پارچه دیواری

پارچه دیواری چیست؟ تفاوت پارچه دیواری با کاغذ دیواری چیست؟ مزایا پارچه دیواری چیست؟

پارچه دیواری یا همان کاغذ دیواری پارچه‌ ای جدیدترین نسل کاغذ دیواری به شمار می‌رود که با طرح‌های ناب و طرفداران زیادی دارد. این نوع دیوار پوش شیک و جذاب غیرقابل شستشو است. تنوع طرح و رنگ‌های آن همچون کاغذ دیواری زیادی است. قدیمی‌ترین طرح‌های کاغذ دیواری از جمله کاغذ دیواری با طرح کلاسیک بین نمونه طرح‌های پارچه دیواری جز مطرح ترین طرح‌های آن به شمار می‌آید. در ادامه در مورد انواع آن و کاربردهایی که دارد و همچنین مزیت‌های آن بیشتر توضیح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

از کاغذ دیواری تا پارچه دیواری

در گذشته بیشتر افراد برای نوسازی و تعمیر دیوارهای منزل‌شان بیشتر سراغ نقاشی رنگ روغن می‌رفتند و معدود کسانی بودند که برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود از کاغذ دیواری استفاده کنند. با رشد و توسعه صنعت کاغذ دیواری در سراسر دنیا و واردات انواع آلبوم‌های کاغذ دیواری به کشورهایی چون ایران دست ما را اکنون برای انتخاب به خوبی باز گذاشته است. در گذشته انتخاب‌های ما بسیار کم و محدود بود، اما اکنون با افزایش واردات کاغذ دیواری قدرت انتخاب ما بیشتر از گذشته است و این خود می‌تواند کار ما را در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین طرح و رنگ کاغذ دیواری و حتی از لحاظ مدل و جنسی که می‌تواند داشته باشد، باز بگذارد، تا کاغذ دیواری که واقعا برای‌مان مناسب است را پیدا و تهیه کنیم.

طراحان کاغذ دیواری با در نظر گرفتن نظر و سلیقه عموم در هر کدام از آلبوم‌های کاغذ دیواری که آماده می‌کنند، متناسب با سلیقه ی اشخاص طرح‌هایی خاص را در نظر گرفته‌اند. به فرض مثال افرادی که به دنبال کاغذ دیواری ساده و تک رنگ هستند، می‌توانند به راحتی از بین نمونه طرح و رنگ‌های آلبوم کاغذ دیواری PUTIN یکی از رنگ‌های کاغذ دیواری قرمز، کاغذ دیواری بنفش، کاغذ دیواری آبی، کاغذ دیواری سفید، کاغذ دیواری سبز، کاغذ دیواری نارنجی، کاغذ دیواری صورتی، کاغذ دیواری سرمه ای، کاغذ دیواری طوسی، کاغذ دیواری قهوه ای، کاغذ دیواری مشکی، کاغذ دیواری نقره ای، کاغذ دیواری طلایی و کاغذ دیواری زرد و کاغذ دیواری زرشکی و… را با توجه یه سبک دکوراسیون منزل شان انتخاب و تهیه کنند.

البته در کنار آن هم گروهی از طراحان با توجه به علاقه خاصی که افراد به کاغذ دیواری با طرح گل دارند، در هر کدام از آلبوم‌های کاغذ دیواری می‌توانیم به راحتی کاغذ دیواری گلدار و کاغذ دیواری آبرنگی گلدار را که با عنوان کاغذ دیواری گل گلی شناخته می‌شوند را در قالب طرح‌هایی با گل‌های ریز و یا درشت انتخاب و تهیه نمائیم.

اگر چه در بین همه آلبوم‌ها به طور حتم می‌توانید نمونه‌هایی از طرح‌های کلاسیک را هم ملاحظه کنید که با گذر زمان همچنان علاوه بر این که جز زیباترین طرح‌های موجود در آلبوم‌های کاغذ دیواری به شمار می‌رود، جز لوکس‌ترین و شیک طرح‌های هر آلبوم می‌باشد که در این بین کاغذ دیواری طرح داماسک یکی از این طرح‌ها به حساب می‌آید و گروهی از آلبوم‌ها هم اغلب شامل طرح‌هایی مثل کاغذ دیواری طرح پتینه، کاغذ دیواری طرح بته جقه و همچنین کاغذ دیواری‌هایی با نقوش گیاهی هستند.

رفته رفته با گذر زمان نسل جدید کاغذ دیواری‌ها با عنوان کاغذ دیواری سه بعدی با طرح و شکل‌های مختلف تولید شدند و پس از آن پوسترهای سه بعدی با طرح های منظره و طبیعت به بازار راه پیدا کردند، تا در نهایت پوسترهای سه بعدی با طرح چهره با توجه به در خواست افراد به بازار دکوراسیون راه پیدا کرد، تا جایی که به دلیل تنوع درخواست‌های مشتریان و نیازهایی که برای طراحی داخلی منزل‌شان می‌دیدند. اما امروزه ما شاهد خرید و فروش پارچه دیواری در کنار انواعی از کاغذ دیواری با طرح و رنگ‌های مختلف هستیم.

در حقیقت پارچه دیواری نسل جدید کاغذ دیواری است که از الیاف گیاهی تولید می‌گردد و اکنون طرفداران بیشتری نسبت به کاغذ دیواری دارد. حتی فروش پارچه دیواری از کاغذ دیواری پیشی گرفته است، به گونه‌ای که بسیاری از مشتریان ما به دنبال نمونه‌های پارچه دیواری هستند و می خواهند بدانند، کدام آلبوم‌ها بیشتر شامل پارچه دیواری هستند، تا برای خرید پارچه دیواری سراغ آن آلبوم بروند. با توجه به تقاضا و در خواست اکثر افرادی که به دنبال پارچه دیواری هستند، ما را بر این داشت، تا در این مقاله در مورد پارچه دیواری بیشتر صحبت کنیم، تا بهتر با تفاوت‌های آن با کاغذ دیواری آشنا شویم.

پارچه دیواری چیست و چه تفاوتی با کاغذ دیواری دارد؟

همان طور که از نام آن مشخص است، این نوع دیوارپوش از پارچه تهیه و تولید می‌گردد، که به خوبی توانسته است، نبض بازار فروش کاغذ دیواری را به دست بگیرد. در واقع پارچه دیواری رقیب جدی و اصلی کاغذ دیواری در طرح‌های مدرن و کلاسیک محسوب می‌گردد. پارچه دیواری از الیاف طبیعی تولید می‌شود و از دوست داران طبیعت به شمار می‌آید. این نوع دیوار پوش کاملا ضد آب و رطوبت بوده و برای محیط های کاری در دفاتر و شرکت‌ها گزینه بسیار خوب و مناسبی است.

در گذشته از پارچه دیواری بیشتر توسط طبقه ثروتمندان و اشراف زادگان اروپایی استفاده می‌شد. پارچه دیواری بیشتر در هتل‌ها و تالارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد پارچه دیواری در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

با تولید پارچه دیواری و ورود آن به بازار و رقابت سختی که با کاغذ دیواری پیدا کرده است، در هر جا و هر مکانی که امکان استفاده از کاغذ دیواری وجود داشته است را به خوبی دارد می‌گیرد. بر سر این موضوع بسیاری از افراد چه برای منازل شان و چه برای محل کارشان پارچه دیواری را بیشتر می‌پسندند و به راحتی از طرح و رنگ‌های مختلف و متنوع پارچه دیواری برای همه قسمت‌های منزل‌شان به عنوان کاغذ دیواری پذیرایی و کاغذ دیواری اتاق خواب و یا حتی به عنوان کاغذ دیواری پشت تخت خواب و یا کاغذ دیواری پشت تلویزیون استفاده می‌کنند.

البته در بسیاری از مشاغل و صنف‌های مختلف نیز از جمله هتلداران و یا حتی مسافرخانه‌های و مهمان خانه‌ها و صاحبان تالارهای عروسی و مجالس گوناگون و همین طور مراکز اداری هم از پارچه دیواری برای طراحی دکوراسیون محل کارشان بهره می‌برند. در حقیقت به علت تنوع طرح و رنگ نسبتا زیاد در آلبوم‌های پارچه دیواری باعث شده است، بین افراد از محبوبیت بیشتری نسبت به کاغذ دیواری برخوردار باشد. این خود می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در طراحی دکوراسیون منازل و یا دفاتر کار داشته باشد.

نقش پارچه دیواری در دکوراسیون داخلی منزل چیست؟

درست است که هر کدام از انواع کاغذ دیواری و انواع دیوارپوش‌ها زیبایی خاص خود را دارند و هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین آنان گردد، اما در مقابل آنان پارچه دیواری از زیبایی بسیار خاص و ویژه ای برخوردار است. این نوع دیوارپوش علاوه بر زیبایی که دارد، از نظر طرح و رنگ بسیار متنوع و شکیل است و کاملا قابل شستشو بوده و از خاصیت آنتی باکتریال هم برخوردار می‌باشد. همچنین امکان رشد هر نوع قارچ و کپکی در آن به هیچ وجه وجود نخواهد داشت و برای هر جا و مکانی و مخصوصا برای اتاق خواب کودکان کاملا مناسب بوده و با سلامت انسان سازگاری کامل را دارا است. اگرچه در ابتدا پارچه دیواری بسیار گران بود و بیشتر توسط افراد خاص پسند و لاکچری مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما اکنون با توسعه و تولید بیشتر پارچه دیوار در طرح و رنگ‌های مختلف و ورود آلبوم‌های پارچه دیواری مختلف به بازار، قیمت‌های آن کاهش یافته است و اکنون در دسترس همه افراد است.

انواع پارچه دیواری

در بین نمونه طرح‌های موجود در آلبوم‌های پارچه دیواری ما می‌توانیم این نوع دیوارپوش را در طرح‌های کلاسیک، مدرن و اسپرت تهیه کنیم، و برای طراحی و تزئین قسمتی از خانه و یا تنها برای یکی از دیوارهای منزل مان از آن بهره ببریم. در ادامه در مورد هر یک از انواع پارچه دیواری کلاسیک، پارچه دیواری اسپرت و پارچه دیواری مدرن بیشتر توضیح خواهیم داد.

پارچه دیواری کلاسیک چیست؟

براساس آنچه که در فرهنگ لغت دهخدا از تعریف عبارت کلاسیک آمده است، به این شرح است که هر آنچه معمول و رایج باشد و جدید نباشد و همین طور مطابق با اصول و قواعد معمول قدیم باشد را کلاسیک می‌گویند. اکنون در تعریف از پارچه دیواری کلاسیک این موضوع صدق می‌کند. رایج‌ترین طرح های کاغذ دیواری را بر روی پارچه دیواری می‌بینیم و با اینکه جز ابتدایی‌ترین و تازه‌ترین طرح‌های کاغذ دیواری در چند صد سال قبل است، به خاطر زیبایی خاصی که دارند، هنوز که هنوز است، بین مردم طرفداران بسیار زیادی دارد.

مخصوصا که طرح‌های کلاسیک بر روی پارچه دیواری و کاغذ دیواری جز محبوب‌ترین طرح‌های پادشاهان و اشراف زادگان به شمار می‌رود، همچنان استفاده از پارچه دیواری کلاسیک را در قصرهای پادشاهان شاهد هستیم. معروف‌ترین و مطرح‌ترین طرح‌های پارچه دیواری کلاسیک شامل پارچه دیواری با طرح داماسک و یا پارچه دیواری راه راه می‌باشند که هر دوی این‌ها به راحتی با کاغذ دیواری ساده و یا کاغذ دیواری طرح پتینه به خوبی ست می‌شوند. این کار باعث افزایش زیبایی کار هم خواهد بود.

پارچه دیواری اسپرت چیست؟

پارچه دیواری اسپرت یکی دیکر از انواع کاغذ دیواری پارچه‌ای است که از آن برای طراحی دکوراسیون منازل ساده به کار گرفته می‌شود. در اغلب موارد از این نوع پارچه دیواری برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب نوجوان استفاده می‌گردد. به خاطر تنوع طرح و رنگ و زیبایی که پارچه دیواری اسپرت دارد، بین همه نوجوانان جذابیت خاص خود را دارد و تنوع رنگی آن به شکلی است که می‌توانیم به راحتی رنگ پارچه دیواری اسپرت را به گونه‌ای انتخاب کنیم، تا با همه وسایل منزل و یا اتاق خواب‌مان قابل ست شدن باشد.

پارچه دیواری مدرن چیست؟

کاغذ دیواری پارچه مدرن در حقیقت امکان خلاقیت و ابتکار بیشتری را در اختیار معماران داخلی و یا همان دکوراتورها می‌گذارد. علاوه بر این حتی افرادی که تجربه طراحی دکوراسیون هم ندارند، می‌توانند به جای استفاده از کاغذ دیواری با طرح‌های ساده و محدود در رنگ‌های مختلف گستره وسیعی از طرح‌های و بافت‌های مختلف را با توجه به نظر و سلیقه شخص‌شان برای هر کدام از فضاهای داخلی منزل و یا محل کارشان در نظر بگیرند.

ما می‌توانیم برای طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی منزل‌مان از پارچه دیواری مدرن بافت دار و یا طرح دار استفاده کنیم. برای ایجاد نظم در سالن پذیرایی بهترین کار این است که از طرح‌هایی با رنگ ملایم استفاده کنیم، تا اتاق پذیرای‌مان شیک‌تر و زیباتر در چشم همگان ظاهر گردد. در بیشتر طرح‌های مدرن این نوع دیوارپوش ما شاهد رنگ‌های شاد و دلبازی هستیم که هر شخصی را سر ذوق می‌آورد.

انواع آلبوم پارچه دیواری

همان طور که در هر کدام از آلبوم‌های کاغذ دیواری می‌توانید گروه خاصی از انواع کاغذ دیواری در سبک‌های متفاوت را ببینید، در هر کدام از آلبوم‌های پارچه دیواری هم این قضیه صدق می‌کند. در حال حاضر در بازار می‌توانید از طریق آلبوم‌های NICE، GALLARY، DIAMOND، ALLANCE و  ELIZABETH و یا آلبوم پارچه دیواری میلانو MILLANO طرح و رنگ‌های ایده آل خود را پیدا و تهیه کنیم. در هر کدام از آلبوم‌هایی که تا به اینجا نام برده شد، می‌توانید انواع پارچه دیواری کلاسیک، مدرن و یا کلاسیک را ببینید.

چسب مخصوص برای نصب پارچه دیواری چیست؟

در اغلب موارد افراد تصور می‌کنند، چسبی که برای نصب پارچه دیواری استفاده می‌شود، با چسب کاغذ دیواری کاملا متفاوت است. در صورتی که می‌توان با همان چسبی که کاغذ دیواری را نصب می‌کنیم، به راحتی پارچه دیواری را بر روی دیوار هم نصب کرد. هیچ تفاوتی در نصب این دو وجود ندارد و با یک روش نصب می‌شوند. ولی نصب پارچه بر روی دیواری نیازمند دقت و توجه بیشتر است و در زمان نصب می‌توان به خوبی گوشه‌های دیوار و تمامی درزها را بپوشاند. برای اینکه در آخر کار از نتیجه رضایت کامل را داشته باشید، لازم است، از یک نصاب خوب و باتجربه بخواهید، تا کار نصب را انجام دهد و در مورد نوع چسب کاغذ دیواری که قرار است، در زمان نصب پارچه دیواری استفاده کند، اطلاعات لازم را کسب نمائید.

نمایندگی پارچه دیواری در استان تهران

شرکت آراین آرایه در حال حاضر نماینده رسمی این نوع دیوارپوش شیک و لاکچری در استان تهران می باشد که به عنوان نماینده شرکت های داخلی و خارجی پارچه دیواری مشغول به فعالیت است. این شرکت علاوه بر ارائه این نوع دیوارپوش لوکس با عنوان بزرگترین برند دکور کابینت در ایران شناخته می‌شود.

8 مزیت مهم پارچه دیواری چیست؟

 • از الیاف طبیعی تولید می‌گردد و کاملا با طبیعت سازگار است
 • این نوع دیوارپوش کاملا دارای خاصیت آنتی باکتریال می‌باشد و هیچ نوع میکروبی را به خود جذب نمی‌کند
 • غیر قابل شست و شو است
 • دارای خاصیت آکوستیک است و مانع از انتقال صدا می‌شود
 • عایق گرما و صدا محسوب می‌گردد و نور را از خود عبور نمی‌دهد
 • تنوع طرح و رنگ‌های زیادی دارد و با حالت برجستگی که دارد نمای آن حالت سه بعدی دارد
 • امکان ست کردن پارچه دیواری با پارچه مبلمان و پرده‌های منزل
 • در صورت خوب بودن جنس پارچه دیواری و نگهداری صحیح حداکثر تا 15 سال عمر می‌کند

معایت پارچه دیواری

 • قیمت بسیار زیادی دارد
 • نصب بسیار سخت و مشکل

قیمت پارچه دیواری چقدر است؟

قیمت پارچه دیواری هم مثل سایر انواع کاغذ دیواری بر حسب متراژ و مکانی که قصد دارید، از پارچه دیواری استفاده کنید، تعیین و برآورد می‌گردد. قیمت پارچه دیواری از کاغذ دیواری به مراتب گران‌تر است، اما در مقابل بسیار شیک و زیبا است و معمولا در مکان‌هایی که قصد داریم، به خوبی لوکس و لاکچری به نظر برسند، بهترین گزینه به حساب می‌آید. شما هم می‌توانید مثل سایر مشتریان ما به صورت حضوری به شرکت دکور چوب مراجعه نمائید و از نزدیک آلبوم‌های مورد نظرتان را بررسی کنید، همزمان با آن از خدمات مشاوره طراحی دکوراسیون داخلی منزل هم به صورت کاملا رایگان بهره‌مند گردید.

نکته مهمی که باید در ضمن خرید پارچه دیواری در نظر داشته باشیم، این است که به علائم اختصاری بر روی کاغذ دیواری پارچه‌ای دقت لازم و کافی را داشته باشیم. در تصویر پایین به وضوح می‌توان این علائم را ملاحظه کرد. با استفاده از این علائم می‌توانیم به نکات مهمی درباره نحوه صحیح و اصولی پارچه دیواری پی ببریم.

جمع بندی: اگر به دنبال یک کار خاص و متفاوت هستید، بدون شک پارچه دیواری گزینه منحصر به فردی خواهد بود. شاید بتوانیم بگوییم تنها عیب پارچه دیواری در عین زیبایی و دوامی که دارد، این است که غیر قابل شستشو است و نمی‌توان مثل کاغذ دیواری پی وی سی سطح روی آن را راحت با یک دستمال خیس یا مرطوب تمیز کرد. بنابراین این نوع دیوارپوش شیک و گران قیمت نیاز به مراقبت و توجه بیشتری نسبت به سایر انواع دیوارپوش خواهد داشت. اما زیبایی و جلوه ای کاملا متفاوت را دارد که به آن قیمت بیشتری نسبت به سایر انواع پوارپوش داده است.

پارچه دیواری برای طراحی همه قسمت‌های منزل مناسب است، بجز اتاق خواب کودک، زیرا کودکان در زمان بازی به احتمال زیاد به دیوار اتاق خواب دست خواهند زد. مخصوصا اینکه تمایل زیادی به نقاشی روی دیوار هم دارند و این می‌تواند به پارچه دیواری لطمه بزند. بنابراین نصب پارجه دیواری در اتاق خواب بچه را توصیه نمی‌کنیم. با توجه به اینکه توصیه کارشناسان بر این است که پارچه دیواری قابل شستشو نیست، در مقابل رطوبت مقاومت خوبی دارد. حتما در زمان خرید به علائم اختصاری این نوع دیوارپوش شیک و جذاب دقت کنید و راهنمایی‌های لازم جهت مراقبت از آن را از فروشنده بپرسید‌.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. سلام
  یک پروژه داریم بین کاغذ دیواری و همین طور پارچه دیواری تردید داریم می خواستم بدونم که کدوم رو انتخاب کنیم؟

  1. ببینید سوالتون خیلی کلیه
   عوامل زیادی در انتخابتون می تونن دخیل باشن.
   برای اطلاع از این موضوع با بخش طراحی شرکت دکورچوب در ارتباط باشید تا بهتر راهنماییتون کند.
   اما به شکل کلی اگر بخوام پاسخ بدم اینکه اگر توانایی مالی خرید پارچه دیواری رو دارید به شکل کلی زیبا تر هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا