فوم

فوم سایلنت چیست؟

فوم سایلنت چیست؟ در اغلب موارد افراد هزینه های بسیار زیادی می کنند ولی پس از مدتی اصلا از آنچه که برایش هزینه ای کرده اند رضایت خاطر را ندارند و همه این ها بخاطر نوع جنس و مواد اولیه است که برای اجرای کار استفاده کرده ایم. حتما برای شما هم پیش آمده است که از کاغذ دیواری با بهترین و با کیفیت جنس استفاده کرده باشید اما از اجرا کار و نصابی که کار نصب کاغذ دیواری را انجام داده است احساس رضایت نمی کنید و این می تواند یا بخاطر نامرغوب بودن چسب کاغذ دیواری بوده باشد و یا بخاطر آماتور بودن نصاب، ناشی شده باشد.

دقیقا همین اتفاق هم می تواند برای سایر قسمت های منزل مان رخ دهد و حتی ممکن است بخاطر استفاده نکردن از اقلامی که به امر آماده سازی بستر برای اجرای پروژه کمک می کند کمک نگرفته باشیم؛ مثلا برخی از پارکت لمینت ها به شکلی هستند که پس از یک مدت وقتی بر روی آنها راه می رویم باعث ایجاد سر و صداهایی می شوند که برای مان به شدت آزار دهنده هستند و یا حس ناخوشایندی را در افراد ایجاد می کنند که برای این کار ما باید قبل از نصب پارکت لمینت حتما زمین زیر ان را برای کار نصب آماده نمائیم.

 ویژگی های فوم سایلنت

از آنجا که بعضی از افراد در مورد سر و صداهایی که پارکت لمینت ها ایجاد می کنند ناراحت هستند و به دنبال راه حلی برای رفع آن می باشند تصمیم گرفتیم تا در این مقاله در مورد فوم سایلنت که برای آماده سازی زمین زیر پارکت لمینت جهت پیشگیری از این گونه سر و صداها کمک می کند برای تان توضیح دهیم. اما سوالی که بسیاری از مشتریان دکورچوب می پرسند که تفاوت فوم های معمولی با فوم سایلنت چیست؟ چرا باید از فوم سایلنت استفاده کنیم؟ تفاوت قیمتی این دو در چیست؟ و… این ها سوالاتی هستند که سعی می کنیم در این مقاله به طور کامل به این سوالات پاسخ دهیم. به طور کلی انواع و اقسام فوم نظیر فوم مبل، فوم ورزشی، فوم ساختمانی و… وجود دارد. ما در این جا فومی که در زیر لمینت ها پهن می کنند و تحت عنوان فوم سایلنت استفاده می شود را معرفی می کنیم.

فوم چیست؟

همان طور که در مقالات قبلی در مورد نصب کاغذ دیواری گفته بودیم برای اینکه از نتیجه کار راضی باشیم باید از سالم بودن اطمینان حاصل کنیم و پس از آن باید دیوار کاملا صاف و بدون هیچ گونه ناهمواری باشد و در کنار آن چسب کاغذ دیواری مناسب هم بسیار مهم است حالا دقیقا برای اینکه پس از پایان کار نصب پارکت لمینت احساس رضایت داشته باشیم کار زیرسازی را در اولین قدم به خوبی انجام شده باشد که برای این منظور ما از فوم استفاده می کنیم.

فوم یک لایه شبیبه ابر می باشد که قبل از نصب کاغذ دیواری بر روی سطح کف محیط خانه نصب می شود و پس از آن پارکت لمینت بر روی فوم نصب شده نصب می گردد. ضخامت فوم ها در حالت استاندارد بین 105 تا 2 میلی متر می باشد.

انواع فوم برای زیرسازی پارکت لمینت کدامند؟

انواع فوم مناسب برای کار زیرسازی پارکت لمینت شامل سه گروه زیر می باشد:

  • فوم معمولی یا ساده
  • فوم سایلنت یا فشرده
  • فوم ویسکوز یا متال سایلنت
  • فوم فشرده

فوم سایلنت چیست؟

به طور کلی فومی که در زیر قسمت لمینت ها استفاده می شوند را تحت عنوان فوم سایلنت می شناسند. در حقیقت فوم سایلنت یک نوع فوم یکدست و انعطاف پذیر است و همچنین به خوبی توانایی تحمل وزن های بالا را دارد. این فوم ها که سفید رنگ هستند دارای چگالی بالاتری نسبت به فوم های معمولی هستند همین طور از نظر قیمتی هم نسبت به فوم های معمولی گران تر هستند که همیشه قبل از نصب پارکت لمینت در ابتدا اقدام به نصب فوم سایلنت می کنند و پس از آن پارکت لمینت را بر روی آن نصب می کنند.

ویژگی های فوم سایلنت

فوم سایلنت نقش عایق حرارت، برودت و صدا را داشته و برای واحد هایی که در محیط های پر سر صدا هستند و کف آن محیط پیوسته سرد می باشد بسیار توصیه می گردد چون مانع از عبور و نفوذ سرما می شود و علاوه بر آن از هدر رفتن گرمای داخل محیط خانه هم پیشگیری می کند و مدیریت منابع انرژی سرمایشی و گرمایشی کمک زیادی می کند. اگر ساکن ساختمان های بزرگ  و شلوغ هستید و آلودگی صوتی زیاد است با نصب فوم سایلنت در کف اتاق ها و در زیر پارکت لمینت می توان از عبور اصوات به خوبی پیشگیری کرد و همچنین در زمان راه رفتن بر روی پارکت لمینت از ایجاد صدا لمینت جلوگیری می کند و میزان صداها کمتر می شود و بخاطر نرمی و انعطاف پذیری که فوم سایلنت ها دارند باعث ایجاد حس راحتی افراد در زمان راه رفتن می شود. بسیاری از مشتریانی که به دکورچوب مراجعه می کنند از سرو صدای زیر پارکت شاکی هستند،یکی از علت هایی که پارکت ها شروع به سر و صدا می کنند همین موضوع فوم هست.استفاده از فوم های مناسب و با کیفیت به مقدار زیادی این مشکل را حل می کند.

چرا باید در زیر لمینت حتما از فوم سایلنت استفاده کنیم؟

۱) فوم سایلنت باعث میشود هنگام راه رفتن روی لمینت صدا نداشته باشد.

۲) این فوم ها باعث می شود عایق حرارتی شود و گرما و سرما انتقال نیابد. فوم هایی که در زیر لمینت ها استفاده میشه ۱/۵ میل و ۲ میل هست.هر دو این فوم ها به شکل کلی قابل استفاده  هستند ولی طبیعتا فوم قطور تر کیفیت بهتری نسبت به فوم های نازک تر دارد.

آیا از موکت به جای فوم سایلنت می توان استفاده کرد؟

سوالی که برخی از مشتریان از ما میپرسند این است که از موکت می توان جای فوم SILENT استفاده کرد یا خیر؟ ما در پاسخ به این سوال می گوییم سعی کنید که حتی الامکان سعی کنید که این کار را انجام ندهید و لی در موارد خاص و با نظر نصاب و در صورتی که موکت از نوع کبریتی بوده و از نوع پرز دار نباشد می توان استفاده کرد.

ویژگی های فوم سایلنت چیست؟

فوم سایلنت با عرض 145 یا 150 سانتی متر و با ضخامت 1.5 تا 2 میلی متر، در رنگ های سفید و مشکی در حال تولید و عرضه است. علت اصلی اینکه این نوع فوم با نام فوم سایلنت شناخته شده است این می باشد که فوم سایلنت ها یک عایق دمایی بوده و مانع از به صدا در آمدن پارکت در زمان راه رفتن ما می باشد و فوم سایلنت ها بدین طریق به بی صدا شدن پارکت لمینت منجر می شوند. فوم سایلنت ها نوعی فوم رول هستند و با اینکه در زیر یا کف پارکت لمینت نصب می شوند و به خاطر داشتن خاصیت ارتجاعی که دارند باعث افزایش طول عمر فوم سایلنت می گردند.

تفاوت فوم و فوم سایلنت در چیست؟

  • فوم معمولی یا ساده ارزان تر از فوم سایلنت می باشد.
  • فوم بخاطر چگلی زیاد و فشرگی زیادی که دارد نور را از خود عبور نمی دهد.
  • فوم سایلنت نسبت به فوم معمولی خاصیت ارتجاعی خود را بهتر و بیشتر حفظ می کند و مقاوم تر است.
  • با توجه به محیطی که قصد نصب پارکت لمینت را داریم نوع فوم را انتخاب می کنم.
    در صورتی که کف اتاق سیمان شده باشد بخاطر سنگ ریزه ها موجود در سیمان که باعث تولید سر و صدا در زمان راه رفتن بر روی پارکت لمینت می شود باید از فوم  استفاده کنیم و اگر کف منزل یا دفتر کارتان سنگ یا سرامیک باشد استفاده از فوم معمولی در این حالت مناسب تر خواهد بود.

در زمان خرید فوم سایلنت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اولین نکته ای که باید در زمان خرید به آن توجه داشته باشیم میزان ضخامت پشت فوم سایلنت می باشد و میزان ضخامت پشت آن نباید از 2 میلی متر کمتر یا بیشتر باشد. ترجیحا از فوم سایلنت رنگ سفید به جای فوم سایلنت رنگ مشکی استفاده نمائید و علت این است که رنگ مشکی آن، تولید شده از مواد بازیافتی می باشد و مخصوصا اینکه از کیفت خوبی هم بر خوردار نیست اما فوم  سفید فوق العاده با کیفیت است.

حتما بخوانید: نکات مهم هنگام خرید پارکت لمینت

فوم ها بخاطر اینکه کاملا یک دست و یکنواخت هستند و چگالی زیادی دارند و بسیار فشرده هستند نور را به هیچ عنوان از خود عبور نمی دهند در حالی که فوم های معمولی دارای چنین ویژگی هایی نیستند.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا