پارکت لمینت

معایب پارکت لمینت

معایب پارکت لمینت نسبت به دیگر کفپوش ها

معایب خرید پارکت لمینت موضوع این مقاله از مجله دکورچوب بوده و در مقالات قبلی به طور کلی انواع پارکت لمینت ها و همین طور مزایای آن ها را ذکر کردیم. اما سوالی که این جا پیش می آید این جا است که معایب پارکت لمینت چیست؟

قطعا پارکت لمینت هم همانند باقی جنس ها همان طور که مزایایی دارد معایبی نیز دارد و این نیاز؛بودجه و …ما است که مشخص می کند آیا پارکت لمینت برای ما مناسب است یا خیر. پارکت لمینت ها یکی از مشکلاتی که دارند این است که در برابر رطوبت دچار پوسیدگی و یا تورم می شوند. پارکت لمینت ها همانند سرامیک و یا کف پوش های PVC در برابر آب و رطوبت مقاوم نیستند.

آشنایی با سایر ویژگی ها و معایب پارکت لمینت

پارکت لمینت (Laminate Flooring) یکی از کفپوش های محبوب محسوب می شود که مزیت های بسیاری دارد و درواقع مزیت هایی که کفپوش پارکت لمینت نسبت به سایر کفپوش دارد دلیل عمده وجه تمایز آن و درنهایت متقاعد کردن بسیاری از خریداران شده است. اما مزیت ها و در حالت کلی محبوبیت بالای پارکت لمینت به این معنا نیست که این محصول کاملاً بی نقص باشد. درحقیقت پارکت لمینت در کنار مزیت های فراوان معایبی نیز به همراه دارد و این حق شماست که در مورد محصولی که قصد خرید آن را دارید آگاهی کامل داشته باشید تا درنهایت از خرید خود رضایت کامل را داشته باشید. در این مطلب سعی می کنیم تمرکز خود را بر روی معایب پارکت لمینت بگذاریم پس با ما همراه باشید.

معایب پارکت لمینت

پارکت لمینت ها از چوب فشرده شده به نام HDF تهیه می شوند و دارای چندین لایه محافظ و یک لایه پرینت شده هستند. استفاده از پارکت لمینت مزیت های بیشماری دارد از جمله اینکه عایق گرما هستند و در هنگام زمستان راه رفتن بر روی آنها احساس بهتری دارد، قیمت پارکت لمینت نسبت به برخی از کفپوش های دیگر مناسب تر است و کار نصب آن بسیار ساده است، پارکت لمینت های باکیفیت دارای سطح بسیار مقاوم هستند که کاملاً در برابر انواع آسیب های سطحی مقاوم هستند. اما با این وجود برای برشمردن معایب آن نمی توان ایرادات اساسی به آن وارد کرد اما اگر بخواهیم این محصول را با سایر کفپوش ها مقایسه کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

نقاط ضعف پارکت لمینت

پارکت لمینت ها به آب و رطوبت حساس هستند

درواقع پارکت لمینت ها در مقایسه با سرامیک و سنگ حساسیت بالاتری نسبت به آب دارند به این دلیل که مواد تشکیل دهنده آن از چوب تشکیل شده است. البته میزان آسیب پذیری به رطوبت کاملاً وابسته به کیفیت پارکت لمینت است.

درست است که نمی توان پارکت لمینت ها را مثل سرامیک شست درواقع کسی چنین انتظاری هم از این نوع کفپوش ندارد اما در مورد پارکت لمینت های باکیفیت در صورت خیس شدن تا 7 ساعت آسیبی به پارکت لمینت وارد نمی شود و پس از این مدت است که امکان نفوذ رطوبت به لایه های زیرین و درنهایت تورم پارکت لمینت وجود دارد.

آسیب پذیری پارکت لمینت در برابر آب و رطوبت

این را گفتیم تا بدانید تمیز کردن پارکت لمینت با دستمال مرطوب به هیچ عنوان نمی تواند آسیبی به پارکت لمینت وارد کند و اگر پارکت لمینتی باکیفیت تهیه کرده باشید لازم نیست نگران این موضوع باشید.

نگهداری از پارکت لمینت به دقت بیشتری احتیاج دارد

درحقیقت در مقایسه با کفپوش هایی که از جنس سنگ و سرامیک هستند نگهداری از پارکت لمینت اندکی مشکل تر است. درواقع برای تمیز کردن سطح آن از شوینده های مخصوص پارکت لمینت باید استفاده شود و از سایر شوینده ها که حاوی آمونیاک هستند باید اجتناب کرد.

نگهداری از پارکت لمینت

پارکت لمینت در برابر سیستم سرمایشی و گرمایشی از کف مقاومت پایینی دارد

درواقع پارکت لمینت ها در فضاهایی که سیستم گرمایش و سرمایش از کف دارند شاید انتخاب چندان مناسبی نباشد. البته در تولید برخی از انواع پارکت لمینت این مورد مدنظر قرار گرفته است.

پارکت لمینت و سیستم گرمایش کف

پارکت لمینت ها در هنگام راه رفتن صدا تولید می کنند

درحقیقت به این دلیل که در هنگام نصب پارکت لمینت از چسب استفاده نمی شود راه رفتن بر روی آن سر و صدا ایجاد می کند. برای به حداقل رساندن این مشکل توصیه می شود از فوم سایلنت در هنگام نصب استفاده شود.

سر و صدای پارکت لمینت

پارکت لمینت با تغییر درجه حرارت انبساط و انقباض دارد

درواقع به همین دلیل د هنگام نصب پارکت لمینت چند اینچ فاصله با دیوار در نظر گرفته می شود در غیر اینصورت به درزهای بین پارکت لمینت فشار وارد خواهد شد. البته این فاصله اضافی خود می تواند محل تجمع گرد و غبار شود.

انبساط پارکت لمینت

پارکت لمینت های نامرغوب در برابر خط و خش آسیب پذیر هستند

پارکت لمینت ها دارای ساختار لایه ای هستند که یکی از لایه ها به نام لایه اورلی مسئول حفظ پارکت لمینت از خط و خش است. در صورتی که این لایه به نوعی در تولید پارکت لمینت حذف شده باشد و یا از انواع بی کیفیت استفاده شده باشد پارکت لمینت پس از گذشت زمان کوتاهی از نصب پر از خط و خش خواهد شد.

در صورت آسیب دیدن پارکت لمینت احتمال ترمیم 100% وجود ندارد

پارکت لمینت ها به این دلیل که از ضخامت کمتری نسبت به پارکت ها برخوردار هستند در صورت آسیب رسیدن به سطح شانس کمتری برای بازگردادندن آن به وضعیت قبل وجود دارد و در اغلب مواقع اگر آسیب شدید باشد لازم است پارکت لمینت جایگزین شود. البته پارکت لمینت ها به طور کلی بدلیل وجود لایه اورلی و همچنین استفاده از فوم سایلنت در کف به خوبی در برابر آسیب ها مقاوم هستند.

پارکت لمینت و قابلیت تعمیر

پارکت لمینت ها نسبت به پارکت ها سطح لغزنده تری دارند

سطح پارکت لمینت تقریباً فاقد شیارهای سطحی رایج در پارکت های تمام چوب است و از این رو از هر سمت صاف و بدون شیار به نظر می رسد. بنابراین سطح سرتری دارد.

انعطاف پذیری پارکت لمینت نسبت به پارکت کمتر است اما از سرامیک نرم تر است

استفاده و نصب پارکت لمینت ها در مقایسه با پارکت های تهیه شده از چوب طبیعی انعطاف پذیری کمتری دارند. بنابراین اگر جسمی روی آن سقوط کند در مقایسه با فضایی که پارکت شده است احتمال آسیب به سطح بیشتر است. اما در مقایسه با سایر کفپوش ها مثل سرامیک و سنگ می توان گفت انعطاف پذیری پارکت لمینت به مراتب بیشتر است.

به همین دلیل در آشپزخانه ها و یا مناطق مرطوب همانند شمال و یا جنوب ایران  پارکت لمینت هایی بایستی استفاده شود که مقاومت نسبی در برابر رطوبت داشته باشند. موضوع دیگری که وجود دارد این است که پارکت لمینت ها اگر جنس مناسبی نداشته باشند و یا خوب نصب نگردند بین کلیک های آنها درز می افتد که این موضوع باعث می شود تا شکل زیبایی پیدا نکرده و گاها پارکت را دچار مشکل نماید.

پارکت لمینت ها همین طور در ساختمان ها و یا مکان هایی که گرمایش از کف دارند معمولا استفاده نمی شوند. پارکت های با AC پایین معمولا زود خط و خش می پذیرند و دچار مشکل می شوند. پارکت لمینت ها معمولا در هنگام نصب شان مقداری را به عنوان درز انبساط در نظر می گیرند که در زمان تابستان قابلیت انبساط داشته باشد. همین موضع باعث می گردد که پارکت لمینت ها زیر آنها گرد و غبار و کثیفی جمع گردد.

شایان ذکر است که با انتخاب و خرید پارکت لمینت درست و همین طور با کیفیت و جنس مناسب و سپس انتخاب نصاب حرفه ای پارکت لمینت به مقدار زیادی این مشکلات حل می گردد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. در مورد معایب پارکت لمینت که توضیح دادید، میشه بفرمایید برای کف ساختمان سرامیک بزنیم یا پارکت لمینت؟

    1. سلام
      انتخاب سرامیک یا پارکت کاملا شخصی و بستگی به خود شما داره. هر کدوم از این محصولات ویژگی های خاص خودشون را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا