پارکت لمینت

بهترین شوینده پارکت لمینت چیست؟

نگهداری از پارکت لمینت

پس از آنکه با وسواس و دقت فراوان از مرحله خرید پارکت لمینت و نصب آن بخوبی عبور کردید باید بدانید با این عضو جدید خانه چطور رفتار کنید. اینکه بدانید لمینت زیبایتان را چطور تمیز کنید و از چه موادی برای تمیز کردن آن استفاده کنید باعث می شود بتوانید از حداکثر طول عمر مفید لمینت بهره ببرید. در این بین سؤالات فراوانی از طرف مصرف کنندگان شنیده می شود. به عنوان مثال بسیار پرسیده می شود که آیا استفاده از شوینده و واکس برای پارکت لمینت الزامی است؟ بهترین مارک شوینده پارکت لمینت چیست؟ و سؤالات مشابه دیگر که قصد داریم در این راهنما به آنها پاسخ دهیم. پس اگر شما نیز دغدغه نگهداری از لمینت هایتان را دارید حتماً تا انتهای این راهنما با ما همراه باشید.

بهترین شوینده پارکت لمینت

نگهداری از پارکت لمینت

نگهداری صحیح از پارکت لمینت ها علاوه بر اینکه طول عمر مفید لمینت را افزایش می دهد باعث می شود ظاهر آن نیز زیباتر و جذابتر به نظر برسد. به همین دلیل لازم است فرآیند نگهداری بدرست ترین شکل ممکن صورت بگیرد. در ادامه با انواع روش های نگهداری، شستشو و جلادهی لمینت آشنا می شویم و به بررسی بایدها و نبایدهای هر یک خواهیم پرداخت.

واکس پارکت لمینت

در دنیای امروز پارکت لمینت های با کیفیت و همین طور رنگ بندی های متنوع و زیادی در حال تولید هستند. این پارکت لمینت ها با استفاده نادرست و از همه مهم تر آلودگی هایی که از محیط بیرون وارد محیط کار و یا منزل می شوند صدمه می بینند و کم کم براقیت خود را از دست می دهند.

به همین علت سال هاست که در دنیا از ماده ای به نام واکس های مایع به منظور برگردادن براقیت و افزایش عمر مفید استفاده می شود. استفاده از واکس باعث می شود نظافت کفپوش تسهیل یابد، از سایش و تخریب های سطحی جلوگیری شود و سطح لمینت شفافیت تر به نظر برسد.

واکس پارکت لمینت

استفاده از واکس پارکت لمینت

 • قبل از اعمال واکس باید سطح پارکت لمینت از هرگونه آلودگی و چربی و واکس های قبلی پاک شود. به منظور پاک کردن واکس های قدیمی لازم است از واکس پاک کن استفاده شود. با این حال استفاده از شامپو پارکت نیز در صورت عدم دسترسی به لمینت می تواند به کار گرفته شود. بعد از نظافت باید درها و پنجره های محیط کاملاً بسته باشد تا گرد و غبار بر روی واکس تجمع نکند.
 • پیش از مصرف گالن واکس را تکان داده و در داخل یک سطل بریزید. بعد با یک تی یا جارو اسفنجی (PVA) واکس را بر روی پارکت لمینت پخش کنید.
 • پس از آنکه واکس خوب پخش شد،۲۰ دقیقه صبر کنید تا واکس کاملاً خشک شود. سپس این فرآیند را ۳ تا ۵ بار تکرار کنید تا پارکت لمینت به خوبی براق شود.
 • پس از اعمال آخرین لایه واکس تا یک روز روی کف تردد نکنید.

بهترین شوینده پارکت لمینت

پارکت لمینت ها از مشتقات چوبی محسوب می شوند و بشدت به رطوبت و آب حساسیت دارند. بنابراین امکان شستشوی آن با آب فراوان وجود ندارد و تنها می توان از دستمال های نم دار بدین منظور استفاده کرد. توصیه می شود در نظافت های روزانه و هفتگی به استفاده از طی یا دستمال نرم مرطوب اکتفا کنید. اما می توانید به منظور حفظ براقیت و ظاهر زیبای آن در فواصل زمانی نه چندان کوتاه از شوینده های مخصوص یا خانگی استفاده کنید. بهترین شوینده پارکت لمینت، شوینده ای است که:

 1. ماندگاری مناسبی داشته باشد.
 2. براقیت مناسبی ایجاد کند.
 3. پس از اعمال واکس با یک سرعت مناسبی خشک گردد.

بهترین شوینده لمینت

در ادامه سعی داریم شما را با انواع شوینده لمینت آشنا کنیم و این موضوع را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

انواع شوینده پارکت لمینت

به طور کلی می توان شوینده پارکت لمینت را به دو دسته تقسیم کرد: شوینده پارکت لمینت خانگی، شوینده پارکت لمینت شیمیایی

شوینده خانگی پارکت لمینت

با اینکه شوینده پارکت لمینت تجاری و صنعتی بسیاری در بازار بدین منظور وجود دارد اما برخی بر این باور هستند که شوینده های پارکت لمینت خانگی بر آنها اولویت دارند. درواقع دلایل مختلفی می تواند بر این عقیده دامن بزند؛ پاک کننده های پارکت لمینت حاوی مواد شیمیایی هستند که می تواند بر پوست، چشم و دستگاه تنفسی اثرات نامطلوبی بگذارد. از طرفی دیگر اگر فرزند خردسالی یا حیوان خانگی دارید بهتر است از مصرف شوینده های صنعتی اجتناب کنید زیرا امکان بروز واکنش های آلرژیک در آنها وجود دارد.

شوینده خانگی پارکت لمینت

نکات تهیه شوینده خانگی پارکت لمینت

ساخت شوینده خانگی برای کفپوش پارکت لمینت به چند طریق انجام می شود. برای ساخت شوینده پارکت لمینت خانگی احتمالاً به موادی احتیاج دارید که در منزل در دسترس دارید. اما قبل از آن لازم است نکاتی در مورد شوینده های خانگی بدانید.

 • یکی از شوینده هایی که بارها به عنوان شوینده بی خطر و مناسب برای پارکت لمینت معرفی شده است سرکه می باشد. ولی جالب است بدانید که سرکه به لایه محافظ پارکت لمینت آسیب می زند. پس هرگز سطح پارکت لمینت را با سرکه تمیز نکنید.
 • همچنین استفاده از دستگاه بخارشوی برای تمیز کردن پارکت لمینت توصیه نمی شود، زیرا بخار آب می تواند به سطح پارکت لمینت آسیب برساند، بهترین تمیزکننده خانگی پارکت لمینت دستمال مرطوب است. درحقیقت این روش یکی از روش های با ریسک پایین برای تمیز کردن پارکت لمینت است. می توان گفت این روش را باید در بین روتین های هفتگی یا ماهیانه که کفپوش را با محلول های پاک کننده قوی تر تمیز می کنید بگنجانید. برای تمیز کردن لکه های حاصل از شمع یا آدامس روی محل یخ بگذارید و سپس براحتی آن را جدا کنید.
 • همیشه به یاد داشته باشید که از محلول های شوینده قوی که برای سطوح فلزی استفاده می شوند و خاصیت خوردندگی و فرسایش دارند برای تمیز کردن پارکت لمینت استفاده نکنید.
 • محلول آب و صابون رقیق شده نیز می تواند یک شوینده بی خطر پارکت لمینت محسوب شود. این محلول اثرات منفی بر لایه محافظ پارکت لمینت نخواهد داشت. فقط باید دقت داشته باشید که در حین انجام کار آب فراوان روی سطح پارکت لمینت ریخته نشود و محلول را به صورت اسپری روی سطح اسپری کنید. سپس با یک دستمال سطح را خشک کنید.

نکات تهیه شوینده لمینت خانگی

شوینده های شیمیایی پارکت لمینت

با افزایش استقبال از کفپوش پارکت لمینت روز به روز شوینده های متنوع تری برای تمیز کردن آن به بازار عرضه شد. این محصولات با فرمولاسیون های متنوع همگی سعی در افزایش رضایت مشتری و درنتیجه فروش بیشتر دارند. اما یک شوینده پارکت لمینت خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یکی از نکات مهم در خرید شوینده پارکت لمینت که باید توجه کافی به آن داشت عدم نیاز شوینده به بخار آب فراوان یا استفاده از مایعات فراوان است. درواقع پارکت لمینت ها در برابر آب و بخارآب بسیار آسیب پذیر هستند و شوینده ای می تواند ایده ال تلقی شود که نیاز به استفاده از آب یا بخار آب با حجم بالا نداشته باشد.

نکته بعدی وجود مواد شیمیایی پرخطر در این شوینده هاست. مثلاً شوینده هایی که حاوی آمونیاک هستند به هیچ عنوان نباید برای تمیز کردن پارکت لمینت استفاده شوند. در هنگام خرید حتماً از فروشنده در مورد شوینده مخصوص لمینت سؤال کنید.

شوینده های شیمیایی پارکت لمینت

معایب استفاده از پارک کننده شیمیایی لمینت

شوینده های شیمیایی پارکت لمینت اگرچه به صورت تخصصی برای تمیز کردن پارکت لمینت تولید می شوند اما استفاده از آن معایبی هم دارد. یکی از معایب شوینده های شیمیایی پارکت لمینت بقایای چسبناک این مواد است. بقایای چسبناک حاصل از این شوینده ها خود می تواند عامل جذب آلودگی و گرد و غبار بیشتر شود. البته با استفاده از شوینده های پارکت لمینت مرغوب این مشکل بوجود نخواهد آمد.

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. برای پارکت لمینت منزلمون یک واکس خوب می خواستم، چطور می تونم تهیه کنم، ازتون

  1. سلام
   برای پارکت لمینت بایستی که از شوینده مناسب استفاده کنید. شوینده گانتر از شوینده هایی است که می تونید ازشون استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا