کابینت

خرید کابینت به چه شکل است؟ چگونه بهترین کابینت را برای منزلمان انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید کابینت

خرید کابینت برای بسیاری از مشتریان یک موضوع سخت و در عین حال لذت بخش است . از این جهت سخت است که تنوع ورق ، مدل ، ابعاد و … در این قسمت زیاد است و بایستی اطلاعات دقیقی کسب کرد تا بتوان کابینت متناسب با بودجه ، سلیقه و نظر خود را انتخاب کنیم . همان موضوعی که باعث سخت شدن انتخاب می شود همان موضوع هم باعث لذت بخش شدن کار است .

شما همانند یک آشپز که با ترکیب مواد به اندازه مورد نیاز و همین طور انتخاب مواد درست می تواند یک شاهکار بیافریند در انتخاب کابینت هم با انتخاب یراق آلات درست ، ورق صحیح ، نوار لبه های متناسب و همین طور صفحه کابینت با سایز و رنگ متناسب یک هنر زیبا در آشپزخانه خود ایجاد نمایید . در این مقاله سعی می کنیم تا تجربیاتی که در دکورچوب کسب کرده ایم را در خدمت شما قرار دهیم تا یک انتخاب درست برای کابینت خود داشته باشید .

جنس کابینت چیست؟

بسیاری از مشتریان که قصد خرید کابینت دارند با این سوال مواجه می شوند که جنس کابینت مورد نظرتان چیست ؟ باید عرض کنیم که منظور از جنس کابینت ، ورقی است که برای درب ها استفاده می شود. بدنه کابینت ها  معمولا از سفید صابونی ، پشت کابینت ها از ورق سه میل و روی کابینت ها هم که از صفحه کابینت  ام دی اف و یا کورین می باشد .

درب کابینت می تواند از ورق هایگلاس ، ممبران ، چوب طبیعی ، پلی گلاس ، پلی استر ، ملامینه و … تشکیل شده باشد . کابینت های فلزی هم نوع دیگری از کابینت ها هستند که به دلیل این که تقریبا منسوخ شده اند در موردش صحبتی نمی کنیم . در ادامه انواع جنس های کابینت را بررسی می کنیم.

کابینت هایگلاس

کابینت هایگلاس این روزها یکی از پر مصرف ترین نوع ها است . ورق های هایگلاس موجود دربازار عمدتا ایرانی و یا ترک هستند . برندهای هایگلاس ایرانی شامل پاک چوب ، ایزوفام ، ای جی ای و سیتک و … هستند . برندهای ترک هم شامل ایشیک ، ای جی تی ، یلدیز و کاستامانو هستند . کابینت های هایگلاس با زیبایی و همین طور ظرافتی که دارند طرفداران زیادی را به خود جذب کرده اند.

هایگلاس ها با تنوع طرح و رنگی که دارند تقریبا برای هر سلیقه ای یک پاسخی دارند . استفاده از کابینت های هایگلاس با جنس خوب موجب می شود کار بدون موج و شفاف در بیاید . هایگلاس های متفرقه پس از مدتی زرد رنگ می شوند و دارای سطحی موج دار و غیر یکنواخت هستند . ویژگی دیگری که برندهای خوب دارند این است که به دلیل کیفیت بالا سطحی غیر خش دار دارند . در زمان خرید کابینت های هایگلاس حتما نوار لبه همرنگش را هم خریداری نمایید.

کابینت های ممبران

نسل جدید کابینت های موجود دربازار کابینت های ممبران است این کابینت ها با زیبایی و همین طور ظرافتی که دارند موجب می شوند تا دل هر بیننده ای را بربایند . کابینت های ممبران به وسیله حکاکی CNC بر روی ام دی اف های خام و سپس وکیوم روکش بر روی آن ایجاد می گردند . درکابینت های ممبران دو نکته را حتما مدنظر داشته باشید ، اول اینکه از طرح های خیلی ظریف استفاده نکنید زیرا وکیوم نمی تواند در جاهایی که خلل و فرج دارد روکش را نفوذ دهد

موضوع بعدی این که سیستم وکیوم به دلیل نوع تولید و هیمن طور چسبی که می بایست در آن استفاده شود حتما باید که توسط افراد متبحر و متخصص صورت گیرد به همین دلیل اگر قصد انتخاب کابینت های ممبران را دارید حتما  به جای معتبر این موضوع را بسپرید.

کابینت های چوب

گاهی برخی افراد کابینت های ام دی افی و یا لترون را با کابینت های چوب اشتباه می گیرند اما ما این جا منظور از چوب ، چوب خالص می باشد و یا اصطلاحا تمام چوب می باشد . کابینت های تمام چوی طرح و رنگ هایی بسیار جذاب و زیبایی دارند و صد البته قیمت های بسیار بالایی هم دارند . چوب هایی چون راش ، گردو و بلوط از بهترین و زیبا ترین و مقاوم ترین چوب هایی هستند که در ساخت کابینت استفاده می شوند . در میان چوب های بالا چوب گردو به دلیل بافت چوب ، دوام و صیقلی پذیری از مناسب ترین لمینت ها برای این کار می باشد .

کابینت های لوکس

هنگامی که برای خرید کابینت به نزد طراح و یا کابینت ساز مراجعه می کنید ، لفظ کابینت لوکس را زیاد می شنوید . کابینت های لوکس عمدتا با ورق های لوکسی چون فینسا ، آلویک ، کلیاف ، نیمن و 3B شناخته می شوند . همین طور این کابینت ها با طراحی های لوکس و منحصر به فرد خود جلوه بی نظیری به آشپزخانه شما می دهند .

ابزار آلات کابینت

پس از انتخاب ورق برای کابینت سراغ ابزار آلات کابینت می رویم . ابزار آلات کابینت هم به اندازه ورق ها دارای اهمیت می باشند . ابزار آلات شامل یراق آلات کابینت ، نوار لبه کابینت ، قاب و پروفیل ، صفحه کابینت و قرنیز آب بندی می باشد . یراق آلات کابینت دنیایی از تنوع دارند ، آرام بند ، جک ، لولا ، شید و ریل و دستگیره و لولا ، لولا گازور ،جک اتوبوسی بخشی از یراق آلات کابینت هستند .

برند های معتبری چون بلوم ، فانتونی و آکس چوب برند های معتبر یراق آلات هستند . نوار لبه برای کابینت هم از موضوعاتی است که هنگام انتخاب ورق همزمان بایستی انتخاب گردد . هنگام انتخاب سعی گردد که هم رنگ و یا نهایت یک پرده تیره تر و یا یک پرده روشن تر از ورق انتخاب گردد .

صفحه کابینت

قبلا در مقاله ای در مورد صفحه کابینت صحبت کرده ایم . ابعاد استاندارد صفحه کابینت معمولا ۶۰ -۶۵-۷۰ و ۹۰ می باشند . ضخامت های صفحه کابینت هم معمولا ۳.۲ و ۴.۸ میل می باشد . بهترین روکش برای صفحه کابینت هم گنتاش ترکیه می باشد . بهترین و با کیفیت ترین کارخانجات تولید صفحه کابینت شرکت درخت سبز و همین طور افراش و اورامان می باشند .

طول های استاندارد صفحه کابینت هم ۳.۶۶ و ۴.۱۰ می باشد.معمولا صفحات مات ابعادشان ۳.۶۶ و صفحات براق ابعادشان ۴.۱۰ می باشد . هر چند عمده بازار روی صفحه کابینت های ام دی افی می چرخد اما صفحه کابینت های کورین ، کوارتز و سنگ طبیعی هم کم و بیش مورد استفاده قرار می گیرند . البته به دلیل قیمت بالای این صفحات کاربردشان در پروژه های لوکس می باشد.

مراکز خرید کابینت

اگر در تهران هستید و قصد خرید کابینت دارید سهروردی ، دلاوران ، بنی هاشم ، خاوران ، اتحاد و چهاردانگه از جمله مراکز اصلی تولید و اجرا و فروش کابینت هستند . البته بسیاری  از افراد برای خرید کابینت به سراغ طراحان می روند و خود آن ها هم کار اجرا ، خرید و همین طور نصب آن را انجام می دهند . قبل از انتخاب مدل کابینت از سایت هایی مانند houzz می توان انواع و اقسام مدل های کابینت را انتخاب کنید . سعی کنید با یک طراح حرفه ای درخواست ها و نیازهای خود را در میان بگذارید  وبا نظرهایی که خودتان می دهید و با مشاوره طراح به مدل و سبک کابینت دلخواهتان برسید.

قیمت خرید کابینت

قیمت یکی از مهم ترین موضوعات در تمامی قسمت ها است . طبیعتا درمورد کابینت هم این موضوع مصداق دارد . کابینت به دلیل این که از اجزا و لوازم مختلف با طیف ها و همین طور قیمت های مختلف تشکیل می گردد طبیعتا قیمت های گوناگونی دارد . در بالا در مورد اجزا ، لوازم و اکسسوری های کابینت صحبت کردیم.

به عنوان مثال کسی که صفحه کابینت کورین و یا کوارتز می زند با کسی که صفحه ام دی اف می زند قیمت های متفاوتی دارند . و یا کسی که ورق هایگلاس ایرانی می زند با کسی که هایگلاس خارجی می زند تفاوت قیمتی زیادی دارد . معمولا کابینت کارها قیمت را به صورت یک بسته اعلام می کنند. به عنوام مثال هایگلاس ایرانی با صفحه ۳ سانت و یراق خارجی.هنگام انتخاب این بسته ها با توجه به موضوعاتی که در بالا توضیح داده شد هنگام قرار داد سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید.

  • حتما برند شرکتی که ورق درب ها استفاده می شود ذکر شود.
  • نوع یراق ها و شرکت تولید کننده ذکر شود.
  • هنگام خرید دقیقا ذکرشود عمق کابینت هوایی و عمق کابینت زمینی چقدر است . البته تمامی این موضوعات استاندارد دارند مثلا قانون ۶۰-۴۰ که مربوط به کابینت زمینی و همین طور کابینت هوایی است. ولی با همه این اوصاف با جزییات این موضوعات را ذکر کنید.
  • در قرار داد هزینه حمل و نصب را ذکر بفرمایید.

در آخر بایستی عرض کنیم که حتما با سازندگان و افراد معتبر و خوش قول و حرفه ای کارکنید زیرا اگر با افراد غیر حرفه ای این کار را بکنید با ذکر تمام جزییات در قرارداد باز هم با مشکل مواجه می گردید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. شرکت ما یک شو روم مجهز داره که نمونه ها رو می تونید اونجا ملاحظه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا