کاغذ دیواری

چگونه کاغذ دیواری را تمیز کنیم تا سالم بماند؟

نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری

سوالی که برای بسیاری از خانم های ایرانی پس از خرید کاغذ دیواری پیش می آید این است که چگونه کاغذ دیواری را تمیز کنیم؟ ما در دکورچوب بنا به تجربه و همین طور اطلاعات خود به این سوال که دغدغه بسیاری از مشتریان است پاسخ می دهیم که چگونه کاغذ دیواری را تمیز کنیم تا سطح آن کاملا سالم بماند.

روش صحیح شستشوی کاغذ دیواری 

۱) ابتدا نوع کاغذ دیواری را مشخص کنید. تمیز کردن کاغذ دیواری های PVC کار سختی نخواهد بود. این کاغذها با مواد شوینده به راحتی قابل شست و شو هستند. فقط بایستی دقت شود که این قضیه برای کاغذ دیواری های non woven یا به اصطلاح کاغذ دیواری های الیاف متفاوت خواهد بود. برای شست و شوی کاغذ دیواری های قابل شستشو PVC ابتدا یک سطل آب گرم درست می کنیم و مقداری در آن ماده شوینده می ریزیم. سپس با یک دستمال نرم و یا اسفنج بر روی یک تکه کوچک از کاغذ دیواری تست می کنیم تا کاغذ دیواری نسبت به آن ماده شوینده حساسیت نداشته باشد سپس در صورت نداشتن مشکل کل کاغذ دیواری را از بالا تا پایین به صورت حرکات دایره ای شروع به شست و شو می کنیم. پس از شست و شو با یک دستمال؛ آن را خشک می کنیم.

2) برای تمیز کردن گرد و خاک از روی کاغذ دیواری بهترین روش استفاده از جارو برقی و یا دستمال خشک می باشد. جارو برقی را از بالا به پایین به صورت افقی کشیده و گرد و خاک را جذب می کند.

۳) برای تمیز کردن لکه از روی کاغذ دیواری: در صورتی که لکه ای مثل رنگ و… روی کاغذ دیواری چسبیده باشد ابتدا با کاردک لکه را از روی دیوار پاک می کنیم سپس برای پاک کردن ته لکه های باقی مانده؛ یک دستمال کاغذی را بر روی لکه گذاشته و با اطو روی آن کشیده تا باقی لکه بر روی دستمال قرار گیرد.

۴) استفاده از پاک کن: برای تمیز کردن برخی لکه ها بر روی کاغذ های الیاف طبیعی از پاک کن می توان استفاده کرد.

۵) استفاده از بخارشور: برای تمیز کردن کاغذ های pvc وسیله بسیار مناسبی به حساب می آید.

تمیزکاری کاغذ دیواری چگونه است (همراه با چند ترفند کاربردی)

تمیز و تعمیر کاغذ دیواری از مهم ترین سوالاتی است که معمولا افراد از دکورچوب به عنوان منبعی آگاه در این زمینه می پرسند . افراد پس از خرید کاغذ دیواری به مساله نصب آن توجه کرده و سوالاتی در مورد نحوه تمیز کردن و تعمیر می پرسند که البته آگاهی از آنها برای خانه ای کاغذ دیورای دارد مهم است.

زیرا به هر حال بعد از مدتی از خرید کاغذ دیواری اگر از آسیب دیدن های احتمالی نیز در امان بماند ولی تمیز ماندن آن تقریبا امکان پذیر نیست و نیاز به نظافت دارد به دلیل حساسیت هایی که کاغذ دیواری دارد قطعا نظافت و تعمیر آن هم دارای نکات و ترفند های ریز و درشت بوده که اگر به آن ها عمل نشود ممکن است خسارت های زیادی به کاغذ دیواری شما وارد بنماید

بهترین روش برای تمیز کردن کاغذ دیواری

  • اگر بچه کوچک در منزل هستید قطعا باین مشکل را خواهید داشت ، برای اثر مداد شمعی یا لکه‌های چسبنده، سعی کنید تا جای که می‌توانید اضافات موم را جدا کنید (با استفاده از یک کارد نوک تیز یا قاشق)  سپس چند لایه دستمال کاغذی روی نقطه مورد نظر قرار داده و با استفاده از اتو به آن حرارت دهید تا نرم شود . خواهید دید که به راحتی لکه به دستمال کاغذی چسبیده است .
  • لکه های چربی از بارز ترین مواردی است که باعث کثیف شدن کاغذ می شود. برای از بین بردن لکه‌های چربی ، کمی آرد ذرت و آب را با هم ترکیب کنید و روی لکه قرار دهید و اجازه دهید تا خشک شود . سپس با یک قلم‌ مو یا جاروبرقی پس از یک روز آرد ذرت را از روی آن بردارید ، خواهید دید از لکه چربی دیگر خبری نیست
  • برخورد اجسام و وسایل نوک تیز با کاغذ دیواری با بیشترین مراقبت ها تقریبا اجتناب نا پذیر است ولی نگران نباشید چون قابل تعمیر است اگر روی سطح کاغذ دیواری خراشیدگی یا کمی پارگی به وجود آمد ، می‌توانید با رنگ آمیزی ، آن بخش را بپوشانید. البته این روش برای خراش‌های بزرگ کارآمد نیست ، اما به خوبی قسمت‌های کوچک را پوشش خواهد داد. به سادگی می‌توانید با استفاده از یک ماژیک که بهترین هماهنگی را با رنگ کاغذ دیواری‌تان دارد و با رنگ‌های مختلف این نواحی را بپوشانید. و اگر این خراش بزرگ بود حتما از یک نصاب متخصص کمک بگیرید ، آنها به دقت نسبت به تعویض آن بخش اقدام خواهند کرد .

روش های تمیز کردن کاغذ دیواری

  •  اگر لکه بر روی کاغذ به وجود آمد البته لکه ای حاصل از چربی نباشد به راحتی با روش زیر قابل پاک شدن می باشد. با استفاده از یک پاک‌کن خمیری مخصوص کارهای هنری لکه‌ها را پاک کنید . البته این روش برای پاک کردن لکه‌ های چرب کاربردی ندارد ، همچنین مطمئن شوید تا به طور کامل پاک شود ، البته این کار را به آرامی انجام دهید که حین پاک کردن به کاغذ دیواری آسیبی نرسانید .
  • اگر پاک کن در دسترس شما نبود از خمیر یک تکه نان استفاده کنید و از آن مانند یک پاکن استفاده کنید و لکه‌ها را پاک کنید .
  • همچنین پس از نصب کاغذ دیواری از نصاب خود بخواهید تا  اضافات رول کاغذ دیواری را در خطوط کناری کمد‌ ، کابینت‌ها و قفسه‌ها استفاده نماید . این کار راه‌‌حل خوبی برای استفاده کردن آنها است . همچنین اطمینان حاصل کنید چند تکه اضافه دردست داشته باشید تا برای تعمیرات کوچک روی دیوار بتوانید از آن استفاده کنید.
  • اگر نصاب شما دقت لازم را در نصب کاغذ دیواری نداشته و یا کم تجربه باشد ممکن است پس از نصب حباب هایی مشاهده کنید. برای از بین بردن حباب‌ها ، یک خراش کوچک توسط نوک تیغ روی حباب ایجاد کنید و اگر حباب بزرگ بود یک سرنگ مخصوص چسب را به داخل آن فرو کنید و کمی چسب بزنید و توسط یک اسفنج مرطوب اضافه چسب را پاک کنید و کاغذ دیواری را به طرف مقابل فشار دهید تا هوای داخل حباب خارج شود و برای خارج کردن حباب از یک لبه صاف پلاستیکی استفاده کنید.

بهترین راه ها برای تمیز کردن کاغذ دیواری

برای کاغذ دیواری های PVC و انواع قابل شستشو آن ، می‌توانید پاک کنند های مخصوص استفاده نمایید . و یا از این محلول پاک‌کننده دست‌ساز استفاده کنید: 1 پیمانه آمونیاک، 1 قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی، 4 لیتر آب . همچنین یک سطل آب با کمی مایع ظرفشویی نیز برای شستشوی آن مناسب خواهد بود . ابتدا روی یک قسمت کوچک از کاغذ دیواری ، محلول را آزمایش کنید تا به آن آسیب نرساند ، هر محلول شوینده‌ای که می‌خواهید را می‌توانید امتحان کنید.

یکی از شایع ترین موارد بلند شدن کاغذ دیواری در قسمت بالایی است که می توان به صورت زیر عمل نمود. اگر در نواحی درز‌ها قسمتی بالا آمده است، ابتدا زیر آن قسمت را توسط قلم‌مو پاک کنید و گرد و خاک را پاک کنید . با یک قلم‌موی نقاشی کوچک، چسب مخصوص کاغذ دیواری را در میان درز بزنید به طوری که هم به دیوار و هم قسمت پشت کاغذ دیواری مالیده شود . سپس توسط یک اسفنج مرطوب روی آن را بکشید تا درز چسبیده شود به طوری که از سمت دیوار به سمت درز چسبیده شود و سپس از بالا به پایین قسمت های اضافه چسب را بردارید.

امیدواریم از مطالعه این مقاله از سری مقالات مجله دکورچوب لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا