پارکت لمینت

واکس کفپوش جهت نظافت پارکت لمینت

آموزش مرحله به مرحله نظافت پارکت لمینت

کفپوش برای یک بنا حکم پوست برای انسان را دارد، از کفپوش خود محافظت کنیم. امروزه کفپوش های موجود در دنیا با تکنولوژی جدید و مواد مرغوب به بازار عرضه می شوند. با این حال به دلیل ترافیک رفت و آمد، استفاده نادرست و از همه مهمتر، آلودگی هایی که از بیرون وارد منزل یا محل کار شود، این کفپوش ها صدمه دیده، کم کم براقیت اولیه و لایه محافظ خود را از دست می دهند. به همین خاطر سال ها است دنیا از واکس های مایع استفاده می شود تا همزمان با نظافت پارکت لمینت علاوه بر زیبایی و براقیت، عمر این کفپوش ها را تا چند برابر بیشتر کند. این مجموعه برای نیل به این هدف در اختیار شما قرار گرفته تا از کف محل زندگی خود لذت ببرید. لازم به ذکر است که استفاده از این مواد بسیار ساده می باشد و در صورت مطالعه کامل این بروشور، به سادگی قادر به استفاده صحیح از آنها برای کار نظافت پارکت لمینت خواهید بود.

برخی از ویژگی های محصولات ما در امر نظافت پارکت لمینت:

 • دادن جلا و براقیت به کفپوش
 • حفاظت سطح کفپوش از سایش و تخریب
 • سهولت نظافت کفپوش
 • آب بند کردن کفپوش، تا از نفوذ آب که گاها باعث تبله کردن و خرابی آن می شود، جلوگیری کند. (خصوصا در پارکت ها، لمینت ها و چوب های طبیعی)

برای اعمال صحیح و بی نقص واکس، مواد کمکی دیگری هم به کار می روند که ترتیب استفاده از آنها به شرح زیر می باشد:

الف: روش اعمال واکس کفپوش جهت نظافت پارکت لمینت

جهت مصرف برای انواع کفپوش های وینیلی اعم از رول و تایل و همچنین جهت مصرف بر روی انواع پارکت و لمینت و انواع کفپوش های چوبی لازم به ذکر است که شرکت های تولید کننده کفپوش، غالبا محصول خود را با لایه محافظ تولید و تحویل مشتری می دهند. در حالت معمول، کفپوش از همان روزهای اول پس از نصب قابلیت جذب واکس را دارد. اما گاها لایه محافظ از مواد خاصی تشکیل می شود که اعمال واکس بلافاصله پس از نصب را غیر ممکن می سازد (از جمله اغلب کفپوش های رولی). در مورد این گروه بسته به میزان تردد، کفپوش پس از 3 تا 5 ماه آماده پذیرش واکس می باشد و در صورت اعمال قبل از موعد، واکس به صورت یکنواخت روی کف قرار نمی گیرد و شکل حفره حفره خواهد داشت.

به همین دلیل قبل از اعمال واکس در سطح وسیع، آن را در گوشه ای از کف که در دید نیست، امتحان کنید.

 1. قبل از شروع اعمال واکس، کف باید عاری از هر گونه واکس قبلی، گرد و غبار، لکه یا چربی باشد (انجام مراحل ب و ج). در صورتی که کفپوش عاری از واکس کهنه است، استفاده از واکس پاک کن (مرحله ب) الزامی نیست، ولی شستشوی کف با شامپو (مرحله ج) در هر صورت لازم می باشد. پس از اتمام این مراحل دقت کنید کلیه درها و پنجره های بنا، بسته باشد تا گرد و خاک وارد محیط نشود.
 2. پس از آماده سازی سطح، اجازه دهید تا کف به طور کامل خشک شود. کف را بزبینی کرده و با دست لمس کنید تا مطمئن شوید ذرات غبار کاملا رفع شده باشد. پیش از شروع تمیز بودن کفش کار خود مطمئن شوید.
 3. در این مرحله کفپوش آماده اعمال واکس می باشد. بهترین وسیله برای این کار، تی جاروی اسفنجی از جنس PVA همراه با دسته آبگیری، که اغلب فروشگاه ها موجود است، می باشد (شکل 1). در غیر این صورت از تی های پارچه ای مسطح به رنگ سفید استفاده کنید. این تی را فقط مختص واکس قرار دهید و از آن در مصارف دیگر استفاده نکنید.
 4. قبل از مصرف، گالن را تکان دهید. واکس را درون سطل تمیزی ریخته و تی را که قابلیت جذب مایعات دارد. داخل سطل قرار دهید تا کمی اشباع شود (شکل 2).
 5. کف محل مورد نظر را با کشیدن تی حامل واکس، در یک جهت (شکل 3) و در باندهای موازی به واکس آغشته کنید (شکل 4). این حرکت را در کفپوش های مسطح وی توان در حالت های عرضی و طولی و یا دورانی انجام داد ولی دارای اینبوس (برجستگی) حرکت فقط در راستای خطوط باشد. به وقت مناسب تی را دویاره به واکس آغشته کنید و سعی کنید واکس یکنواخت اعمال شود. حرکت را از گوشه اتاق شروع کرده و در محل درب خروج خاتمه دهید. به هیچ عنوان روی واکس خیس تردد نکنید.
 6. پس از پایان لایه اول 15 تا 30 دقیقه زمان دهید تا واکس خشک شود. سپس اعمال را تا 3 الی 5 لایه ادامه دهید. پس از اتمام هر لایه و قبل از اعمال لایه بعد، از خشک شدن واکس اطمینان حاصل کنید. مصرف واکس در هر لایه، تقریبا 25 گرم برای هر متر مربع می باشد.
 7. پس از اتمام لایه آخر تا یک ساعت روی کف تردد نکنید. بعد از این مدت کف قابل استفاده می باشد ولی تا 12 ساعت از کشیدن اثاثیه و یا سر دادن اشیا روی سطح خودداری فرمایید.
 8. اکنون کف بنای شما براق شده و به دلیل داشتن پوششی چند لایه از خراش و تخریب در امان است. لطفا جهت نگهداری بهتر دستور مراقبت های دوره ای را هم مطالعه فرمایید. کفپوش شما تا 3 ماه یا بیشتر بسته به تردد براق خواهد بود. در موقع مناسب اقدام به تجدید واکس نمایید.

آماده سازی سطح کفپوش جهت اعمال واکس برای نظافت پارکت لمینت

ب: روش پاک کردن واکس قبلی

در صورتی که قصد تجدید واکس  روی کفپوش را پس از خرید پارکت لمینت دارید، توصیه می شود که ابتدا واکس قبلی را کاملا پاک کرده، سپس واکس جدید اعمال گردد تا اینگونه نتیجه تمیزی و نظافت پارکت لمینت را ببینید. محلول واکس پاک کن با قدرت عمل بسیار بالا، برای همین منظور استفاده می شود. از آنجا که کار با این محلول مستلزم رعایت برخی نکات ایمنی می باشد، انتخاب دیگری با کارایی مشابه نیز به شما معرفی می گردد که همان شامپو علاوه بر تمیز کرده کفپوش، نوعی واکس پاک کن متوسط نیز به شمار می اید. در این راستا روش مصرف هر دو محصول به ترتیب در ادامه آمده است.

نکات ایمنی: هنگام نظافت پارکت لمینت حتما از کفش و لباس کار استفاده کنید. به هیچ عنوان محلول را لمس نکنید. محلول، در صورت تماس با اعضای بدن ایجاد سوزش خواهد کرد. در این صورت با مقدار زیادی آب و صابون شسته شود. در صورت تماس با چشم سریعا با آب و شوینده چشم شسته و در اولین فرصت به پزشک مراجعه شود.

طرز استفاده از واکس برای نظافت پارکت لمینت

 1. ابتدا گرد و غبار کف را با استفاده از جارو برقی جمع کرده و آشغال های چشبیده شده به کف از جمله آدامس و غیره را توسط کاردک بر طرف کنید. (شکل 5 و شکل 6)
 2. واکس پاک کن را داخل سطل تمیز ریخته و آن را نسبت 1:6 (یک لیتر در شش لیتر آب) تا 1:10 با آب سرد رقیق کنید و هم بزنید. قبل از استفاده محلول رقیق شده را روی گوشه ای از کف که در دید نیست آزمایش کنید (مخصوصا برای کفپوش های تایل که دارای درزهای متعدد می باشند).
 3. پاک کردن واکس، کاری دقیق و حساس است و به حوصله و نظم فراوان احتیاج دارد. بنابراین بهتر است کار در مرزبندی های مشخص و به ترتیب صورت گیرد. پیشنهاد می شود مرزبندی به صورت ناحیه 2 متر در 2 متر باشد (شکل 7)
 4. محلول رقیق شده را با جارو پلاستیکی و یا تی نخی روی سطح مورد نظر پخش کنید طوری که حداقل 1 میلی متر متر مایع روی کف قرار گیرد (شکل 8). سپس کف را به مدت 10 دقیقه یا بیشتر به حال خود رها کنید تا محلول اثر کنید.
 5. پس از اتمام زمان انتظار، واکس کاملا سست شده و آماده برداشته شدن است. توسط جاروی پلاستیکی زبر با موهای به ارتفاع 7 سانتی متر و در باندهای موازی، به صورت رفت و برگشت و با شدت مناسب کف را مالش دهید (شکل 9). در صورت صحیح بودن نحوه اجرا، واکس به صورت فیتله های سفید جدا نمایان می شود. در این حین واکس هایی که هنوز رها نشده اند را هم می توان مشاهده کرد. در مورد کفپوش های دارای اینبوس (برجستگی)، سعی کنید خلاف جهت خطوط طرح مالش دهید. شرکت خدماتی مجهز این کار را می توانند توسط دستگاه روندر (Rounder) و سمباده متوسط انجام دهند. (شکل 10)
 6. فیتله ها و آب کثیف آن محدود را توسط تی لاستیکی و خاک انداز جمع کرده و داخل ظرفی ریخته و در محفظه زبال قرار دهید (شکل 11). در صورت تخلیه مواد باق مانده در چاهک های کفشور یا راه آبه ها، احتما مسدود شدن آنها وجود دارد. شرکت های خدماتی مجهز، جهت جمع آوری باقی مانده، از جاروبرقی های صنعتی استفاده کنند (شکل 12). پس از خشک شدن سطح مطمئن شوید تمامی واکس از بین رفته است. در غیر این صورت اگر مقدار واکس سالم زیاد بود مراحل را دوباره انجام دهید، ولی اگر این مقدار کم بود توسط یک برس دستی زبر آغشته به محلول واکس پاک کن، لکه گیری کنید. محلول را در منطقه بعدی پخش کنید و به همین ترتیب ادامه دهید. پس از اتمام کار درب گالن واکس پاک کن را خوب ببندید.

نکته: در صورتی که کفپوش بنا به طرز مطلوبی نصب نشده و درزها هم کیپ نیستند، قبل از استفاده از واکس پاک کن با فروشنده تماس بگیرید و در این مورد مشورت کنید.

این ماده یک شوینده خنثی می باشد و هیچ خطری در صورت تماس با بدن ندارد. در صورت استفاده به عنوان واکس پاک کن آن را به نسبت 1:3 یا 1:4 با آب رقیق کرده و روی سطح کاملا پخش کنید و 15 دقیقه یا بیشتر زمان دهید تا اثر کنید. سپس بقیه مراحل را مطابق روش بالا (1 الی 6) انجام دهید. در صورت به جا ماندن پودر سفید رنگ، توسط برس دستی زبر آن را بر طرف کنید.

ج: شستشوی کفپوش (قبل از اعمال واکس) برای نظافت پارکت لمینت

 1. شامپو را داخل سطل ریخته و به نسبت 1:4 آن را با آب رقیق کرده و هم بزنید. سپس تی نخی و یا جاروی پلاستیکی روی سطح پخش کنید.
 2. آنگاه توسط جاروی پلاستیکی کف را خوب مالش دهید.
 3. محلول کثیف را از روی سطح جمع آوری نمایید. یکبار دیگر کف را با تی نخی آغشته به آب، تمیز نمایید و اجازه دهید تا کف خشک شود. از بسته بودن در و پنجره مطمئن شوید تا غبار روی سطح ننشیند. حال کفپوش آماده اعمال واکس می باشد.
 4. در صورت مشاهده لکه یا کثیفی که به سادگی پاک نمی شود کمی از شامپو را به صورت رقیق نشده روی لکه ریخته و چند دقیقه زمان دهید تا اثر کند. سپس با جاروی پلاستیکی آن محدوه را مالش دهید. لکه بر طرف خواهد شد.

توجه: هیچگاه روی سطح واکس خورده، از این شامپو شستشو استفاده نشود. این محصول خود یک واکس پاک کن نیز می باشد و در صورت اعمال روی سطح واکس خورده، واکس را از بین می برد. سطوح واکس خورد همان طور که در ادامه نیز اشاره خواهد شد فقط توسط تی خیس می شوند.

مراقبت های دوره ای برای نظافت پارکت لمینت

مراقبت های روزانه / هفتگی

 1. ذرات گرد و غبار و آشغال های موجود روی سطح کفپوش را به وسیله جارو بر طرف کنید.
 2. با تی نخی خیس، سطح کفپوش را مرطوب کنید.

نکته: به هیچ عنوان کفپوش واکس خورده را توسط شامپوی کفپوش و یا هر شوینده دیگری شستشو ندهید.

حتما بخوانید: علت سر و صدای پارکت لمینت

مراقبت های ماهانه / سالانه

 1. اجرای مداوم مراحل بالا
 2. هنگامی که کفپوش نیاز به تجدید واکس دارد، با رعایت مطالب ذکر شده در این برشور، واکس جدید را اعمال بفرمایید.

نگهداری های لازم جهت نظافت پارکت لمینت

کلیه محصولات شرکت Gunter را در دمای 5 تا 30 درجه سانتی گراد، در مکان سر پوشیده، دور از دسترس کودکان و تابش مستقیم آفتاب نگهداری فرمایید.

جدول رفع اشکال

در صورت بروز اشکال در زمان اجرا واکس بر روی پارکت لمینت از جدول زیر علت را جستجو کنید.

 اشکال علت
حبس شدن ذرات آشغال زیر لایه خشک شده واکس قبل از شروع عملیات واکس زنی کفپوش باید به طور کامل تمیز شده باشد در این حین درها و پنجره ها بسته باشند.
در حین واکس زدن، باقی ماندن که هایی با واکس بیشتر که کند خشک می شود این مناطق سفید رنگ بعد از خشک شدن کاملا شبیه به سایر قسمت ها خواهد شد. با این حال پیشنهاد می شود واکس یکنواخت اعمال شود.
هنگام اعمال، واکس کف می کند احتمالا کفپوش شما دارای اینبوس (برجستگی) می باشد. واکس زدن را امتداد خطوط انجام دهید.
پس از اتمام واکس زنی، در قسمت میانی اتاق خط مرزی واکس مشخص است هنگام واکس زدن، اعمال هر لایه در کل سطح اتاق انجام شود و سپس لایه بعد اعمال شود.پس از اعمال واکس پاک کن هنوز واکس زیادی روی سطح مانده است الف) واکس پاک کن را کمتر رقیق کنید. ب) مدت زمان تاثیر را افزایش دهید. ج) با جاروی مناسب تر و با فشار بیشتر مالش دهید. د) از شامپوی کفپوش نیز کمک بگیرید.
تجمع واکس های کنده شده، روی سطح ایجاد لکه کرده پس از پاک کردن واکس در هر ناحیه، تفاله های واکس و محلول کثیف را سریعا از روی زمین جمع کنید.
پس از اتمام کار پاک کردن واکس، روی قرنیز و کناره های دیوار، لکه روعیت می شود هنگام پاک کردن واکس، از ترشح مواد به کناره های دیوار خودداری کنید. در صورت برزو این مشکل با دستمال آغشته به محلول واکس پاک کن رقیق قسمت های لک شده پاک کنید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا