والپیپر

پرایمر کاغذ دیواری چیست؟

پرایمر زیرسازی کاغذ دیواری و ویژگی های آن

پس از مرحله خرید کاغذ دیواری نوبت به مرحله مهم نصب کاغذ دیواری می شود که تأثیر مهمی در زیباتر به نظر رسیدن کاغذ دیواری دارد. یکی از عوامل کلیدی در نصب کاغذ دیواری که می تواند تا حد زیادی از بروز مشکلات ظاهری پس از نصب جلوگیری کند استفاده از پرایمر کاغذ دیواری است. به دلیل اهمیت موضوع تصمیم گرفتیم در این راهنما به بررسی کامل موضوع بپردازیم. پس اگر شما هم بتازگی به فکر خرید کاغذدیواری افتاده اید پیشنهاد می کنم تا انتهای این مطلب دکورچوب را همراهی کنید.

پرایمر کاغذ دیواری

پرایمر کاغذ دیواری ماده ایست که بین دیوار خشک و کاغذ دیواری قرار می گیرد. به این ترتیب به جای ابنکه کاغذ دیواری به دیوار خشک بچسبد به پرایمر خواهد چسبید. استفاده از این ماده قبل از نصب کاغذ دیواری از اهمیت بالایی برخوردار است اما اغلب توسط نصاب ها نادیده گرفته می شود.

پرایمر کاغذ دیواری

مزیت های استفاده از پرایمر کاغذ دیواری

شاید سوالی که برای بسیاری پیش بیاید این است که پرایمر کاغذ دیواری چه کاربردی دارد؟ پرایمر چه فرقی با چسب کاغذ دیواری دارد؟ در سایت های مرجع خارجی  پاسخ داده که پرایمر کاغذ دیواری موجب می گردد که کاغذ دیواری ساده تر به دیوار بچسبد.

استفاده از پرایمر کاغذ دیواری باعث می شود که نصب کاغذ دیواری براحتی صورت بگیرد. همچنین بسیار دیده می شود که پس از نصب حباب های ایجاد شده زیر کار ظاهر کاغذ دیواری را بشدت تحت تأثیر قرار می دهد. استفاده از پرایمر از ایجاد حباب ها تا حد زیادی می کاهد. به نحوی که می توان بسادگی تشخیص داد که در نصب کدام کاغذ دیواری از پرایمر استفاده شده است.

همچنین استفاده از پرایمر جدا کردن کاغذ دیواری از دیوار را تسهیل می کند. طی فرآیند کندن کاغذ دیواری بدلیل چسبیدن کاغذدیواری به دیوار خشک رنگ و بخش هایی از دیوار نیز به همراه کاغذ کنده شده و آسیب های جدی به دیوار وارد می شود. استفاده از پرایمر کاغذ دیواری باعث می شود که جدا کردن آن از دیوار به سرعت و بدون ایجاد اثری بر روی دیوار انجام شود.

مزیت های استفاده از پرایمر

استفاده از پرایمر باعث می شود رنگ دیوار بر روی کاغذ دیواری سایه نیاندازد. درواقع بسته به نوع رنگ کاغذ دیواری این موضوع می تواند مشکل ساز باشد. پرایمرها به دلیل ایجاد لایه ای اضافی بین دیوار و کاغذ دیواری مانع از سایه انداختن رنگ دیوار بر روی کاغذ دیواری می شوند.

پرایمر را قبل از نصب کاغذ دیواری به دیوارها به خصوص دیوارهای گچی می زنند تا چسب پذیری بهتری داشته باشد و کاغذ دیواری بهتر به سطح دیوار بچسبد. نصابان کاغذ دیواری قبل از این که کاغذ را روی سطح بچسبانند می بایست که سطح دیوار را بتراشند، بتونه کاری کنند ، گچ کاری کنند و در انتها پرایمر را روی دیوار بزنند تا آماده برای نصب گردد .

پرایمر موجب می گردد که تا کاغذ دیواری راحت تر کنده شود و همین طور پشت کاغذ دیواری اگر رنگی و یا خط و خشی باشد با پرایمر زدن از بین می رود.

زمان استفاده از پرایمر

استفاده از پرایمر کاغذ دیواری همیشه توصیه می شود، اما باید با توجه به نوع کاغذ دیواری و وضعیت دیوارها اقدام به استفاده از آن کنید. با این حال حتی اگر دیوار شما دارای پوشش حاصل از رنگ های پلاستیکی ست بهتر است از پرایمر استفاده کنید.

اگر کاغذ دیواری خریداری شده از نوع پشت چسبدار باشد باز هم بهتر است در دیوارهایی که رنگ روغن شده اند از پرایمر استفاده کنید. زیرا پرایمر باعث می شود چسبندگی سطح افزایش پیدا کند. در غیر اینصورت ممکن است کاغذدیواری بخوبی به دیوار نچسبد.

درواقع پرایمر اجازه نمی دهد رنگ روغن منجر به لغزندگی زیر کار شود. وقتی چسب زده می شود، چسب به پرایمر می چسبد و ارتباطی با دیوار ندارد. اگر کاغذ دیواری را به طور مستقیم به دیوار رنگ روغنی بچسبانید در هنگام جدا کردم احتمال کنده شدن بخش هایی از دیوار به همراه کاغذ بسیار بالاست.

زمان استفاده از پرایمر

میزان پرایمر مورد نیاز

سوالی که شاید برای بسیاری از مشتریان پیش بیاید این است که ویژگی های یک پرایمر خوب برای کاغذ دیواری چیست؟ و به چه میزان پرایمر احتیاج است؟ یک پرایمر خوب می بایست که چسبندگی مناسبی داشته باشد و در برابر خط و خش مقاوم باشد. هر قدر میزان ناهمواری های سطح بیشتر باشد پرایمر بیشتری در این مرحله مصرف خواهد شد تا دیوار کاملاً صاف و یکدست شود.

نوع دیوار نیز می تواند در میزان پرایمر مورد نیاز اثرگذار باشد. دیوارهای گچی و دیوارهایی که بتونه زیادی دارند جذب بالاتری داشته و نیاز به پرایمر بیشتری دارند. حتی لازم است در برخی موارد سه بار با قلم مو بر روی آنها پرایمر زد.

حتما بخوانید: چسب کاغذ دیواری 

نحوه استفاده از پرایمر کاغذ دیواری

به شکل کلی نحوه استفاده از پرایمر برای کاغذ دیواری به نوع سطح ( گچی ، بتنی ، رنگ و … ) و همین طور  به میزان ناهمواری دیواری رابطه مستقیم دارد. قبل از نصب کاغذ دیواری می بایست سطح مورد نظر به طور کامل از هرگونه آلودگی پاک گردد. در این مرحله باید دیوارها به خوبی تمیز شوند. این کار با تمیزکننده های چندمنظوره، آب گرم و اسفنج انجام می شود. سپس باید اجازه دهید دیوارها کاملاٌ خشک شوند.

سپس بنا به نوع سطح میزان مورد نظر پرایمر را با آب رقیق می کنیم. ( واضح است که هر چقدر سطح ناصاف تر باشد میزان پرایمر به آب باید بیشتر باشد). سپس با قلمو یا غلطک پرایمر را به روی دیوار پخش می کنیم.

چنانچه در نصب و پیاده سازی کاغذ دیواری خود نیاز به کمک و یا مشاوره دارید، میتوانید با پشتیبانی شرکت دکورچوب تماس گرفته و ضمن استفاده از خدمات مشاوره رایگان از خدمات نصب کاغذ دیواری نیز استفاده کنید.

فروشگاه دکورچوب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا