دکوراسیون

دکوراسیون اسکاندیناوی چیست؟

نکاتی که باید قبل از انجام دکوراسیون اسکاندیناوی

اسکاندیناوی شبه جزیره ای است که در شمال اروپا واقع شده است و کشور هایی مانند سوئد، نروژ، دانمارک و فنلاند در آن واقع شده اند. امروز می خواهیم به بررسی دکوراسیون خانه های اسکاندیناوی بپردازیم و بدانیم که مردمانی که در منطقه ی سرد سیر و اروپایی زندگی می کنند چه نوع دکوراسیونی برای منازل شان انتخاب کرده اند؟ و ویژگی های اصلی این سبک چه مواردی است؟

دکوراسیون اسکاندیناوی به یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین سبک ها در دنیای امروز تبدیل شده است و ساختار و ترکیب های به کار رفته در آن مشابه به دکوراسیون مدرن و مینیمال می باشد اما تفاوت هایی نیز دارند که باعث شده است این سبک ها جدا از یکدیگر تعریف شوند.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی پس از قرن بیستم روی کار آمد و اولین طراحی ها و دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی در آن سال ها انجام شد. البته این سبک به مرور زمان تغییراتی را در خود داشته و مطابق با شرایط و زمان، تغییرات مخصوص به خودش را داشته ولی همچنان اصل و پایه ی خود را حفظ کرده است.

دکوراسیون اسکاندیناوی چه خصوصیاتی دارد؟

اسکاندیناوی منطقه ای سرد سیر در شما اروپا می باشد که اغلب روز های کوتاهی دارد. افرادی که در این منطقه زندگی می کنند سعی می کنند برای آنکه محیط زندگی شان شرایط مطلوبی داشته باشد مواردی را در دکوراسیون خانه هایشان رعایت کنند. یکی از این موارد انتخاب رنگ های روشن مانند رنگ سفید می باشد.

رنگ روشن معیار اصلی و شماره یک در دکوراسیون اسکاندیناوی

زمانی که روز ها کوتاه باشند قطعا هوا مدت زیادی روشن باقی نمی ماند به همین دلیل باید از رنگ سفید و دیگر رنگ های روشن مانند آبی آسمانی، کرم و خاکستری برای دیوار های خانه مورد استفاده قرار گیرد تا خانه دلباز و روشن به نظر بیاید. در دکوراسیون اسکاندیناوی تقریبا اکثر وسایل به رنگ های روشن انتخاب می شوند. مبلمان، کمد و کابینت ها، کفپوش ها همگی نتالیته ی روشن دارند و فضایی آرام و تمیز را به نمایش می گذارند.

البته برای آن که فضای خانه خیلی بی روح و یخ به نظر نرسد باید از ترکیب های متفاوتی از رنگ ها در اتاق استفاده کنید. برای مثال اگر مبلمانی که انتخاب کرده اید سفید و کرم است با چند کوسن با رنگ های قوی تر، مانند کوسن های آبی تیره و زرد می توانید رنگ و لعاب متناسبی به مبلمان تان بدهید.

دکوراسیون داخلی ساده

کفپوش های روشن در دکوراسیون اسکاندیناوی

معمولا در تمامی خانه ها از کفپوش های سنگی، سرامیکی و چوبی استفاده می شود که در رنگ ها و طرح ها متفاوتی وجود دارند. در سبک و دکوراسیون اسکاندیناوی کفپوش های چوبی مانند پارکت ها و پارکت لمینت ها بیشتر به کار می روند. زیرا همان طور که گفتیم آب و هوای شمال اروپا سرد است و کفپوش های چوبی عایق سرما و گرما هستند و راحت تغییر دما نمی دهند پس گزینه ای مناسب برای دکوراسیون اسکاندیناوی محسوب می شوند.

کفپوش تیره و شیک نشیمن منزل

برای آن که رنگ روشن در خانه های اسکاندیناوی حفظ شود باید از پارکت های روشن برای پوشش کف استفاده کنید. پارکت های طلایی در عین حال که رنگ روشن و جذابی دارند باعث می شوند تا محیط گرم و صمیمی به نظر برسد و حالت سرد و بی روح محیط را از بین می برند. از دیگر پارکت های روشنی که معمولا در کف خانه هایی با سبک و دکوراسیون اسکاندیناوی به کار می روند می توانیم به پارکت های طوسی و پارکت های سفید اشاره کنیم.

آینده دکورانیو

مبلمان سبک اسکاندیناوی چه ویژگی هایی دارند؟

مبلمان از آن دسته لوازم و اثبابی است که نقش مهمی در نشان دادن سبک و دکوراسیون خانه به عهده دارد و هر کسی که اندکی با سبک های مختلف دکوراسیون آشنایی داشته باشد با نگاهی سطحی می تواند تشخیص دهد که مبلمان شما به چه سبکی انتخاب شده است. در دکوراسیون اسکاندیناوی معمولا از وسایل راحتی و ساده استفاده می شود مبلمان بزرگ و راحتی و کاناپه های سفید از اجزاء جدایی ناپذیر این سبک می باشد. پایه های مبلمان به سبک اسکاندیناوی معمولا از چوب های ساده و یکدست، از چوب درختان بلوط، راش و افرا که رنگ روشنی دارند تهیه می شوند و می توانند در ترکیب رنگی تاثیر جزئی ولی مهمی بگذارند.

اتاق نشیمن چوبی خاص

پارچه های استفاده شده در روکش مبل ها معمولا از پارچه هایی ضخیم و گرم مانند کتان ها، مخمل و پارچه های جیر می باشند. انتخاب مبلمانی با بالش های بزرگ و نرم در شرایط سرد منطقه ی اسکاندیناوی می تواند دلپذیرترین اتاق نشیمنی که تا به حال دیده اید را به وجود بیاورد. مبلمانی که دلتان نمی خواهد از روی آن ها بلند شوید!

کاور مبل و خز

اجسام دکوراتیو در دکوراسیون اسکاندیناوی

هر خانه ای برای آن که زیبا به نظر برسد باید از اجسام دکوراتیو در قسمت های مختلفی از خانه استفاده کند. این اجسام دکوراتیو در دکوراسیون اسکاندیناوی به نسبت دیگر سبک ها متفاوت و کمی ساده تر می باشند.

تابلو های ساده در دکوراسیون خانه های اسکاندیناوی

تابلو های کوچک و بزرگ که معمولا نتالیته رنگ های خنثی و سر دارند از لوازم دکوراتیوی می باشد که در اکثر خانه هایی به سبک اسکاندیناوی دیده می شوند، بسیاری از این تابلو ها حروف و جملات لاتینی هستند که به رنگ مشکی در زمینه های خاکستری و سفید طراحی شده اند. این تابلو ها می توانند در قالب قاب عکس های کوچک که در کنار هم روی دیوار آویز شده باشند به چشم بخورند و یا در ابعاد بزرگ به صورت تک بر روی دیوار نصب شده باشند.

اکسسوری در سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

لوستر ها ، آباژور ها در دکوراسیون اسکاندیناوی

مورد دیگری که در دکوراسیون اسکاندیناوی مورد استفاده قرار می گیرد شب خواب ها، آباژور ها و لوستر های زیبایی هستند که معملا با پایه های روشن و چوبی و پارچه های سفید تزیین شدند. بسیاری از لوستر هایی که در اتاق نشیمن و اتاق خواب ها قرار دارند و به سقف متصل هستند از نوع چوبی و فانتزی با شکل های بافته و در هم تنیده هستند که حس و حال طبیعی شاخ و برگ ها را در فضای اتاق به وجود می آورند.

کاغذدیواری طرح جهان

پارچه ها، خزها و پوست ها در دکوراسیون اسکاندیناوی

استفاده از خز ها و پارچه هایی با الیاف بلند از مواردی است که در دکوراسیون اسکاندی ناوی زیاد مشاهده می کنید و علت آن نیز آب و هوای سرد و مرطوب شمال اروپا می باشد. همیشه به چشم می خورد که پوست حیواناتی مانند گاو به عنوان قالیچه بر روی زمین پهن شده باشد و یا خز ها بر روی تخت و یا به عنوان زیر پایی کنار تخت ها وجود داشته باشند. وجود این خز و پتو های نازک که روی مبل ها گذاشته می شود نمایی مانند دکوراسیون خانه های روستیک ایجاد می کند.

خز و پوست حیوانات در دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی

اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی

اتاق خواب ها معمولا محیطی راحت و مرتب هستند. در دکوراسیون اسکاندیناوی اتاق خواب ها روشن ترین و بی آلایش ترین محیط حساب می شوند تخت خواب های بزرگ با بالش های پفی و سفید رنگ، تداعی کننده احساس آرامش و راحتی هستند. نصب کاغذ دیواری های ساده با رنگ های پاستلی مانند صورتی کمرنگ آبی و سفید می تواند روح تازه ای به فضای اتاق خوابتان بدهد.

اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی

اگر تمایل دارید تا اتاقتان رنگ و لعابی جذاب و گیرا به خود بگیرد می توانید از کاغذ دیواری طرح جنگل و طبیعت استفاده کنید که در کنار رنگ روشن و پارکت روشن اتاق نمایی زیبا و طبیعی می گیرد.

دیوارپوش های طرح چوب و کاغذ دیواری های طرح آجر در هر مکانی از دکوراسیون اسکاندیناوی زیبا و شیک می باشد می توانید از آن ها حتی در آشپزخانه ها استفاده کنید دیوارپوش های بین کابینتی سفید انتخابی ساده و شیک برای آشپزخانه شما می تواند باشد.

آشپزخانه ی شیک و مرتب با سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

آشپزخانه محیطی برای تهیه ی غذا و نگهداری از مواد غذایی است که باید در تمیزی و مرتب بود آن تلاش بسیاری بکنیم. آشپزخانه های اسکاندیناوی مانند دیگر اتاق ها از رنگ های روشن به خصوص رنگ سفید ساخته می شوند.

کابینت آشپزخانه سفید و ساده

کابینت ها چه بر روی زمین نصب شده باشند و چه بر روی دیوار ها همگی ظاهری ساده و تمیز دارند. پارکت های چوبی تناژ گرم رنگی در آشپزخانه را تامین می کند و در کنار آن می توانید از میز و صندلی های چوبی نیز استفاده کنید. این آشپزخانه ها معمولا نورگیر های طبیعی مناسبی دارند و پنجره ها در تمامی آشپزخانه ها وجود دارند.

کابینت ها معمولا از نوع کابینت های چوبی مثل کابینت هایگلاس هستند و نمایی مات و یا براق دارند و جز کابینت های مدرن محسوب می شوند. از کابینت های ساده و ممبران که طرح های ساده و خطوط موازی در قسمت درب ها دارند نیز می توانید استفاده کنید. یراق آلاتی که بر روی کابینت ها به کار رفته ساده و نمایی معمولی دارند و به رنگ نقره ای هستند و از قرنیز های ساده و سفید در محیط آشپزخانه استفاده شده است. برای آنکه کمی لطافت به محیط آشپزخانه اضافه کنید می توانید از گلدان های کوچک و بزرگ تزیینی استفاده کنید و آن هارا بر روی میز نهارخوری و یا کابینت جزیره قرار دهید.

آشپزخانه با جزیره ترموود

سخن پایانی

دکوراسیون اسکاندیناوی سبکی مشابه و نزدیک به دکوراسیون مدرن و مینیمال دارد، اما المان های به کار گرفته شده در آن کمی متفاوت است. استفاده از رنگ روشن در اجزای خانه مانند کاغذ دیواری های ساده و روشن، پارکت های روشن مانند پارکت سفید، مبلمان راحتی کرک و خزدار و تابلو های لاتین از ویژگی هایی می باشد که می توانیم برای سبک دکوراسیون اسکاندیناوی ذکر کنیم.

شرکت دکورچوب متخصص در زمینه ی دکوراسیون داخلی و خارجی با داشتند متریال های پارکت، پارکت لمینت، انواع آلبوم های کاغذ دیواری، دیوارپوش، کابینت و قرنیز می تواند به شما در انتخاب بهترین و مناسب ترین قیمت و مواد اولیه کمک کند تا بتوانید خرید بصرفه ای داشته باشید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا