چمن مصنوعی

نگهداری از چمن مصنوعی

6 روش نگهداری از چمن مصنوعی در برابر آلودگی های محیطی

امروزه بسیاری از صاحبان منازل برای زیبا سازی فضای حیاط و یا بالکن و تراس خود از چمن های مصنوعی استفاده می کنند. چمن های مصنوعی نیازهای متعدد و ضروری رسیدگی و نگهداری از چمن های طبیعی را ندارند و بسیار مقاوم و زیبا هستند. اگر شما از چمن های مصنوعی برای کاهش هزینه هایی مانند هزینه های آبیاری، کود دهی، مراقبت و رسیدگی استفاده کرده اید، باید این نکته را بدانید که برای زیبا و تازه به نظر رسیدن چمن مصنوعی نیز باید یکسری اقدامات لازم را انجام دهید که کم هزینه هستند.

چگونه چمن های مصنوعی حیاط و ویلای خود را سالم نگه داریم؟

علیرغم نیاز های محدود و کم در نگهداری از چمن مصنوعی، برای آن که چمن ها سالم بمانند باید کار هایی برای سالم ماندن و نگهداری از چمن مصنوعی منزل خود انجام بدهید. چمن های مصنوعی با تهدیداتی که برای چمن های طبیعی اتفاق می افتد روبرو نیست و به همان روشهای رایج نگهداری از چمن طبیعی نیاز ندارد. چمن مصنوعی مستعد گرفتاری و آلودگی به علفهای هرز یا انواع بیماریهای گیاهی و قارچ ها نیست.

اما با خطر پوسیدگی و یا ساییدگی الیاف چمن مصنوعی و همچنین خرابی و کوبیدگی الیاف مواجه است. مصنوعی بودن این الیاف دلیلی بر این نمی شود که نیاز به مراقبت نداشته باشند، در هر صورت باید به آن ها رسیدگی گرد. شرکت دکورچوب در این مقاله به چگونگی نحوه مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی می پردازد با ما همراه باشید تا موارد مهمی که در سلامت و ماندگاری چمن مصنوعی تان اهمیت دارند و لازم می باشد را بدانید و به کار بگیرید.

مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی به چه صورت می باشد؟

مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی شامل مدیریت اتفاقات روزمره ای است که برای چمن مصنوعی منزل و باغچه شما می افتد. خراب کاری حیوانات بر روی چمن های مصنوعی و ریختن خوراکی های کودکان بر روی آن ها همگی نیاز به تمیز کاری و مراقبت از چمن های مصنوعی دارد، بر خلاف چمن های طبیعی که ریختن خرده آشغال ها و خراب کاری حیوانات بر روی آن ها پس از مدتی جذب طبیعت می شود و رفع می گردند.

کثیفی و آلودگی بر روی چمن های مصنوعی نیازمند شستشو و تمیز کاری است. برای نگهداری از چمن مصنوعی و پاک کردن انواع آلودگی ها از روی آن ها راه حل های متفاوتی وجود دارند که به چند نوع آن در این مقاله می پردازیم.

1) نگهداری از چمن مصنوعی در برابر لکه ها

امکان دارد بر روی چمن ها لکه هایی ایجاد شود که ناشی از افتادن اتفاقی ظرف غذا، ریختن نوشابه ها، ریختن قهوه از فنجان ها زمانی که در هنگام حرکت اید، لکه های آبرنگ، خون و حتی علامت هایی از خرابکاری های حیوانات خانگی تان و یا پرندگان باشند. این لکه ها به راحتی از روی چمن های مصنوعی پاک می شوند.

در صورتی که این اتفاق ها افتاد کافیست سریع باشید لکه های ایجاد شده در منطقه را با محلولی از آب و مواد شوینده ملایم خانگی بشویید این مواد پاک کننده به الیاف چمن مصنوعی تان آسیبی وارد نمی کند فقط حواستان باشد که از مواد سفید کننده لرای پاک کردن لکه ها از روی چمن مصنوعی استفاده نکنید که به رنگ و بافت الیاف آسیب وارد می کند پس از شست و شو با محلول مواد شوینده الیاف چمن مصنوعی را با یک حوله یا دستمالی که قدرت جذب بالایی دارد خشک کنید.

در صورت نیاز به رفع لکه های قوی تر می توانید از مواد شوینده خانگی که از محلول 3٪ آمونیاک و آب ساخته شده است استفاده کنید.

حتما بخوانید: چمن مصنوعی Artificial Grass

2) شست و شو و نگهداری از چمن مصنوعی در برابر لکه های سنگین

لکه هایی مانند روغن های موتور، گریس، روغن های آفتابگردان، انواع جوهر های قلم و رنگ های روغنی ممکن است بر روی چمن مصنوعی شما ریخته شوند. این لکه ها نسبت به لکه های چای و نوشابه ها کمی سنگین تر هستند.

سعی کنید از محلول های مخصوص پاک کننده ی لکه های چربی و روغن استفاده کنید اگر لکه ها به محلول آمونیاک و آب جواب ندادند می توانید از الکل های معدنی برای پاک کردن آن ها استفاده کنید. فرآیند تمیز کردن با الکل معدنی مشابه با پاک کردن لکه های سبک است ناحیه را به آرامی بشویید و سپس خشک کنید

3) پاک کردن چسب ها و مواد چسبناک از روی چمن های مصنوعی

در بسیاری از اوقات موادی که باعث ایجاد کثیفی و آلودگی بر روی چمن های مصنوعی می شوند شیره درختان و صمغ های درختان اند همچنین ممکن است کسی آدامس جویده شده ی خودش را بر روی چمن ها انداخته باشد که در چمن مصنوعی گیر کرده باشد پاک کردن و حذف موارد چسبناک کاری آسان می باشد کافیست از یخ ها استفاده کنید و روی ماده چسبناک قرارش دهید.

پس از چند بار کشیدن یخ بر روی آن ها می بینید که مواد چسبناک به راحتی از سطح چمن جدا می شود. همچنین می توانید با استفاده از اجسام تیز مانند چاقو به آرامی مواد چسبناکی مانند آدامس هارا از روی چمن های مصنوعی کند.

4) نگهداری از چمن مصنوعی با دفع زباله های حیوانات خانگی از روی آن ها

داشتن حیوانات خانگی به این معنی نیست که باید مرتباً چمن مصنوعی خود را تمیز کنید و بشویید تمیز کردن خرابکاری و زباله های حیوانات خانگی بسیار ساده است. اجازه دهید زباله های جامد مانند مدفوع حیوانات قبل ازآن که آن ها را بردارید خشک شوند.

برداشتن آن ها زمانی که خشک می شوند راحت تر است و بقیه ی منطقه های اطراف را آلوده نمی کند. چمن مصنوعی مایعات را از خود به راحتی عبور می دهد و از بستر چمن مصنوعی خارج می کند ولی اگر حیوان خانگیتان ادرار کرد حتما سریع آن را با آب بشویید.

5) نگهداری از چمن مصنوعی در مقابل حرارت و سوختگی

زیرا مواد شیمیایی موجود در ادرار آن ها به الیاف چمن مصنوعی آسیب می زند. مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی در برابر حرارت و سوختگی همان طور که می دانید جنس چمن های مصنوعی معمولا از مواد پلاستیکی ساخته می شود مواد پلاستیکی در برابر حرارت زیاد آسیب می بینند و خراب می شوند.

اگر در حیاط و یا باغ خود می خواهید باربیکیو و یا فضایی برای درست کردن کباب ایجاد کنید حتما دقت داشته باشید که از چمن مصنوعی دور باشد چون افتادن ذغال و حرارت زیاد باعث آب شدن الیاف چمن مصنوعی می شود همچنین از خاکستر های سیگارتان و آتش بازی های شبانه بر روی چمن های مصنوعی خود داری کنید زیرا جرقه ها و خاکستر های ریز هم می توانند بر روی چمن مصنوعی ایجاد سوختی و آسیب بکنند.

حتما بخوانید: کاربرد چمن مصنوعی 

6) نگهداری از چمن مصنوعی در شرایط زمستانی

شرایط زمستانی و آب و هوای سرد بر روی چمن های مصنوعی تاثیر زیادی ندارند اما زمانی که برف بر روی چمن های مصنوعی می بارد روی آن ها راه نروید زیرا باعث می شود تا برف ها فشرده شوند و در بافت چمن فرو بروند و تشکیل لایه ای از یخ را بدهند برای آی کردن یخ خا از نمک استفاده نکنید زیرا پس از آب شدن نمک ها وارد سیستم زه کش چمن مصنوعی می شوند و رسوب می کنند و باعث می شود منافذ خروج و دفع آب از چمن بسه شود.

چمن های مصنوعی خود را تمیز کنید، بشویید، برس بکشید و این روند را ادامه دهید

چهار مرحله اصلی برای مراقبت منظم و نگهداری از چمن مصنوعی شما وجود دارد. این مراحل اگر به صورت هفتگی انجام نشود باید ماهانه انجام شود و شامل موارد زیر می باشند:

1) زباله ها را از چمن ها جدا کنید این امر به ویژه پس از وزش باد های شدید یا رعد و برق های طوفانی مهم است. از بین بردن و جمع آوری برگ ها ، شاخه ها و سایر بقایای گیاهان، چمن مصنوعی شما را از صدمه ها و آسیب ها محافظت می کند.

2) چمن مصنوعی را مرتبا و هفته ای یک بار بشویید برای از بین بردن گرد و غبار و گرده های درختان از شیلنگ با آب خنک و تمیز استفاده کنید. اگر در مناطقی زندگی می کنید که باران به صورت مداوم می بارد ، مجبور نیستید چمنها را تقریباً هر روز بشویید.

3) برای نگهداری از چمن مصنوعی در مناطق پر رفت و آمد الیاف آن ها را برس بکشید. برس و جارو کشیدن بر روی بافت چمن مصنوعی کمک می کند تا از چسبیدن الیاف آن ها جلوگیری شود و آن را قوی و تازه نمایش دهد. در مواردی که ممکن است وسایل سنگین را روی سطح چمن مصنوعی قرار دهید مانند استخرهای بادی یا گلدان ها، الیاف چمن صاف می شوند. هنگامی که کالای سنگین از روی چمن مصنوعی برداشته شد، کافی است جاروها و برس را بر خلاف خاب چمن بکشید تا دوباره ظاهر زیبا و تازه ی خود را به نمایش بگذارد.

نتیجه گیری نهایی برای نگهداری از چمن مصنوعی

چمن مصنوعی یک سرمایه گذاری ارزشمند است و مانند همه سرمایه گذاری ها ، به مراقبت و نگهداری آن نیاز دارد پیروی از دستورالعمل های ساده برای تمیز کردن و از بین بردن لکه ها ، و همچنین اطمینان از عاری بودن زباله ها ، شستشوی مرتب و برس کشیدن مداوم آن ها اغلب در مناطق پر رفت و آمد از جنبه های مهم مراقبت و نگهداری است و مطمئنا در حفظ و نگهداری از چمن مصنوعی خانه شما تاثیر بسزایی دارند.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا