والپیپر

کاغذ دیواری ضد زلزله چیست؟

کاغذ دیواری ضد زلزله

کاغذ دیواری ضد زلزله علاوه بر کاهش خطر زمین لرزه “نسبت به کاغذ دیواری های معمولی خواص ویژه ای دارد؛ در حقیقت می توان گفت کاربرد سریع “فن غیر مخرب” تطبیق پذیری با فضاهای داخلی و خارجی” قابل استفاده برای ساختمان های عمومی که از ارزش تاریخی برخوردار باشند؛ مورد آخر در حفاظت از میراث فرهنگی در برابر تخریب های زمین لرزه حایز اهمیت است.

کاغذ دیواری ضد زلزله ممکن است جهان را کمی بیشتر در برابر زلزله مقاوم کند!

لازم است بدانید که این محصولات باعث مقاوم تر شدن دیوار ها شده و تضمین بیشتری برای سلامت انسان است و همچنین به ساکنین فرصت تخلیه محیط درصورت بروز زلزله را می دهد . این دیوارپوش های الیاف شیشه ای  (فایبرگلاس) به همراه یک لایه چسب با فناوری بالا میتوانند خانه ها را امن تر کنند.

کاغذ دیواری ضد زلزله چگونه عمل میکند؟

کاغذ دیواری ضد زلزله یک دیوارپوش الیاف شیشه ای ویژه است که مثل کاغذ دیواری به سادگی به دیوار می چسبد . تقاضا برای دستگاه های حفاظت از از این دست بسیار زیاد است. بیش از 3/2 میلیارد نفر در سراسر جهان در نقاط زلزله خیز زندگی می کنند؛ نقطه شروع کار جهت بهبود حفاظت زلزله ای در رومانی بود ” یکی از مناطق در اروپا که در معرض بیشترین خطر زلزله است.

کاغذ دیواری ضد زلزله چگونه عمل میکند؟

دانشمندان  kit  (کلمه اختصار موسسه فناوری کارل سروته وابسته به موسسه تحقیقاتی بایر  است) در آزمایش های شان رفتارهای شکستگی خاص در آجر و ملات سازه ها را شناسایی کردند ” در ابتدا آنها تمرکز کردند در نقاطی که تحت فشار هستند به ویژه فشار زیاد مانند گوشه های قاب درها ” پنجره ها یا ملات بین آجر ها ” این تحقیق به آنها ایده ی پوشاندن دیوارها با یک لایه دیوارپوش الیاف شیشه ای جهت افزایش ثبات بنا را داد واضح است که چسباندن کاغذ دیواری با چسب معمولی ” ناتوان از انتقال بارهای پیچیده از بنا به دیوارپوش است.

دیوارپوش ضد زلزله از چه موادی تشکیل شده است

اولین موادی که در تهیه کاغذ دیواری ضد زلزله در نظر گرفته بودند فیبرکربن بود ” فر آیند های مبتنی پر الیاف کربن هم خیلی گران هستند و هم خیلی آلوده . در نتیجه در سال 2010 گروه تحقیق بر روی این نوع از دیوار پوش های ضد زلزله تمرکز دقیق تری بر روی فیبر شیشه کردند.

فیبر شیشه به دلیل مقاومت و به ویژه خواص الاستیک آن در ترکیب با چسب پلی اورتان انتخاب گردید. این نوع از انواع کاغذ دیواری ها به سادگی می تواند توسط یک نصاب کاغذ دیواری عادی نصب شود که به طور کلی باعث کاهش هزینه استفاده از این محصولات می گردد.

کاغذ دیواری های ضد زلزله چه ویژگی هایی دارند؟

ساخت و خرید کاغذ دیواری های ضد زلزله یکی از جدیدترین دستاورد های محققین در زمینه ی کاهش خسارات و تلفات زمین لرزه در اثر تخریب دیوارهای داخلی مصالح بنایی ، تولید  پوشش های ضد زلزله برای دیوار ها می باشد . محققان موسسه ی تکنولوژی کارلس روهه آلمان با هدف مقاوم سازی لرزه ای ساختمان های قدیمی ، پوشش خاصی را برای حفاظت دیوار ها در زلزله تولید نموده اند.

این پوشش محافظ با الگو گرفتن از کاغذ دیواری در پوشش داخلی ساختمان ها ابداع شده است . که با استفاده از الیاف شیشه ای با مقاومت بالا که به یکدیگر بافته شده اند ، یک پوشش الاستیک بسیار قوی تولید کرده اند، که می تواند انرژی ناشی از زلزله را به  جهت های مختلف منتقل کرده و مانع فرو ریختن دیوار شود.

کاغذ دیواری و دیوارپوش ضد زلزله

کاغذ دیواری ضد زلزله همانند کاغذ دیواری های معمولی دیگر بر روی سطح داخلی دیوار ساختمان کشیده می شود . این کاغذ ویژه را نیز می توان رنگ کرد یا بر روی آن یک کاغذ دیواری معمولی کشید. این کاغذ دیواری توسط چسب نرم و قابل انعطافی که از آب و دانه های پلی اورتان ساخته شده است، به دیوار اصلی متصل می شود.

پس از نفوذ چسب به داخل دیوار و تبخیر آب موجود، دانه های پلی اورتان پوشش بسیار محکم روی دیوار ایجاد می کنند که باعث انتقال انرژی ناشی از زلزله به جهات  مختلف می شود. از جمله ویژگی های این پوشش ها ، کار اجایی اسان و سریع بدون نیاز به زیر سازی خاصی و هزینه به مراتب کمتر در مقایسه با سایر روش های مقاوم سازی می باشد.

سفارش خرید

راز اصلی این کاغذ دیواری آن است که هم باید سفت و محکم و هم انعطاف پذیر باشد . این کاغذ حاوی دو عنصر مهم است، یکی الیاف و رشته های سفت و محکم شیشه و دیگری ماده مصنوعی پلی پروپیلن آن می باشد.

الیاف شیشه در چهار جهت مختلف بافته می شوند تا اینکه نیرو های حاصل از زمین لرزه را بر تمامی دیوار تقسیم کنند. چنین ویژگی از ایجاد درز و شکاف در دیوار جلوگیری می کند، زیرا نیرو های ناشی از زلزله بر سطح بزرگی تقسیم می شوند و دیگر نمی توانند بخش های ضعیف دیوار را درگیر کنند.

فروشگاه دکورچوب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا