کاغذ دیواری

کاغذ دیواری طرح داماسک (DAMASk)

شاید بسیاری از ما کاغذ دیواری را با طرح داماسک شناخته باشیم. درواقع کاغذ دیواریهای داماسک از معروف ترین طرح های کاغذ دیواری هستند. شاید تصور کنید که کاغذ دیواری داماسک قدیمی شده و طرح های جدید با آن رنگ  و لعاب خاص خود باعث کمرنگ شدن نقش کاغذ دیواری داماسک شده اند. در جواب باید بگویم خیر؛ دقیقاً برخلاف آنچه که همه تصور می کنند کاغذ دیواری داماسک نه تنها از محبوبیتش کاسته نشده بلکه همچنان قدرتمندتر از گذشته در صنعت کاغذ دیواری جولان می دهد.
محبوبیت کاغذ دیواری طرح داماسک به این دلیل است که با گذشت زمان و تغییر سلیقه افراد کاغذ دیواری های داماسک نیز از قافله عقب نمانده اند و جالب است بدانید که دهها نوع طرح داماسک موجود است و حتی طرح های داماسک را می توان در گروه سنتی و مدرن نیز جای داد. این کاغذ دیواری ها بیشتر برای پذیرایی و یا دیوارهای پشت میز تی وی استفاده می شوند. البته محدودیتی برای استفاده از کاغذ دیواری داماسک وجود ندارد و با تنوع طرح و رنگ در میان آنها استفاده از این طرح را نمی توان مختص فضای خاصی دانست. در این راهنما سعی داریم شما را با ویژگی ها و زیر و بم کاغذ دیواری طرح داماسک آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

کاغذ دیواری داماسک چیست؟

طرح داماسک یا داماس یک طرح ریتمیک حاصل از الگوهایی ست که از خطوط مورب و المان های گل تشکیل شده است. طرح داماسک نماینده وقار و لوکس بودن است و در عین حال می تواند ترکیبی از تصویر مدرنیته و سنت باشد. البته برای بهره مندی از ویژگی های طرح داماسک انتخاب رنگ و در نظر گرفتن هارمونی آن با سایر المان های منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ویژگی های طرح داماسک

کاغذ دیواری طرح داماسک به خودی خود برای بسیاری از افراد جذاب است و بسیاری از خریداران کاغذ دیواری با دیدن طرح های زیبای آن تصمیم می گیرند منزل خود را با این طرح زینت دهند. اما این سؤال مطرح می شود که کاغذ دیواری داماسک برای چه فضاهایی مناسب است:

 • کاغذ دیواری طرح داماسک اگر در فضای اتاق خواب به کار گرفته شود فضایی آرامش بخش تداعی می کند
 • در اتاق نشیمن می تواند نمایانگر ثروت و لاکچری بودن باشد
 • کاغذ دیواری طرح داماسک در اتاق نشیمن می تواند نشان از جدیت و شخصیت مدیر باشد.

ویژگی های کاغذ دیواری داماسک

درواقع می توان کاغذ دیواری طرح داماسک را در بسیاری از فضاها به کار برد. نکته مهمی که وجود دارد انتخاب رنگ مناسب است تا فضا شلوغ به نظر نرسد و هارمونی خوبی در فضا ایجاد شود. پرطرفدارترین رنگ هایی که در کاغذ دیواری داماسک وجود دارد عبارتند از:

 • قهوه ای
 • طلایی
 • مشکی
 • آبی
 • نقره ای

قوانین استفاده از کاغذ دیواری طرح داماسک

لزومی ندارد برای انتخاب صحیح کاغذ دیواری طرح داماسک یک طراح حرفه ای باشید. فقط کافی ست به یک سری قوانین پایه ای پایبند باشید:

 • طرح داماسک درشت مناسب فضاهای بزرگ است، بنابراین اگر منزلتان کوچک است طرح داماسک ریز را انتخاب کنید.
 • در انتخاب طرح داماسک مهم ترین نکته مشاهده ریتم در طرح است، بنابراین باید بین الگوها فضای خالی مناسبی وجود داشته باشد.
 • اتاق هایی که مدرن و های تک هستند بهتر است از طرح های داماسک خلوت تر و مینیمالیست تر استفاده کنند. درعوض طرح داماسک طلایی و رنگ های گرم مناسب منازلی است که سنتی تر هستند.
 • کاغذ دیواری داماسک مشکی یا روشن باید در منازلی که نور مناسب آن را داشته باشند مورد استفاده قرار بگیرد.

قوانین استفاده از کاغذ دیواری داماسکپس می توان به عنوان یک قانون کلی گفت که اگر منزلتان کوچک است از طرح های مینیمال به رنگ روشنتر استفاده کنید. طرح های بزرگ با رنگ های قوی می تواند فضای اتاق شما را کوچکتر جلوه دهند. درحقیقت در یک دکوراسیون اصولی دیوارها باید مکمل فضای اتاق باشند نه نقطه توجه.

البته اگر تصمیم به طراحی اکسنت وال گرفته باشید قضیه اندکی متفاوت خواهد شد. در این مواقع چون قرار است فقط یک دیوار را با کاغذ دیواری داماسک پوشش دهید باید پر زرق و برق ترین و جلب توجه کننده ترین طرح را انتخاب کنید. درواقع دیوار اکسنت باید جذاب ترین بخش اتاق باشد.

در مورد اتاق های بزرگ، هر قدر طرح بزرگتر و در رنگ های جذاب تری باشد بهتر است. درواقع برخلاف منازل کوچک، در فضاهای بزرگ امکان استفاده از طرح های درشت رنگ گیرا وجود دارد. در غیر اینصورت کاغذ دیواری در فضای بزرگ منزل گم خواهد شد.

کاغذ دیواری طرح داماسک برای آشپزخانه

هر اتاقی در منزل را می توان را با کاغذ دیواری داماسک پوشش داد و آشپزخانه نیز از این امر مستثنی نیست. استفاده از کاغذ دیواری در فضای آشپزخانه در حقیقت بهترین راه برای انتقال سبک دکوراسیون از فضای نشیمن و اتاق هاست.

کاغذ دیواری داماسک آشپزخانه

برای انتخاب کاغذ دیواری داماسک برای آشپزخانه سعی کنید به ترکیب رنگ ها توجه کنید و حدالامکان از رنگ های موجود استفاده کنید تا دیوارهای آشپزخانه نقطه توجه نباشد بلکه مکمل فضا باشد. برای انتخاب طرح کاغذ دیواری آشپزخانه توصیه می شود از طرح های درشت اجتناب کنید.

کاغذ دیواری طرح داماسک برای اتاق خواب

برای انتخاب کاغذ دیواری داماسک برای اتاق خواب می توان به شیوه های مختلف این کار را انجام داد. اما به طور کلی اگر اتاق خوابتان بزرگ است از الگوهای درشت تر و دارای رنگ های قوی تر استفاده کنید. برای اتاق های کوچک نیز باید از کاغذ دیواری با طرح ریزتر استفاده کرد.

کاغذ دیواری طرح داماسک برای اتاق خواب

کاغذ دیواری طرح داماسک برای پذیرایی

درواقع اتاق نشیمن بهترین محل برای استفاده از کاغذ دیواری طرح داماسک است. دیوار پشت تلویزیون که اغلب در اتاق پذیرایی قرار دارد را می توان با کاغذ دیواری داماسک پوشاند و با این کار جلوه ای ویژه به آن داد. البته می توانید به دیوار پشت تی وی بسنده کنید و در صورت تمایل می توانید همه دیوارها را با همان کاغذ دیواری پوشش دهید. اما توصیه می کنیم اگر تمایل دارید کل اتاق پذیرایی را کاغذ دیواری کنید ا کاغذ دیواری با طرح و رنگ خاص تر مثل کاغذ دیواری داماسک برای پشت تی وی و از کاغذ دیواری ساده تر برای پوشاندن سایر دیوارها استفاده کنید. انتخاب صحیح کاغذ دیواری طرح داماسک یا به طور کلی کاغذ دیواری منجر به تغییر احساس محیط می شود و منجر به آرامش و رضایت خاطر افراد خواهد شد.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا