دکوراسیون

لابی ساختمان نشانه ای از موقعیت و سبک زندگی ساکنان آن است

لابی ساختمان

امروزه با افزایش جمعیت مجتمع ها ، برج ها و فضاهای اداری ، تجاری ، مسکونی که محل سکونت تعداد کثیری از مردم به شمار می روند . این فضای عمومی مورد استفاده همه ی ساکنان ساختمان قرار می گیرد ، بنا بر این باید نیاز های آنان را به خوبی بر آورده کند .

تقسیم بندی فضایی در طراحی لابی ساختمان

فضا های عمومی ساختمان تا حدی ، نشانه ای از موقعیت و سبک زندگی ساکنان آن است . طراحی داخلی فضا و آرایه گری محیط های عمومی ومشترک مانند لابی ساختمان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . لابی ها عموما با سقف های بلند ، در طبقه همکف ساختمان واقع شده و فضایی از آن است که هنگام ورود به آپارتمان از آنجا عبور خواهید کرد . بخش های اصلی لابی شامل نگهبانی و نشیمن است که هرکدام از آنها طراحی خاص خود را می طلبد .

 

فضای نشیمن در طراحی لابی مجتمع های مسکونی

لابی تنها یک فضای انتظار نیست بلکه مقدمه ای از مهمان نوازی و معماری خانه شماست .بخش نشیمن ، فضایی در لابی است که با قرار دادن ترکیبی از مبل یا صندلی و میز ، شبیه اتاق نشیمن ، به نشستن افراد اختصاص می یابد . از این فضا به عنوان محل انتظار میهمانان و یا جلسات کوتاه با میهمانان غریبه است که ساکنان نمی خواهند وارد فضای خصوصی زندگیشان شود . استفاده از وسایل تزیینی و نور پردازی مناسب به حس فضایی این مکان کمک می کند .

 

طراحی فضای نگهبانی در لابی آپارتمان ها

از آنجا که تعداد ساکنین آپارتمان ها و مجتمع ها  زیاد است بنا بر این رفت و امد های زیادی نیز در این فضا صورت می گیرد . برای حفظ امنیت ساکنین ، به طور شبانه روزی افرادی استخدام می شوند که در قسمت نگهبانی لابی مستقر شده و عبور و مرور افراد را کنترل می کنند . این قسمت از لابی شامل یک پیش خوان و یا میز و صندلی و همچنین امکانات مخابراتی برای برقراری ارتباط با تک تک افراد و واحد های ساختمان است .

انتخاب کف پوش برای لابی در مجتمع های مسکونی

محکم بودن کف پوش این فضا یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشت. کف پوش های سنگی می تواند بهترین انتخاب برای چنین فضایی باشد . کف پشهای سنگی در مقابل ضربه هایی که از اسباب کشی و حمل بار ایجاد می شود ، صدمه نمی بیند و هم به راحتی تمیز می شود .همین طور استفاده از پارکت لمینت ها در کف ساختمان ها موجب می گردد که لابی ساختمان چشم نواز و طبیعی به نظر برسد.نکته ای که در پارکت لمینت برای لابی بایستی در نظر داشته باشید حتما از پارکت لمینت های با کیفیت استفاده نمایید. وجود پادری برای تمیز کردن کف کفش ها قبل از ورود به لابی و یا در مقابل در ورودی مجتمع ضروری است .

انتخاب دیوار پوش برای لابی برج ها

برای انتخاب پوشش دیوارها ، باید به وسعت فضای لابی توجه کنید . اگر وسعت فضای شما زیاد باشد و در هنگام حمل و نقل اثاثیه و بار احتمال برخورد با وجود نداشته باشد ، می توانیم دیوارها را با کاغذ دیواری های مختلف تنوعی زیبا در محیط ایجاد کنید با این تنوع علاوه بر ایجاد زیبایی ظاهری ، وسعت و نور محیط را نیز می توان افزایش داد .

 

طراحی سقف لابی ساختمان های بزرگ

طراحی سقف لابی ساختمان های بزرگ باید به گونه ای انجام شود که درخور مقیاس فضا و سبک آن باشد . دقت داشته باشید که با توجه به سبک دکوراسیون نوع تزیینات فضا را انتخاب کنید . به عنوان مثال فضاهای مدرن پذیرای تزیینات زیاد نیستند .

 

نورپردازی لابی در آپارتمان های مسکونی

برای نورپردازی این محیط ها با توجه به کاربردهای مختلفی که دارند ، به دو نوع نورپردازی نیاز است . یکی نور پردازی فضای نشیمن و پیشخوان و دیگری نورپردازی آرایشی . برای نورپردازی فضای نشیمن می توانیم از نور افشان های آویزی یا سقفی ، هالژن های تو کار ، لوستر و چراغ های دیوارکوب ، آباژور ویا انواع چراغهای رو میز ویا پایه بلند ایستاده استفاده کرد . و در شرایطی که دیوارکوب ها و یا لوازم تزیینی دیگر در محیط وجود داشته باشد ، نورپردازی آنها ، جلوه ای متفاوت را به وجود می آورد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا