پارکت لمینت

علائم پارکت لمینت چیست؟

علائم و نشانه های مرتبط با پارکت

هنگام انتخاب پارکت لمینت برای منزل و یا محیط کاری خود موضوعات زیادی را می بایست که مد نظر قرار دهید یکی از موضوعاتی که هنگام خرید پارکت لمینت باید به آن توجه ویژه ای شود بحث علائم پارکت لمینت است. علائم پارکت لمینت شکل های شماتیکی هستند که بر روی تایل ها حک شده و جایگزین متن های طولانی می شوند. این علائم هر یک معرف بخشی از قابلیت های منحصر به فردی هستند که یک لمینت می تواند ارائه دهد. شناخت و توجه به این علائم هم در نگام خرید و هم پس از آن در مرحله نگهداری از لمینت می تواند کمک کننده باشد.

اما با این حال افراد در هنگام خرید توجه کافی به این علائم نداشته و به صحبت های فروشنده بسنده می کنند. این اشتباه سبب می شود که انتظارات نامفهومی از کفپوش داشته باشید و شیوه صحیح استفاده از لمینت را ندانید. با این حال افراد کمی وجود دارند که به طور کامل با این علائم آشنایی داشته باشند. به همین دلیل تصمیم داریم در این راهنما به طور کامل به بررسی علائم پارکت لمینتی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد بپردازیم. پس تا انتهای این راهنما با ما همراه باشید.

علائم و نشانه های مرتبط با پارکت لمینت

علائم پارکت لمینت

تهیه پارکت لمینت این کفپوش شیک می تواند بهترین ایده برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی باشد؛ اما برای خرید پارکت لمینت توجه به علائم حک شده روی آن اهمیت دارد. بنابراین یکی از مواردی که دانستن آن به فرد در این زمینه خیلی کمک می کند شناخت علائم پارکت لمینت است. به همین دلیل برای داشتن انتخاب هوشمندانه بهتر است با این علائم آشنایی کافی داشته باشید. در ادامه به بررسی مهم ترین این موارد خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: سیستم گرمایش از کف و پارکت لمینت

تغییر رنگ در برابر نور خورشید

اولین علامتی که در مورد آن می خواهیم صحبت کنیم بحث تغییر رنگ پارکت لمینت ها است. پارکت لمینت هایی که روکش های مناسب ندارند بعد از مدتی در برابر نور خورشید تغییر رنگ می دهند. هنگام خرید پارکت لمینت می بایست که حتماً به این علامت دقت شود. این موضوع برای اتاق هایی که از نور طبیعی بالایی برخوردار هستند و ساعات زیادی از روز نور خورشید را به فضای داخلی انتقال می دهند اهمیت مضاعف تری خواهد داشت. سطح لمینت ها مقاومت های متفاوتی در برابر اشعه uv دارد. پس قبل از خرید حتماً به این نماد توجه کنید.

مقاومت در برابر آب و رطوبت

این موضوع از مهم ترین ویژگی هایی ست که یک پارکت لمینت می تواند داشته باشد. از آنجائیکه کفپوش در معرض انواع و اقسام آلودگی قرار دارد نظافت آن دارای اهمیت است به همین دلیل بسیاری از افرادی که قصد خرید پارکت لمینت دارند از داشتن چنین ویژگی جویا می شوند.

مقاومت در برابر آب پارکت لمینت

برخی از انواع پارکت لمینت ها کاملاً در برابر آب مقاوم هستند. این نوع از لمینت ها قیمت بسیار بالایی دارند و حجم کوچکی از بازار را به خود اختصاص داده اند. در این مطلب منظورمان از اصطلاح مقاومت در برابر آب مقاومت صد در صدی نیست. بلکه مقاومت آن در برابر رطوبت و آب های سطحی و همین طور تی کشیدن است. علامتی که در این پارکت لمینت ها مشاهده می شود شامل عکس یک سطل آب و تی است. این سمبل به این معناست که پارکت لمینت در برابر آب های کم و همین طور رطوبت ناشی از نظافت دچار مشکل نخواهد شد.

مقاومت در برابر فشار

فشار یکی از موضوعاتی ست که می تواند به شدت سبب تخریب پارکت لمینت شود. البته بحث فشار می تواند با توجه به محل نصب پارکت لمینت متغیر باشد. به عنوان مثال لمینتی که در فضای مسکونی نصب می شود در معرض فشار به مراتب کمتری نسبت به لمینتی است که در فضاهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل پیش از خرید حتماً به این موضوع توجه کافی داشته باشید و اگر قرار است لمینت تحت فشار عمودی بالایی قرار بگیرد حتماً علامت فشار عمودی بر روی آن وجود داشته باشد.

مقاومت در برابر خراش (علائم پارکت لمینت)

خراش از جمله مواردی ست که می تواند ظاهر لمینت را مخدوش و در نهایت لمینت را غیر قابل استفاده نماید. اگر حیوانات خانگی نگهداری می کنید، جا به جایی اشیاء زیادی دارید و یا با کفش روی لمینت راه می روید امکان خراشیدگی سطح لمینت بالا خواهد بود. به همین دلیل حتماً هنگام خرید لمینت به علامت مقاومت در برابر خراش دقت کنید. برای افزایش طول عمر مفید لمینت و جلوگیری از ایجاد خط و خش توصیه می کنیم مقاله 8 اشتباه در نگهداری پارکت لمینت را مرور کنید.

مقاومت در برابر خراش لمینت

مقاومت در برابر خاکستر سیگار

حرارت بالای موضعی می تواند سبب سوختن لایه رویی لمینت شود. به عنوان مثال آتش سیگار، کبریت و شعله شمع می تواند در برخی از لمینت ها سبب آسیب های جدی شود. اما اگر روی لمینت علامت مقاومت در برابر آتش سیگار وجود داشته باشد به این معناست که در صورتی که خاکستر سیگار و موارد مشابه نمی تواند به سطح لمینت آسیب برساند.

مقاومت در برابر سیستم گرمایش از کف

سیستم های گرمایش از کف می تواند در برخی از لمینت ها منجر به بروز مشکلات متعددی شود. اگر فضایی که قصد خرید لمینت برای آن را دارید دارای سیستم گرمایش از کف است باید این موضوع را مد نظر قرار دهید که همه لمینت ها برای آن مناسب نخواهند بود. علاوه بر نوع لمینت نحوه نصب نیز می تواند در این مورد مهم باشد. فرآیند نصب در صورت وجود سیستم گرمایش از کف کاملاً تخصصی بوده و توسط نصابان حرفه ای انجام می شود. پیش از خرید حتماً به نشان مناسب جهت نصب در سیستم گرمایش از کف توجه کنید.

مقاومت در برابر حرکت صندلی چرخدار

صندلی چرخدار و کلیه وسایل چرخدار می تواند سطح لمینت را مخدوش کند. این موضوع برای کسانی که در منزلشان از ویلچر، دوچرخه کودک و صندلی های اداری چرخدار استفاده می کنند دارای اهمیت است. علامت امکان حرکت صندلی چرخدار نشان می دهد این وسایل آسیب جدی به سطح لمینت وارد نخواهد کرد.

مقاومت در برابر صندلی چرخدار

مقاومت روکش سطحی لمینت

مقاومت سایشی سطح لمینت نشان می دهد سطح لمینت تا چه حد می تواند سایش های سطحی را تحمل کند. میزان مقاومت را با استانداردی به نام استاندارد مقاومت سایشی یا AC به همراه عددی نشان می دهند. عدد می تواند بین 1 تا 5 باشد. هر قدر عدد بزرگتر باشد مقاومت لمینت نیز افزایش خواهد داشت. بیش از ۹۵ درصد لمینت هایی که هم اکنون در بازار معامله می شوند دارای مقاومت سایشی AC3 یا AC4 هستند. در مناطق کم تردد می توان از AC3 استفاده کرد اما برای مناطق پر تردد استفاده از لمینت AC4 توصیه می شود.

حتما بخوانید: ضریب اصطحکاک سایشی پارکت لمینت

استاندارد زیست محیطی E1

برخی از لمینت ها دارای استانداردی به نام استاندارد E1 هستند. استاندارد E1 نشان می دهد در ساخت لمینت از ماده سمی به نام فرمالدئید استفاده نشده است. تایل هایی که فاقد این استاندارد هستند در صورتیکه افزایش دمای سطحی داشته باشند گازهای سمی از خود انتشار خواهند داد. لمینت های دارای استاندارد E1 برای افرادیکه از آلرژی رنج می برند و افرادیکه به سلامتی خود اهمیت می دهند توصیه می شوند.

امیدواریم اطلاعات مفید و قابل استفاده ای از این مقاله از سری مقالات مجله دکورچوب آموخته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا