پارکت لمینت

راه های نگهداری پارکت لمینت

پارکت لمینت ها خانواده ای از کفپوش ها هستند که بدلیل ظاهر زیبا و شیک طرفداران بسیاری هم دارند. لمینت ها به قدر کافی مقاوم هستند و فضا را گرم و دلنشین می کنند و از همه مهم تر قیمت مناسبی هم دارند. به همین دلیل روز به روز بر محبوبیت آن افزوده می شود. اما آیا همه خریداران با نحوه صحیح نگهداری پارکت لمینت آشنا هستند؟ در این راهنما دکورچوب سعی دارد به طور خلاصه به بررسی این موضوع بپردازد.

نحوه نگهداری پارکت لمینت

نگهداری پارکت لمینت

دوست دارید بدانید نگهداری پارکت لمینت باید چگونه باشد تا در تمام طول سال بی نظیر به نظر برسد؟ در این مورد باید بگوییم که اینکه پارکت لمینت ظاهری مشابه با پارکت های تمام چوب دارد بدین معنا نیست که شرایط نگهداری آن مشابه مراقبت از پارکت انجام می شود. درواقع بهترین روش تمیز کردن یک پارکت بلوط با یک تایل لمینتی یکسان نخواهد بود. پارکت لمینت ها به مراقبت های ویژه ای نیاز دارند، زیرا برخلاف چوب های طبیعی سطح آن قابل تعمیر نیست. بنابراین در صورت ایجاد لکه و خراش های عمیق لازم است همه لمینت ها تعویض شود که فرآیندی هزینه بر خواهد بود. برای  پیشگیری از چنین اتفاق هایی لازم است بطور صحیحی از آنها مراقبت شود.

نحوه مراقبت از پارکت

خواندن راهنمای لمینت

قبل از آنکه کاری انجام دهید بهتر است راهنمای همراه لمینت را خوب بخوانید. ممکن است برند خاصی که خریداری کرده اید از متریال های ویژه ای تهیه شده باشد که نیاز است با در نظر گرفتن این موارد روش نگهداری را انتخاب کنید. بیشتر تولیدکنندگان راهنمایی با جزئیات کامل در مورد نحوه نگهداری پارکت لمینت تولیدی خود دارند.

جلوگیری از ایجاد لکه روی لمینت

بهترین روش برای جلوگیری از ایجاد لکه های سخت و دائمی پاک کردن لکه در سریع ترین زمان ممکن است. رطوبت یکی از عوامل مهم آسیب رساندن به لمینت است. به همین دلیل لازم است تماس آن را به حداقل ممکن برسانید. پس اگر به طور اتفاقی مایعاتی روی لمینت ریختید بهتر است در کمتر از 4 ساعت اقدام به خشک کردن آن کنید. در صورت تعلل در این مرحله احتمال نفوذ رطوبت به لایه های زیرین لمینت و در نهایت تغییر شکل آن بشدت افزایش می یابد.

عدم استفاده از ابزارهای خشن

پارکت لمینت ها مستعد به خط و خش هستند، بنابراین لازم است از هر ابزار و وسیله ای که این احتمال را افزایش دهد اجتناب کرد. برای تمیز کردن لمینت باید از پارچه های نرم و ظریف استفاده کنید. اگر سطح لمینت را جاروبرقی می کشید دقت کنید که از سری که دارای برس است استفاده نکنید.

عدم استفاده از ابزارهای خشن به منظور نگهداری پارکت لمینت

تمیز کردن عمیق پارکت لمینت

برای نگهداری پارکت لمینت و زیبا به نظر رسیدن طولانی مدت تر این کفپوش ها لازم است هر دو ماه یکبار به طور عمیق آنها را تمیز کنید. بدین منظور می توانید از طی هایی که دارای سری نانو هستند استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که هرگز طی خیلی خیس نباشد و قبل از استفاده از آن کاملاً آب را بگیرید.

استفاده حداقلی از آب

برای نگهداری پارکت لمینت لازم است روش های طی کشیدن قدیمی را فرآموش کنید. به این دلیل که آب وارد درزهای لمینت شده و منجر به ایجاد لکه و یا برآمدگی های زشت سطحی می شود.

استفاده محدود از آب برای نگهداری پارکت لمینت

اجتناب از شوینده های متفرقه

به منظور مراقبت از پارکت لمینت باید از شوینده ها و مواد مخصوص به منظور  تمیز کردن آن استفاده کنید. شوینده های بر پایه روغن می تواند منجر به ایجاد لکه شود. حتی در صورتیکه از شوینده های مخصوص لمینت استفاده می کنید باید آن را بر روی دستمال اسپری کنید و هرگز مستقیم به سطح لمینت اسپری نکنید.

استفاده از شوینده های خانگی

به منظور نگهداری پارکت لمینت می توانید خودتان در خانه شوینده مخصوص درست کنید. به منظور نظافت روزانه، می توانید از ترکیبی از صابون بدون اسانس و آب گرم استفاده کنید. اگر احساس می کنید سطح کفپوشتان جرم دارد و نیاز است عمیقاً تمیز شود می تواند از ترکیب آب گرم و سرکه سفید استفاده کنید. البته استفاده از سرکه سفید در برخی مواقع می تواند منجر به صدمه به لایه محافظ لمینت شود. بنابراین حتماً قبل از استفاده این محلول را تست کنید. برای آشنایی بیشتر با انواع شوینده های پارکت لمینت توصیه می شود حتما مقاله  “شوینده پارکت لمینت” را نیز مطالعه کنید.

تمیزکننده خانگی برای نگهداری پارکت لمینت

استفاده از یخ برای رفع لکه های سمج

اگر بر روی لمینت آدامس، شمع و یا جوهر ریخته شده بهترین روش برای تمیز کردن آن در دست های شماست. یک نایلون حاوی یخ را بر روی لکه آدامس و شمع قرار دهید و بعد به کمک کاردک لکه ها را پاک کنید. برای تمیز کردن جوهر، لاک و یا خودکار محل را با الکل تمیز کنید.

پیشگیری از خط و خش

به منظور نگهداری از پارکت پیشگیری از ایجاد خط و خش بهتر است. به همین دلیل بهتر است زیر پایه های مبل از پدهای مخصوص استفاده کنید. این امر وقتی صندلی ها به طور مکرر جابه جا می شود کاملاً ضروری خواهد شد. استفاده از فرش، موکت و پادری آسیب های سطحی را به حداقل خواهد رساند.

پیشگیری از ایجاد خط و خش روی پارکت لمینت

استفاده از پادری به منظور نگهداری پارکت لمینت

استفاده از پا دری ها و فرش و یا قالیچه یکی از بهترین راه ها برای محافظت از پارکت لمینت ها می باشد. با استفاده از پادری ها می توان مقدار زیادی از گرد و غبار را جذب کرد و با استفاده از آن جلوی آسیب دیدگی به پارکت لمینت ها را گرفت. برخی از مشتریان سوال می کنند که واکس و شامپو آیا برای محافظت از پارکت لمینت مناسب است؟ پاسخ خیر می باشد. واکس و شامپو فقط برای تمیزی و همین طور نظافت پارکت لمینت می باشد و اثر محافظتی ندارد.

کوتاهی ناخن حیوان خانگی

ناخن های تیز حیوانات خانگی می تواند به سطح لمینت آسیب جدی وارد کند. به همین دلیل لازم است اطمینان حاصل کنید که ناخن های آنها به قدر کافی کوتاه است. جلوگیری از ایجاد خط و خش در وهله اول از مهم ترین راهکارهای نگهداری پارکت لمینت است. این موضوع به خصوص در مواقعی که لمینت از انواع تیره تر انتخاب شده باشد از اهمیت بیشتری برخوردار است. درواقع بدلیل تضاد رنگی بیشتری که بین لایه مرکزی و لایه روکش پارکت لمینت های تیره وجود دارد در صورت بروز خط و خش محل خراش های بیشتر خودنمایی می کنند. به همین دلیل به افرادیکه حیوان خانگی نگهداری می کنند توصیه می شود به سراغ لمینت های روشن تر بروند. پس اگر شما هم حیوان خانگی دارید و قصد دارید از کفپوش های لمینتی استفاده کنید می توانید برای خرید پارکت لمینت روشن از فروشگاه دکورچوب دیدن کنید.

کوتاهی ناخن حیوان خانگی به منظور نگهداری از پارکت لمینت

کلام آخر

در این مطلب به بررسی راه هایی برای نگهداری پارکت لمینت پرداختیم و بایدها و نبایدهای این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم. به طور کلی در مبحث مراقبت از پارکت لمینت عدم رسیدن رطوبت و پیشگیری از بروز خط و خش از مهم ترین عواملی هستند که لازم است همه افرادیکه اقدام به خرید این نوع از کفپوش ها کرده اند به آن توجه کافی داشته باشند. پارکت لمینت ها کفپوش هایی هستند که در صورت بروز آسیب دیدگی قابل ترمیم نیستند یعنی به طور واضح تر می توان گفت تعمیرات پارکت لمینت میسر نیست. این را کفتیم تا بدانید شناخت راهکارهای نگهداری از این کفپوش محبوب و البته زیبا تا چه حد می تواند مهم باشد. به خصوص اگر در سطحی گسترده در دکوراسیون یک فضا به کار گرفته شده باشد.

امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. سلام
      دکورچوب با داشتن بهترین و حرفه ای ترین نصاب ها آماده همکاری با کلیه مصرف کنندگان محترم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا