پارکت لمینت

لمینت کفش پوش چیست؟

لمینت کفش پوش

پارکت لمینت نوعی کفپوش مقاوم است که از چند لایه تشکیل شده است. عموما  از طرح های چوب و گاهی سنگ پیروی می کند و آخرین لایه آن ملامینه مقاوم از جنسی مخصوص است. لمینت گاهی با پارکت اشتباه گرفته می شود، باید توجه داشت که لمینت از جنس الیاف چوب فرآوری شده است که طرح چوب دارند، در حالی که پارکت از جنس چوب طبیعی است. البته به تازگی پارکت لمینت هایی وارد بازار شده اند که پیش از لایه نهایی ملامینه، لایه ای از جنس چوب طبیعی دارند.

به چه دلیل باید از لمینت کفپوش استفاده کنیم؟

نصب آسان و سریع، دوام بالا و قیمت مناسب از نقاط قوت لمینت هستند. و شما میتواند با خرید پارکت لمینت با کیفیت، دکوراسیون داخلی منزل یا محیط کار خود را به درستی انجام دهید.
پارکت لمینت احتیاجی به نگهداری و یا رنگ ندارد و از آنجایی که به صورت کلیک نصب میشود به راحتی قابل انتقال است و میتوان از محلی به محلی دیگر انتقال داد.

نصب پارکت لمینت به چه صورت است؟

برای نصب پارکت لمینت اول همه می بایست کف مورد نظر تراز باشد و اگر نیست با مواد رزینی یا بتونه سطح را هموار نمود.
بهتر است کف از جنس موزاییک درجه یک و یا سرامیک بدون لبه باشد، سپس یک لایه فوم که عموما 1.5 میلیمتر ضخامت دارد بر روی کف پهن میشود و لمینت ها به صورت کلیک به یک دیگر متصل می شوند.

لمینت مناسب برای محل خود را به چه صورت انتخاب کنیم؟

اینکه چه برندی را از کدام فروشگاه با سابقه و معتبر انتخاب می نماییم مهمترین قدم است. لمینت کفپوش ها نباید تاب داشته باشند و باید بدون هیچ درزی  و اصطلاحا ناخنی در یکدیگر قفل شوند، لمینت های با کیفیت پایین عموما پس از گذشت زمان در لبه ها دچار مشکل و برجستگی و به اصطلاح ناخن می شوند.
مرحله بعدی که باید مد نظر داشت تنوع طرح در لمینت هاست، از آنجایی که طرح لمینت بر گرفته از طرح چوب است تکرار طرح در کف، حس مصنوعی بودن را القا می کند و هیچ دو لمینت مجاوری نباید طرح دقیقا یکسان داشته باشند. به یاد داشته باشید که استفاده از لمینت در فضاهای با رطوبت بالا پیشنهاد نمی شود و بهتر است در چنین مکانهایی از کفپوش وینیل pvc استفاده شود.

پارکت چه نوع کفپوشی است؟

پارکت، کفپوشی چوبی است که  از دیر باز در فضاهای داخلی و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. لغت پارکت از لغت فرانسوی PARCHET به معنای فضای کوچک احاطه شده، گرفته شده است، و از گذشته های دور استفاده از کفپوش پارکت رواج داشته است.

فرق اصلی پارکت های امروزی در این است که دیگر نیازی به استفاده از چسب ندارند و به صورت کلیک در یکدیگر قفل می شوند. در حالی که در گذشته قطعات پارکت که عموما شامل قطعات ریز و درشت و یا پازلی بود بر روی کف اصلی چسبانده می شدند، گرچه امروزه نیز هنوز از همین سیستم در بعضی پارکت ها استفاده می شود.

توجه داشته باشید که پارکت را با پارکت لمینت اشتباه نگیریم. در واقع پارکت از چوب طبیعی به وجود آمده در حالی که لمینت محصولی صنعتی و غیر طبیعی است و از ورق های اچ دی اف تشکیل شده است. لازم به ذکر است که امروزه لمینت هایی با روکش چوب طبیعی نیز وجود دارند که تا حدودی خصوصیات پارکت لمینت را همزمان دارا ست .

انواع پارکت

انواع پارکت را براساس دسته بندی های زیر می توان تفکیک نمود:

  •  بر اساس جنس چوب به کار رفته

بصورت کلی بهتر است از چوب های مقاوم برای پارکت استفاده شود، انتخاب نوع چوب پارکت بستگی به عواملی نظیر مقاومت مورد نیاز بسته به میزان رفت و آمد، طراحی فضای مذکور و انتخاب رنگ طبیعی چوب و هزینه تمام شده آن دارد، عمدتا پارکت از چوب درختانی نظیر بلوط، گردو، راش، بامبو و غیره می باشد.

  •  لایه های پارکت

پارکت ها تنها از یک لایه چوب طبیعی تشکیل شده اند که عمدتا به صورت چسبی بر روی کف نصب می شوند در حالی که پارکت هایی نیز وجود دارند که از چندین لایه که تماما چوب هستند تشکیل می شوند (SOLID WOOD)، اینگونه  پارکت ها به صورت کلیک در یکدیگر قفل شده و بر روی کف نصب می گردند.

  • طرح پارکت

طرح پارکت عامل دیگری برای دسته بندی می باشد، طرح پارکت به دو عامل بستگی دارد، یکی نوع برش قطعات که می تواند مستطیلی، مربعی، لوزی و غیره باشد و دیگری طرح چوب بکار رفته در پارکت است.

ابعاد پارکت

تنوع ابعاد در پارکت های چوبی بالاست، پارکت های مستطیلی عموما طول هایی بین 50 تا 120 سانتی متر و عرض هایی از 3 تا 40 سانتی متر دارند و پارکت های مربع شکل در ابعاد گوناگون 20*20 ، 40*40 ، 60*60 و 100*100 موجود می باشند، پارکت با قطعات ریز نیز موجود است که از گذشته در ایران بیشتر از این استفاده می شده است.

نصب پارکت چگونه است؟

به طور معمول دو سیستم نصب در پارکت وجود دارد:

1. سیستم نصب با چسب پارکت

به صورتی که پارکت ها توسط چسب مخصوص پارکت بر روی کف نصب می شوند از مزایای این سیستم نصب میتوان به عدم حرکت پارکت به مرور زمان اشاره کرد و از معایب آن میتوان به سختی نصب ، عدم امکان استفاده مجدد در فضایی دیگر و آسیب دیدگی کف زیرین در صورت نیاز به برداشتن پارکت اشاره کرد. در این سیستم نصب پس از نصب  باید از ساب و لاک پارکت استفاده گردد تا همه چیز تمیز و یکدست باشد و معمولا هر چند سال یکبار ساب و لاک پارکت مجددا مورد نیاز میباشد .

2. سیستم نصب کلیکی پارکت

به صورتی که ابتدا فوم سایلنت بر روی کف انداخته میشود و قطعات پارکت از یک گوشه شروع شده و یکدیگر قفل میشوند . از مزایای این سیستم میتوان به امکان استفاده مجدد پارکت و عدم آسیب دیدگی کف اصلی اشاره کرد و شاید تنها ایراد آن این باشد که در صورتی که یک قطعه آسیب دید باید کل سیستم باز شود تا آن قطعه را خارج  کرد. عمدتا این نوع پارکت ها نیاز چندانی به ساب ولاک ندارند.

برای نصب پارکت از هر سیستمی که استفاده شود ، باید نکات زیر مدنظر قرار بگیرد:

  • کف اصلی کاملا تراز باشد چرا که در صورت تراز نبودن کف به مرور زمان درزهایی بین پارکت دیده خواهد شد
  •  هر کجا پارکت یا متریال دیگری به دیوار می رسد حداقل 4 میلیمتر درزانبساط مورد نیاز است چرا که چوب اصطلاحا بازی می کند درزهای انبساط در کناره ها توسط قرنیز و در مجاورت متریال های دیگر توسط گرده پوشانده خواهند شد
  •  هیچگونه فاصله ای نباید میان قطعات پارکت نصب شده وجود داشته باشد، بدون شک استفاده از نصاب ماهر و برندهای معتبر پیشنهاد می شود.

امیدوارم از مطالعه این مقاله از سری مقالات مجله دکورچوب استفاده کافی را برده باشید برای خبر پیدا کردن از اخبار به روز دنیای دکوراسیون داخلی حتما مجله دکورچوب را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا