پارچه دیواری

پارچه دیواری چیست؟

آشنایی با مزایای پارچه دیواری

می توان پارچه های دیواری را نسل نوین کاغذ دیواری ها برشمرد که با طرح های ناب طرفداران زیادی دارد. دیوارپوش های پارچه ای قابل شستشو هستند. تنوع طرح و رنگ های آن همچون کاغذ دیواری ها زیادی است. قدیمی‌ترین طرح های کاغذ دیواری از جمله کاغذ دیواری با طرح کلاسیک بین نمونه طرح های پارچه دیواری جز مطرح ترین طرح های آن به شمار می‌آید. در ادامه در مورد انواع آن و کاربردهایی که دارد و همچنین مزیت های آن بیشتر توضیح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

پارچه دیواری

گذار از کاغذ دیواری تا پارچه دیواری

سال ها بیشتر افراد برای تغییر دیوارها سراغ نقاشی دیوارها می رفتند و معدود کسانی بودند که برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود از کاغذ دیواری استفاده کنند. با پیشرفت تکنولوژی در صنعت کاغذ دیواری تولیدات انواع کاغذ دیواری به بشدت گسترش یافت و با تولید انبوه این اقلام تزئینی قیمت ها کاهش یافت و استفاده از آن در دسترس عموم مردم قرار گرفت. البته در گذشته طرح های کاغذ دیواری محدود بودند اما این روزها صدها نوع طرح و دهها جنس مختلف کاغذ دیواری در بازار یافت می شود.

کاغذ دیواری ها در انواع و اقسام طرح و رنگ تولید می شوند می توان ادعا کرد که این روزها انتخاب کاغذ دیواری برای هر سلیقه ای دیگر چالش برانگیز نیست در میان تعداد زیادی از طرح و نقش اما کاغذ دیواری آبرنگی گلدار و کاغذ دیواری های هندسی که همگی در گروه کاغذ دیواری های مدرن قرار می گیرند از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

از کاغذ دیواری تا پارچه دیواری

اگر چه در بین همه آلبوم ها به طور حتم می‌توانید نمونه هایی از طرح های کلاسیک را هم ملاحظه کنید که با گذر زمان همچنان علاوه بر این که جز زیباترین طرح های موجود در آلبوم های کاغذ دیواری به شمار می‌رود، جز لوکس‌ترین و شیک طرح های هر آلبوم م‌باشد که در این بین کاغذ دیواری طرح داماسک یکی از این طرح ها به حساب می آید و گروهی از آلبوم ها هم اغلب شامل طرح هایی مثل کاغذ دیواری طرح پتینه، کاغذ دیواری طرح بته جقه و همچنین کاغذ دیواری هایی با نقوش گیاهی هستند.

این روزها اما نسل جدیدی از کاغذ دیواری ها پا عرصه گذاشته اند که به پارچه های دیواری معروف هستند. دیوارپوش های پارچه ای از الیاف گیاهی تولید می شوند و اکنون طرفداران بیشتری نسبت به کاغذ دیواری دارند. حتی محبوبیت پارچه های دیواری در حال پیشی گرفتن از کاغذ دیواری است.

تفاوت پارچه دیواری و کاغذ دیواری

همان طور که از نام آن مشخص است، جنس دیوارپوش های پارچه همانطور که از نامش پیداست از پارچه است. این رقیب جدی و سرسخت توانسته نظرات بسیاری از افراد را به خود جلب کند. پارچه دیواری از الیاف طبیعی تولید می شود و از این رو دوست دار طبیعت محسوب می شود.

تفاوت پارچه دیواری و کاغذ دیواری

این نوع دیوار پوش کاملا ضد آب و رطوبت بوده و برای محیط های کاری در دفاتر و شرکت ها گزینه بسیار خوب و مناسبی است. البته پارچه دیواری به این دلیل که قیمت به مراتب بالاتری نسبت به کاغذ دیواری دارد در محیط های لوکس به کار گرفته می شود.

کاربرد پارچه های دیوارپوشی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

دیوارپوش پارچه ای می تواند جایگزین کاغذ دیواری باشد یعنی هر جا که کاغذ دیواری کاربرد دارد این محصول نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. البته ناگفته نماند افرادی که با پارچه دیواری آشنا می شوند آن را به کاغذ دیواری ترجیح خواهند داد. درواقع دلیل این حجم از استقبال از این مدل دیوارپوش طرح و رنگ متنوع پارچه های دیواری است.

کاربردهای پارچه دیواری

البته در بسیاری از مشاغل و صنف های مختلف نیز از جمله هتلداران، مسافرخانه ها، تالارهای عروس و مراکز اداری هم این مدل می تواند بهترین ایده برای ایجاد تغییر در دکوراسیون باشد. در حقیقت تنوع طرح و رنگ نسبتا زیاد در آلبوم های پارچه ای دیوارپوش دلیل محبوبیت بیشتری آن نسبت به کاغذ دیواری است.

استفاده از دیوارپوش های پارچه ای در دکوراسیون داخلی

اگرچه هر یک از انواع کاغذ دیواری و سایر دیوارپوش ها جایگاه خود را دارند و نمی تواند جایگزینی برای آنها یافت، اما پارچه دیواری از زیبایی بسیار خاص و ویژه تری برخوردار است. این نوع دیوارپوش علاوه بر زیبایی که دارد، از نظر طرح و رنگ بسیار متنوع و شکیل است و کاملا قابل شستشو بوده و ضدباکتری است.

پارچه دیواری در دکوراسیون منزل

همچنین امکان رشد هر نوع قارچ و کپکی که در برخی از کاغذ دیواری های نامرغوب رخ می دهد به هیچ وجه وجود نخواهد داشت و برای هر جا و مکانی و مخصوصا برای اتاق خواب کودکان کاملا مناسب بوده و برای سلامتی مضر نیست. اگرچه در ابتدا پارچه دیواری بسیار گران بود و بیشتر توسط افراد خاص پسند و لاکچری مورد استفاده قرار می گرفت.

اما اکنون با توسعه و تولید بیشتر این محصول در طرح و رنگ‌ های مختلف و ورود آلبوم های پارچه دیواری مختلف به بازار، قیمت های آن کاهش یافته است و اکنون در دسترس همه افراد است.

انواع پارچه دیواری

این محصول کاغذ دیواری را می توان براساس نوع طرح به انواع کلاسیک، مدرن و اسپرت دسته بندی کرد. نحوه استفاده از آن هم به صورت تمام دیوارها و هم تک دیوار امکان پذیر است. در ادامه در مورد هر یک از انواع  کلاسیک،  اسپرت و  مدرن بیشتر توضیح خواهیم داد.

دیوارپوش پارچه ای با  کلاسیک

طرح های کلاسیک که در واقع همان طرح های پرسابقه که به وفور در انواع آلبوم های کاغذ دیواری شاهد آنها هستیم در انواع دیوارپوش های پارچه ای نیز مشاهده می شوند. این طرح ها در انواع گوناگون طرح های بته جقه ای، داماسک و نقوش گل های سنتی در میان پارچه های دیواری به چشم می خورند و طرفداران خاص خود را دارند.

 

انواع پارچه دیواری

مخصوصاً که طرح های کلاسیک بر روی پارچه دیواری و کاغذ دیواری جز محبوب‌ ترین طرح های پادشاهان و اشراف زادگان به شمار می رود، همچنان استفاده از پارچه دیواری کلاسیک را در قصرهای پادشاهان شاهد هستیم. معروف‌ ترین و مطرح‌ ترین طرح های پارچه دیواری کلاسیک شامل پارچه دیواری با طرح داماسک و یا پارچه دیواری راه راه می باشند که هر دوی این ها به راحتی با کاغذ دیواری ساده و یا کاغذ دیواری طرح پتینه به خوبی ست می شوند. این کار باعث افزایش زیبایی کار هم خواهد بود.

پارچه با طرح اسپرت

همانگونه که در مورد طرح های کاغذ دیواری انواع اسپورت در حال محبوب شدن هستند در مورد پارچه های دیواری نیز وضع بر همین منوال است. از پارچه های دیواری برای تزئیین دیوارهای منازل دارای سبک ساده و مدرن استفاده می شود. اگرچه در اغلب موارد از این نوع پارچه دیواری برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب نوجوان استفاده می گردد. به خاطر تنوع طرح و رنگ و زیبایی که پارچه دیواری اسپرت دارد، بین همه نوجوانان جذابیت خاص خود را دارد و تنوع رنگی آن به شکلی است که می توانیم به راحتی رنگ پارچه دیواری اسپرت را به گونه‌ ای انتخاب کنیم تا با همه وسایل منزل و یا اتاق خواب‌مان قابل ست شدن باشد.

پارچه دیواری مدرن

محبوبیت طرح های مدرن در پارچه های دیواری به وفور مشاهده می شود. این پارچه های دیواری مجالی برای به نمایش گذاشتن خلاقیت طراحان خوش ذوق و خوش سلیقه گی طراحان داخلی می باشد. علاوه بر این حتی افرادی که تجربه طراحی دکوراسیون هم ندارند می توانند با مشاهده طرح های پارچه های دیواری خلاقیت را وارد فضای منزل خود کنند.

پارچه دیواری مدرن

می توان برای طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی از پارچه دیواری مدرن بافت دار و یا طرح دار استفاده کرد. برای ایجاد نظم در سالن پذیرایی بهترین کار این است که از طرح هایی با رنگ ملایم استفاده کنیم، تا اتاق پذیرای‌مان شیک‌تر و زیباتر در چشم همگان ظاهر گردد.

انواع آلبوم پارچه دیواری

همان طور که در هر کدام از آلبوم های کاغذ دیواری می توانید گروه خاصی از انواع کاغذ دیواری در سبک های متفاوت را ببینید، در هر کدام از آلبوم های پارچه دیواری هم این قضیه صدق می کند. در حال حاضر در بازار می توانید از طریق آلبوم های NICE، GALLARY، DIAMOND، ALLANCE و  ELIZABETH و یا آلبوم پارچه دیواری میلانو MILLANO طرح و رنگ های ایده آل خود را پیدا و تهیه کنیم. در هر کدام از آلبوم هایی که تا به اینجا نام برده شد، می توانید انواع پارچه دیواری کلاسیک، مدرن و یا کلاسیک را ببینید.

چسب مخصوص برای نصب پارچه دیواری چیست؟

چسب برای دیوارپوش پارچه ای همان چسب کاغذ دیواری ست و این دو به لحاظ مواد مورد استفاده در نصب تفاوتی با هم ندارند. همچنین روش نصب این دو محصول نیز کاملاً مشابه است. البته نصب پارچه بر روی دیواری نیازمند دقت و توجه بیشتر است و در زمان نصب می توان به خوبی گوشه های دیوار و تمامی درزها را بپوشاند.

برای اینکه در آخر کار از نتیجه رضایت کامل را داشته باشید، لازم است، از یک نصاب خوب و باتجربه بخواهید، تا کار نصب را انجام دهد و در مورد نوع چسب کاغذ دیواری که قرار است، در زمان نصب پارچه دیواری استفاده کند، اطلاعات لازم را کسب نمائید.

نمایندگی پارچه دیواری در استان تهران

شرکت آراین آرایه در حال حاضر نماینده رسمی این نوع دیوارپوش شیک و لاکچری در استان تهران می باشد که به عنوان نماینده شرکت های داخلی و خارجی پارچه دیواری مشغول به فعالیت است. این شرکت علاوه بر ارائه این نوع دیوارپوش لوکس با عنوان بزرگترین برند دکور کابینت در ایران شناخته می‌ شود.

مزیت های دیوارپوش های پارچه ای

 • از الیاف طبیعی تولید می گردد و کاملا با طبیعت سازگار است
 • این نوع دیوارپوش کاملا دارای خاصیت آنتی باکتریال می باشد و هیچ نوع میکروبی را به خود جذب نمی کند
 • غیر قابل شست و شو است
 • دارای خاصیت آکوستیک است و مانع از انتقال صدا می شود
 • عایق گرما و صدا محسوب می گردد و نور را از خود عبور نمی دهد
 • تنوع طرح و رنگ های زیادی دارد و با حالت برجستگی که دارد نمای آن حالت سه بعدی دارد
 • امکان ست کردن این محصول با پارچه مبلمان و پرده های منزل
 • در صورت خوب بودن جنس پارچه دیواری و نگهداری صحیح حداکثر تا 15 سال عمر می کند

معایت پارچه دیواری

 • قیمت بسیار زیادی دارد
 • نصب بسیار سخت و مشکل

قیمت پارچه دیواری

قیمت دیوارپوش پارچه ای براساس متراژ فضا تعیین و برآورد می گردد. به طور کلی قیمت هر متر مربع کاغذ دیواری پارچه ای از کاغذ دیواری بالاتر است. البته به لحاظ زیبایی  این محصول بسیار شیک تر و لاکچری تر از کاغذ دیواری است. بهترین گزینه به حساب می آید. شما هم می توانید مثل سایر مشتریان ما به صورت حضوری به شرکت دکورچوب مراجعه نمائید و از نزدیک آلبوم های مورد نظرتان را بررسی کنید.

معایب پارچه دیواری

همزمان با آن از خدمات مشاوره طراحی دکوراسیون داخلی منزل هم به صورت کاملا رایگان بهره‌مند گردید. لازم است قبل از خرید این محصول به علائم اختصاری بر روی کاغذ دیواری پارچه ‌ای دقت لازم و کافی را داشته باشید. توجه به این موارد ایده کلی در مورد جنس پارچه و نحوه مراقبت از آن در اختیارتان قرار خواهد داد.

جمع بندی

اگر به دنبال یک کار خاص و متفاوت هستید، بدون شک دیوارپوش پارچه ای گزینه منحصر به فردی خواهد بود. شاید بتوانیم بگوییم تنها عیب این محصول در عین زیبایی و دوامی که دارد، این است که غیر قابل شستشو است و نمی توان مثل کاغذ دیواری پی وی سی سطح روی آن را راحت با یک دستمال خیس یا مرطوب تمیز کرد. بنابراین این نوع دیوارپوش شیک و گران قیمت نیاز به مراقبت و توجه بیشتری نسبت به سایر انواع دیوارپوش خواهد داشت. اما زیبایی و جلوه ای کاملا متفاوت را دارد که به آن قیمت بیشتری نسبت به سایر انواع پوارپوش داده است.

این مدل برای طراحی همه قسمت های منزل مناسب است، بجز اتاق خواب کودک، زیرا کودکان در زمان بازی به احتمال زیاد به دیوار اتاق خواب دست خواهند زد. مخصوصا اینکه تمایل زیادی به نقاشی روی دیوار هم دارند و این می تواند به پارچه دیواری لطمه بزند. بنابراین نصب پارجه دیواری در اتاق خواب بچه را توصیه نمی کنیم.

با توجه به اینکه توصیه کارشناسان و مشاورین دکوراسیون داخلی بر این است که پارچه دیواری قابل شستشو نیست، در مقابل رطوبت مقاومت خوبی دارد. حتما در زمان خرید به علائم اختصاری این نوع دیوارپوش شیک و جذاب دقت کنید و راهنمایی های لازم جهت مراقبت از آن را از فروشنده بپرسید‌.

فروشگاه دکورچوب

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام
  یک پروژه داریم بین کاغذ دیواری و همین طور پارچه دیواری تردید داریم می خواستم بدونم که کدوم رو انتخاب کنیم؟

  1. ببینید سوالتون خیلی کلیه
   عوامل زیادی در انتخابتون می تونن دخیل باشن.
   برای اطلاع از این موضوع با بخش طراحی شرکت دکورچوب در ارتباط باشید تا بهتر راهنماییتون کند.
   اما به شکل کلی اگر بخوام پاسخ بدم اینکه اگر توانایی مالی خرید پارچه دیواری رو دارید به شکل کلی زیبا تر هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا