دکوراسیون

همه چیز در مورد دکوراسیون خانه ایرانی

دکوراسیون خانه ایرانی دارای ویژگی ها و عناصر منحصر به فردی ست که کمتر نمونه آن را در سایر سبک های رایج دکوراسیون داخلی می بینیم. هویت، صمیمیت و پیوندهای ناگسستنی این سبک با معنویات و ارزش های معنوی شاید از جمله ویژگی های بارز در این سبک چیدمان باشد. بدلیل اهمیت این سبک تصمیم داریم این مقاله را به طور کلی به این موضوع اختصاص دهیم. پس اگر این سبک همچنان مورد علاقه شماست و دوست دارید به طور اصولی تری در منزل خود از آن استفاده کنید حتماً تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

دکوراسیون خانه ایرانی

عناصر اصلی در دکوراسیون خانه ایرانی

در دکوراسیون خانه های ایرانی عناصر مختلفی به کار گرفته می شوند که از نظر ویژگی های ظاهری تفاوت های عدیده ای با سایر دکوراسیون های مرسوم در سراسر دنیا دارد و شاید همین تفاوت هاست که زیبایی و جذابیت منحصر به فردی به این سبک داده است. اما این عناصر کدامند؟ و اصلاً چطور و با چه شرایطی باید در کنار هم قرار بگیرند؟

فرش در دکور خانه ایرانی

همانطور که احتمالاً درست هست زده بودید فرش ها از مهم ترین عناصر دکوراسیون داخلی در سبک ایرانی هستند و می توان گفت بدون فرشی با نقوش ایرانی دکوراسیون با سبک ایرانی فرسنگ ها فاصله خواهد داشت. این عنصر زیبا و یا بهتر بگویم مظهر هنر ایرانی در تمامی دکوراسیون خانه ایرانی وجود دارند.

فرش هایی که در دکور خانه ایرانی مورد استفاده قرار می گیرند می تواند شامل انواع فرش های دستباف و یا ماشینی باشد. اگرچه که زیبایی و ظرافت فرش های دستباف بیشتر است اما استفاده از فرش های ماشینی نیز بر زیبایی خانه ای که قرار است با سبک و سیاق ایرانی چیده شود اثرات مثبت خود را خواهد داشت.

فرش در دکوراسیون خانه ایرانی

مبلمان خانه های ایرانی

مبلمان از مهم ترین عناصری می باشد که در دکوراسیون خانه های ایرانی به کار می رود. مبلمان که در اتاق نشیمن مورد استفاده قرار می گیرد معمولاً از دو سبک متفاوت استفاده می شود؛ مبلمان راحتی و استیل. مبلمان راحتی اغلب در دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک تنها مبلمانی ست که مورد استفاده قرار می گیرد. این درحالیست که در خانه های بزرگتر مبلمان استیل نیز در بخش هایی که برای پذیرایی از مهمانان در نظر گرفته شده است استفاده می شود.

مبلمان استیل تقریبا در تمامی خانه های کلاسیک وجود دارند، این مبلمان نمایی لوکس و شیک دارند و می توانند در قسمت پایه های چوبی و تاج ها، منبت کاری های متنوعی داشته باشند. در سبک های کلاسیک معمولا از مبلمان با سایزهای بزرگ و راحتی استفاده می شود. در کنار آن ها میزهای شیشه ای و چوبی قرار می گیرند که با مبلمان ست هستند. در دکوراسیون خانه ایرانی اغلب سبک مبلمان به سبک کلاسیک گرایش بیشتری دارد.

ترکیب مبلمان استیل که دارای طرحی کلاسیک هستند با انواع فرش های ایرانی همان ترکیبی ست که انتظار می رود در نحوه چیدمان منزل به سبک ایرانی دیده شود. درواقع سبک کلاسیک گرایش های بیشتری به سبک ایرانی دارد.

مبلمان در دکوراسیون خانه های ایرانی

کاغذ دیواری در مدل خانه ایرانی 

کاغذ دیواری ها به این دلیل که فضای زیادی از منزل را به خود اختصاص می دهند نقش مهمی در تعیین سبک دکوراسیون منزل دارند پس چرا از آنها در سبک دکوراسیون ایرانی کمک نگرفت؟

کاغذ دیواری هایی که دارای طرح کلاسیک هستند همیشه یکی از گزینه های زیبا و شیک برای خانه های ایرانی محسوب می شوند. زیرا رنگ ها و طرح هایی که ما ایرانی ها می پسندیم را می توانیم به راحتی با کاغذ دیواری ها نشان دهیم. یکی از انواع کاغذ دیواری رایج در این سبک کاغذ دیواری داماسک می باشد که در رنگ ها و طرح های مختلفی عرضه می شود.

استفاده از کاغذ دیواری مزیت های متعددی به عنوان یک دیوارپوش به همراه دارد از جمله اینکه به راحتی و در زمان بسیار کوتاهی نصب می شود و ریخت و پاش های استفاده از سایر انواع دیوارپوش را ندارد. همچنین اگر از انواع کاغذ دیواری مرغوب استفاده کنید طول عمر آنها بسیار بیشتر از رنگ خواهد بود. بنابراین در سبک دکوراسیون خانه ایرانی استفاده از انواع کاغذ دیواری طرح کلاسیک توصیه می شود.

کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه های ایرانی

کفپوش در دکوراسیون خانه ایرانی

معمولا کف منازل ایرانی از سنگ و سرامیک پوشیده می شود و از قدیم این روش یکی از روش های رایج برای پوشش کف خانه های ایرانی بوده است. در گذشته کمتر به کفپوش در دکوراسیون خانه ایرانی اهمیت داده می شد زیرا اغلب با موکت ها و فرش های بزرگ کف خانه کاملاً پوشش داده می شد.

اما این روزها که بخش های زیادی از کف به دلیل استفاده از فرش های کوچک مشخص است انتخاب درست نوع کفپوش بیش از پیش مهم شده است. یکی از جایگزین های ایده آل برای کفپوش های سنگی و سرامیکی کفپوش های چوبی هستند. این روزها کفپوش های چوبی بیشتر در دکوراسیون خانه ایرانی مورد توجه قرار گرفته اند. در این قسمت سعی می کنیم پارکت و پارکت لمینت های چوبی را به شما معرفی کنیم تا در دکوراسیون خانه ایرانی بتوانید از آن ها استفاده کنید.

نقش کفپوش در دکوراسیون خانه ایرانی

پارکت های چوبی در دکوراسیون خانه ایرانی

پارکت های چوبی از کفپوش های زیبا می باشند که می توانند در ایجاد یک دکوراسیون اصیل ایرانی به کمکتان بیایند. درواقع چوب و طرح های چوبی بدلیل دارا بودن پیوندهای ناگسستنی با طبیعت سبک دکوراسیون را به انواع سنتی و روستیک نزدیک می کند و این ترکیب با بقیه عناصر است که می تواند مسیر آن سبک را به طور دقیق تری نشان دهد.

بدین منظور دو راهکار وجود دارد یا باید به سراغ پارکت های تمام چوب بروید و یا از انواع لمینت ها استفاده کنید. پارکت لمینت ها نوعی دیگری از پارکت های چوبی هستند که ارزان تر از انواع پارکت های تمام چوب هستند. اما این تنها تفاوت این دو کفپوش با یکدیگر نیست؛ پارکت لمینت ها مقاومت بهتری در برابر رطوبت دارند و در برابر خط و خش نیز مقاوم ترند. همچنین رنگ های موجود در پارکت لمینت ها طیف گسترده تری دارند. به همین دلیل خرید آنها یک ایده خوب و البته اقتصادی ست.

برای خرید پارکت وارد فروشگاه دکورچوب شوید.

کفپوش پارکت و پارکت لمینت در دکوراسیون ایرانی

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی عناصر کلیدی که در دکوراسیون خانه ایرانی تعیین کننده هستند پرداختیم و دانستیم که به کارگیری صحیح آنها می تواند منجر به ایجاد دکوراسیونی شود که پیوندهای عمیقی با گذشته ما دارد و از این رو برای ما نوستالژیک و آرامش بخش است. درست است که سبک دکوراسیون خانه های ایرانی با دکوراسیون سال های دور تفاوت های بسیاری کرده است اما هویت خود را همواره حفظ نموده و تغییرات تنها محدود به انتخاب رنگ و نحوه ترکیب آنهاست.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا