کفپوش

چمن مصنوعی Artificial Grass چیست؟ زیرسازی و چسب زنی و سیستم های چمن مصنوعی

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی Artificial Grass در واقع ‏ نوعی کف پوش از جنس پلی اتیلن و پلی پروپیلن است . چمن مصنوعی Artificial Grass امروزه جایگاه ویژه ای در طراحی و خلق فضاهای سبز و با طراوت دارد و تنوع بالای بافت ها و تنوع قیمت باعث شده است که این محصول پاسخگوی تمامی سلیقه ها باشد .

زیرسازی

نخستین نکته در مورد نصب چمن مصنوعی Artificial Grass این است که این محصول را بر روی چه سطحی می‌خواهید استفاده کنید و به طور کلی دو نوع زیرسازی وجود دارد . زیرسازی سخت یا Bound و یا زیرسازی غیرسخت یا Unbound . زیرسازی‌های سخت شامل بتون ، آسفالت ، کاشی ، موزائیک ، سرامیک و یا هر سطح سخت و محکم دیگر هستند که براحتی می‌توان چمن مصنوعی را بر روی آنها نصب کرد . در این نوع زیرسازی‌ها تنها باید سطح کار را تمیز و برای نصب آماده کنند . در سطوع غیرسخت ، مانند باغچه‌ها و خاکهای دانه‌بندی شده ، ابتدا باید زمین عاری از علوفه و سایر گیاهان شود و سپس از شن و ماسه‌های دانه‌بندی شده باید استفاده کرد ؛ پس از ریختن شن و ماسه‌های دانه بندی شده در زمین ، محل نصب باید کوبیده یا کامپکت شود و سپس زیر چمن یک لایه 250 گرمی ژئوتکسایل انداخته و چمن را نصب کرد البته در نصب اینگونه زیرسازی ها می‌توان از میخ های بلند استفاده می گردد .

برشکاری

رول های استاندارد چمنهای لنداسکیپ سی سی گراس ، دو متر (عرض) در 15 متر (طول است) ، بنابراین در بسیاری از مکانها باید براساس ابعاد ، برشکاریهای لازم صورت گیرد تا چمن همه سطح را پوشش دهد . خریداران می‌توانند براساس مکانی که برای نصب درنظر گرفته‌اند ، چمن را برش دهند و کنار هم بر روی زمین پهن کنند . در این بخش ، برش حتما باید از فاصله بندهای چمن باشد .

اوورلب

اوورلب در حقیقت به لب به لب کردن چمنها برای آغاز چسبکاری گفته می‌شود . پس از برشکاری چمن برای محل نصب ، تکه‌های چمن در خاب همسو باید کنار هم قرار گیرند . در این مقطع احتمال دارد بخاطر کج شدن برشکاری اولیه ، دو لب چمن کنار هم به صورت مماس قرار نگیرند که در این مقطع باید با کاتر لبه‌های اضافی را برای قرار گرفتن دقیق دو لبه کنار هم برید .

چسب زنی

بعد از اوورلب کردن چمن که تاکید می‌شود خاب چمن باید هم جهت باشد ، بین دو بخش چمن یک نوار اتصال به عرض 20 سانتی متر قرار می‌دهیم و این نوار را به طور کامل به چسب مورد تائید شرکت که مخصوص چسباندن چمن مصنوعی است ، آغشته می‌کنیم و سپس چمن را به آهستگی روی این نوار قرار می‌دهیم و پس از این کار چمن چسبانده شده باید بی حرکت بماند تا چسب خشک شود .

نصب نهایی بر روی زمین

بعد از اینکه تکه‌های مختلف چمن براساس ابعاد مورد نظر ما به یکدیگر چسبانده شد ، باید گوشه‌های اطراف چمن را با همان چسب مخصوص چمن بر روی زمین چسباند . در این بخش یا می‌توانیم همه دور چمن را بر روی زمین بچسبانیم و یا اینکه نقاط مشخصی را بر روی زمین چسب بزنیم .

 

سیستم های چمن مصنوعی Artificial Grass

چمن مصنوعی دارای گونه های مختلف بوده كه متخصصین چمن مصنوعی آنها را سیستمهای چمن  (Grass System) نام گذارده اند .

دلیل وجود سیستمهای مختلف چمن مصنوعی Artificial Grass را می توان مربوط به تفاوت شاخصه های تكنیكی  در هر ورزش دانست .

  • سیستم شنی و گرانول لاستیك (Sand&Rubber infill System) این سیستم (چمن نسل سوم) كه تركیبی است از چمن مصنوعی با ارتفاع پایل خیلی بلند (50-56mm) كه با تراكم كمتر بافت شده و مخلوطی از گرانول لاستیك و شن سیلیس یا گرانول لاستیك به تنهایی در آن پاشیده می شود تا ضمن بالا بردن دوام نخ چمن ، امكان بازی طبیعی را فراهم سازد و ساختار باز ( تراكم پایین ) مشخصه این سیستم است .  الیاف مورد استفاده در این سیستم از نوع  LSR or EXTREME (Low Sliding Resistance  ) بوده كه مقاومت آن در مقابل سرخوردن در كمترین حد ممكن است و راحتی بازیكنان را تامین می كند . این سیستم درحال حاضر مورد استفاده باشگاههای اروپائی جهت بازیهای باشگاهی و داخلی است .فدراسیون بین المللی فوتبال(FIFA) نیز مجوز استفاده از زمین چمن مصنوعی سیستم فوق را برای چندین باشگاه مشهور ازجمله باشگاه آژاكس آمستردام جهت بازیهای رسمی به تائید رسانده است .
  • سیستم شنی (Sand-Filled System) این سیستم مركب از چمن مصنوعی Artificial Grass با ارتفاع پایل متوسط (18-32mm) ، تراكم متوسط بافت و مخلوط شن سیلیس می باشد . الیاف چمن مورد استفاده در این سیستم متنوع بوده و از انواع LSR وPP آن ، بستگی به شرایط محیطی ، جغرافیائی محل نصب استفاده می شود . زیر سازی زمین چمن مصنوعی این سیستم طوری طراحی و اجراء می گردد كه آب باران حتی در شدیدترین رگبارها به سهولت دفع شده و بازی با آزادی كامل توپ و بازیكن ادامه می یابد و تراكم نسبتاً كم الیاف در این سیستم از مشخصات آن است .
  • سیستم نیمه شنی (Semi-Sand Filled System) سیستم نیمه شنی كه چمن مصنوعی Artificial Grass استاندارد مخصوص زمینهای بازی تنیس است ، تركیب چمن مصنوعی با نوع فلتهای LSR وPP و مخلوط شن سیلیس می باشد . این سیستم با حركت سریع توپ در برگشت ضربه به زمین و قدرت مانور بازیكن بهترین نتیجه را در زمینهای بازی ارائه داده است . سیستم نیمه شنی علاوه بر تنیس در هاكی و دیگر ورزشها مانند مینی فوتبال استفاده می شود . تراكم زیاد و یكسان در همه جا از خصوصیات این سیستم است.
  • سیستم بدون شن (Non-sand filled system) سیستم چمن مصنوعی بدون شن (Water Based) كه كاربردهای بسیار فراوان داشته و در زمینهای فوتبال ، تنیس، هاكی ، زمینهای ورزشی از فلتهای SPF وLSR وPP با تراكم بافت بالا تولید می شود . امكان ورزش و تمرین با كفشهای معمولی به جز كفشهای استوك دار برای همه ورزشها وجود دارد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا