قرنیز

نصب قرنیز چگونه است؟

نصب و برش قرنیز

پس از انتخاب رنگ و همین طور خرید قرنیز نوبت به مرحله نصب قرنیز می رسد . نصب قرنیز از مراحلی است که اگر به درستی صورت نگیرد می تواند تمامی زحمات قبلی را به هدر دهد. به همین دلیل با تجربه ای که در دکورچوب بدست آورده ایم نکاتی را در این جا ذکر می کنیم که در مرحله نصب قرنیز کارساز می باشد .

چگونه به بهترین روش قرنیز را نصب کنیم؟

همان طور که قبلا توضیح دادیم قرنیز ها سنگی، چوبی، سیمانی ، ام دی افی و یا قرنیز pvc هستند. در این مقاله بیشتر تمرکز ما در مورد قرنیز های ام دی اف و همین طور قرنیز های pvc می باشد .رنگ قرنیز ها هم معمولا یک پرده از رنگ پارکت لمینت ها تیره تر می باشند.

مراحل نصب قرنیز

قبل از نصب قرنیز محل قرار گرفتن قرنیز می بایست کاملا تمیز گردد و از هر گونه کثیفی و همین طور پستی و بلندی و … پاک گردد،  این موضوع به خصوص برای قرنیز های پی وی سی اهمیتی دوچندان پیدا می کند زیرا که این قرنیز ها با چسب چسبانده می گردند و در صورتی که پشت قرنیز موردی داشته باشد به خوبی چسبانده نمی گردد.

بعد از این کار نوبت به اندازه گیری هر قسمت از دیوار برای نصب قرنیز می باشد . نکته مهمی که وجود دارد این است که بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از طول قرنیز را به عنوان پرتی و ضایعات نصب در نظر بگیرید. در قسمت نصب و اجرا قرنیز ، مهم ترین و در عین حال سخت ترین قسمت برای نصب قرنیز ها قسمت گوشه ( کرنرها ) و قسمت های زاویه دار کار می باشد.

محاسبه متراژ قرنیز

قسمت ستون ها و همین طور اتاق هایی که شکل گرد و یا بیضی مانند دارند نصاب ها از گونیای واشو برای اندازه گیری زوایای مورد نیاز خود انجام می دهند . عده دیگری از نصابان با ریز کردن قطعات قرنیز و در کنار هم قرار دادن آن ها می توان قسمت های دارای انحنا را به زیبایی اجرا کنند . قرنیز ها در قسمت گوشه ها اگر که به درستی نصب صورت نگیرد امکان تغییر شکل و ترک خوردگی قرنیز وجود دارد.

نصب و برش قرنیز

قرنیز که در حد فاصل بین دیوار و کف قرار می گیرند از دیوار در برابر انواع ضربات، خط و خش و هر گونه نم و رطوبت محافظت می کند. گذشته از آن قرنیزها از نظر زیبایی نیز حائظ اهمیت هستند و می توانند هارمونی بین کفپوش و دیوارها ایجاد کنند به همین دلیل است که انتخاب قرنیز می تواند یک امر چالش برانگیز باشد.

نصب قرنیز

گذشته از جنبه زیبایی شناسی قرنیزها از جنس های مختلفی تهیه می شوند و می توان در بازار نمونه های مختلفی از این محصول را در انواع سنگی، سرامیکی، ام دی افی، چوبی و غیره مشاهده کرد. البته بحث انتخاب قرنیز یک طرف و نصب قرنیز از طرفی دیگر می تواند مهم و حیاتی باشد. چراکه اگر مرحله نصب قرنیز به خوبی و توسط نیروی متخصص انجام نشود می تواند در ادامه مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

مراحل نصب قرنیز

نصب صحیح قرنیز علاوه بر اینکه می تواند زیبایی بخش منزل شما باشد از طرفی دیگر می تواند عیوب جزئی در کناره های دیوار را پوشش دهد. قرنیزها با توجه به جنس و کاربرد آنها به روش های مختلفی نصب می شوند. به طور کلی می توان قرنیزها را با استفاده از میخ به دیوار ثابت کرد و یا با استفاده از چسب نصب کرد. اگرچه برخی از نصاب ها از چسب و میخ همزمان استفاده می کنند. البته جنس دیوارها هم در روش نصب قرنیز مهم است اگر دیوارها از جنسی شکننده ساخته شده باشند و یا قدیمی باشند بهتر است از چسب برای نصب قرنیز استفاده کرد.

گام به گام نصب قرنیز

گام های نصب قرنیز

 • گام اول: برای اجرای این عملیات به یک سری ابزار نیاز دارید که شامل قرنیز، اسکوتی، دستگاه تنظیم اره، اره، مداد، متر نواری، چسب، بتونه، رنگ، قلم، سمباده می باشد.
 • گام دوم: می توان پیش از نصب عملیات رنگ آمیزی را انجام داد.
 • گام سوم: اولین کار محاسبه ابعاد است تا متوجه شوید چند متر قرنیز احتیاج دارید. بدین منظور باید با استفاده از متر نواری ابعاد دیوارها را محاسبه کنید. قرنیزها اغلب دارای طول 3.6 متری هستند. بنابراین در طول های بیشتر لازم است دو قرنیز به یکدیگر وصل شوند که در ادامه با اتصال قرنیزها بیشتر آشنا می شویم.
 • گام چهارم: پس از محاسبه طول دیوار باید قرنیزها را به همان ابعاد برش زد. برای این کار کافی ست قرنیز را به دیوار تکیه داد و با مداد علامت گذاشت. سپس یک زاویه 45 درجه رو به بیرون روی قرنیز بکشید.
 • گام پنجم: برای برش قرنیزها اگر از دستگاه تنظیم اره استفاده کنید کار ساده تر است. کافی ست قرنیز را روی شیاری که مربوط به زاویه 45 درجه است قرار دهید و با اره شروع به برش کنید.

برش قرنیز

 • گام ششم: اگر متوجه شدید که باید دو قرنیز را به یکدیگر وصل کنید باید زاویه 45 درجه در یک سو روی دو قرنیز بکشید. به این ترتیب که دو قرنیز را روی هم قرار دهید و زاویه 45 درجه ای رسم کنید که از هر دو قرنیز بگذرد
 • گام هفتم: برای برش قسمت هایی از قرنیز که در زاویه های داخلی و یا به اصطلاح کنج قرار می گیرند، باید قرنیز را به دیوار چسبانده و در کنج یک زاویه 45 رسم کنید
 • گام هشتم: پس از این مرحله نوبت به مرحله چسبکاری می رسد. بدین منظور باید قرنیزها را به پشت روی زمین قرار دهید و پشت آن را کامل با چسب مخصوص و باکیفیت نصب قرنیز بپوشانید
 • گام نهم: برای نصب قرنیزهای چسب خورده باید از گوشه ها شروع کرده و پس از آنکه مطمئن شدید که قرنیز بدرستی روی دیوار قرار گرفته است بقیه قسمت قرنیز را به دیوار بچسبانید
 • گام دهم: سپس برای اطمینان بیشتر محل اتصال قرنیزها و طول قرنیزها را با فاصله مشخص با میخ محکم کنید.

اتصال قرنیز با میخ

 • گام یازدهم: با توجه به اینکه میخ ها قابل روئیت هستند بهتر است با یک میخ بزرگتر به پشت آن ضربه وارد کرده تا میخ در داخل قرنیز به خوبی محو شود. سپس برای زیبایی و یکدست جلوه دادن قرنیز روی آن را با بتونه بپوشانید.
 • گام دوازدهم: در این مرحله می توان با استفاده از ابزارهایی مثل اسکوتی زیبایی کار را دو چندان کرد و فضای خالی بین قرنیز و کفپوش را پنهان کرد. البته باید دقت داشته باشید که ابزارها باید به قرنیز وصل شوند نه به کف.
 • گام سیزدهم: در مرحله پایانی نصب قرنیز اگر مشاهده کردید که به دلیل عدم تقارن در دیوارها فاصله ای بین دیوار و قرنیز وجود دارد می توانید با کمک پوشاننده های اکریلیکی این فاصله را پر کنید.
 • گام چهاردهم: در پایان کار نصب قرنیز هم می توانید سطح قرنیز را در قسمت هایی که لازم  است سمباده کشیده و رنگ کنید.

قیمت نصب قرنیز

قیمت نصب قرنیز معمولا به دو شکل حساب می گردد . عمدتا به شکل متری حساب می گردد و نصاب ها با حساب کردن دورتا دور قسمتی که نصب قرار است ایجاد گردد قیمت نصب را حساب می کنند . موضوع بعدی هم برخی از نصاب ها قیمت نصب لمینت و قرنیز را یک جا حساب کرده و کار نصب را انجام می دهند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا