دکوراسیون

سقف کاذب چیست؟

انواع سقف کاذب های موجود در بازار چه ویژگی دارند؟

بطور کلی موارد عمده کاربرد سقف کاذب عبارتند از : عبور تاسیسات، آکوستیک کردن، موارد دکوراتیو، سبک کردن ساختمان در برج ها، هدایت و جلوگیری از اتلاف حرارت و رطوبت، نورپردازی مناسب با شرایط کار و زندگی و…. این مدل از سقف ها می توانند به صورت صاف و یا به اشکال دیگر ساخته شوند، سقف کاذب باید با مصالح سبک ساخته شده و فریم آن به نحو مناسبی به اسکلت یا دیوارهای مجاور متصل گردد که به علت ضربه ها و تکانهای ناشی از زلزله، موجب خرابی دیوارهای اطراف نشود.

جنس سقف کاذب

گچ، چوب، فلزات رنگین، پی وی سی، شیشه، آهن، ورق های فلزی روکش دار، آلومینیوم، کامپوزیت و یا ترکیبی از اینها باشد، سقف های کاذب اولیه با استفاده از قطعات پلاستیکی در سالهای 1365 به بعد در سقف های کامپوزیت کُرمیت ساخته می شدند.

اما مشکلاتی از قبیل گران بودن مصالح، نچسبیدن به گچ و خاک و خزش (Creep) باعث گردید که استفاده از آن ها محدود گردد، از سوی دیگر دسترسی به مواد اولیه ورق گالوانیزه در داخل کشور و تولید انواع ورق گالوانیزه به صورت رابیتس در شکلها و فرمهای مختلف، سازندگان را به سمت استفاده از این محصول سوق داد.

طراحان این مدل سقف با بهره گیری از تنوع و انعطاف پذیری مصالح موجود ، می توانند اشکال بسیار زیبایی را در سقف ساختمان ها بوجود آورند این رشته از صنعت ساختمان به تخصص ویژه ای نیاز دارد، طراح باید خصوصیات همه سازه ها را به خوبی بشناسد، با انواع سقف کاذب آشنایی داشته باشد و کاربرد آنها را در موقعیت های مختلف درک کند تا در هر مورد بتواند بهترین سقف کاذب را طراحی و اجرا نماید.

عوامل تعیین کننده در انتخاب شکل و مصالح سقف کاذب

میزان رطوبت و دمای محل ، نورپردازی، زیبایی، هزینه می باشد، نصب آسان این محصول از جمله عوامل مهم در انتخاب نوع سقف کاذب به عوامل زیر بستگی دارد: سبکی متریال ، انتخاب زوایایی که براحتی سقف مورد نظر اجرا شود، انتخاب متریالی که زوایای پوشش را تامین کند و به راحتی در کنار هم جفت و جور شود، با سهولت آویزان کردن سقف و مهار آن از سقف اصلی، تولید سازه هایی با اندازه های مختلف. در انتخاب طرح و اجزاء سقف کاذب همفکری نزدیک بین مجری سقف کاذب و معمار طراح باید وجود داشته باشد.

 رابیتس و اندود

این سقف پرکاربرد ترین نوع سقف کاذب می باشد، رابیتس ورق فولادی مشبکی است که با مفتول یا سیم آرماتور بندی به شبکه فرعی متصل می شود . ویژگی مهم رابیتس آن است که اکثر ملات ها به آن می چسبند و ترک برنمی دارند.

رابیتس در دو نوع مسطح و برجسته ساخته می شود . نوع مسطح در دهانه های کوچک و نوع برجسته در دهانه های بزرگتر بکار می رود . برای اندودکاری روی کانال های کولر و تأسیسات نیز از رابیتس استفاده می شود.

سقف کاذب آکوستیک آکوستیک نوعی ایزولاسیون صوتی است که با مصالح مختلف نظیر پارچه چین دار ، پلاک های گچی ، پلاک های چوبی یا ورقه های مقوایی فشرده سفید رنگ و سوراخدار ساخته شده و در مکان هایی مانند سالنهای سخنرانی ، سینما و که باید از انعکاس صوت جلوگیری شود استفاده می شود.

سقف کاذب آلومینیومی

پوشش این نوع سقف کاذب از جنس آلومینیوم است و پشت آنرا معمولا با پشم شیشه پر می کنند . در این نوع سقف کاذب ، وسایل اتصال از جنس فولاد گالوانیزه هستند. سقف کاذب چوبی در این نوع سقف ، قبل از اجرای لمبه کوبی ، دور سقف با چهارتراش چوبی مناسب کلاف کشی و تراز می شود.

حتما بخوانید: چطور یک طراحی دکوراسیون داخلی منزل حرفه ای داشته باشیم؟

شبکه اصلی این نوع سقف از فولاد یا چهار تراش و شبکه فرعی آن چوبی است . لمبه های چوبی از جنس چوب نراد خارجی (روسی) هستند . سقف کاذب با قطعات پیش ساخته گچی شبکه اصلی در این نوع سقف عموماً از جنس آلومینیوم است که قطعات گچی درداخل آن قرار می گیرند . قطعات گچی را می توان روی شبکه چوبی نیز پیچ و یا میخ کرد.

مزایای سقف های گچی کاذب

 • سبکی، وزن هر مترمربع از این نوع سقف بین 15 تا 18 کیلوگرم می باشد
 • نصب سریع و آسان، سیستم پیش ساخته و اتصالات آلومینیومی به کار برده شده در این نوع سقف سبب سرعت و سهولت نصب آن می شود
 • امکان ایجاد طرحهای متنوع
 • مقاومت در برابر آتش سوزی و عدم ایجاد دود
 • امکان تعویض قطعات
 • امکان رنگ کاری با پرداخت جزئی
 • ثبات رنگ : عدم تغییر رنگ در سال های متمادی ، حتی در برابر نور خورشید
 • مقاومت در برابر ضربه
 • مقاومت در برابر عبور صدا
 • تهویه مناسب سقف های گچی، حرارت و رطوبت را تنظیم و محیط مطلوبی برای زندگی ایجاد می نمایند.
 • سازگاری با محیط زیست  به علت عدم وجود مواد زیان آور به محیط زیست آسیب نمی رسانند

 سقف کاذب ترکیبی

این مدل ترکیبی اجراء چند نوع سقف در کنار هم و در قالب یک طرح هندسی منظم یا نامنظم همراه با شکست و اختلاف سطح را مدل کاذب ترکیبی گویند. برای اجرای این سقفها، طرحی متناسب با سازه های سقف کاذب الزامی است . بنابراین می توان با استفاده از نورپردازی و گونه های مختلفی از چراغها جلوه های خاصی را به وجود آورد.

برای اجرای این سقف ، ابتدا زیر سازی مناسبی را ایجاد می کنند ، که می تواند با آهنکشی ویا بدون آن باشد . سقف کاذب ترکیبی معمولا” در فضاهای وسیع اجرا می شود چون جلوه زیباتری پیدا می کند .

سقف کاذب گریلیوم

سقف کاذب گریلیوم جزء سقف های دکوراتیو است،  این سقف با استفاده از ورق های آلومینیوم و آهن یا ورق های آلیاژی تولید می شود . به سقف گریلیوم ، سقف باز هم گفته می شود . زیرا بعد از نصب سقف ، چیزی که رویت می شود ، خانه های مربع و مستطیل شکلی است که بطور پیوسته در کنار هم قرار گرفته اند. هیچ پوششی در داخل و یا پشت آن وجود ندارد و پشت سقف و تاسیساتی که کار شده است به خوبی دیده می شود.

فروشگاه دکورچوب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا