کاغذ دیواری

مراحل تولید کاغذ دیواری از ابتدا تا انتها

تولید و ساخت کاغذ دیواری در ایران

کاغذ دیواری یکی از دیوارپوش هایی است که بدلیل زیبایی و کاربردهای گسترده ای که دارد بسیار مورد توجه طراحان مختلف و همچنین افرادیکه تمایل دارند تغییری در دکوراسیون منزل خود ایجاد کنند قرار گرفته است. این عنصر نه تنها در منازل مسکونی بلکه در فضاهای تجاری و اداری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود این حجم از محبوبیت کاغذ دیواری اما افراد هنوز از اطلاعات کافی در مورد مراحل تولید کاغذ دیواری برخوردار هستند. به همین دلیل در این مطلب سعی داریم شما را بیشتر با این موضوع آشنا کنیم.

تولید کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری عنصر تزئینی است که همانطور که از نام آن مشخص است از کاغذ در تهیه آن استفاده شده است. کاغذهایی که در تولید کاغذدیواری به کار برده می شوند از جنس های مختلفی هستند که از بین آنها می توان به PVC، نانوون و نانوون-PVC اشاره کرد. همچنین برخی از انواع کاغذ دیواری دارای سطحی کاملاً صاف و برخی دیگر دارای برجستگی های سطحی هستند که ظاهر سه بعدی بسیار زیبایی به محصول می دهند. هر یک از این جنس ها دارای مشخصات ظاهری و همچنین شرایط نگهداری متفاوتی هستند که می توانند خریداری را برای خرید کاغذ دیواری مشخص مجاب کرده یا منجر به صرف نظر کردن او بشوند.

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ها به صورت رولی تولید می شوند؛ ابعاد هر رول به صورت استاندارد در اغلب موارد 10 متر طول و 0.5 متر عرض دارد، یعنی هر رول 5 مترمربع دیوار را پوشش می دهد. کار نصب کاغذ دیواری تقریباً ساده است و کاغذها به کمک چسب های مخصوصی که به آن چسب کاغذدیواری گفته می شوند روی دیوار نصب می شوند.

مراحل تولید کاغذ دیواری

تولید کاغذ دیواری از قدمت تاریخی طولانی برخوردار است و اولین بار توسط چینی ها تولید شد و سپس دانش آن به اعراب و پس از آن به اروپا برده شد. اما از آن زمان تاکنون تولید کاغذ دیواری مثل هر محصول دیگری دستخوش تغییرات بزرگی شده است. درگذشته به دلیل محدودیت روش های تولید کاغذ دیواری در حجم های بسیار کم تولید می شد ولی پس از انقلاب صنعتی و با روی کار آمدن ماشین آلات اتوماتیک حجم تولید کاغذ دیواری بشدت افزایش یافت و با کاهش قیمت ناشی از افزایش تولید افراد بیشتری قادر به خرید این محصول زیبا و البته ضروری شدند.

مراحل تولید کاغذ دیواری

طراحی

اولین مرحله از تولید کاغذدیواری مرحله تهیه طرح است. طرح معمولاً توسط فریلنسرها و هنرمندان طراح تولید شده و توسط تولیدکنندگان خریداری می شود. اگر طرح توسط تولیدکننده به تأیید نهایی برسد طراح باید طرح را در ابعاد واقعی و در رنگ های متعددی تولید کند. پس از آنکه طرح متناسب با نیازهای تولیدکننده تنظیم شد، الگو باید حکاکی شود و پس از ایجاد طرح در تعداد مشخص نمونه اولیه کاغذ دیواری تولید شده و سپس از نظر رنگ و طرح مورد بررسی قرار می گیرد.

تولید کاغذ

در این مرحله ورق هایی از جنس چوب و تحت فرآیندهای شیمیایی متعدد تولید می شوند. در این مرحله در ابتدا پوسته تنه درخت جدا شده و طی فرآیندی ورقه های چوب حالتی خمیری پیدا می کنند. رنگ این ماده خمیری توسط رنگ های از پیش تعیین شده مطابق نیاز تولیدکننده تغییر می یابد.

پوشش دار کردن

قبل از پرینت کردن طرح پشت کاغذ باید با رنگ خاکستری رنگ شود و سپس با مواد پی وی سی پوشش دار می شود. ضخامت این لایه بستگی به دوام کاغذ دارد. این لایه را می توان حتی در حرارت بالا روی کاغذ به صورت پوشش قرار داد.

چاپ

به طور کلی 4 روش چاپ وجود دارد که عبارتند از: چاپ سطحی، کلیشه ای، سیل اسکرین و غلتکی

لایه دار شدن

در این مرحله لایه ای از نشاسته گندم یا ذرت بر روی کاغذ پرینت شده قرار می گیرد و سپس اجازه داده می شود تا خشک شود.

بسته بندی

در این مرحله کاغذ دیواری ها در ابعاد مشخص برش داده می شوند و به صورت رول درمی آیند و سپس داخل بسته بندی هایی قرار می گیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا