دکوراسیون

خدمات طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی چه تعریف و جایگاهی در زندگی روزمره ما دارد؟

دکوراسیون داخلی Interior Design به عنوان یک حرفه، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده است که به عبارتی بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان ها به منظور انجام فعالیتهای روزمره یعنی زندگی و کار است. زمان زیادی از عمر ما در فضاهای داخلی ساختمان ها سپری میشود. این فضاها محیطی را ایجاد میکنند که پاسخگوی نیازهای اساسی ما نظیر نیاز به سر پناه بوده و بسیاری از فعالیتهای ما در آن صورت می گیرد.

همانطور که می دانید آنچه به یک بنا روح می بخشد، فضای داخلی است، به عبارتی می توان گفت کیفیت فضای داخلی تأثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیتهای ما در آن دارد و نگرش، دیدگاه و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار میدهد؛ بر این اساس، هدف از طراحی داخلی، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحتی و بهبود کیفیت زندگی در آن است.

اهمیت طراحی داخلی

فضای معماری بدون دکوراسیون داخلی یا اصلاً قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بودن، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت. دکوراسیون داخلی زندگی همه آحاد جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد و تأثیرات آن در زندگی به وضوح قابل مشاهده است، از این رو موضوع طراحی داخلی به هیچ وجه محدود به اقشار مرفه و خانه های اعیانی نیست؛ بلکه می تواند برای کل جامعه و طبقات کم درآمد هم مفید باشد. اگر قناعت را اصل اساسی امروز جامعه بدانیم و قصد داشته باشیم امکان زندگی راحت را در فضای 40 یا 60 متری آپارتمان ها فراهم کنیم، دکوراسیون داخلی یک ضرورت  خواهد بود. طراحی داخلی می تواند به ما نشان دهد که در این فضای کوچک چطور و با چه وسایلی باید زندگی کنیم.

شرکت های ارائه دهنده خدمات دکوراسیون داخلی

از آنجا که دکوراسیون داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگی های روحی ـ روانی انسان قرار دارد، باید برای رسیدن به یک طرح مطلوب، ویژگی های رفتارهای انسانی در فضاهای داخلی زیستی اعم از عمومی و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار  گیرد. بر این اساس طراح هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سروکار دارد: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد.

تعریف چیدمان داخلی

چیدمان داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مؤلفه ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان را در برمی گیرد. این عناصر ابزار کار طراح هستند که همگی باید بطور هماهنگ در یک طرح مرتبط و خوشایند قرار گیرند. دکوراسیون داخلی که در حد واسط میان معماری و طراحی قرار می گیرد، به همان میزان که شامل جنبه های کاربردی، ساختاری و فنی می شود، طراحی تجسمی و جنبه های بصری و زیبایی شناسانه را نیز در بر دارد.

از این رو دکوراسیون داخلی اغلب در ردیف هنرهای تجسمی به حساب آمده است و برای موفقیت در آن، می باید تا حد نسبتاً زیادی با عناصر و اصول طراحی تجسمی و مبادی سواد بصری آشنا بود.

شرکت های ارائه دهنده خدمات طراحی دکوراسیون داخلی

کار کردن با شرکت هایی که خدمات دکوراسیون ارائه می دهند می تواند یک تجربه جدید و آموزنده برای بسیاری باشد، گرچه، اگر تاکنون چنین تجربه ای نداشته باشید، ایده استخدام شخصی که بخواهد دکور منزل شما را عوض کند می تواند پیچیده به نظر برسد. این موضوع به دلیل عدم شناخت انتظاراتی که باید از چنین شخصی داشته باشید شکل می گیرد.

دیزاین داخلی

با در نظر داشتن این موضوع تصمیم گرفتیم راهنمایی برای افرادیکه قصد دارند برای اولین بار از خدمات طراحی دکوراسیون داخلی بهره ببرند فرآهم کنیم. در این راهنما با توقعاتی که می توان از شرکت های دکوراسیون داخلی داشت آشنا خواهید شد. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر شما هم نیاز به استفاده از این خدمات دارید حتماً این راهنما را تا انتها دنبال کنید.

انتظارات از طراحان دکوراسیون داخلی

اینکه بدانیم به دنبال چه هستیم به ما کمک می کند تا انتظارات خود از طراحمان را بدانیم و برای آن حد و مرزهای مشخصی تعیین کنیم. شاید باورتان نشود ولی بیشتر نارضایتی ها که مراجعه کنندگان به شرکت های طراحی دکوراسیون با آن روبرو می شوند عدم شناخت کافی از این حوزه و در نتیجه انتظارات نا به جا تشکیل می دهد. در ادامه با انتظارات واقعی که می توانید داشته باشید و آنهایی که باید صرف نظر کنید آشنا خواهیم شد.

مقایسه ممنوع

درست است که همیشه گفته می شود برای تغییر دیزاین منزل بهتر است اول ایده داشته باشید و بهترین روش برای ایجاد جرقه های خلاقیت در مغزتان مشاهده مجلات و تصاویر سایت های دکوراسیون داخلی منزل است. با این حال فرآموش نکنید عکس هایی که احتمالاً نمونه های زیادی از آن را آماده کرده اید تا به شرکت طراحی داخلی خود نشان دهید ممکن است با واقعیت متفاوت باشد.

دکوراسیون داخلی اراده شده در مجلات

درواقع امکاناتی که چنین شرکت های مطرحی در اختیار دارند اععم از نیروی انسانی، منابع مالی و متریال های لوکس و درجه یک در اختیار شرکت های داخلی قرار ندارد. گذشته از آن این شرکت ها از تکنیک های عکاسی فوق پیشرفته ای استفاده می کنند. بنابراین ظاهر عکس ممکن است با نمونه واقعی نیز متفاوت باشد. بنابراین انتظار نداشته باشید منزلتان دقیقاً مطابق با عکسی خاص طراحی شود.

دقت در انتخاب طراح داخلی

طراحان داخلی نیز مانند سایر افراد اخلاق و منش منحصر به فرد خود را دارند. بنابراین، برای اینکه مطمئن شوید می توانید به خوبی با او ارتباط برقرار کنید و از همه مهم تر بفهمانید که بدنبال چه هستید باید با چندین طراح صحبت کنید. در جلساتی که با طراحان خواهید داشت که می تواند رایگان باشد و یا طراح هزینه ای در نظر گرفته باشد می توانید از او راجع به کارها و تجربیات مشابه بپرسید.

انتخاب استایل مناسب منزل

بهتر است در این جلسات از آنها تقاضای نمونه کار کنید. همزمان برای شناساندن سلیقه و ایده خود به طراح طرح هایی را که در اینترنت دیده اید و پسندیده اید را به او نشان دهید. سپس شرکت های طراحی دکوراسیون را انتخاب کنید که با طراحان آن راحت تر ارتباط برقرار می کنید و حرف هایشان را درک می کنید.

روش پرداخت شرکت طراحی داخلی

یکی از مهم ترین مسائلی که باید از شرکت های طراحی دکوراسیون داخلی انتظار داشته باشید شفاف سازی در رابطه با نوع و روش تسویه حساب است. برخی از شرکت ها برای جلسات مشاوره دکوراسیون داخلی به صورت ساعتی هزینه دریافت می کنند و برخی دیگر برای چنین جلساتی پولی نمی گیرند. پس از انعقاد قرارداد نیز هر یک روش های متفاوتی برای دریافت هزینه از شما درخواست می کنند. بنابراین شما حق دارید نسبت به مسائل مالی پروژه آگاهی داشته باشید.

زمانبندی دقیق اتمام پروژه

از توقعاتی که می توان از شرکت های طراحی داشت برنامه ریزی دقیق است، در واقع این حق شماست که بدانید چه قدر زمان برای به اتمام رسیدن پروژه مورد نیاز است. پس حتماً از آنها بخواهید که طبق برنامه ریزی مدونی اقدام به انجام کار کنند. برنامه ریزی از مهم ترین بخش هایی ست که باید به آن اهمیت فوق العاده ای داد. چه بسیار پروژه هایی که تنها به دلیل نادیده گرفتن این بخش غیر اقتصادی و شکست خورده تلقی شدند.

مدیریت زمان در پروژه دکوراسیون

ارتباط مناسب

شغل طراحی داخلی یکی از شغل هایی ست که مشتری مداری در آن حرف اول را می زند. بنابراین باید بتوانند با مشتریان ارتباطی درست و مؤثر داشته باشید. در سویی دیگر شرکت هایی که خدمات طراحی دکوراسیون داخلی ارائه می دهند باید با تعداد زیادی پیمانکار، فروشگاه، تولیدکننده و افراد فنی در ارتباط باشند. بنابراین، داشتن ارتباط مؤثر با مشتری و سایر افراد رمز موفقیت این شرکت ها و البته ضامن رضایت شماست.

تسلط به ابزارهای نوین

این روزها دنیا با شتاب باورنکردنی در حال تغییر است و عقب ماندن از آن به معنای یک ضعف تلقی می شود. در حوزه های مختلف کاری ابزارها و نرم افزارهای نوینی تولید می شوند که ادامه فعالیت برای افراد را ساده تر و البته مؤثرتر می کند. این موضوع در بحث طراحی داخلی نیز مطرح است. شاید کشیدن طرح بر روی کاغذ نتواند مشتریان را خیلی با آنچه که درنهایت تحویل خواهند گرفت آشنا کند. اما به کمک چنین ابزارهایی می توان بخوبی از بروز سوء تفاهم های احتمالی جلوگیری کرد.

توجه به جزئیات

گفتیم که پروژه های دیزاین داخلی در سطوح مختلفی انجام می شود اما جزئیات همیشه در دکوراسیون مهم بوده اند. اینکه طراح داخلی شما توانسته مبلمان بسیار شیک و مجلل برای پذیرایی انتخاب کند شاید خیلی خارق العاده نباشد. در حقیقت مقوله پرداختن به جزئیات و هویت بخشیدن به فضا از وظایف اصلی یک طراح حرفه ای ست. بنابراین شرکت های خدمات دکوراسیون داخلی باید وقت کافی برای افزودن المان های جزئی و کار کردن بر روی جزئیات را داشته باشند.

جزئیات در دکوراسیون

شناخت انواع سبک ها

یک طراح حرفه ای باید دانش و آگاهی بروز داشته باشد و تماماً بر آموخته های پیشین خود تکیه نداشته باشد. در حقیقت دکوراسیون مقوله ای کاملاً پویاست و هر روز روش های خلاقانه تری در چیدمان و استفاده از عناصر مطرح می شود. بنابراین، افراد و یا شرکت هایی که بر داشته های خود تکیه می کنند نمی توانند انتخاب مناسبی باشند. پس، قبل از انتخاب یک شرکت می توانید با مشاهده نمونه کارها و پرسیدن سؤال های مرتبط از میزان توانمندی های آنها آگاه شوید.

فروشگاه دکورچوب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا