پارکت لمینت

نگهداری از پارکت لمینت

نگهداری پارکت لمینت در فصول مختلف

نگهداری از پارکت لمینت ها در زمستان به چه صورت است؟ در سیستم های گرمایش از کف چگونه از پارکت لمینت هایمان مراقبت کنیم؟ استفاده از پادری چه تاثیری بر روی نظافت و تمیزی پارکت لمینت دارد؟ چگونه پارکت لمینت را نظافت کنیم تا خط و خش بر روی پارکت لمینت نیفتد؟ بسیاری از مشتریان دکورچوب پس از خرید پارکت لمینت سوال می کنند که چگونه از پارکت لمینت هایمان مراقبت کنیم تا آسیب نبیند؟

همین طور هر روزه عده زیادی از مشتریان به دکورچوب مراجعه می کنند که به علت عدم مراقبت کافی دچار آسیب هایی در پارکت لمینت شان گردیده اند. لذا ما در این جا سعی می کنیم که تجربیاتی که در قسمت نگهداری از پارکت لمینت را بدست آورده ایم را در اختیار مشتریان قرار دهیم تا همیشه پارکت لمینتی سالم و تمیز داشته باشیم.

نکات مهم برای نگهداری از پارکت لمینت

قبل از این که نکات لازم برای نگهداری از پارکت لمینت را بنویسیم باید بگوییم که متاسفانه بسیاری از مشتریانی که به ما مراجعه می کنند و در مورد نگهداری از پارکت لمینت و همین طور تعمیر پارکت لمینت شان سوال می کنند مشکل از عدم نگهداری و یا محافظت شان نیست بلکه مورد از کیفیت پایین پارکت لمینت شان است.

در بسیاری از مقالات مان ما همیشه به استفاده از پارکت لمینت با کیفیت مناسب تاکید شدیدی داشته‌ایم. متاسفانه بسیاری از برندهای متفرقه در بازار پخش گردیده اند که با یک بار تی کشیدن دچار ورم کردگی و درز افتادن می کنند. لذا استفاده از پارکت لمینت با کیفیت مناسب از اولین و مهم ترین شرط ها برای داشتن کیفیت دایمی است. پارکت لمینت های ایشیک، هیرو، ایزوفام، زنیت، فلورپن و هانتر از جمله پارکت لمینت هایی است که با کیفیت مناسب خود  توانسته اند نظر مشتریان را به خود جذب کنند.

در مورد نگهداری از پارکت لمینت ها بایستی در زمستان ها خیلی مراقب سیستم های گرمایش از کف باشیم. در بسیاری از موارد عدم کنترل دمای سیستم های گرمایش از کف موجب آسیب دیدگی پارکت لمینت ها گردیده است. در زمستان ها حداکثر روزی ۳ درجه می بایست دمای سیستم گرمایش از کفتان را افزایش دهید در غیر این صورت پارکت لمینت دچار آسیب دیدگی می گردد. نکته دیگر این که در صورتی که پارکت لمینت تان را بر روی سرامیک نصب کرده اید حتما از فوم سایلنت ۱.۵ و یا ۲ میل استفاده کنید.

حتما بخوانید: شوینده پارکت لمینت

استفاده از پادری برای حفاظت از پارکت لمینت

استفاده از پا دری ها و فرش و یا قالیچه یکی از بهترین راه ها برای محافظت از پارکت لمینت ها می باشد. با استفاده از پادری ها می توان مقدار زیادی از گرد و غبار را جذب کرد و با استفاده از آن جلوی آسیب دیدگی به پارکت لمینت ها را گرفت. برخی از مشتریان سوال می کنند که واکس و شامپو آیا برای محافظت از پارکت لمینت مناسب است؟ پاسخ خیر می باشد. واکس و شامپو فقط برای تمیزی و همین طور نظافت پارکت لمینت می باشد و اثری از جهت محافظت ندارد.

نکته مهم دیگر در پارکت لمینت ها بحث جابجایی اجسام و وسایل می باشد. حتما هنگام جابجایی وسایل سنگین مراقب باشید تا خط و خش بر روی پارکت لمینت ها نیافتد. همین طور زمانی که وسیله ای را بر روی پارکت لمینت قرار دادید از محافظ های پلاستیکی و یا تکه ای از موکت استفاده نمایید.

  • در صورتی که مقداری رطوبت برروی سطح پارکت لمینت قرار گرفت سریعا بایستی پاک گردد تا پارکت دچار آسیب دیدگی نگردد.
  • از قرار دادن گلدان بر روی پارکت لمینت ترجیحا خودداری فرمایید.
  • هنگام تمیز کردن پارکت لمینت ها با جارو برقی دقت کنید که به آرامی بر روی سطح پارکت لمینت بکشید تا دچار آسیب دیدگی نگردد.
  • دست مال های نم دار نخی از بهترین وسایل برای نگهداری پارکت لمینت ها می باشد.

نگهداری پارکت چه ضرورتی دارد؟

در مورد پارکت باید موارد زیر را مدنظر داشته باشید: نگهداری پارکت از جمله ضروری ترین مورد بعد از نصب آن می باشد، چنان که اگر تمایلی و وقتی بابت این جور موارد که به صورت سالانه انجام می شود ندارید پیشنهاد می کنم از خرید پارکت صرف نظر کنید و به فکر انتخاب و خرید پارکت لمینت مناسب باشید که دیگر نیاز به وقت و هزینه نگهداری بالا نداشته باشد.

پارکت نباید در مجاورت رطوبت قرار بگیرد چرا که چوب طبیعی است و آسیب پذیری بالایی دارد و اگر تصمیم دارید در فضای باز از پارکت استفاده کنید حتما با یک مشاور با تجربه بابت انتخاب پارکتی سازگار با محیط باز به شما کمک نماید.

برخورد اجسام نوک تیز به پارکت آسیب می رساند و بابت ترمیم آن هر چه سریع تر باید به کارشناس مربوطه مراجعه کرد. پارکت قابل اشتعال است و در مکان هایی که امکان حرارت بالا وجود دارد نباید از پارکت استفاده کرد. پارکت هایی که به صورت چسبی نصب می شوند باید ساب و لاک پارکت بر روی آنها اجرا شود و هر از چند سال یکبار نیز این عمل تکرار گردد.

بهتر است برای فضایی که با پارکت کفپوش شده است از قرنیز چوبی استفاده شود.

مساله بعدی سیستم نصب است که در انتخاب پارکت تاثیر گذار است و اینکه کدام یک برای فضای شما مطلوب تر است، استفاده از چسب یا کلیک؟

و نکته آخر در هنگام انتخاب پارکت شناسایی برند معتبر عرضه کننده پارکت است ، حتما از عرضه کننده پارکت بخواهید پروژه های اجرا شده خود که ترجیحا چندین سال از اجرای آنها گذشته است را به شما نشان بدهند ، عدم باز شدن درزها عدم باد کردگی و عدم تغییر رنگ از نکته هایی هستند که باید در پروژه های آنها مدنظر قرار دهید.

شرایط نگهداری پارکت لمینت قبل از نصب

در این مقاله کاربردی قصد داریم به چند سوال مهمی که مشتریان گرامی با آن ها مواجه هستند پاسخ دهیم. حتما بعد از خرید پارکت لمینت مناسب به این فکر هستید که بسته های پارکت لمینت را در منزل به چه صورتی نگداری کنید تا زمان نصب آن فرا برسد و اینکه کف محل نصب کفپوش پارکت لمینت باید چه شرایطی داشته باشد تا پارکت لمینت آسیبی نبیند و با بالاترین کیفیت نصب گردد تا بتوان از عمر مفید آن بیش ترین استفاده را کرد.

در زیر به تمام مسایل و استاندارد های اعلامی از طرف کار خانه های پارکت لمینت سازی اشاره شده است و بعد نیست شما از آن ها اطلاع داشته باشید که بتوانید بعضا به بعضی از نصابان کم تجربه در صورت عدم رعایت این نکات گوش زد نمایید.

مراحل آماده سازی کفپوش لمینت پارکت و محیط نصب آن

ابتدا هر گونه فرش و موکت و کفپوش چوبی در محل قبل از نصب جمع آوری شود. این کفپوش برای کف هایی که زیر ساخت آن از کاشی، سرامیک و سنگ می باشد بسیار مناسب است (برای اطلاعات بیشتر مقاله نصب پارکت لمینت بر روی سرامیک را مطالعه کنید.) و کف محل نصب باید تمیز و خشک باشد. کف محل نصب باید کاملا تراز باشد، تراز بودن سطح با قرار دادن یک میله تراز سنجیده می شود. با این روش بیشترین فرو رفتگی و یا برامدگی در کف اندازه گیری شده که باید قبل از نصب، ترمیم کف انجام پذیرد. کفپوش های لمینت باید در اتاقی که قرار است نصب شود 48 ساعت پیش از نصب در وضیعت افقی نگهداری و آماده سازی شود. باید دقت شود کفپوش در معرض باد قرار نگرفته و همچنین به صورت ایستاده به دیوار تکیه داده نشود زیرا ممکن است تاب بردارد.

کفپوش لمینت پارکت باید با فاصله حداقل 50 سانتی متر از دیوار به صورت چیدمان با فاصله ای که هوا در گردش باشد قرار داده شوند. با توجه به اینکه در چه فصلی از سال باشیم، کفپوش های لمینت در هنگام نصب در معرض تاثیرات هوا و دما قرار می گیرند، لذا به هنگام نصب، دمای محیط باید حداقل 18 درجه سانتی گراد باشد. رطوبت محل نصب، قبل نصب، به هنگام نصب و به هنگام استفاده بین % 40 تا 70 % باشد.

شرایط کف محل جهت نصب کفپوش لمینت پارکت

این کفپوش برای نصب بر روی کف بتنی با رطوبت بیش از 2% و کف گچی با رطوبت بیش از 5% مناسب نیست. جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت، توصیه می شود یک لایه نایلونی (لایه کنترل رطوبت یا همان فوم سایلنت) با ضخامت حداکثر 2 میلی متر بر روی کف کشیده شود. ضمنا این لایه 3 الی 4 سانتیمتر از کف، به سمت بالای دیوار از اطراف امتداد یابد. کفپوش لمینت پارکت با HDF استاندارد  (چگالی بالا) برای نصب در ساختمان هایی که سیستم گرمایشی در تمام کف اجرا شده، مناسب می باشد.

دمای سطح کف، پیش از نصب، در هنگام نصب و حداقل 3 روز پس از نصب کف پوش لمینت باید تقریبا 18 درجه سانتی گراد باشد. پس از مدت زمان 3 روز، دما باید به تدریج تا دمای مورد نظر افزایش یابد، به هر حال دمای زیر کفپوش نباید از 28 درجه سانتی گراد تجاوز نماید. این کف پوش جهت نصب بر روی پارکت یا کفپوش پی وی سی مناسب نبوده و در صورت نیاز، زیر سازی آن می بایست طبق اصول اعلام شده رعایت گردد.

امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. سلام
      دکورچوب با داشتن بهترین و حرفه ای ترین نصاب ها آماده همکاری با کلیه مصرف کنندگان محترم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا