیرد.

استاندارد های ترمووود thermowood

استانداردهای فرایند ترمو در کیفیت محصول نهایی بسیار تاثیر به سزایی دارد این استانداردها شامل میزان دمای وارد شده به چوب، روند افزایش و کاهش دما و طول مدت دما دهی می باشد. طی فرایند ترمو دو مرحله به چوب های داخل کوره های ترمو آب اسپری شده و سپس این آب طی چند مرحله از چوب گرفته می شود لذا چوب ترموی حاصل از این فرایند به دلیل خشک شدن آوند قدرت جذب و دفع خود را از دست داده و کاملا در برابر پدیده های جوی مانند باد، باران و… مقاوم می گردند.

مشخصات اصلی ترمووود thermowood نسبت به سایر چوب ها

چگالی : طی فرایند اصلاح حرارتی، چگالی چوب بین 10 تا 15 درصد نسبت به چوب خام کاهش پیدا می کند.

استحکام:  استحکام چوب ترمووود thermowood نسب به چوب معمولی بسیار بیشتر است. بهبود و افزایش مقاومت چوب در برابر انواع پوسیدگی ها مقاومت بالای این چوب در برابر باران و برف، آفتاب و شرایط مختلف آب و هوایی کمترین انبساط و انقباض را نسبت به چوب های معمولی دارد.

ثبات: پس از گرمایی که به چوب وارد می شود رطوبت آن کاهش می یابد و باعث کاهش تورم شعاعی چوب می شود که تا50 درصد ثبات چوب را افزایش می دهد.

رسانایی: بر طبق تحیقات و آزمایشات انجام شده مشخص شده است که میزان رسانایی گرما در ترمووود ها 20 تا 25 درصد کمتر از چوب های معمولی می باشد و عایق گرما و حرارت هستند.

عدم امکان رشد حشرات و قارچ ها در چوب:پس از اصلاح حرارتی تمامی مواد غذایی که حشرات از آن ها استفاده می کرنند دیگر در چوب موجود نخواهد داشت و این به آن معنی است که حشرات و قارچ ها سمت چوب های ترمووود thermowood  نمی آیند.

دسته بندی سطح های ترمووود thermowood

روش ترمووود thermowood یک روش سازگار با محیط زیست در نظر گرفته شده استزیرا هیچ مواد شیمیایی در این فرایند اضافه نشده است. سطح و شدت گرما خواص مختلف چوب را تعیین می کند. چوب ها در مقابل گرما، سرما، باران، رطوبت و حشرات، و همچنین هر تغییری که در محیط داخلی و خارجی وجود دارد به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

1) ترمووود thermowood سطح S

حرف S نماد Stability یا دوام و پایداری است. چوب های سطح S را معمولا تا دمای 180 درجه ی سانتی گراد حرارت می دهند کاربرد سطح S ترمووود ها برای مصارف داخلی خانه مانند روکش، کرکره ها، اجزا در و پنجره، سونا، مبلمان و پارکت ها است که کمتر در معرض ضربه و یا آسیب دیدگی می باشند.

2) ترمووود thermowood سطح D

حرف D نماد Durability یا ماندگاری و دوام است. در این روش چوب ها را تا دمای 220 درجه سانتی گراد حرارت می دهند و باعث می شود تا مقاومت چوب ها بسیار بالاتر از سطح S  شود از این نوع ترمووود ها در خارج از محیط خانه و در فضاهای باز مانند نمای خانه ها پارکینگ ها و روفگاردن ها استفاده می گردد. رنگ چوب سطح D تیره تر از سطح S  می باشد و دلیل ان نیز قرار گرفتن چوب در دمایی بیشتر و مدت طولانی در در کوره گرمایشی است.

نگهداری از ترمووود thermowood

چوب های ترمووود thermowood را باید در مکان هایی خشک نگهداری کرد از آنجا که هیچ دمای ذخیره سازی خاصی لازم نیست، انبارهای سرد مکان های مناسبی برای انبار کردن ترمووود ها هستند. محصولات ترموود thermowood باید با دقت پوشانده شود و یا در انبار های سر پوشیده ذخیره شود. چوب های ترمووود را باید به صورت افقی انبار کنند و در زیر آن محافظ هایی قرار داده شود تا از منحنی شدن چوب ها جلو گیری کند. پکیج ها باید به صورتی بسته بندی شود که روی زمین قرار نگیرند

در هنگام جا به جایی با جرثقیل نیز هنگامی که بسته های ترمووود جا به جا می شوند باید چنگال ها را روی فاصله ی حداکثر تنظیم کنندتا به چوب فشار نیارد زیرا طی فرایند اصلاح حرارتی، چوب خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست داده است و ممکن است ترک بردارد و یا بشکند.

نحوه نصب ترمووود به چه شکل است؟

پس از زیر سازی برای نصب ترمووود بنا به نوع طراحی و نظر نصاب به شکل پیچ مخفی، اجرای کلیپسی، اجرای ریلی و یا فاق و زبانه برای حداقل کردن استفاده از پیچ می توان استفاده کرد.

رنگ سطح ترمووود چگونه است؟

بر روی سطح ترمووودها رنگی زده می شود که امکان تنفس سطحی چوب و خروج رطوبت باقی مانده در ساختار داخل آن را فراهم می سازد که این موضوع از پوسته شدن جلوگیری می کند.

قیمت ترمووود چقدر است؟

شرکت دکورچوب وارکننده بهترین متریال های چوبی از جمله ترمووود، پارکت و لمینت می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لیست قیمت ترمووود و انواع آن، با قسمت بازرگانی شرکت دکورچوب تماس حاصل نمائید. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی و نحوه کاربرد صحیح ترمووود می توانید از خدمات مشاوره رایگان دکورچوب استفاده نمائید تا در کوتاه ترین زمان ممکن از طریق کارشناسان فنی ما جواب همه سوالات خود را دریافت کنید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا