دکوراسیون

دکوراسیون مدرن

دکوراسیون مدرن در طراحی خانه های ایرانی

احتمالا کلمه ی مدرن و سبک مدرن را زیاد شنیده اید و فکر کرده اید که خاستگاه و ریشه ی این کلمه چیست؟ چرا سبک مدرن در بیشتر زمینه ها مانند موسیقی، نقاشی، طراحی ها و دکوراسیون کاربرد دارد و همه گیر شده است؟

کلمه ی مدرن (Modern) کلمه ای لاتین می باشد که معنی آن در زبان فارسی به معنای هر چیزی که نو و جدید باشد، است. بعد از جنگ جهانی دوم این نوع سبک در آمریکا رواج پیدا کرد که ویژگی های متفاوتی نسبت به سبک کلاسیک آن دوره داشت. مدل زندگی، پوشش، لباس و حتی دکوراسیون خانه ها و اماکن تغییر چهره دادند و رنگ و بویی جدید و تازه به خود گرفتند. دکوراسیون مدرن هم به داخل طراحی های داخلی خانه ها رخنه کرد و باعث ایجاد سبک جدیدی در این حوزه شد.

ویژگی های دکوراسیون مدرن در طراحی داخلی خانه ها

در دکوراسیون کلاسیک که در زمان های قبل تر بیشتر استفاده می شد طراحی داخلی خانه ها بسیار پر نقش و نگار و شلوغ بود. استفاده از کاغذ دیواری های گلدار و شلوغ، پرده های پر چین و چند رنگ، مبلمان استیل با منبت کاری های روی چوب هایشان و فرش های پر نقش و نگار دست بافت همگی از نشانه های سبک کلاسیک در طراحی خانه ها بود.

ویژگی شاخص و منحصر به فرد دکوراسیون مدرن سادگی آن است، استفاده از وسایل و اکسسوری های ساده و کم کار جزء جدایی ناپذیر از سبک مدرن می باشد این سبک در اواخر قرن 19 شروع به رشد و پیشرفت کرد. و امروزه به یکی از محبوب ترین سبک های دکوراسیون داخلی و خارجی تبدیل شده است.

چیدمان خانه بزرگ

دکوراسیون مدرن با وجود سادگی و مینیمال بودن طراحی هایش برای فضای آپارتمان های امروزی بسیار مناسب است. با افزایش آپارتمان نشینی و کوچک بودن ابعاد و متراژ خانه ها دکوراسیون مدرن قدرت زیادی نسبت به سبک های قدیمی و شلوغ پیدا کرد. از ویژگی های دکوراسیون مدرن ایجاد نمای بزرگ در فضای خانه های کوچک است. سادگی در مبلمان و کفپوش ها و رنگ و روی کاغذ دیواری های ساده باعث شده تا فضای خانه بزرگ تر از اندازه واقعی اش به نظر برسد.

کاناپه سفید در تی وی روم

عناصر مهم در دکوراسیون مدرن اتاق نشیمن کدامند؟

اتاق نشیمن همان طور که از نامش پیداست محیطی برای نشستن و استراحت کردن در کنار خانواده و دوستان تان است.

مبلمان راحتی عنصر اصلی در دکوراسیون مدرن

در طراحی دکوراسیون مدرن در اتاق نشیمن مبلمان راحتی یکی از عناصر مهم محسوب می شود. در  این طراحی استفاده کردن از مبلمان استیل و پر زرق و برق جایی ندارد و اصلا مورد پسند سبک مدرن نیست. مبلمان ساده و کاناپه ای در سایز های بزرگ یکی از ترند های دکوراسیون مدرن محسوب می شود.

انتخاب رنگ های خنثی تک رنگ مانند سفید،کرم، قهوه ای، صورتی و .. در مبل ها و گذاشتن چند کوسن با رنگ های مختلف و متضاد جلوه ای زیبا به وجود می آورد،کوسن ها را می توانید در اندازه های غیر یکسان تهیه کنید تا نمای جالبی پیدا کنند.

کوسن های رنگی در دکوراسیون منزل

کفپوش های دکوراسیون مدرن باید چگونه باشند؟

معمولا دکوراسیون مدرن با استفاده از رنگ های خنثی و سرد طراحی می شود و گاهی اوقات لازم است با رنگ هایی گرم فضای محیط را کمی با نشاط و با روح کنیم، بهترین گزینه برای انتقال احساس صمیمیت و گرما به محیط استفاده از انواع کفپوش ها می باشد.

کفپوش پارکت و پارکت لمینت و انواع رنگ های آن در دکوراسیون مدرن

پارکت ها معمولا عناصری طبیعی هستند که از چوب تهیه شده اند و حس سرزندگی و طبیعت را به محیط القا می کنند. استفاده از پارکت و پارکت لمینت های طلایی در دکوراسیون مدرن رنگ و لعابی گرم به محیط اتاق نشیمن می دهد.

پارکت لمینت ها را می توانید در رنگ های متفاوتی در اتاق نشیمن خود استفاده کنید برای مثال اگر تن رنگ دکوراسیون اتاق نشیمن خانه شما سفید است و تمایل دارد کفپوش منزلتان نیز همخوانی با رنگ محیط داشته باشد می توانید از پارکت لمینت سفید و یا پارکت لمینت روشن استفاده کنید.

پارکت لمینت در دکوراسیون مدرن

رنگ های روشن در طراحی دکوراسیون مدرن در کنار سادگی محیط، ایجاد فضایی دلباز و چشم نواز می کنند. بر خلاف آن بعضی افراد علاقه دارند تا در طراحی های مدرن خانه شان از تضاد رنگ استفاده کنند در نتیجه از پارکت لمینت های تیره مانند پارکت های تیره استفاده می کنند. اگر تمایل دارید بر روی کفپوش های منزلتان قالیچه بیندازید

سعی کنید از قالیچه های مدرن و تک رنگ و یا قالیچه هایی که طراحی های ساده دارند استفاده کنید. انداختن قالیچه ها بر روی پارکت های چوبی باعث زیبا به نظر رسیدن هر چه بیشتر پارکت ها می شود.

کفپوش سفید در دکوراسیون منزل

از وسایل و اشیاء فلزی و براق در دکوراسیون مدرن استفاده کنید

زمانی که خانه ی خود را به سبک مدرن طراحی می کنید حتما متوجه این موضوع می شوید که منزلتان خالی به نظر می رسد. درست است که شما سبک مدرن را به خاطر سادگی و بی آلایش بودنش انتخاب کردید اما این به آن معنی نیست که خانه خالی بنظر برسد. بهترین انتخاب برای پر کردن فضاهای خالی خانه تان استفاده از وسیله و اکسسوری های ساده و براق است.

لازم نیست که گلدان ها، دکوری ها یا آباژورهای شلوغی انتخاب کنید. همین که کمی در طراحی دکوری ها و وسایل تزیینی درخشش  وجود داشته باشد نمای خوبی را در عین سادگی به وجود می آورد. از میزهای شیشه ای استفاده کنید و روی آن گلدان کوچکی قرار دهید گلدان شما می تواند از جنس فلزی باشد تا نظرها را به خود جلب کند. همچنین می توانید از دکوری های دیواری و لوسترهای استیل استفاده کنید این وسایل انعکاس نور خوبی دارند و زود به چشم می آیند.

اکسسوری های براق در منزل مدرن

دیوار کمتر، دکوراسیون مدرن زیبا تر!

از ویژگی های دکوراسیون مدرن به محیط های باز اتاق ها می توانیم اشاره کنیم. معمولا دکوراسیون مدرن در فضاهایی که بزرگ و باز باشند جلوه ی بی نظیری پیدا می کند. استفاده از اپن به جای دیوار آشپزخانه به بزرگ به نظر رسیدن خانه کمک بزرگی می کند.

اگر دیوارهایی در خانه داری که فضای اتاق نشیمن و هال منزل شما را کوچک می کند آن ها را تغییر بدهید. مطمئن باشید حس خوبی که بعد از برداشتن دیوارهای اضافی به شما دست می دهد بیشتر از هزینه ی حذف آن ها است. می توانید برای پنجره های اتاق ها نیز از پرده های ناک و توری استفاده کنید. در این صورت نور بیشتری وارد فضا می شود و اجزای درون اتاق خود را به خوبی نمایش می دهند.

از تابلو ها و آویز های  نقاشی به سبک مدرن و آبرنگی استفاده کنید

مطمئنا دکوراسیون مدرن نیاز به هنر مدرن دارد می توانید برای دکوری های دیواری از تابلوهای نقاشی به سبک مدرن استفاده کنید. تابلوهایی با اندازه های غیر یکسان و رنگ آمیزی های مدرن که حال و هوایی تازه به خانه تان می دهد استفاده کنید. این تابلو ها را می توانید در قسمت اتاق نشیمن بالای مبل سه نفره روی دیوار نصب کنید.

نشانه های مدرن این تابلوها استفاده از رنگ ها به صورت آبرنگی است در بعضی از نقاشی ها از خطوط مستقیم استفاده شده است که بیان گر سبک مدرن و نقاشی به سبک ساده و مدرن است. همچنین می توانید برای یک دیوار پوسترهای رنگی و چاپی در نظر بگیر که کل دیوار را می پوشاند.

تابلوهای به سبک مدرن-دکورچوب

چیدمان آشپزخانه به سبک مدرن

بهترین اتفاقی که می تواند در آشپزخانه های مدرن بیفتد دست و پا گیر نبود اساس و وسایل آن است. خانم های خانه دار اکثر اوقات خود را در آشپزخانه در حال آشپزی می گذرانند. در آشپزخانه مدرن همه چیز ساده است و شلوغی و بی نظمی وجود ندارد که مهمترین چیز در طراحی یک آشپزخانه مدرن همین است.

کابینت های ساده و مینیمال مانند کابینت هایگلاس یا کابینت جزیره انتخابی مناسب برای دکوراسیون مدرن خانه شماست. استفاده از کابینت های بدون دستگیره نیز به سادگی ظاهر آشپزخانه کمک بیشتری می کند. سعی کنید از وسایل کمتری برای فضای بیرونی و تزیینی آشپزخانه تان استفاده کنید.

آشپزخانه مینیمال سفید

اتاق خواب ها و تاثیر دکوراسیون مدرن در ظاهر آن ها

تخت های اتاق خواب های مدرن معمولا از تشک های بزرگ با پایه های کوتاه انتخاب شده اند. کفپوش هایی روشن با قالیچه های مدرن و کرکی روی آن ها از انتخاب های زنانه ی شیک می باشد. استفاده از کاغذ دیواری های مدرن در فضای اتاق خواب ها باعث به وجود آمدن دکوراسیون مدرن بدون نیاز به استفاده از دکوری های زیاد است.

انتخاب کاغذ دیواری دخترانه مثل کاغذ دیواری صورتی و در اتاق خواب های پسران کاغذ دیواری پسرانه مانند کاغذ دیواری آبی جلوه گر دکوراسیون مدرن در اتاق های خواب می باشد.

چیدمان مدرن اتاق خواب با کاغذدیواری صورتی

سخن پایانی

سادگی جزء جدایی ناپذیر دکوراسیون مدرن است. استفاده از رنگ های سرد و روشن به عنوان رنگ اصلی، و انتخاب رنگ های شاد تر برای جزییات ریز مثل کوسن های مبل ها و تابلو های نقاشی از جلوه های بصری زیبای سبک مدرن است. قبل از آن که بخواهید دکوراسیون مدرن را برای خانه هایتان اجرا کنید و برای به وجود آوردن و خلق فضایی مدرن، حتما به توصیه های متخصصان داخلی توجه کنید. انتخاب هوشمندانه طراحان داخلی می تواند منزل شمارا به طور کامل تغییر دهد.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا