دکوراسیون

دکوراسیون داخلی چه تعریف و جایگاهی در زندگی روزمره ما دارد؟

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی Interior Design به عنوان یک حرفه، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده است که به عبارتی بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمانها به منظور انجام فعالیتهای روزمره یعنی زندگی و کار است. زمان زیادی از عمر ما در فضاهای داخلی ساختمانها سپری میشود. این فضاها محیطی را ایجاد میکنند که پاسخگوی نیازهای اساسی ما نظیر نیاز به سرپناه بوده و بسیاری از فعالیتهای ما در آن صورت می گیرد. همانطور که می دانید آنچه به یک بنا روح می بخشد، فضای داخلی است. به عبارتی می توان گفت کیفیت فضای داخلی تأثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیتهای ما در آن دارد و نگرش،دیدگاه و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار میدهد. بر این اساس، هدف از طراحی داخلی، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحتی و بهبود کیفیت زندگی در آن است.

اهمیت طراحی داخلی

فضای معماری بدون دکوراسیون داخلی یا اصلاً قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بودن، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت. دکوراسیون داخلی زندگی همه آحاد جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد و تأثیرات آن در زندگی به وضوح قابل مشاهده است. از این رو موضوع طراحی داخلی به هیچ وجه محدود به اقشار مرفه و خانه های اعیانی نیست. بلکه می تواند برای کل جامعه و طبقات کم درآمد هم مفید باشد. اگر قناعت را اصل اساسی امروز جامعه بدانیم و قصد داشته باشیم امکان زندگی راحت را در فضای 40 یا 60 متری آپارتمان ها فراهم کنیم، دکوراسیون داخلی یک ضرورت  خواهد بود.طراحی داخلی می تواند به ما نشان دهد که در این فضای کوچک چطور و با چه وسایلی باید زندگی کنیم.

از آنجا که دکوراسیون داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگی های روحی ـ روانی انسان قرار دارد، بابد برای رسیدن به یک طرح مطلوب، ویژگی های رفتارهای انسانی در فضاهای داخلی زیستی اعم از عمومی و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار  گیرد. بر این اساس طراح هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سروکار دارد: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد.

تعریف چیدمان داخلی

چیدمان داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مؤلفه ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان را در برمی گیرد. این عناصر ابزار کار طراح هستند که همگی باید بطور هماهنگ در یک طرح مرتبط و خوشایند قرار گیرند. دکوراسیون داخلی که در حد واسط میان معماری و طراحی قرار می گیرد، به همان میزان که شامل جنبه های کاربردی، ساختاری و فنی می شود، طراحی تجسمی و جنبه های بصری و زیبایی شناسانه را نیز در بر دارد. از این رو دکوراسیون داخلی اغلب در ردیف هنرهای تجسمی به حساب آمده است و برای موفقیت در آن، می باید تا حد نسبتاً زیادی با عناصر و اصول طراحی تجسمی و مبادی سواد بصری آشنا بود.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا