پارکت لمینت

آشنایی با مزایا و معایب پارکت لمینت

پارکت لمینت می تواند بهترین انتخاب برای افرادی باشد که بدنبال خرید کفپوشی زیبا، مقرون به صرفه و بادوام هستند. استفاده از کفپوش های پارکت لمینتی مزیت های عمده با خود به همراه دارند اما این کفپوش های همه فن حریف در کنار آن معایبی هم دارند که لازم است افرادیکه قصد خرید آن را دارند از آن آگاهی کامل داشته باشند. شناخت کامل مزایا و معایب هر محصولی باعث می شود خریدار با چشمی باز خرید کرده و پس از خرید به شیوه صحیح از آن نگهداری کند. در این مطلب معایب پارکت لمینت را مرور خواهیم کرد و سپس با مزایای پارکت لمینت آشنا می شویم. پس اگر شما هم قصد خرید کفپوش لمینتی دارید حتماً تا انتهای این راهنما با ما همراه باشید.

معایب پارکت لمینت

پارکت لمینت ها از چوب فشرده شده به نام HDF تهیه می شوند و دارای چندین لایه محافظ و یک لایه پرینت شده هستند. استفاده از پارکت لمینت مزیت های بیشماری دارد از جمله اینکه عایق گرما هستند و در هنگام زمستان راه رفتن بر روی آنها احساس بهتری دارد، قیمت مناسبی دارند و کار نصب آن بسیار ساده است. همچنین، پارکت لمینت های باکیفیت دارای سطح بسیار مقاوم هستند که کاملاً در برابر انواع آسیب های سطحی مقاوم هستند.

در کنار مزیت های بسیاری که لمینت ها ارائه می دهند اما نواقصی نیز به چشم می خورند. درحقیقت پارکت لمینت در کنار مزیت های فراوان معایبی نیز به همراه دارند و این حق شماست که در مورد محصولی که قصد خرید آن را دارید آگاهی کامل داشته باشید تا درنهایت از خرید خود رضایت کامل را داشته باشید. در ادامه سعی داریم به صورت بی طرفانه به بررسی مزایا و معایب لمینت کف بپردازیم.

 

معایب پارکت لمینت

حساسیت به آب و رطوبت

یکی از معایب پارکت لمینت که ممکن است برخی از خریداران را نسبت به خرید این محصول مردد کند حساسیت آن به رطوبت است. البته میزان آسیب پذیری به رطوبت کاملاً وابسته به کیفیت پارکت لمینت است. انواع باکیفیت را می توان با دستمال و تی های مرطوب تمیز کرد اما هرگز نباید از آب فراوان و یا بخار آب برای تمیز کردن آن استفاده کرد. با این حال در مورد پارکت لمینت های باکیفیت در صورت خیس شدن تا 7 ساعت آسیبی به پارکت لمینت وارد نمی شود و پس از این مدت است که امکان نفوذ رطوبت به لایه های زیرین و درنهایت تورم پارکت لمینت وجود دارد. به طور کلی، در آشپزخانه ها و یا مناطق مرطوب شمال و جنوب ایران از انواع بسیار مقاوم در برابر آب استفاده می شود.

معایب پارکت لمینت-حساسیت به آب

نگهداری از پارکت لمینت

درحقیقت در مقایسه با کفپوش هایی که از جنس سنگ و سرامیک هستند نگهداری از پارکت لمینت اندکی مشکل تر است. البته شاید نتوان این مورد را از معایب پارکت لمینت برشمرد زیرا هر محصولی بسته به مواد اولیه به کار رفته در آن نگهداری می شود و قطعاً نگهداری از هر کفپوشی بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد. در مورد نگهداری از لمینت ها لازم است سطح آن با شوینده های مخصوص پارکت لمینت استفاده شود و از سایر شوینده ها که حاوی آمونیاک هستند باید اجتناب کرد. حتی توصیه می شود از شوینده های طبیعی مثل سرکه و جوش شیرین نیز بدین منظور استفاده نکنید. اگر دوست دارید بیشتر با نگهداری از پارکت لمینت آشنا شوید حتماً مقاله “نکات نگهداری از پارکت لمینت” را مطالعه کنید.

مشکلات پارکت لمینت

مشکلات پارکت لمینت در مواجهه با سیستم سرمایشی و گرمایشی 

یکی از مشکلات پارکت لمینت در مواقعی بروز می کند که سیستم گرمایش و سرمایش از کف در فضا وجود داشته باشد. البته در تولید برخی از انواع پارکت لمینت ها این مورد مدنظر قرار گرفته است. اما حتی در مورد چنین لمینت هایی نیز امکان ایجاد آسیب همچنان وجود دارد. از این رو توصیه می شود درصورتیکه فضایی دارای سیستم گرمایش از کف باشد از پارکت لمینت استفاده نکنید. اگر منزلتان دارای چنین سیستم گرمایشی می باشد پیشنهاد می کنم حتماً با خواندن مقاله “سیستم گرمایش از کف و پارکت لمینت” با بایدها و نبایدهای استفاده از لمینت در چنین منازلی آشنا شوید.

معایب پارکت لمینت در هنگام نصب سیستم گرمایش از کف

سر و صدای پارکت لمینت

درحقیقت به این دلیل که در هنگام نصب پارکت لمینت از چسب استفاده نمی شود راه رفتن بر روی آن سر و صدا ایجاد می کند. برای به حداقل رساندن این مشکل توصیه می شود از فوم سایلنت در هنگام نصب استفاده شود. اگرچه سر و صدای پارکت لمینت می تواند وابسته به نوع نصب، جنس کلیک ها و زیرسازی کار نیز مربوط شود.

سر و صدای پارکت لمینت

پارکت لمینت و تغییر درجه حرارت

برای افرادیکه می خواهند دید روشنی از مزایا و معایب پارکت لمینت داشته باشند باید بگوییم که پارکت لمینت به این دلیل که از فرآورده های چوب محسوب می شوند با تغییر دما دچار انبساط و انقباض می شوند پس باید فضای کافی در اختیار داشته باشند. درواقع به همین در هنگام نصب پارکت لمینت چند اینچ فاصله با دیوار در نظر گرفته می شود. در غیر اینصورت به درزهای بین پارکت لمینت فشار وارد خواهد شد و امکان ایجاد تغییر شکل در آن وجود دارد. البته این فاصله اضافی خود می تواند محل تجمع گرد و غبار شود. از این رو اغلب آن را با قرنیز می پوشانند.

انبساط پارکت لمینت یکی از مشکلات پارکت لمینت

مقاومت در برابر خط و خش

از معایب پارکت لمینت می توان به آسیب پذیری آنها در برابر خط و خش اشاره کرد. لمینت ها دارای ساختار لایه ای هستند که یکی از لایه ها به نام لایه اورلی مسئول حفظ پارکت لمینت در برابر خط و خش است اما این محافظت هرگز 100 درصدی نیست. در صورتی که این لایه به نوعی در تولید پارکت لمینت حذف شده باشد و یا از انواع بی کیفیت استفاده شده باشد پارکت لمینت پس از گذشت زمان کوتاهی از نصب پر از خط و خش خواهد شد.

ترمیم پارکت لمینت

یکی از معایب پارکت لمینت عدم ترمیم پذیری آن است که می تواند خسارت های مالی زیادی در پی داشته باشد. پارکت لمینت ها به این دلیل که از ضخامت کمتری نسبت به پارکت های تمام چوب برخوردار هستند در صورت آسیب رسیدن به سطح شانس کمتری برای بازگردادندن آن به وضعیت قبل وجود دارد و در اغلب مواقع اگر آسیب شدید باشد لازم است پارکت لمینت جایگزین شود. البته پارکت لمینت ها به طور کلی بدلیل وجود لایه اورلی و همچنین استفاده از فوم سایلنت در کف به خوبی در برابر آسیب ها مقاوم هستند.

ترمیم پذیری پارکت لمینت

مزایای پارکت لمینت

در بخش های قبل سعی کردیم با رویکردی عادلانه به بررسی معایب پارکت لمینت بپردازیم اما مزایای پارکت لمینت به قدری قوی هستند که خریداران بسیاری را علی رغم دارا بودن این معایب به خرید این کفپوش زیبا ترغیب می کند. در ادامه سعی داریم به مزیت های عمده پارکت لمینت اشاره کنیم.

عایق گرما، از مهم ترین مزایای پارکت لمینت می توان به عایق بودن این کفپوش اشاره کرد. درواقع در روزهای سرد زمستانی سطح لمینت برخلاف سرامیک ها سرد نیست و حتی می توان با پای برهنه بر روی آنها راه رفت. این موضوع علاوه بر فراهم کردن آسایش ساکنین از دیدگاه صرفه جویی در مصرف انرژی نیز مهم است.

انعطاف پذیری پارکت لمینت، پارکت لمینت ها در مقایسه با پارکت های تهیه شده از چوب طبیعی انعطاف پذیری کمتری دارند. بنابراین اگر جسمی روی آن سقوط کند در مقایسه با فضایی که پارکت شده است احتمال آسیب به سطح بیشتر است. اما در مقایسه با سایر کفپوش ها مثل سرامیک و سنگ می توان گفت انعطاف پذیری پارکت لمینت به مراتب بیشتر است.

عدم لغزندگی پارکت لمینت، سطح پارکت لمینت برخلاف سرامیک لغزنده نیست و به همین دلیل برای مصارف خانگی بسیار ایمن تر از کفپوش های سرامیکی می باشد. بنابراین به افرادیکه کودک خردسال و یا سالمند دارند استفاده از این نوع از کفپوش ها توصیه می شود.

قیمت مناسب، کفپوش های لمینتی با قیمت مناسب تری عرضه می شوند و به همین دلیل بدلیل دارا بودن طول عمر بالا استفاده از آن در طولانی مدت می تواند بسیار به صرفه تر از برخی از انواع کفپوش های ارزانتر از خود باشد که نیاز است در بازه های زمانی کوتاه تر تعویض شوند.

زیرسازی و نصب ساده، پارکت لمینت به زیرسازی ساده تری در مقایسه با سرامیک احتیاج دارد و این مرحله در آن در مدت زمان کوتاهتری انجام می شود. گذشته از آن نصب لمینت بدلیل بهره مندی از سیستم نصب کلیکی بسادگی و با کمترین ریخت و پاش صورت می گیرد. نصب لمینت برای یک منزل 100 متری در حدود چند ساعت بیشتر زمان احتیاج ندارد.

برای خرید پارکت لمینت و مقایسه برندهای مختلف می توانید وارد فروشگاه دکورچوب شوید.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی معایب پارکت لمینت پرداختیم و به این سؤال پاسخ دادیم که معایب پارکت لمینت چیست ؟ علاوه بر آن به بررسی مزیت های عمده این کفپوش محبوب را نیز بررسی کردیم. این بررسی جامع به خریداران این کفپوش کمک می کند که با دید واقع بینانه تری قدام به انتخاب یا عدم انتخاب یک محصول کنند. درواقع بسیار مشاهده شده خریدار به دلیل ناآگاهی و عدم شناخت کامل این محصول اقدام به خرید کرده و باعث ایجاد آسیب های دائمی در لمینت می شوند. بنابراین، اگر شما هم قصد خرید لمینت را دارید حتماً این مطلب را با دقت مطالعه کنید و درصورت خرید این محصول حتماً با نحوه نگهداری از آن آشنا شوید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. در مورد معایب پارکت لمینت که توضیح دادید، میشه بفرمایید برای کف ساختمان سرامیک بزنیم یا پارکت لمینت؟

    1. سلام
      انتخاب سرامیک یا پارکت کاملا شخصی و بستگی به خود شما داره. هر کدوم از این محصولات ویژگی های خاص خودشون را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا