دکوراسیون

نورپردازی دکوراسیون داخلی و اهمیت انواع نور پردازی ها در ادراک فضای اطراف

اهمیت نور در دکوراسیون

بر اساس منابع تولید کننده نورها به دو دسته تقسیم می شوند 

نور طبیعی که منبع تولید این نور خورشید است هر چند که نور خورشید برای ایجاد روشنایی طبیعی در یک ساختمان کافی نیست دکوراسیون داخلی و انواع نور پردازی های مصنوعی که موضوع بحث ماست در این مقاله

نور پردازی های متمرکز در دکوراسیون داخلی

این نور پردازی کوچکتر و متمرکز تر از نور عمومی است . در واقع زمانی که کاری را انجام می دهید که نیاز به نور بیشتری دارد مثل : مطالعه کردن ، نوشتن ، آشپزی کردن ، دوخت و دوز انجام دادن و بسیاری چیز های دیگر که به یبنایی شما می کند . نور متمرکز فقط زمانی خوب کار می کند که به عنوان نور متضاد استفاده شود .

به عنوان مثال : اگر اتاق کم نوری دارید برای مطالعه از چراغ مطالعه یا رومیزی استفاده نمایید این نور متمرکز است و با درخشندگی و خیره کنندگی ای منحصر به فرد همراه است که به طور طبیعی موجب تحریک مغز انسان شده  و تمرکز و هوشیاری بیشتری بوجود می آورد که در واقع باعث می شود جزئیات بیشتری را در کارتان ببینید و نتایجی با کیفیتی بالاتر خلق نمایید.

همچنین می توانید از چراق ها یا آباژور های رومیزی ایستاده (ثابت ) و یا آبازوهای متحرک روی میز کارتان یا کنار مبلمان و میزهای دیگر استفاده نمایید چراق های آویز نیز می تواند نور متمرکز را بر روی میز های ردیفی دفاتر ، جزیره آشپز خانه ها و … تامین نماید .

نور پردازی دکوراسیون داخلی در نوع عمومی

نوری است با تابش ملایم که تمام فضای شما را پوشش می دهد و برای انجام  عملکرد های عمومی روزانه مناسب است . اگر از نور پردازی عمومی به درستی استفاده نمایید محیطی خارق العاده برای آرامش یافتن بعد از یک روز پر تنش مهیا می کند . برخی از استودیو های یوگا از نور پردازی ملایم در دکوراسیون داخلی برای کاهش استرس استفاده می کنند . سعی کنید برای سقف های بلند از لوستر ها و آویزها استفاده نمایید .

نور پردازی های دکوراتیو

این نوع نور پردازی ها صرفا جنبه ی زیبایی و هنری در دکوراسیون داخلی دارد و در ادراک بصری بینندگانش دخل و تصرفی ندارد . نور پردازی دکوراتیو علاوه بر اینکه جذابیت و حس علاقه مندی را به فضای اطراف می افزاید به عنوان یک اثر هنری توجه مخاطب را به خود جلب می کند . نورهایی مانند نور شمع یا نور های مخفی در حاشیه سقف از انواع این نور محسوب می شوند .

نور پردازی های تاکیدی

این نور پردازی ها نور پردازی های بسیار متمر کزی هستند که هدفشان هدایت دید به سمت نقاط کانونی است . نور تاکیدی راهی مناسب برای برای افزودن استایل مدرن و احساس به دکوراسیون داخلی منزل شماست . از نور تاکیدی می توانید برای کار های هنری ، نمایش قفسه کتاب ، کار های مدرن ، کلکسیون ها  و… استفاده نمایید . نور تاکیدی فضایی فریبنده و رویایی ایجاد میکند و احساس تاثیر گذاری مستقیم و اهمیت هنری تصاویری که به نمایش گذاشته شده اند را تداعی می کند . این نور پردازی زیبا غالبا برای موزه ها ، کاخ ها ، ساختمان های تاریخی و نمایشگاه های هنری  استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا