پارکت لمینت

علائم پارکت لمینت چیست؟

علائم و نشانه های مرتبط با پارکت

هنگام انتخاب پارکت لمینت برای منزل و یا محیط کاری خود موضوعات زیادی را می بایست که مد نظر قرار دهید یکی از موضوعاتی که هنگام  خرید پارکت لمینت می بایست به آن توجه ویژه ای شود بحث علائم پارکت لمینت است. به عنوان مثال یکی از علائمی که در بین علائم پارکت لمینت، بارها و بارها در مورد آن اشتباه شده است علامت گرمایش از کف می باشد. برخی از لمینت ها قابلیت استفاده در سیستم های گرمایش از کف را ندارند (مقاله سیستم گرمایش از کف برای پارکت لمینت را مطالعه کنید.) و در صورتی که این موضوع اتفاق بیفتد موجب می گردد که پارکت لمینت دچار مشکل شود. در ادامه به توضیح کامل این نشانه های پارکت لمینت می پردازیم.

علائم و نشانه های مرتبط با پارکت لمینت

تغییر رنگ در برابر نور خورشید

اولین علامتی که در مورد آن می خواهیم صحبت کنیم بحث تغییر رنگ پارکت لمینت ها است. پارکت لمینت هایی که روکش های مناسب ندارند بعد از مدتی در برابر نور خورشید تغییر رنگ می دهد و به اصطلاح دو رنگ می شود و یا رنگ پریده می شود. هنگام خرید پارکت لمینت می بایست که حتما به این علامت دقت شود. این موضوع برای اتاق هایی که نورگیری زیادی دارند و همین طور در برابر نور مداوم خورشید هستند اهمیتی دوچندان پیدا می کند.

مقاومت در برابر آب و رطوبت

این موضوع شاید از مهم ترین و همین طور پر سوال ترین بحث ها در انتخاب پارکت لمینت می باشد. بسیاری از افرادی که قصد خرید پارکت لمینت را دارند سوال می کنند که آیا این لمینت ضد آب است و یا خیر؟ آیا در برابر رطوبت مقاومت دارد و یا خیر؟ در این جا یک موضوع مهمی که بایستی بگوییم این است که پارکت های ضد آب کامل بخش بسیار اندکی از بازار پارکت لمینت ها را تشکیل می دهند و در این جا هم قصد نداریم در مورد پارکت لمینت های ضد آب کامل توضیح دهیم.

چیزی که در این جا می خواهیم پارکت هایی است که در برابر رطوبت و آب های سطحی و همین طور تی کشیدن مقاومت دارند. علامتی که در این پارکت لمینت ها مشاهده می شود هم عکس یک سطل آب و تی است. این موضوع استعاره از این دارد که پارکت لمینت در برابر آب های کم و همین طور رطوبت ناشی از نظافت موردی پیدا نمی کند.

مقاومت در برابر فشار

علامت مقاومت در برابر فشار یکی دیگر از علائم پارکت لمینت است و در واقع یکی از موضوعاتی که می تواند به شدت پارکت لمینت را تخریب کند بحث فشار است. البته بحث فشار تولورانس زیادی دارد شاید فشاری که در یک منزل مسکونی بر روی یک پارکت لمینت وارد می شود با فشاری که در یک محیط صنعتی وارد می گردد متفاومت باشد. به همین دلیل اگر محیط شما محیطی است که فشار های عمودی بر سطح پارکت لمینت زیاد است آن گاه به استانداردی که دارد توجه کنید و بررسی کنید که آیا سازگاری دارد و یا خیر؟

مقاومت در برابر خراش (علائم پارکت لمینت)

اگر در منزل از حیوانات خانگی نگهداری می کنید و یا این که امکان خراشیدگی سطح لمینت زیاد است حتما هنگام خرید لمینت به این علامت می بایستی دقت کنید. مقاله 8 اشتباه رایج در نگهداری پارکت به شما اطلاعاتی درباره نگهداری درست پارکت لمینت بدهد.

مقاومت در برابر خاکستر سیگار

داشتن این علامت موجب می شود که در صورتی که خاکستر سیگار و یا ذغال و… روی لمینت بیفتد روکش دکوراتیو پارکت لمینت دچار مشکل نگردد و آسیب نبیند.

استفاده در جاهایی که دارای سیستم گرمایش از کف هستند

از موضوعاتی که در طی تجربیات سال های کاری دیده ایم که بارها دچار مشکل شده اند بحث سیستم های گرمایش از کف است. این سیستم ها هم می بایستی که توسط نصابان حرفه ای و بر اساس اصول نصب استقرار یابند و هم این که از لمینت هایی استفاده شود که در برابر گرمایش از کف دارای مقاومت باشند. پس در صورتی که منزل و یا محیط کارتان دارای سیستم گرمایش از کف می باشد حتما به این علامت دقت فرمایید.

مقاومت در برابر حرکت صندلی چرخدار

البته صندلی چرخدار استعاره ای از کلیه وسایل چرخدار می باشد. این موضوع هم برای کسانی که در منزلشان از ویلچر، دوچرخه کودک و… استفاده می کنند اهمیت دارد.

مقاومت روکش سطحی لمینت

در مقاله ای قبلا در این باره کامل توضیح داده ایم. اما بیش از ۹۵ در صد لمینت ها یا  AC3 هستند و یا  AC4. در مناطق کم تردد می توان از AC3 استفاده کرد اما برای مناطق پر تردد حتما بایستی از  AC4 استفاده نمود.

حتما بخوانید: ضریب اصطحکاک سایشی پارکت لمینت

در این جا سعی کردیم مهم ترین نشانه های پارکت لمینت که روی جعبه و یا کاتالوگ آن ها مشاهده می کنید را شرح دهیم. توجه به این نشانه موجب می گردد که تا خریدی دقیق و صحیح برای منزلتان داشته باشید.

امیدواریم اطلاعات مفید و قابل استفاده ای از این مقاله از سری مقالات مجله دکورچوب آموخته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا