کاغذ دیواری

مزیت های کاغذ دیواری نسبت به سایر مصالح

مزایای کاغذ دیواری

مزیت های کاغذ دیواری چیست و چطور می توان از این مزایای بهره برد ؟

1- جایگزینی مناسب برای رنگ آمیزی های سنتی دیوار یکی از مزیت های کاغذ دیواری

به صورت سنتی در کشور ما برای تزیین دیوارهای محل کار یا محل زندگی از طیف های مختلف رنگ روغنی یا پلاستیک استفاده می شد . اما نو آوری های مختلف و به روز در زمینه ی ساخت و تولید انواع و اقسام کاغذ دیواری در طرح ها ورنگهای مختلف و مواد اولیه ی گوناگون باعث شده این نوع پوشش دیوار اکنون جایگاه ویژه ای در دکوراسیون داخلی به خود اختصاص دهد و از دیگر مزایای کاغذ دیواری است .

2-تنوع رنگ و طرح کاغذ دیواری

از جمله مزیت های کاغذ دیواری تنوع رنگ و طرح آن است . استفاده از کاغذ دیواری این امکان را فراهم می کند که به جای طرح های ساده و محدود قابل اجرا با رنگ های ساختمانی ، گستره ی وسیعی از طرح ها و حتی بافت های گوناگون را انتخاب کنیم . این تنوع ، امکان طراحی خاص و استثنایی منزل به طوری که هم از نظر رنگ و هم از نظر طرح با دکوراسیون منزل هماهنگ باشد ، فراهم میکند و از مزایای کاغذ دیواری نسبت به سایر مصالح است .

3-تعدیل مشخصات فضا

کاغذ دیواری نسبت به رنگ امکان مانور بیشتری در در تصحیح نمای دیوار های خانه در اختیار ما قرار می دهد به عنوان مثال برای کوتاه تر جلوه دادن ارتفاع سقف یک اتاق به راحتی میتوانیم از کاغذ دیواری هایی با طرح های افقی استفاده کنیم  و یا استفاده از کاغذ دیواری بافت دار به فضا عمق می دهد . با کاغذ دیواری عمودی می توانید دیوار ها را بلند تر جلوه داده و این حس را القا کنید که گویا سقف در فاصله مرتفع تر از ارتفاع واقعی اش قرار گرفته است . با استفاده از کاغذ دیواری هایی با طرح هایی افقی می توانید خانه را بزرگتر و پهن تر از آنچه هست نشان داده و در عین حال سقف را به کف نزدیکتر نشان دهید . با استفاده از کاغذ دیواری با طرح های قطری و زیگزاگ می توانید محیط را زنده تر جلوه داد .

4-پاسخ گویی به انواع سلیقه ها

طرح های بسیار متنوع کاغذ دیواری های امروزی پاسخ گوی هر نوع سلیقه ای هستند . انواع کاغذ دیواری های گلدار با رنگ های ملایم فضا را آرام و کاغذ دیواری هایی با رنگ های درخشان ، شاد و طرح های مدرن و هندسی فضا را پر انرژی و زنده می کند و این مورد از مزیت های کاغذ دیواری به شمار می رود.

5-متناسب سازی فضا و کاربری آن

طرح های مختلف برای پوشش دیوار ، یکی از مزیت های کاغذ دیواری به حساب می آیند . طرح هایی که برای پوشش دیوار هر یک از اتاق ها به کار می برید باید با روح و کاربرد آن فضا متناسب باشد . طرح های گلدار ، هندسی و یا تصویری هر یک اثری خاص بر روی حالات و احساسات افراد باقی می گذارند . چنانچه الگوی کاغذ دیواری خیلی نزدیک به هم ، منظم و در خطوط افقی و عمودی قرار داشته باشد ، پوشش دیوار بر جلوه محیط غلبه خواهد کرد به نحوی که مبلمان و وسایل اتاق کمتر دیده می شوند .

علاوه بر این می توان طرح های خاص و متناسب با هر یک از فضا را انتخاب نمود . برای مثال از طرح های کلاسیک برای سالن پذیرایی ، از طرح های اسپرت برای اتاق نشیمن و اتاق خواب و از طرح های کارتونی و عروسکی برای اتاق خواب کودک استفاده می شود .

6-متناسب سازی فضا با کلیه عناصر محیط

استفاده از کاغذ دیواری به عنوان پوشش دیوار های یک اتاق توجه بیشتری را در انتخاب مبلمان ، کفپوش و سایر اجزا ی دکوراسیونی یک اتاق طلب می کند. اگر کف یک اتاق ساده و به رنگ های خنثی است متوانید از کاغذ دیواری های گلدار با طرح های شلوغ بهره بگیرید اما چنانچه در کف ، پوشش طرح دار و شلوغ استفاده می کنید . کاغذ دیواری را با طرح های ساده و رنگ های ملایم در نظر بگیرید و از ترکیب طرح های شلوغ در دیوار و کف با هم بپرهیزید .

7-جلو گیری از انعکاس و کنترل صدا

انتخاب این پوشش برای دیوارهای اماکن می تواند علاوه بر زیبایی ، کار کرد های متفاوتی نظیر عایق حرارتی و برودتی و عایق صوتی داشته باشد .

8- سرعت نصب و اجرا

مراحل انتخاب وخرید و نصب کاغذ دیواری تقریبا یک هفته زمان نیاز دارد ، که این فرایند در مقایسه با بقیه آیتم های ساختمانی و دکوراسیون داخلی کمترین بازه زمانی و بالاترین سرعت اجرا به حساب می آید . این در حالیست که برای رنگ آمیزی دیوار های یک ساختمان ممکن است تا یک ماه زمان نیاز داشته باشد که از مزایای کاغذ دیواری است .

9- متناسب با هر نوع بودجه

کاغذ دیواری بر حسب جنس ، مشخصات سازنده و قدرت طراحی و … در بازار با قیمت های مختلفی ارائه می گردد . اما این تفاوت ها باعث شده است کلیه اقشار با بودجه های مختلف  نیاز خود را رفع نموده و قدرت انتخاب داشته باشند . و این یکی دیگر  از مزیت های کاغذ دیواری است .مزایای دریافت خدمات از دکورچوب چیست ؟

مزیت های کاغذ دیواری نسبت به رنگ چیست؟

در گذشته اغلب خانه ها بعد از مرحله گچ کاری فقط یک گزینه انتخابی داشتند . آن گزینه فقط رنگ بود اما در حال حاضر گزینه های انتخابی شما بسیار بیشتر شده است . اگر زمان زیادی از نقاشی خانه شما می گذرد باید بگوییم وقت آن رسیده است تا به فکر رسیدگی مجدد به وضعیت و ظاهر دیوارها باشید که این کار تاثیر به سزایی در روحیه شما خواهد داشت.

در این چند سال اخیر در زمینه تکنولوژی تولید رنگ ساختمانی و خرید کاغذ‌ دیواری تحولی بزرگی رخ داده در گذشته تنوعی در نوع نقاشی دیوار وجود نداشت و فقط به مات و براق بودن رنگ‌ ها محدود می‌شد . اما امروزه در نوع رنگ‌ آمیزی و رنگ‌های موجود و هم در نوع جنس و طرح کاغذ‌ دیواری‌ ها تنوع بسیار وجود دارد و می‌توانید آنچه را که دنبالش هستید برای خانه خود انتخاب نمایید.

کاغذ دیواری با رنگ چه تفاوتی دارد؟

امروزه نه‌ تنها رنگ‌ ها و کاغذ دیواری‌ ها تنوع زیادی دارند ، بلکه در نحوه اجرای آنها نیز تنوع بسیار زیادی هست و همین تنوع و تضاد ها است که زیبایی را دو چندان می کند . طراحی صحیح و خوب دکوراسون خانه بسیار مهم است . زمانی‌ که در دکوراسیون خانه صحبت از طراحی صحیح و اصولی می‌شود ، منظور ایجاد یک زمینه ایده‌آل و خوب برای دکوراسیون است که البته دکوراسیون دیوارها مهم‌ترین جزء در طراحی زمینه دکوراسیون به شمار می‌رود و پس از آن کف‌ پوش و مبلمان و اکسسوری ، دیگر عناصر دکوراسیون را تشکیل می‌دهند. در این مطلب قصد داریم درباره شیوه انتخاب برای نقاشی و کاغذ‌ دیواری دیوارها در خصوص روش‌ های موجود نکاتی را برای شما شرح دهیم.

وقت گذاشتن برای پیدا کردن یک رنگ یا کاغذ‌ دیواری مرغوب و دلخواه ، خیلی بهتر از این است که ساعت‌ ها وقت خود را برای نقاشی و کاغذ دیواری خانه بگذارید و سپس از نتیجه کار راضی نباشید و مشاهده کنید که رنگ یا کاغذ‌ دیواری روی دیوار خیلی زود آسیب ببیند یا رضایت‌ بخش نباشد . مراحل مهم و کلیدی برای شروع این اقدام به صورت زیر است.

اول تصمیم بگیرید که چه می‌خواهید و دوست دارید به چه حال‌ و هوا و جلوه کلی در دکوراسیون خانه برسید . سپس به رنگ‌بندی اصلی دکوراسیون خود که شامل رنگ زمینه و استخوان‌ بندی دکوراسیون است فکر کنید و تصمیم بگیرید و بسته به نوع فضا ، به انتخاب وسایل بزرگ لازم برای آن فضا از قبیل تخت‌خواب ، کاناپه ، میز و … بپردازید.

تغییر رنگ‌آمیزی و دکوراسیون دیوارها موثرترین اقدام برای تغییر جلوه کلی دکوراسیون است و می‌تواند بیشترین تاثیر را در این راستا داشته باشد ، بنابراین مهم است که این کار را اصولی و کاملا بدون ایراد انجام دهید. خبر مسرت‌ بخش در این زمینه این است که انجام این کار به‌صورت خوب و موثر بسیار راحت است.

همچنین می‌تواند برای شما بسیار مقرون به‌ صرفه باشد . و همیشه به‌خاطر داشته باشید که آماده‌سازی خوب و کامل بسیار اهمیت دارد و کار عجله‌ای و بدون آمادگی لازم، سبب ایجاد دردسرهای زیاد برای شما می‌شود . برای رسیدن به بهترین نتیجه به آرامی و با حوصله به جلو بروید.

رنگ های مصرفی امروزه بیشتر از نوع محلول در آب استفاده می شوند

رنگ‌ ها بسته به نوع تولیدشان به انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. در گذشته رنگ‌های بر پایه روغن از بهترین و پر استفاده‌ ترین رنگ‌ ها برای نقاشی دیوارها بودند اما امروزه رنگ‌های بر پایه آب ( لاتکس ) که بعضا بدون بو هستند و همچنین رنگ‌های اکرلیک بیشتر استفاده می‌شوند و به دلیل برخی از ویژگی‌های شان از قبیل زود خشک شدن و سازگاری با محیط زیست ، بیشتر از رنگ‌های بر پایه روغن مورد استفاده قرار می‌گیرند . مقوله رنگ آمیزی زمان بر و پیچیده تر از نصب کاغذ دیواری بوده و نیاز به کار زیاد بر روی زیر سازی و چند سری رنگ آمیزی دارد تا کار به مرحله نهایی برسد .

 

کاغذ ‌دیواری چه مزیت هایی نسبت به رنگ دارد

 انتخاب کاغذ‌‌ دیواری برای پوشش دیوار به مراتب سخت‌ تر از انتخاب رنگ ساده است ، زیرا تنوع کاغذ دیواری‌های موجود ، از نظر رنگ و طرح و همچنین جنس بسیار زیاد است . توصیه می‌کنیم برای انتخاب کاغذ دیواری ابتدا به نیاز و طرح دلخواه خود از منزل و تجسمی که دارید فکر کنید و سپس به انتخاب طرح کاغذ دیواری در میان آلبوم ها باشید چرا که انقدر تنوع آلبوم و طرح زیاد بوده که قطعا شما را سر در گم خواهد کرد .

کاغذ دیواری با رنگ تفاوت های اساسی دارد

کاغذ دیواری با رنگ تفاوت های اساسی دارد از طرفی کاغذ دیواری محصولی آماده بوده و فقط نیاز به نصب دارد و از طرف دیگر رنگ نیاز به ساخت و کار فراوان و خشک شدن دارد . ایجاد بافت در رنگ نیاز به پرداخت هزینه بالا دارد و کاغذ دیواری ها غالبا بافت های مخصوص به خود را دارند که با هزینه کم نسبت به رنگ به راحتی در اختیار شما خواهند بود .
کاغذ دیواری با رنگ تفاوت در قیمت تمام شده دارد به گونه ای برای رنگ آمیزی نیاز به صرف چندین هزینه از جمله زیر سازی حرفه ای و بدون نقص و نقاش حرفه ای و انتخاب نوع رنگ و نظافت کامل بعد از رنگ آمیزی دارد.
که اگر تمام این هزینه ها را با هم جمع نمایید خواهید دید که طیف وسیعی از کاغذ دیورای ها در بازار موجود است که با هزینه نصب قیمت به مراتب پایین تری نسبت به رنگ دارند.
البته کاغذ دیواری های لوکس و سنگینی هم وجود دارند که چند برابر قیمت رنگ خواهند بود . رنگ به دلیل خاصیت براق بودن و بافت خاص خود بازتاب کننده نور خورشید بوده و برای منازل کوچک و محیط هایی که تابش نور کمی دارند مناسب تر بوده ولی کاغذ دیواری به دلیل بافت های خاص خود کمتر دارای این خاصیت بوده است و برای بهتر دیده شدن نیاز به نور بیشتری است تا تمام ظرافت آن جلوه نماید .
کاغذ دیواری های pvc کاملا ضد آب بوده و براحتی قابل شست و شو و نظافت هستند به طوری رنگ ها قابلیت شست و شو را نداشته و فقط می توان با اسفنج مرطوب آن را نظافت نمود . در نهایت کاغذ دیواری با رنگ تفاوت های زیادی داشته و بسته به نوع تفکر و سلیقه و کاربری محیط  قابل انتخاب است.
امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا