دکوراسیون

لابی ساختمان نشانه ای از موقعیت و سبک زندگی ساکنان آن است

لابی ساختمان

امروزه با افزایش جمعیت مجتمع ها ، برج ها و فضاهای اداری ، تجاری ، مسکونی که محل سکونت تعداد کثیری از مردم به شمار می روند . این فضای عمومی مورد استفاده همه ی ساکنان ساختمان قرار می گیرد ، بنا بر این باید نیاز های آنان را به خوبی بر آورده کند .

تقسیم بندی فضایی در طراحی لابی ساختمان

فضا های عمومی ساختمان تا حدی ، نشانه ای از موقعیت و سبک زندگی ساکنان آن است . طراحی داخلی فضا و آرایه گری محیط های عمومی ومشترک مانند لابی ساختمان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . لابی ها عموما با سقف های بلند ، در طبقه همکف ساختمان واقع شده و فضایی از آن است که هنگام ورود به آپارتمان از آنجا عبور خواهید کرد . بخش های اصلی لابی شامل نگهبانی و نشیمن است که هرکدام از آنها طراحی خاص خود را می طلبد .

 

فضای نشیمن در طراحی لابی مجتمع های مسکونی

لابی تنها یک فضای انتظار نیست بلکه مقدمه ای از مهمان نوازی و معماری خانه شماست .بخش نشیمن ، فضایی در لابی است که با قرار دادن ترکیبی از مبل یا صندلی و میز ، شبیه اتاق نشیمن ، به نشستن افراد اختصاص می یابد . از این فضا به عنوان محل انتظار میهمانان و یا جلسات کوتاه با میهمانان غریبه است که ساکنان نمی خواهند وارد فضای خصوصی زندگیشان شود . استفاده از وسایل تزیینی و نور پردازی مناسب به حس فضایی این مکان کمک می کند .

 

طراحی فضای نگهبانی در لابی آپارتمان ها

از آنجا که تعداد ساکنین آپارتمان ها و مجتمع ها  زیاد است بنا بر این رفت و امد های زیادی نیز در این فضا صورت می گیرد . برای حفظ امنیت ساکنین ، به طور شبانه روزی افرادی استخدام می شوند که در قسمت نگهبانی لابی مستقر شده و عبور و مرور افراد را کنترل می کنند . این قسمت از لابی شامل یک پیش خوان و یا میز و صندلی و همچنین امکانات مخابراتی برای برقراری ارتباط با تک تک افراد و واحد های ساختمان است .

انتخاب کف پوش برای لابی در مجتمع های مسکونی

محکم بودن کف پوش این فضا یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشت. کف پوش های سنگی می تواند بهترین انتخاب برای چنین فضایی باشد . کف پشهای سنگی در مقابل ضربه هایی که از اسباب کشی و حمل بار ایجاد می شود ، صدمه نمی بیند و هم به راحتی تمیز می شود .همین طور استفاده از پارکت لمینت ها در کف ساختمان ها موجب می گردد که لابی ساختمان چشم نواز و طبیعی به نظر برسد.نکته ای که در پارکت لمینت برای لابی بایستی در نظر داشته باشید حتما از پارکت لمینت های با کیفیت استفاده نمایید. وجود پادری برای تمیز کردن کف کفش ها قبل از ورود به لابی و یا در مقابل در ورودی مجتمع ضروری است .

انتخاب دیوار پوش برای لابی برج ها

برای انتخاب پوشش دیوارها ، باید به وسعت فضای لابی توجه کنید . اگر وسعت فضای شما زیاد باشد و در هنگام حمل و نقل اثاثیه و بار احتمال برخورد با وجود نداشته باشد ، می توانیم دیوارها را با کاغذ دیواری های مختلف تنوعی زیبا در محیط ایجاد کنید با این تنوع علاوه بر ایجاد زیبایی ظاهری ، وسعت و نور محیط را نیز می توان افزایش داد .

 

طراحی سقف لابی ساختمان های بزرگ

طراحی سقف لابی ساختمان های بزرگ باید به گونه ای انجام شود که درخور مقیاس فضا و سبک آن باشد . دقت داشته باشید که با توجه به سبک دکوراسیون نوع تزیینات فضا را انتخاب کنید . به عنوان مثال فضاهای مدرن پذیرای تزیینات زیاد نیستند .

 

نورپردازی لابی در آپارتمان های مسکونی

برای نورپردازی این محیط ها با توجه به کاربردهای مختلفی که دارند ، به دو نوع نورپردازی نیاز است . یکی نور پردازی فضای نشیمن و پیشخوان و دیگری نورپردازی آرایشی . برای نورپردازی فضای نشیمن می توانیم از نور افشان های آویزی یا سقفی ، هالژن های تو کار ، لوستر و چراغ های دیوارکوب ، آباژور ویا انواع چراغهای رو میز ویا پایه بلند ایستاده استفاده کرد . و در شرایطی که دیوارکوب ها و یا لوازم تزیینی دیگر در محیط وجود داشته باشد ، نورپردازی آنها ، جلوه ای متفاوت را به وجود می آورد.

لابی مجتمع مسکونی خود را چگونه زیبا و چشم نواز کنیم؟

اگر نگاهی به چشم انداز شهرهای بزرگ بکنیم از رشد بی حد و اندازه مجتمع های مسکونی بزرگ و آپارتمان ها به وجد می آییم. در این بین ظاهر مجتمع ها و همین طور لابی آن ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. لابی ها فضاهای عمومی هستند که مورد استفاده تمامی اهالی ساختمان می باشند و به همین دلیل لابی مجتمع مسکونی می بایست که به خوبی تزیین گردند تا فضایی روح بخش و زیبا را تداعی نمایند.

ما در این مقاله قصد داریم تجربیاتی را که در دکورچوب برای متریال هایی چون کف پوش، پارکت لمینت و کاغذ دیواری در استفاده از لابی های مجتمع های مسکونی بدست آورده ایم مورد بررسی قرار داده و با خوانندگان محترم به اشتراک بگذاریم.

چگونه یک پارکت لمینت مناسب برای لابی مجتمع مسکونی مان انتخاب نماییم؟

همان طور که در بالا هم گفته شد،لابی ها فضایی است که مورد استفاده تمامی اهالی ساختمان می باشد و عبور ومرورهای زیادی در آن رخ می دهد. دوام و قوام پارکت لمینت از مهم ترین ویژگی هایی است که می بایست از آن غاف نگردید. استفاده از پارکت لمینت های با کیفیتی چون ایشیک، هیرو، ایزوفام، فلورپن و زنیت از جمله موضوعاتی است که می بایست به آن دقت فراوانی کرد. پارکت لمینت ها ی بادوام موجب می گردند که در برابر ضربه های ناشی از اسباب کشی و همین طور حمل بار آسیب نبینند و همین طور به راحتی امکان این را دارند که مورد نظافت قرار بگیرند.

نکته مهمی که به افرادی که می خواهند فضای مجتمع خود را پارکت لمینت نمایند این است که ترجیحا از رنگ های تیره برای پارکت لمینت لابی استفاده ننمایید زیرا به علت رفت و آمد و همین طور غبارهای موجود و اثر کفش افراد بر روی آن ها نمایان می گردد. همین طور حتما می بایست برای جلوی درب لابی از یک پادری مناسب استفاده نمایید.

دیوارپوش مناسب برای لابی مجتمع مسکونی

برای انتخاب دیوارپوش مناسب برای لابی مجتمع مسکونی تان این نکته را بایستی مد نظر داشته باشید که اگر مساحت لابی مجتمع تان کم می باشد می بایست از دیوار پوش های توپر استفاده نمایید زیرا در فضاهای کم احنمال برخورد وسایل و آسیب دیدن این دیوارپوش ها بیشتر است به همین دلیل توصیه ما در دکور چوب این است که از دیوارپوش ها ی توپر استفاده نمایید که مقاومت بیشتری دارند.همین طور در صورتی که وسعت ابی مجتمع مسکونی تان زیاد است می توانید با دیوارپوش های توخالی و یا کاغذ دیواری های مختلف فضایی زیبا و چشم نواز را ایجاد نمایید.

نکته ای که در این مورد بایستی مد نظر داشته باشید لابی مجتمع های مسکونی نورپردازی در آن تاثیر زیادی دارد. یعنی از هر دیوارپوشی که استفاده می نمایید می بایستی که نورپردازی زیبا و جذابی داشته باشد تا دیوارپوش،جلوه گر باشد؛ برای این منظور می توانید با استفاده از لوستر های آویزی، هالوژن های توکار، انواع چراغ های رومیزی و یا پایه بلند، فضایی زیبا و متفاوت بدست بیاورید.

کاغذ دیواری مناسب برای لابی مجتمع های مسکونی

کاغذ دیواری ها یکی از زیبا ترین و بهترین متریال ها برای پوشش دیوار در فضای مجتمع مسکونی می باشند. کاغذ دیواری ها با تنوع طرح بالا یی که دارند برای هر نوع طراحی و همین طور سلیقه ای در مجتمع های مسکونی این امکان را ایجاد می نمایند که زیبایی و همین طور هارمونی مورد نظر را ایجاد نمایند.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا