دکوراسیون

دکوراسیون ژاپنی

عناصر اصلی و مهم دکوراسیون ژاپنی

دکوراسیون ژاپنی را می توانیم به عنوان ساده ترین و مرتب ترین سبک های دکوراسیون معرفی کنیم. نظم، ترتیب و طراحی های داخلی این سبک بسیار زیبا و در عین حال ساده می باشند. فرهنگ چندین هزار ساله ی ژاپنی ها بسیار بر مدل و نحوه ی زندگی شان تاثیر گذار بوده است. ژاپنی ها جزء آن دسته از مردمانی هستند که همچنان فرهنگ و آداب رسوم اصیل خود راحفظ کرده و در زندگی اکنون نیز آن ها را مورد استفاده قرار می دهند.

این سبک بسیار مناسب خانه های افرادی است که دوست دارند محیطی ساده و پر آرامش داشته باشند در این ازدحام و شلوغی شهر های امروزی داشتن محیطی ساده و بی آلایش کمک بزرگی به روح و روان و نحوه ی زندگی ما خواهد داشت. دکورچوب در این مقاله به سبک دکوراسیون ژاپنی که جزء دسته دکوراسیون های شرقی می باشد، می پردازد. سعی داریم در این مقاله تمامی نکاتی که در دکوراسیون ژاپنی به کار گرفته شده است را برای شما بازگو کنیم.

عناصر طبیعی و نحوه ی بکارگیری آن ها در دکوراسیون ژاپنی

فرهنگ ژاپنی با عشق و احترام به طبیعت گره خورده است و بهترین روش برای آوردن طبیعت به این خانه ها به کاربردن عناصر طبیعت در دکوراسیون داخلی آن ها است. اگر دوست دارید تا آرامش خانه های ژاپنی در منزل شما نیز ایجاد شود از گیاهان ژاپنی مانند بنسای و بامبو می توانید در گوشه و کنار اتاق هایتان استفاده کنید. به کار گیری هر نوعی از گیاهان آپارتمانی می تواند فضای خانه ی شما را شبیهه به دکوراسیون ژاپنی بکند، ولی توجه داشته باشید گل های رنگی در خانه های ژاپنی ها کمتر استفاده می شود و بیشتر سعی کنید از گیاهانی ساده با برگ های سبز استفاده کنید.

نقش گیاهان در دکوراسیون ژاپنی

خانه های ژاپنی ویلایی نمایی جالب دارند، پنجره های بزرگ که باعث می شود نمای جنگلی و سبز طبیعت اطراف وارد فضای خانه شود. این نحوه ی ساخت پنجره برای ویلاهای شمالی و مناطق سبز بسیار جذاب و شیک می باشد.

درب های ژاپنی کشویی در دکوراسیون ژاپنی

استفاده ی بهینه از فضای خانه برای ژاپنی ها بسیار اهمیت دارد، همچنین هزینه اجاره و خرید خانه ها در ژاپن بالاست پس سعی می شود تا تمامی موارد به صورت ساده و بهینه مورد استفاده قرار بگیرد، درب هایی که در خانه های ژاپنی ها به کار می روند معمولا به صورت کشویی طراحی می شوند با استفاده از درب های کشویی فضایی توسط درب ها اشغال نمی شود و این خود می تواند به فضای داخلی خانه کمک بکند تا بهتر و بزرگتر به نظر برسد.

درب های کشویی در ژاپن

قاب این درب ها معمولا از چوب های مستحکم ساخته می شود و بدنه ی خود در می تواند از چوب های نازک و طرح دار باشد و یا از جنس شیشه کار شده باشد، نکته ی دیگری که در خصوص درب های کشویی وجود دارد این است که بر خلاف در های معمولی که مانع ورود نور به داخل محیط خانه می شود این درب های شیشه ای و چوبی نور را به خوبی به خانه راه می دهند و باعث روشنایی خانه می شوند.

عناصر چوبی و بامبو ها در دکوراسیون داخلی خانه های ژاپنی

یکی از بهترین روش ها برای وارد کردن طبیعت سبز و زیبای خارجی استفاده از متریال های چوبی در ساخت خانه ها می باشد، دکوراسیون ژاپنی با استفاده از چوب ها و عناصر طبیعی در محیط داخلی و خارجی خانه های خود شناخته شده اند. از چوب تقریبا در تمامی قسمت های خانه مانند دیوار ها، کفپوش ها،دیوارپوش ها، فرم های در و پنجره و اجسام دکوراتیو استفاده شده است. در اصل بافت چوب در تمامی قسمت های خانه و دکوراسیون ژاپنی به کار برده شده است.

در چوبی کشویی در ژاپن

کفپوش های ژاپنی

کف خانه های ژاپنی معمولا از کفپوش های چوبی که از چوب درختان بلوط، راش، افرا و بامبو می باشند پوشیده شده است. برای ایجاد نمایی چوبی برای کف منزل می توانید از پارکت ها و پارکت لمینت ها استفاده کنید. پارکت های چوبی برای خانه ی شما تازگی و نمای طبیعت چوبی و جنگلی را تداعی می کند. در دکوراسیون ژاپنی از انواع این کفپوش های چوبی استفاده می شوند که در رنگ های متنوعی ساخته شده اند پارکت لمینت های روشن مانند پارکت طلایی و پارکت سفید جزء آن دسته از کفپوش هایی هستند که به تازگی در کف منازل کار می شوند و قیمت مناسبی نسبت به کفپوش های سنگی و سرامیکی نیز دارند.

 

کفپوش در منازل ژاپنی ها

دکوراسیون ورودی خانه های ژاپنی

اولین محیطی که پس از وارد شدن به خانه های ژاپنی خواهید دید ورودی است که در زبان ژاپنی به آن ( Genkan ) می گویند که در قسمتی از آن کمدی برای قرار دادن کفش ها وجود دارد. در فرهنگ ژاپنی مانند فرهنگ ایرانی پس از وارد شدن به خانه کفش ها را در می آورند و در جاکفشی می گذارند. این جا کفشی در دکوراسیون ژاپنی به نام ( Getabako ) خوانده می شود که معمولا کمد هایی از جنس ورق های ام دی اف هستند و به صورت مرتب و با نظم در قسمت ورودی قرار می گیرند.

ورودی منزل

مبلمان به سبک ژاپنی

در دکوراسیون ژاپنی بر خلاف دیگر سبک ها تفکیک مشخص و مرزبندی شده ای برای چیدمان مبل در اتاق نشیمن و سالن پذیرایی وجود ندارد و سادگی از ویژگی های مبلمان و صندلی های مورد استفاده در خانه می باشد. حتی در بسیاری از خانه های ژاپنی می بینید که هیچ اثری از مبلمان نیست. مبلمان ژاپنی ظاهری متفاوت نسبت به مبلمان غربی دارند. معمولا ارتفاع این مبل ها از کف بسیار کم است و در بعضی مواقع می بینید که این مبل ها بدون پایه اند و در قسمت نشیمنگاه از کوسن و بالش های مخصوص و بزرگ استفاده شده است. این نوع از مبلمان بسیار راحت هستند و فضایی جالب، گرم و صمیمی را در افراد به وجود می آورد.

مبلمان ژاپنی ها

البته طی سال های اخیر می بینید که سبک دکوراسیون غربی نیز وارد خانه های ژاپنی شده است و از مبلمان و کاناپه های مدرن و غربی در آن زیاد استفاده می شود. چیزی که مهم است حفظ کردن سادگی در این مبلمان است و شما می توانید انواع مبلمان مدرن و مینیمال را در دکوراسیون ژاپنی مشاهده کنید.

اصول طراحی و دکوراسیون ژاپنی مینیمالیستی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد دکوراسیون ژاپنی جزء دکوراسیون های مینیمال و ساده می باشد. سادگی در عین کیفیت از خصیصه های دکوراسیون ژاپنی است و زرق و برق و پیچیدگی در آن جایی ندارد. مبلمان و صندلی ها به سبک مدرن طراحی شده و نباید از مبلمان کلاسیک در دکوراسیون ژاپنی استفاده شود. روکش ها باید ساده و تک رنگ باشند و از چوب طبیعی و ساده در پایه ها استفاده شده باشد.

 

دکوراسیون مینیمال در سبک چیدمان ژاپنی

در رابطه با نور محیط همان طور که گفته شد از پنجره های بزرگ استفاده می شود و این خود باعث می شود که نور طبیعی به میزان کافی وارد خانه شود و البته باید از لامپ ها و یا لوستر های مدرن و ساده در محیط خانه استفاده شود معمولا این لامپ ها درون تنگ های شیشه ای مات قرار دارند که نمایی مانند فانوس های قدیمی را به همراه خود دارد. ترکیب شیشه و چوب می تواند از ویژگی های اجسام دکوراتیو در دکوراسیون ژاپنیه مینیمال باشد.

رنگ های محبوب در طراحی دکوراسیون ژاپنی

از آنجایی که در دکوراسیون ژاپنی از عناصر طبیعی استفاده می شود رنگ هایی که در طراحی خانه ها به کار می روند معمولا بر گرفته از طبیعت هستند. رنگ های قالب در دکوراسیون ژاپنی قهوه ای می باشد که از عنصر چوب الهام گرفته شده است می توانید از طیف رنگ قهوه ای که بازه ی گشترده ای را شامل می شود در خانه خود استفاده کنید.

اتاق خواب در ژاپن

می توانید از متریال های طبیعی مانند سنگ و چوب برای پوشش کف خانه استفاده کنید که رنگ پارکت ها به رنگ قهوه ای است و از متریال طبیعی چوب ساخته شده است همچنین از سنگ های خاکستری رنگ نیز برای ایجاد ترکیب رنگی گرم و صمیمی استفاده کنید.پ

کاغذ دیواری و پوستر در دکوراسیون ژاپنی به چه شکل است؟

برای دیوار های خانه معمولا از دیوارپوش های طرح چوبی استفاده می شود که حس طبیعت را تجدید می کند کاغذ دیواری ها یز جایگاه خاص خود را در دکوراسیون ژاپنی دارند، همان طور که می دانید در زمان های قدیم برای طراحی دیوار ها از نقاشی های گل و گیاه و افسانه های ژاپنی استفاده می کردند امروزه این کار با استفاده از کاغذ دیواری های طرح گل و گیاه و طرح های ژاپنی آسان شده است.

طرح های کاغذدیواری سنتی ژاپن

می توانید حتی از پوستر های خاص در یکی از دیوار های اتاق خواب استفاده کنید. رنگ هایی مانند رنگ سبز و آبی که در محیط طبیعی به وفور دیده می شوند بهترین رنگ ها برای اتاق های خانه ی شما هستند می توانید برای ایجاد فضایی آرام و بدون دغدغه از کاغذ دیواری های ساده ای مانند کاغذ دیواری های آبی و کاغذ دیواری سبز استفاده کنید.

در هر صورت با تمامی مواردی که گفته شد مانند پارکت ها، دیوارپوش ها و انواع اجسام مدرن و ساده می توانید دکوراسیونی مشابهه با دکوراسیون ژاپنی در منزل خود ایجاد کنید.

سخن پایانی

ممکن است که شما در کشور ژاپن به دنیا نیامده باشید و با فرهنگ زیبا و بی نظر آن ها زندگی نکرده باشید ولی می توانید زیباشناسی و طراحی های ساده و ظریف این کشور را دوست داشته باشید و بخواهید آن را در منزل خود پیاده بکنید.

برای اجرای دکوراسیون ژاپنی کافیست تا از طراحی های ساده مرتب و مینیمال در خانه خود استفاده کنید و از عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ در طراحی درب ها که به صورت کشویی هستند، پارکت های چوبی کف خانه، مبلمان ساده و زمینی که بدون پایه اند، اجسام دکوراتیو چوبی، و پارچه های ساده مانند مخمل های تک رنگ در سرویس خواب و مبلمان استفاده کنید.

شرکت دکورچوب متخصص در زمینه ی دکوراسیون داخلی و خارجی می باشد برای اطلاع از قیمت های متریال های پارکت، پارکت لمینت، کابینت، قرنیز، کاغذ دیواری، دیوارپوش، کفپوش و انواع آن با کارشناسان حرفه ای دکورچوب تماس حاصل نمایید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا