دکوراسیون

دکوراسیون خانه های روستیک (روستایی)

استفاده از عناصر طبیعی در دکوراسیون به سبک روستیک

دکوراسیون داخلی خانه های ویلایی یکی از داغ ترین بحث هایی است امروزه بین افراد و حتی معماران دکوراسیون داخلی وجود دارد. بسیاری از افراد سبک های ساده و مدرن را برای ویلای خود می پسندند و تمایل دارند از معماری های امروزی و آپارتمانی استفاده کنند. خیلی ها هم سبک های روستیک ( به معنای سبک های روستایی ) را دوست دارند

که فضای آن با فضای خانه های شهری متفاوت باشد. به همین دلیل سراغ دکوراسیون خانه های روستیک و سنتی می روند. همان طور که در بالا ذکر کردیم روستیک به معنای روستایی می باشد و سبک روستیک به سبکی گفته می شود که حال و هوای خانه های روستایی قدیمی را داشته باشد این نوع دکوراسیون بین افرادی که به طبیعت و عناصر طبیعی علاقه دارند بسیار مناسب است زیرا در دکوراسیون خانه های روستیک معمولا از عناصر و متریال های طبیعی مانند چوب، چرم و سنگ ها استفاده می کنند این سبک با پیشرفت تکنولوژی همراه شده است و در عین حال که سبکی قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده است چهره ای نو و تازه نیز دارد.

دکورچوب در این مقاله به ویژگی ها و عناصر موجود در سبک دکوراسیون خانه های روستیک می پردازد و مهم ترین المان هایی که باید در فضای دکوراسیون خانه های روستیک وجود داشته باشد را برای شما شرح می دهد با ما همراه باشید تا از این موارد اطلاع پیدا کنید.

استفاده از پارکت چوبی در دکوراسیون خانه های روستیک

در زمان های گذشته مثل حالا استفاده از سنگ ها، کاشی و سرامیک ها رواج نداشت و بیشتر خانه ها از متریال های چوبی ساخته می شدند. امروزه نیز کفپوش های چوبی میان بسیاری از افراد محبوبیت دارد و هم در سبک های مدرن و آپارتمانی و هم در دکوراسیون خانه های روستیک و ویلا های کلاسیک و چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. با پیشرفت تکنولوژی استفاده از کفپوش های چوبی سهل و آسان شد و محصولات چوبی پارکت و لمینت ها وارد بازار شدند.

پارکت های چوبی در رنگ های مختلف چوب های طبیعی و رنگ های دیگر وجود دارد. که در دکوراسیون داخلی خانه های روستیک استفاده می شود. البته چون مساحت ویلا ها معمولا بالا است استفاده از پارکت های چوبی که گران قیمت هستند شاید اقتصادی به نظر نرسد به همین دلیل محصولات دیگری که ظاهری کاملا مشابه به پارکت ها دارند به نام پارکت لمینت ها وارد بازار شدند. پارکت لمینت ها در طرح های چوبی مختلف با انواع رگه های چوبی و رنگ های متنوع جایگزین مناسبی برای استفاده از پارکت های چوبی طبیعی شدند که نسبت به آن ها از دوام و مقاومت بیشتری نیز بر خوردار هستند.

قالیچه ها و گلیم ها، جلوه گر کفپوش های خانه های سبک روستیک

برای آن که ویلای شما شباهت بیشتری به سبک خانه های روستایی پیدا کند می توانید از قالیچه ها و گلیم هایی با طرح و نقش های اسلیمی و سنتی و حتی از پوست حیوانات که حس واقعی روستایی و حس حیوانات را منتقل می کند استفاده کنید معمولا از این گلیم ها در جلوی مبلمان و زیر میز وسط آن ها استفاده می شود.

البته شاید دوست داشته باشید از قالیچه و گلیم های بیشتری در فضای ویلای خود استفاده کنید جلوی شومینه ها نیز مکان بسیار مناسبی برای انداختن گلیم های رنگی و کوچک است، نشستن بر روی  جاجیم و گلیم های رنگی جلوی شومینه به همراه خانواده و دوستان و نوشیدن یک فنجان چای می تواند در روز های زمستانی حس حال فوق العاده ای را برای شما خلق کند. پوشاندن تمامی قسمت ها در دکوراسیون خانه های روستایی کار جالبی نیست بهتر است در قسمت هایی اجازه دهید کفپوش چوبی تان خود را به نمایش بگذارد.

در بعضی اوقات نیز دیده شده است که از گلیم هایی که طرح های زیبایی دارند مانند طرح های گل سرخ در قسمت هایی از دیوار ها نیز آویزان شده است یکی از این نقاطی که مناسب برای آویزان کردن گلیم های خوش رنگ و نقش می باشد بالای تخت خواب ها است. استفاده از گلیم های طرح دار برای این نوع دکور ها باعث به وجود آمدن احساس روستایی و سنتی در این مکان ها می شود.

طرح های گل دار و پر نقش برای مبلمان و پرده های ویلای روستیک

مبلمانی و پرده هایی که در دکوراسیون خانه های روستیک استفاده می شوند اصولا دارای ترکیب رنگ های گرم و شاد هستند که حالتی سنتی دارند. استفاده از کاناپه های راحتی و مبلمان چرمی بهترین گزینه برای اتاقی است که دوست دارید شب ها با خانواده یا دوستان تان در آن جمع شوید و محیطی صمیمی و راحتی برای دراز کشیدن و لم دادن بر روی آن ها داشته باشید. پارچه های استفاده شده برای مبل ها اکثرا از طرح های گل های ریز و طرح های سنتی و آبرنگی می باشد که بر روی آن ها کوسن های کوچک و بزرگ با رنگ های متنوع خود نمایی می کند.

استفاده از دیوار پوش های چوبی و سنگی برای دکوراسیون خانه های روستیک

همان طور که در بالا گفتیم دکوراسیون خانه های روستیک معروف به استفاده از متریال های طبیعی است که به صورت عادی در طبیعت وجود دارند مانند چوب ها، چرم ها و سنگ ها، استفاده از این متریال ها در دکوراسیون خانه های روستیک فضا را هر چه بیشتر روستایی می کند

دیوارپوش های سنگی و طرح سنگ و آجر در دکوراسیون خانه های روستیک

سنگ های مختلف برای ایجاد دکور هایی مانند بدنه ی شومینه و دیوار های سنگی بسیار شیک  محسوب می شوند و حس حالی روستایی و آنتیک را در فضای ویلا و خانه ی شما به وجود می آورند. البته در بسیاری از معماری ها از سنگ های واقعی برای پوشش دیوار ها استفاده نمی شود و از دیوارپوش های سه بعدی طرح سنگ و از کاغذ دیواری های طرح سنگ که ظاهری طبیعی و واقعی دارند استفاده می شود که قیمتی مناسب نسبت به سنگ های واقعی دارند.

با لمس کردن این دیوار پوش های سه بعدی شما حس می کنید که واقعا به سنگ های طبیعی دست زده اید. در اکثر دکوراسیون خانه های روستیک دیواری که شومینه در آن طراحی شده است را با طرح های سنگی و آجری پوشش می دهند استفاده از کاغذ دیواری آجری به صورت کامل شاید جلوه ای که فقط در یک دیوار و یک ستون کار می شود را نداشته باشد پس در استفاده از آن ها زیاده روی نکنید و اجازه دهید تا خانه و ویلایتان ترکیبی از سنگ و چوب و دیوار های مدرن سفید باشد.

دیوارپوش های چوبی در دکوراسیون خانه های روستیک

در کنار تمامی عناصری که گفته شد همیشه رنگ و بویی از دیوار های چوبی نیز وجود داشته است دیوارپوش های طرح چوب و کاغذ دیواری های طرح چوب معمولا به قدرت طبیعی و کلاسیک بودن ویلا های روستیک می افزاید. پنل های چوبی و حتی چوب های طبیعی کار شده علاوه بر زیبایی چشم نوازی که دارند، عایق حرارت و گرما نیز می باشند.

استفاده از الوار های چوبی بسیار در دکوراسیون های خانه های روستیک معمول و رایج است همیشه ستون ها و سقف های این خانه ها از الوار های چوبی ساخته شده است که در برابر گرما و سرما عایق خوبی به شمار می روند. البته برای آن که استحکام و مقاومت چوب ها زیاد باشد می توانید در ساخت سقف های شیروانی و حتی نما های داخلی و خارجی از ترمووود ها استفاده کنید که با استفاده از یکسری فرایند های خاص به چوب های مقاومی تبدیل شده اند.

حتما بخوانید: کاغذ دیواری طرح چوب

اکسسوری ها و پوست های حیوانات در دکوراسیون خانه های روستیک

اکسسوری هایی که در دکوراسیون خانه های روستیک استفاده می شود معمولا از جنس های چوبی، سنگی و دکوری های حیوانی است. هر چه این وسایل و لوازم در اندازه های بزرگ و غیر منظم باشند برای سبک روستیک مناسب ترند برای مثال گلدان های سنگی که زاویه های مشخصی نداشته باشد بسیار زیبا و آنتیک می باشند که می توانید کنار شومینه ها و مبل ها بگذارید در کنار مبلمان خود از آباژور های کلاسیک استفاده کنید این مورد بیشتر در سبک های کلاسیک استفاده می شود.

استفاده از خز های مصنوعی نیز در بالای تاقچه های شومینه و قرار دادن تعدادی شمعدانی با شمع های زیبا از دکوراسیون های زیبایی است که می توانید در ویلای روستیک خود ایجاد کنید. برای دکوراسیون خانه های روستایی می توانید در اتاق نشیمن از لوستر های کلاسیک که طرح هایی مانند شاخ و برگ درختان دارند استفاده کنید یا لوستر هایی که بدنه ی آن ها از جنس چوب باشد و از لامپ هایی با نور زرد استفاده شده باشد.

آشپزخانه های ویلایی در دکوراسیون خانه های روستیک

برای آن که آشپزخانه ای به سبک روستیک داشته باشید بهتر است از کابینت ها و ظروف کلاسیک استفاده کنید. کابینت های کلاسیک و کابینت های ممبران دو نوع کابینتی هستند که به سبک کلاسیک و قدیمی طراحی شده اند. همچنین اگر بودجه ی کافی دارید می توانید از کابینت های چوبی که از چوب های طبیعی ساخته شده اند استفاده کنید. همچنین می توانید برای صفحه کابینت ها از سنگ های طبیعی مانند سنگ های مرمر و گرانیت ها استفاده کنید و یا از سنگ های مصنوعی مانند صفحه کابینت های کوارتز و کورین استفاده کنید.

سعی کنید از ظروف بدون جلا و غیر فلزی استفاده کنید معمولا این ظروف در سبک های روستیک محبوبیت بیشتری دارند. استفاده از قاشق و چنگال های چوبی و کاسه های چوبی و ملامینی که درخشش ندارند و مات هستند به حس و حال فضای روستایی آشپزخانه تان می افزاید. آشپزخانه های روستیک معمولا دارای ظاهری ساده و بدون زرق و برق هستند.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم به جزییات دکوراسیون خانه های روستیک بپرداختیم و المان های اصلی بخش های مختلف را برای شما توضیح بدهیم. سبک روستیک از سبک های جدیدی می باشد که به تازگی در دکوراسیون داخلی جایگاه کسب کرده است تلفیق این سبک با متریال های جدید و مدرن باعث ایجاد سبکی قدیمی و در عین حال مدرن گشته است. امیدواریم این مطلب جوابگوی نیاز شما بوده باشد در صورتی که سوالی برای شما در مورد دکوراسیون داخلی پیش آمد می توانید سوال خود را برای شرکت دکورچوب در قسمت دیدگاه ثبت کنید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا