کابینت

کابینت چیست؟ تاریخچه و قدمت کابینت ها به کدام زمان و دوره ها بر میگردد؟ انواع کاربرد های کابینت

تاریخچه کابینت

کابینت واژه ای فرانسوی (cabinet) است که به معنای کمد و قفسه هایی چوبی یا فلزی ست که برای نگه داشتن اشیا از آن ها استفاده می کنند. این قفسه ها به شکل های مختلفی ساخته شده اند و در هر مکانی مانند آشپزخانه ها، حمام ها، باشگاه ها و دیگر محیط ها وجود دارند. در زمان های بسیار قدیم کابینتها به شکل امروزی وجود نداشتند، ظاهر این کابینتها بسیار ساده بوده است.

خواستگاه و منشا اصلی کابینتها، کمد ها و کشو ها در قاره اروپا بوده است. امروز شکل ها و طرح های بسیار زیبا و مدل های بسیار متنوع تری از کابینتها مورد استفاده قرار می گیرند، که فاصله ای زیاد میان ظاهر و کاربرد آن ها نسبت به گذشته وجود دارد.

هر چه لازم است در مورد کابینت آشپزخانه بدانید

کابینت ها برای اولین بار در کدام مناطق و کشور ها مورد استفاده قرار گرفتند؟

کابینتها برای اولین بار در تاریخ 1300 میلادی و در اواخر دوره رنسانس در ایتالیا مورد استفاده قرار گرفتند. همچنین در بسیاری از نقاط اروپا، تبدیل به جالب ترین قطعات مورد استفاده در دکوراسیون مبلمان و کمد ها شدند که با هنر های زیبای اروپاییان برای تزیینات بر روی کمد ها و کابینتها همراه بود اند. از این کابینت و کشو ها بیشتر برای ذخیره و چیدمان مجموعه های چینی ها و ظروف قیمتی، سکه ها، پوست ها استفاده می کردند که در میان مردمان مرفه آن زمان از محبوبیت زیادی برخوردار بودند.

کمد قدیمی-دکورچوب

تاریخ ظهور کابینت ها در فرانسه و انگلستان

در اوایل قرن شانزدهم، استفاده از کابینتها در فرانسه و انگلستان رایج شد. سبک فرانسوی بر اساس طراحی های معماری آن دوره بود که اغلب با استفاده از چوب های گران قیمتی مانند چوب درخت گردو و بلوط اجرا می شدند و گاهی اوقات با سرستون ها، عاج و یا موزاییک ها  تزئین شده بودند. اولین نمونه های کابینت هایی که در انگلیس تولید و استفاده شدند کمد های بلندی بودند که در آن ها کشوهایی قرار داشتند،

این نوع کابینتها را اشرافی ها و ثروتمندان قرن هجدهم در اتاق ها پذیرایی و در قسمت هایی از حمام و آشپزخانه هایشان مورد استفاده قرار می دادند. ولی در میان مردم عامه هنوز کابینت به این صورت وجود نداشت و جزو کالا های لوکس و گران قیمتی به حساب می آمد. بسیاری از کابینتها در زمان سلطنت چارلز دوم به انگلستان وارد شدند و بر روی بدنه ی آن ها حکاکی های از جنس طلا و نقره انجام شده بود که باعث هر چه سلطنتی و لوکس به نظر رسیدن آن می شد.

کابینت های امروزی چگونه به این تکامل و فراوانی رسیدند؟

تا قبل از انقلاب صنعتی و استفاده از ماشین آلات، کابینتها به صورت سنتی و با ابزار های دستی ساخته می شدند، که همین مسئله باعث کمیاب شدن و گران قیمت بودن آن ها می شد. فروشگاه های ساخت کابینتهای سنتی منبع اصلی مبلمان و وسایل چوبی داخلی و تجاری بودند. با انقلاب صنعتی و استفاده از انرژی بخار و ابزار آلات صنعتی و ماشین ها، کابینتها را توانستند در مقیاس زیاد و انبوه تولید کنند.

کابینت آشپزخانه به رنگ سفید

به موازات این تکامل، تقاضای روز افزون طبقه متوسط و عامه مردم برای خریدن این کالای جدید ​​رشد پیدا کرد. جنس کابینت هایی که در تولید انبوه ساخته می شدند اکثرا از فلز بود که از نظر اقتصادی بصرفه و مناسب با درآمد عامه مردم بود. زیرا چوب های طبیعی مانند راش، بلوط، توس،گردو بسیار گران قیمت بودند و کابینتهای چوبی که در بازار وجود داشتند از چوب های ارزان قیمت بودن که ظاهری ساده داشتند.

اولین کابینت های وارداتی به ایران از چه جنس و مدلی بودند؟

کابینت به شکل امروزی، در اوایل قرن بیستم میلادی و ابتدا به صورت کمد ها و کشو های تک در آشپزخانه‌ ها استفاده می شدند. تا قبل از آن آشپزخانه‌ ها محل مشخصی برای نصب کابینت بین فضاهای وسایل آشپزخانه نداشتند. اغلب فعالیت‌های صورت گرفته شده در آشپزخانه مانند آماده سازی و نگهداری مواد غذایی در گنجه و غذاها بر روی میز وسط آشپزخانه آماده می شدند.

کابینت چوبی قدیمی-دکورچوب

درگذشته، حدودا 50 سال پیش نسل کابینتهای فلزی به موازات کابینتهای چوبی روی کار آمدند. تقریبا این کابینتها در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گرفتند که البته معایب مخصوص به خود را داشتند. فلز استفاده شده در این کابینتها در اثر برخورد آب با بدنه شان زنگ می زدند و بعد از مدتی سوراخ می شدند. اگر قسمتی از آن خراب می شد تعویض کردنشان بسیار زمانبر و هزینه بر بود. خیلی زود در اثر فشار یا حرارت در آن ها انحنا به وجود می آمد. نا گفته نماند که از کابینتهای چوبی با درب های شیشه ای ساده نیز در آن زمان استفاده می شد که قیمت پایین تری نسبت به مدل های لوکس و منبت کاری شده ی آن زمان داشتند . این مدل کابینتها ترکیبی از چوب و شیشه بودند و در بسیاری از خانه ها در قالب کشو ها، بوفه ها و کمد هایی به صورت تصویر ذیل مورد استفاده قرار می گرفتند.

کابینت آشپزخانه شیشه ای-دکورچوب

کابینت های ام دی اف تغییری شگرف در صنعت تولید کابینت های چوبی

در دهه های گذشته نسل جدیدی از کابینتها وارد بازار ایران شدند که به شدت مورد استقبال عمومی مردم قرار گرفتند. ام دی اف (MDF) نام محصولی بود که برای ساخت کابینتها مورد استفاده قرار می گرفت. این کلمه مخفف عبارت (Medium-density-fiberboard) می باشد و به معنای تخته فیبر با چگالی (دانسیته) متوسط است. ورقه های ام دی اف از فیبر چوبی ساخته می‌شود که ترکیبی از خرده چوب نرم و چوب سخت می باشند.

ورقه های ام دی اف-دکورچوب

این ترکیب با موادی مانند رزین و موم ترکیب شده و در دستگاه های مخصوصی با گرما و حرارت بالا به هم فشرده می‌شود (پرس می‌شوند) تا ورقه های ام دی اف بدست آید. اولین کارخانه MDF سازی در ایالت نیویورک و در سال ۱۹۶۵ میلادی (سال 1338 شمسی) در شهر دپوزیت تولید شد. اولین محصول تولید شده با نام بارابورد به بازار عرضه شد. بعد از آن تحولی شگرف و بزرگی در صنعت کابینت و کمد سازی ایجاد شد و ساخت کابینتها و کمد های چوبی ام دی اف بسیار گسترش پیدا کرد.

تنوع بسیار کابینت های ام دی اف و قیمت مناسب آن ها باعث شد تا مردم به این نوع کابینت ها روی بیاورند. ظرف مدت کوتاهی در هر آشپزخانه ای می توانستید کابینت های ام دی اف را ببینید که جایگزین کابینت های قدیمی فلزی و چوبی شده بودند، کابینت هایی که می توانستید با روکش های متنوع و جنس های متفاوت برای آشپزخانه با سلیقه خود و دستی باز در طرح ها و رنگ ها انتخاب کنید. اولین کارخانه تولید کننده ام دی اف در ایران در دهه ۱۳۴۰ با نام (فیبر رویال) در بندرانزلی و ( فیبر بابلسر) پایه گذاری شدند. نخستین کارخانه تولید MDF ایران در بهار ۱۳۸۳ با نام (صنایع چوب خزر) به بهره برداری رسید.

اولین ورقه های ام دی اف وارداتی به ایران از کدام کشور ها بودند ؟

اولین ورقه های ام دی اف از کشور چین وارد شد و پس از آن، کشور ترکیه بازار ام دی اف ایران را در دستش گرفت. اولین کابینتهای ام دی افی که وارد ایران شد کابینتهای ملامینه بودند. این محصولات پوششی از ملامینه که نوعی زرین سخت است را به عنوان روکش روی خود داشتند.

تولید روکش های ملامینه ارزش افزوده ی زیادی ایجاد می کرد و مزایای بسیاری داشت که مناسب برای کابینت های آشپزخانه ها بود. همین مورد باعث پیشرفت بیشتر تولید این روکش شد. روکش های ملامینه مات هستند و می توانید با دستگاه های مخصوص انواع طرح ها را بر روی آن ها اجرا کنید. طرح های چوبی در روکش ملامینه به راحتی توانستند جایگزین کابنیتهایی با چوب طبیعی شوند. زیرا نمایی مانند نمای چوب را ایجاد می کنند با هزینه ای بسیار کمتر از چوب طبیعی.

انواع مختلف روکش کابینت

انواع کابینت های امروزی از کدام متریال ها ساخته شده است؟

پس از ورود اولین ورق های ام دی اف به بازار ایران که با روکش های ملامینه بودند، محصول جدیدتری با نام ورق های هایگلاس و پلی گلاس وارد بازار شدند. این ورقه ها دارای سطح براق و شفاف هستند، روکش های هایگلاس بر روی ورق های ام دی اف چسبانده می شوند. ورق های پلی گلاس از  نوعی پلی کربنات ساخته شده اند. پلی گلاس ها از هایگلاس ها ضخیم تر و باکیفیت تر هستند و قیمت بالاتری نسبت به ورقه های ام دی اف چوبی و هایگلاس دارند.

کابینت هایگلاس

ورق های هایگلاس وارداتی از کشور های ترکیه و ایتالیا و چین وارد می شوند، کشور ترکیه محصولات باکیفیتی مانند ام دی اف های برند ایشیک و ای جی تی (AGT) را وارد بازار ایران کرد . این برند ها، هایگلاس های باکیفیتی را تولید کردند که بسیار مورد توجه سلیقه ایرانی ها قرار گرفت.

پارکت لمینت ایشیک

این ورقه های ام دی اف از کیفیت مناسب و قیمت بهتری نسبت به دیگر برند های موجود در بازار داشتند. البته برند هایی مانند کلیاف بسیار با کیفیت تر و گران قیمت تر هستند که محصول ایتالیایی می باشند و به عنوان ورقه های لوکس برای محیط هایی شیک و لاکچری استفاده می شوند.

شرکت ام دی اف کلیاف ایتالیا در حال حاضر یکی از با کیفیت ترین و معروفترین تولید کنندگان ورق های ام دی اف در اروپا می باشد. از نوع دیگر کابینتها که طی دوره چند ساله وارد بازار ایران شدند می توان به کابینتهای وکیوم، کابینهای ممبران، کابینتهای پی وی سی و… اشاره کرد. هر کدام از آن ها ویژگی های منحصر به فرد خودشان را دارا هستند. و ما به صورت اختصاصی در مقاله های دیگر به معرفی آن ها می پردازیم.

ورق های ام دی اف در چه زمانی به تولید داخلی رسیدند؟

پس از مدتی ایران نیز به تولید ورق های ام دی اف پرداخت و امروزه این محصول در داخل کشور با کیفیت مطلوبی در حال تولید است و می تواند جایگزین محصولات وارداتی با قیمتی مناسب تر باشد. یکی از تولید کنندگان ام دی اف در ایران شرکت (ام دی اف و نئوپان پویا) از سرشناس ترین و شناخته شده ترین برند های موجود در ایران است، شرکت پویا با بیش از ۵۰ سال تجربه در این صنعت هر روز با خلاقیت و کیفیت روز افزون به تولید و بهبود محصولات خود می پردازد.

رنگ درهای کابینت

این مجموعه ۳ شرکت زیر مجموعه با نام های پویا چوب، پارکو و پالار را در زیر مجموعه خود دارد. تولید کنندگان دیگری نیز هستند که به تولید MDF پرداخته اند مانند شرکت (ام دی اف پلی گلاس فومنات) که در سال 1375 در استان گیلان تاسیس شده است و همواره در حال گسترش محصولات و تکمیل سبد کالایی خود بوده است .

اجزای کابینت ها

کابینتها از قطعاتی جدا ساخته شده اند که با قرار گرفتن آن ها در کنار هم کابینت شکل نهایی خود را به دست می آورد.

بدنه کابینت

مهم ترین قسمت کابینت که از آن به عنوان اسکلت آن یاد می شود بدنه ی کابینتها است. این قسمت شامل دیواره ها و کف کابینتها می باشد که در واقع محیط درون کابینتها را از بیرون آن جدا می سازد و حریم کابینت را مشخص میکند جنس این بدنه می تواند از انواع چوب و فلز باشد. دیواره ها و کف باید آنقدر محکم و مقاومت بالایی داشته باشند تا از وسایل داخل کابینت به خوبی نگهداری کنند و تحمل وزن اشیا را داشته باشند.

انواع مختلف کابینت آشپزخانه

صفحه کابینت

صفحه کابینتها ورقه هایی هستند که بر روی سقف کابینت قرار می گیرند. کابینت هایی را که روی زمین نصب میکنید نیاز به صفحه ای دارد تا روی کابینت گذاشته شود و مانند سقف محفظه عمل می کنند. معمولا در آشپزخانه ها و حمام هایی که از کمد و کابینت های زمینی استفاده می کنند می توانید صفحه کابینت ها را مشاهده کنید. جنس صفحه کابینت ها می تواند با بدنه ی کابینت یکی باشد یا می تواند از جنس و رنگ دیگری باشد. مانند صفحه با روکش HPL، صفحه از جنس سنگ مصنوعی، صفحه از جنس سنگ طبیعی، صفحه از جنس (POLYWOOD) یا همان صفحه کابینت های ضد آب، صفحه از جنس چوب طبیعی و یا حتی از جنس سنگ هایی مانند گرانیت و مرمر و سنگ هایی مصنوعی با ظاهر امروزی تری مانند کوارتز و کورین باشند.

کانتر آشپزخانه دکورچوب

پایه کابینت

پایه های کابینت قسمتی از کابینت هستند که در قسمت زیرین قرار می گیرند و وظیفشان نگه داشتن بدنه ی کابینت می باشد. این پایه ها نقش مهمی در کابینت دارد و باید بسیار با کیفیت و مستحکم باشند تا بتوانند وزن کابینت را تحمل بکنند. پایه ها می توانند از جنس های مختلفی باشند همچنین طراحی های متفاوت و زیبایی داشته باشند. پایه ها می توانند چرخ داشته باشند در این صورت متحرک نامیده می شوند و می شود آنها را به راحتی جا به جا کرد. معمولا از کابینت های چرخ دار در وسط آشپزخانه در زیر کابینت های جزیره و همچنین کمد های اتاق ها و ادارات استفاده می شود.

یراق آلات کابینت

یراق آلات کابینت ابزار و وسیله هایی هستند که هم جنبه ی کاربری دارند و هم جنبه ی تزیینی ابزار هایی مانند دستگیره ها و ریل های کشو ها. وظیفه این دستگیره ها باز و وبسته کردن درب های کمد و کشو های کابینتها می باشد و بر اساس انواع کابینت ها ظاهر های متفاوتی دارند.

دستگیره های کابینت

معیار اصلی برای خرید یراق آلات باید کیفیت و جنس بدنه ی آن باشد تا از شکستگی و از بین رفتن رنگ آن ها جلو گیری شود. دستگیره ها بر اساس سبک های طراحی تولید می شوند و از سبک های کلاسیک تا مدرن تفاوت های ظاهری بسیار متفاوت و گوناگونی دارند. در سبک های ساده، مینیمال و مدرن این دستگیره ها و یراق آلات ساده هستند و ظریفند. اما در کابینت های به سبک سلطنتی و کلاسیک مانند کابینت های ممبران این دستگیره ها روی خودشان طراحی های بسیار زیبایی دارند.

روکش کابینت

ورقه های ساخته شده از ام دی اف برای آن که آماده ی ساخت کابینت بشوند. باید روی سطحشان لایه ای قرار بگیرد که سطح کابینت را یکدست و یکپارچه نمایش دهد. این روکش ها انواع مختلف و همچنین رنگ و طرح های بسیار متنوعی دارند. از رایج ترین روکش ها می توانیم به روکش های پی وی سی (PVC)، روکش های هایگلاس، روکش های پلی گلاس، روکش های ملامینه، روکش های ممبران، روکش اکریلیک، روکش HPL و روکش لترون اشاره کرد. این روکش ها هر کدام جنس و سطح متفاوتی دارند که شامل سطح های مات و براق می شوند. طرح هایی مانند طرح چوب و طرح های مدرن به راحتی بر روی روکش های کابینت ام دی اف قابل اجرا هستند.

انواع مختلف روکش کابینت

10 ویژگی ورقه های کابینت ام دی اف

1) ورقه های ام دی اف چگالی های مختلف و وزن های متفاوتی دارند. می توانید آن ها را از ضخامت 3 ميليمتر تا 60 ميليمتر در بازار مشاهده کنید.

2) کابینتهای ام دی اف را می توانید در انواع شکل و طرح های مختلف ببینید، زیرا این ورقه ها قابليت ابزار خوري و ماشين کاري و سنباده زني و روکش شدن دارند.

3) کابینتهای ام دی اف بافت و ساختار يکنواخت و سطوح صاف و متراکم نسبت به دیگر کابینت های چوب طبیعی دارند.

4) ام دی اف ها قابليت شکل پذيري و منحی شدن همراه با لبه هاي صاف را دارا هستند.

5) در ورق های ام دی اف معایبی مانند گره،ترک و رگه وجود ندارد .

6) این کابینتها قابليت انجام روسازي مانند انواع روکش هاي چوبي و غير چوبي و قابلیت رنگ آمیزی و غيره را دارند و می توانیم این عملیات ها را روی آن ها اجرا کنیم.

7) ابعاد آن ها پایدار می باشد و مقاومت نسبتا خوبی برای فشرده سازی دارند.

8) این ورق ها زيبايي ظاهري، طبيعت ملايم و ظرافت بسیاری دارند و کاملا شبيه چوب طبیعی هستند.

9) قيمت مناسب، قیمت یکی از معیار هایی است که در کنار کیفیت مطلوب از اهمیت زیادی برخوردار است.

کابینتهای ام دی اف در مقابل کابینت های چوبی طبیعی بسیار ارزان تر بودند و می توان آن ها را با هر بودجه ای تهیه کرد.

10) تنوع توليد در این کابینت زیاد است از دیگر ویژگی های آن می توانیم به نقش های برجسته، قابلیت قالب گيري آن، پروفيل کردن با دانسيته هاي مختلف، مقاومتش در برابر رطوبت، آب، حرارت، قارچ و حشره و نهايتا خاصیت نسوزبودن، واترپروف، آنتي باکتريال، اکولوجيکال، آب گريز و… اشاره کرد.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا