کاغذ دیواری

کاغذ دیواری خوب چه قیمت و مشخصاتی دارد؟ چه نکاتی هنگام خرید، انتخاب و نصب آن می بایستی دقت نماییم؟

ویژگی های کاغذ دیواری باکیفیت

فهرست عناوین پنهان
6) انواع کاغذ دیواری

چینی‌ها اولین طراحان کاغذ دیواری در دنیا هستند. پیشگامانی که با هنر نقاشی خود، خلاقیت طراحان دیگر را در سراسر دنیا به خوبی تحریک کردند. در دنیای امروز حذف کاغذ دیواری از دکوراسیون داخلی منازل و سایر اماکن امری غیر ممکن است. در این مقاله در مورد تاریخچه کاغذ دیواری تا تنوع تولید آن در صنعت دکوراسیون را خواهید خواهند. 

تاریخچه کاغذ دیواری

براساس آنچه که در سایت ویکی پدیا نقل شده است، تاریخچه کاغذ دیواری در واقع از چین باستان آغاز می‌شود و برای این ادعا می‌توان 2 دلیل را مطرح نمود:

تاریخچه کاغذ دیواری

دلیل اول این است که چینی‌ها مخترع کاغذ بودند و دلیل دوم می‌تواند این باشد که چینی‌ها کاغذ برنج را 200 سال پیش از میلاد بر دیوارهای خود می‌چسباندند. گفته می‌شود که در قرن 8 میلادی یک زندانی چینی راز کاغذ را بر عرب‌ها فاش نمود که در نتیجه آنها نیز دانش کاغذ سازی را به اروپا منتقل نمودند. پس از آن بسیاری از اروپائیان متمول به هنرمندان سفارش کاغذهای نقاشی شده در ابعاد وسیع را جهت نصب در دیوارهای منازل خود می‌دادند.

اما کاغذ دیواری واقعی با پیدایش صنعت چاپ متولد شد. در دوران رونسانس، کاغذ دیواری که با استفاده از تکنیک چاپ کلیشه چوبی تولید می‌شد، در میان اشراف اروپا محبوبیت یافت. از زمان قرون وسطی، طبقه تراز اول جامعه عادت به نصب فرشینه‌های تزیینی بر دیوارهای منازل خود داشتند. این فرشینه‌های تزیینی هم به اتاق رنگ می‌داد و هم به عنوان لایه‌ای عایق میان دیوار سنگی و فضای داخلی عمل می‌کرد و در نتیجه گرمای درون اتاق را حفظ می‌نمود اما با همه این‌ها فرشینه‌ها بسیار گران قیمت بودند. از این رو تنها افراد فوق العاده ثروتمند توانایی تهیه آنها را داشتند.

ماجرای توقف قیمت گزاف کاغذ دیواری ….

طبقه نیمه مرفه که یا به دلیل قیمت گزاف یا جنگ‌هایی که تجارت بین المللی را متوقف می‌کرد توان خرید این فرشینه‌ها را نداشتند، برای روح دادن به اتاق‌های خانه به کاغذ دیواری روی آوردند. کاغذ دیواری‌های اولیه طرح‌هایی مشابه تصاویر فرشینه‌ها داشتند و گاهی اوقات ورقه بزرگ کاغذ همانند فرشینه‌ها به صورت آزاد بر روی دیوار نصب می‌شد و گاهی نیز همچون سیستم امروزی آن را بر دیوار می‌چسباندند.

معمولا تصاویر چاپی به جای آنکه قاب شده و بر روی دیوار نصب شوند، بر دیوار چسبانده می‌شدند و احتمالا ابعاد بسیار بزرگ این تصاویر چاپی که چند ورقه‌ای نیز بودند صرفا به منظور چسبانده شدن بر دیوار تولید می‌شدند. برخی از هنرمندان سرشناس چنین آثاری خلق می‌کردند. از جمله آلبرشت دورر که هم در زمینه چاپ تصاویر بزرگ و هم چاپ‌های تزیینی جهت آویختن بر دیوار فعالیت می‌کرد.

بزرگترین تصویر چاپی طاق نصرت که به سفارش مکسیمیلیان اول امپرطور روم مقدس در سال 1515 چاپ و تکمیل شد. این کاغذدیواری ابعاد عظیم 3/57 در 2/95 متر را داشت و از 192 ورق کاغذ تشکیل شده بود و در چاپ دوره اول آن 700 کپی از آن تولید شد، تا پس از رنگ آمیزی دستی، در قصرها و به خصوص سالن‌های اجتماعات شهری آویخته شود. نمونه‌های اندکی از الگوهای تکرار شونده کاغذ دیواری‌های اولیه به جا مانده است، اما تعداد زیادی از کلیشه‌های اصلی که نمایانگر الگوهای تزیینی آن زمان می‌باشند، هنوز هم دردسترس است.

یکی از پیشگامان صنعت کاغذ دیواری

انگلستان از کشورهای پیشرو در صنعت کاغذدیواری محسوب می‌شود. قدیمی‌ترین نمونه به جا مانده از کاغذ دیواری در انگلستان که در لندن به چاپ رسیده بود، به سال 1509 بر می‌گردد.

استفاده از کاغذ دیواری بعد از دوران تکفیر هنری هشتم از سوی کلیسای کاتولیک بسیار رایج شد. زیرا این امر موجب قطع روابط سایر کشورها با انگلستان و در نتیجه جلوگیری از صدور فرشینه به آن کشور شد. از آنجا که انگلستان خود در تولید فرشینه مهارتی نداشت، اشراف و نجیب زادگان به کاغذدیواری روی آوردند. در دوران حکومت الیور کرامول تولید کاغذ دیواری از سوی دولت مذهبی، عملی بیهوده به شمار آمد و متوقف شد. اما با بازگشت چارلز دوم دوباره متمولین متقاضی کاغذ دیواری شدند. حکومت کرامول، فرهنگی کسالت بار را بر مردم تحمیل کرده بود، از این رو پس از مرگش مردم به خرید وسایل خانگی رفاهی که در دوران وی ممنوع شده بود، روی آوردند. در اواسط قرن هجده بریتانیا به اولین تولید کننده و صادر کننده کاغذ دیواری در اروپا تبدیل شده بود.

نقش انگلستان در کاهش قیمت کاغذ دیواری در قر ن 19

در اوایل قرن 19 با توسعه چاپ توسط نیروی بخار، تولیدکنندگان کاغذدیواری در انگلستان موفق به تولید انبوه آن شدند که این امر به کاهش قیمت و در نتیجه قابل خرید شدن آن توسط طبقه متوسط انجامید. در آن زمان کاغذ دیواری به عنوان وسیله‌ای ارزان و موثر جهت روح بخشیدن به اتاق‌های تاریک و تنگ طبقه کارگر از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار شد. با شروع قرن بیستم کاغذدیواری یکی از رایج‌ترین اقلام مورد استفاده در منازل دنیای غرب گردید. ورود این محصول به ایران به دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار باز می‌گردد. وی که علاقه‌ای خاص به شیوه‌های معماری و هنر مغرب زمین داشت، در زمان نوسازی کاخ گلستان با پوشاندن دیوارهای آن کاخ کاغذدیواری‌های وارداتی از زمره نخستین افرادی شد که باب ورود این محصول را به ایران گشودند.

کاغذ دیواری چیست؟

شاید در ابتدای امر تیتر این مقاله بدیهی به نظر برسد، اما در دکور چوب وظیفه خود دیدیدم که این موضوع را به طور کامل شرح داده و تمامی سوالاتی که در ذهن مخاطبان در مورد کاغذدیواری می‌رسد را پاسخ دهیم. همان طور که براساس تعریفی که در ویکی پدیا از کاغذ دیواری نقل کردیم، کاغذ دیواری نوعی پوشش تزییناتی برای سطوح دیوار داخل فضاهای مسکونی، اداری و… است. کاغذدیواری به صورت ساده و طرح دار و یا بافته شده و یا با الگوهای گرافیکی ساخته می‌شوند. کاغذ دیواری‌ها به وسیله چاپ چرخشی، چاپ دیجیتالی، چاپ به وسیله حکاکی و… ساخته می‌شوند.

کاغذ دیواری در خارج از ایران یک قدمت چند صد ساله دارد، اما در ایران استفاده از کاغذ دیواری به بیش از چند دهه نمی‌رسد. با ورود آلبوم‌های بسیار زیبا و متعدد و با تنوع طرح و رنگ بالا، کاغذ دیواری‌ها در ایران به یکی از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی مبدل گشتند.

انواع کاغذ دیواری

به شکل کلی در ایران کاغذ دیواری‌ها را از روی جنس کاغذی که دارند شناسایی می‌کنند. به طور عمده ۳ دسته کاغذ داریم که عبارتند از:

1- کاغذ دیواری پی وی سی PVC

پلی وینیل کلراید از جمله موادی هستند که دارای کاربردهای زیادی هستند و از جمله پر کاربردترین این موارد در کاغذ دیواری است.

کاغذ دیواری PVC

پی وی سی‌ها دارای ویژگی‌هایی هستند که عبارتند از:

 • ضد آب بودن
 • مقاومت مناسب در برابر کشش و فشار
 • قابلیت ایجاد طرح‌های برجسته و زیبا

هر چند این مدل کاغذ دیواری‌ها در اروپا به طور کامل منسوخ شده‌اند اما کاغذدیواری‌های پی وی سی پر کاربردترین نوع کاغذ دیواری‌ها در ایران هستند.

2- کاغذ دیواری های نان وون N0N-WOVEN

کاغذهای نان وون (الیاف) از مواد طبیعی ساخته می‌شوند و هیچ گونه مواد شیمیایی و یا پی وی سی در آن دخیل نیستند. این کاغذها به دلیل آنکه همانند پی وی سی‌ها از خود مواد شیمیایی متصاعد نمی‌کنند در اروپا و آمریکا به شکل گسترده‌ای استفاده می‌گردند. از ویژگی‌های برجسته کاغذ دیواری‌های نان وون چسب پذیری خوب و همین طور طرح‌های ظریف و زیبا از ویژگی‌های این نوع کاغذ می‌باشد. این کاغذها دوستدار محیط زیست بوده و به چرخه طبیعت باز می‌گردند.

3- کاغذ دیواری پی وی سی – نان وون

این کاغذ دیواری‌ها که ترکیبی از نان وون‌ها و پی وی سی‌ها هستند، بدین صورت که از مزایای هر دو کاغذ استفاده می‌کنند. یعنی پشت کاغذ دیواری‌ها نان وون می‌باشد که چسب پذیری مناسب داشته باشند و روی آنها از پی وی سی استفاده می‌شود.

آلبوم های کاغذ دیواری به چه شکل انتخاب می شوند؟

آلبوم‌های کاغذ دیواری معمولا به این شکل هستند که چند الگو طراحی شده وجود دارد که در رنگ‌های مختلف در آلبوم تکرار می‌شوند و در کنار آنها یک سری رنگ‌های ساده وجود دارد که با آن طرح‌ها ست می‌شود. انتخاب آلبوم در این جا از دو قسمت قابل بررسی است. یکی از منظر وارد کننده و دیگری از منظر مشتری. در این جا هر دو را به اجمال بررسی می‌کنیم:

واردکنندگان برای انتخاب آلبوم‌ها معمولا چندین آلبوم را بررسی و از بین آن چند آلبوم یک کدام را اصطلاحا انتخاب می‌کنند. البته گاهی بحث انتخاب از بین چند آلبوم نیست و خودشان طرح‌ها را از ابتدا می‌سازند. موضوع بعدی انتخاب آلبوم از منظر مشتری می‌باشد و منظور از انتخاب آلبوم، انتخاب طرح می‌باشد. قبلا در مقاله‌ای به شکل مفصل انتخاب طرح های کاغذدیواری را شرح دادیم.

6 نکته مهم در انتخاب طرح کاغذ دیواری

در این جا به شکل تیتر وار موضوعات مهم در انتخاب طرح‌ها را شرح می‌دهیم:

 • قبل از انتخاب طرح دقت کنید که دیوارتان افقی است و یا عمودی. در دیوارهای عمودی می‌توانید طرح‌های راه راه زیبا باشد. همین طور در دیوار‌های افقی طرح‌های ساده و زیگزاگ می‌تواند زیبا باشد. هر چند این قانون به خیلی عوامل می‌تواند مرتبط باشد.
 • با طرح‌های گلدار و طرح‌های شلوغ فضا را کوچک، با طرح‌های هندسی و قطری محیط را زنده و پویا و با طرح‌های قطری خانه را وسیع‌تر و پهن‌تر نشان دهید.
 • به تناسب بافت و رنگ کاغذ دیواری و همین طور مبلمان و پرده و کف پوش خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.
 • اگر که دیوارتان ترک‌های زیادی دارد و یا این که محیط‌تان رطوبت زیادی دارد حتی الامکان از کاغذ دیواری‌های pvc استفاده کنید.
 • اگر دکوراسیون منزل‌تان سنتی و کلاسیک است، سعی کنید از کاغذ دیواری طرح داماسک و کاغذ دیواری طرح بته جقه و یا از کاغذ دیواری با طرح‌های سنتی استفاده کنید. اگر دکوراسیون منزل‌تان مدرن و جدید است سعی کنید از کاغذ دیواری با طرح‌های هندسی و سه بعدی استفاده کنید.
 • حتما از نصاب‌های حرفه‌ای برای کارتان استفاده کنید. همین طور از نصاب حتما بخواهید به علائم پشت کاغذ دیواری هنگام نصب دقت کند تا زمان نصب مشکلی ایجاد نگردد.

کاربرد و استفاده از انواع کاغذ دیواری برای مکان های مختلف؟

حتما در زمان بررسی آلبوم‌های کاغذ دیواری با طرح‌های مختلف در رنگ‌های متنوع، زیاد روبه رو شده‌اید و بسته به محیطی که قصد داشتید از کاغذ دیواری استفاده کنید یکی از بهترین طرح و رنگ‌های آن را انتخاب کردید. یکی از قابلیت‌های اصلی و بارز کاغذ دیواری این است که جایگزین خوبی برای نقاشی رنگ روغن محسوب می‌شود. کوتاه‌ترین زمان می‌توانید هر بخش از خانه، محل کار، هتل، تالار، رستوران و… را به شکل منحصر به فرد و البته کاملا به طرز صحیحی آراسته و تزیین کنید.

با استفاده از کاغذ دیواری دیگر مجبور نیستید همه قسمت‌های منزل‌تان را با یک نوع کاغذ دیواری دیوارپوش کنید شما می‌توانید بنا به سلیقه شخصی‌تان از دو یا سه نوع کاغذ دیواری مختلف ولی متناسب هم را انتخاب و استفاده نمایید. شما می‌توانید به راحتی برای قسمت خاصی که بیشتر از سایر قسمت‌های منزل‌تان که به چشم می‌آید از کاغذ دیواری متفاوت‌تر و حتی لاکچری استفاده کنید.

کاغذ دیواری پشت تلویزیون

یکی از چشمگیرترین قسمت‌های هر خانه‌ای محل قرار گرفتن تلویزیون است و افراد در هر صورت محض ورود به داخل منزل به این قسمت توجه می‌کنند و به همین دلیل می‌توان برای پشت تلویزیون از کاغذ دیواری پشت تلویزیون استفاده کرد.

کاغذ دیواری پشت تی وی

استفاده از کاغذ دیواری سه بعدی پشت ال سی دی جلوه خاص و منحصر به فردی به دکوراسیون داخلی منزل‌تان خواهد داد و یا می‌توان از کاغذ دیواری طرح داماسک به عنوان کاغذ دیواری پشت تلویزیون ال سی دی استفاده کنید و سایر دیوارها را با یک نوع کاغذ دیواری دیگر پوشش دهید. استفاده از کاغذ دیواری ساده و رنگی برای همه دیوارها و استفاده از کاغذ دیواری طرح داماسک و یا کاغذ دیواری برجسته برای پشت تلویزیون نمای خاصی را خلق می‌کند.

کاغذ دیواری برای اتاق خواب

برای اتاق خواب‌های منزل‌تان می‌توانید از کاغذ دیواری‌های متفاوت و مختلفی استفاده کنید و با این کار به راحتی می‌توانید تنوع خوبی در فضای خانه خود ایجاد کنید. شما حتی می‌توانید برای اتاق خواب فرزندان‌تان  و اتاق خواب خودتان از کاغذ دیواری‌های متفاوتی استفاده کنید و مجبور به استفاده از یک نوع کاغذ دیواری برای تمام اتاق خواب‌های منزل‌تان نیستید و بسته به جنسیت و سن افراد رنگ و طرح کاغذ دیواری اتاق خواب‌شان را مشخص کنید.

با کاغذ دیواری به راحتی می‌توان اتاق خواب دخترانه و اتاق خواب پسرانه  و حتی اتاق خواب والدین را به سه شکل متفاوت طراحی کرد. اگر قصد دارید اتاق خواب عروس را طراحی کنید می‌توانید از کاغذ دیواری‌های مختلف به راحتی یک اتاق خواب راحت با فضای شاد را بسازید.

کاغذ دیواری دخترانه

در بین نمونه‌های طراحی شده بین آلبوم‌های مختلف کاغذ دیواری طرح‌های زیاد و متنوعی ویژه اتاق خواب دخترانه برای گروه‌های سنی متفاوت وجود دارد. در بیشتر انواع کاغذ دیواری دخترانه در درجه اول شاهد وجود رنگ‌های صورتی و قرمز بوده و پس از آن طرح‌های شاد و دخترانه مثل هلو کیتی هستیم.

وجود طرح و رنگ‌های مختلف در آلبوم‌های کاغذ دیواری به گونه‌ای است که شما می‌توانید طرح کاغذ دیواری را به صورتی انتخاب کنید تا فقط برای یک سال یا دو سال مناسب سن دختر دلبندتان باشد و یا طرحی را انتخاب کنید که در ایام کودک و حتی نوجوانی دخترتان کاملا مناسب باشد، و دیگر نیازی به تغییر کاغذ دیواری اتاق خواب او با توجه به سنی که در آن قرار دارد نباشد.

کاغذ دیواری پسرانه

دقیقا به همان اندازه که در آلبوم‌های کاغذدیواری مختلف با تنوع طرح و رنگ برای طراحی اتاق خواب دخترانه روبه رو هستیم، برای همان میزان تنوع در آلبوم‌های کاغذ دیواری پسرانه شاهد تنوع طرح و رنگ‌های مختلف هستیم. طبیعتا با توجه به حالات روحی و خلقی که در بین دخترها حاکم است به رنگ‌های صورتی و قرمز تمایل دارند و در مقابل آنان هم پسرها به رنگ‌هایی چون آبی، ارغوانی و نیلی بیشتر تمایل نشان می‌دهند. کاغذ دیواری پسرانه با طرح توپ فوتبال یکی از طرح‌های پرطرفدار بین پسر بچه‌ها است. استفاده از این طرح می‌تواند تا سنین نوجوانی یک طرح مناسب و ایده آل برای فرزندتان باشد.

کاغذ دیواری اتاق خواب عروس

کاغذ دیواری یکی از اقلامی است که بعد از دکوراتورها در اکثر مواقع تازه عروس‌ها برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب خود به سراغش می‌روند. با استفاده از طرح‌های ساده و یا اسپرت و حتی کاغذ دیواری گلدار و یا کاغذ دیواری شیک و لاکچری به راحتی اتاق خواب جدیدشان را طراحی کنند.

نحوه استفاده از کاغذ دیواری اتاق خواب عروس کاملا به سلیقه شخصی فرد بستگی دارد که آیا می‌خواهد همه دیوارهای اتاق خواب خود را با یک نوع کاغذ دیواری دیوارپوش کند و یا می‌خواهد از دو طرح متفاوت این کار را انجام دهد. یکی از راه‌های بسیار خوب و مناسب برای طراحی اتاق خواب عروس این است که از یک کاغذ دیواری لوکس و لاکچری تنها برای یک دیوار استفاده کنیم و بقیه دیوارها را با یک کاغذ دیواری ساده و تگ رنگ پوشش دهیم.

کاغذ دیواری پشت تخت خواب

یکی از روش‌های معمول و متداول در بین دکوراتورها و حتی برای طراحی اتاق خواب استفاده از دو طرح کاغذ دیواری است. شما برای این منظور می‌توانید از یک نوع کاغذ دیواری مثل کاغذ دیواری طرح گل و یا کاغذ دیواری با طرح گل داماسک که بسیار شیک و زیبا است، به عنوان کاغذ دیواری پشت تخت خواب برای اتاق خواب عروس و یا اتاق خواب کودک استفاده کنید و سایر دیوارها را با یک کاغذ دیواری طرح ساده مثل کاغذ دیواری طرح پتینه‌ای و یا تک رنگ دیوارپوش نمائید.

کاغذدیواری پشت تخت

کاغذ دیواری پذیرایی

یکی دیگر از کاربردها و استفاده‌های کاغذدیواری که برای تمامی خانه‌ها و منازل مسکونی مطرح است، استفاده از کاغذ دیواری پذیرایی است. با استفاده از نمونه‌های کاغذ دیواری با طرح‌های شلوغ و یا خلوت در رنگ‌های تیره و یا روشن با در نظر گرفتن بزرگی و یا کوچکی متراژ اتاق پذیرایی منزل‌تان و میزان ورود نور به آن کاغذ دیواری مناسب خود را انتخاب کنید. پرطرفدارترین کاغذ دیواری پذیرایی شامل کاغذ دیواری گلدار، کاغذدیواری گل گلی، کاغذدیواری گل آبرنگی، کاغذ دیواری طرح داماسک، کاغذ دیواری لاکچری و… است.

کاغذ دیواری آشپزخانه

اگر از استفاده کاشی برای آشپزخانه خود خسته شده‌اید می‌توانید از کاغذ دیواری به جای آن کمک بگیرید. کاغذ دیواری سه بعدی طرح سنگ، کاغذ دیواری سه بعدی طرح آجر و یا طرح چوب بسیار فضای آشپزخانه‌تان را خاص و متفاوت می‌کند. البته از کاغذ دیواری‌های گلدار هم می‌توان برای آشپزخانه و حتی هر طرح دیگری که قابل ست شدن با سایر اجزا آشپزخانه‌تان را داشته باشد را می‌توانید استفاده کنید.

ممکن است بعضی از افراد به دلیل پخت و پزهای مکرری که در آشپزخانه دارند، نگران تمیز کردن کاغذ دیواری آشپزخانه‌شان باشند، اما از آنجایی که جنس بیشتر کاغذ دیواری‌ها پی وی سی و نانو است، می‌توان بدون هیچ نگرانی با یک دستمال مرطوب و یا آغشته به مواد شوینده آن را تمیز کرد، البته مراقب باشید که آب را مستقیم روی کاغذ دیواری نریزید.

کاغذ دیواری هتل

با وجود طرح‌های لوکس و لاکچری بین طرح‌های آلبوم‌های کاغذ دیواری، و استفاده از آن در قصرهای سلطنتی و اروپایی توجه هتلداران را هم به جود جلب کرده است. هتلداران می‌توانند از کاغذ دیواری با طرح لوکس برای لابی هتل و سالن کنفرانس و همایش‌ها و سالن پذیرایی مهمانان ویژه جهت برگزاری مراسم های خاص بهره ببرند. برای طراحی اتاق استراحت مسافران و مهمانان هتل هم می‌توانند از کاغذ دیواری‌های مختلف به راحتی استفاده کنند، یا از کاغذ دیواری‌های طرح چرم سه بعدی و همچنین کاغذ دیواری لاکچری برای اتاق استراحت افراد و شخصیت‌های خاص استفاده کنند.

کاغذدیواری هتل

نحوه استفاده از کاغذ دیواری در هتل‌های مختلف، متفاوت است و این به محل و موقعیت فعلی هتل و همچنین مسافرانی بستگی دارد که به آن منطقه سفر می‌کنند. معمولا مناطقی که توریست پذیرتر هستند اغلب هتل‌ها به سبک‌های خاصی طراحی می‌شوند که کاغذ دیواری در طراحی این هتل‌ها حتما استفاده می‌گردد.

کاغذ دیواری تالار

دقیقا به همان میزان که استفاده از کاغذ دیواری در هتل نقش دارد، در تالارهای پذیرایی هم نقش خواهد داشت. تالارهای پذیرایی از جمله مکان‌های خاص و ویژه‌ای هستند که افراد برای برگزاری جشن‌ها و مراسم‌های مهم خود و مخصوصا مجالس عروسی انتخاب می‌کنند. پس زیبایی تالار برای هر زوجی مهم و حائز اهمیت خواهد بود. همین مطلب باعث می‌شود تا مالکان تالارها به طراحی دکوراسیون داخلی تالار خود توجه خاص‌تری داشته باشند. همچنین برای اصلاح و بازسازی فضای داخلی تالارشان تنها به نقاشی رنگ روغن بسنده نکنند و از کاغذ دیواری هم استفاده کنند. امروزه در بسیاری از تالارها از کاغذ دیواری لاکچری و شیک استفاده می‌گردد.

کاغذ دیواری رستوران

البته رستوران‌ها هم از این قاعده مستثنا نیستند و برای طراحی دکوراسیون رستوران از انواع کاغذ دیواری می‌توان استفاده کرد. بهترین کاغذ دیواری برای رستوران از نوع قابل شستشوی آن می‌باشد تا در هر بازه زمانی بتوان به راحتی دیوارهای سالن رستوران را نظافت کرد. بهترین رنگ کاغذ دیواری برای هر رستورانی استفاده از کاغذ دیواری نارنجی است. کاغذ دیواری نارنجی باعث تحریک حس اشتهای افراد می‌شود و تمایل آنها را برای خوردن غذا بیشتر می کند. داشتن اطلاعات کافی در مورد روانشناسی رنگ در انتخاب مناسب‌ترین رنگ کاغذ دیواری برای رستوران‌تان به شما کمک زیادی خواهد کرد.

کاغذ دیواری یک متری یا کاغذ دیواری کره ای

کاغذ دیواری یک متری یا همان کاغذ دیواری کره‌ای که در حقیقت تولید شده در کشور کره است. از نظر عرض نسبت به سایر کاغذ دیواری‌های دیگر متراژ بیشتری دارد و عرض آن حدود 1 متر و 5 میلیمتر می‌باشد، در حالی که سایر کاغذ دیواری‌های تولید شده در دنیا با عرض نیم متر یا هفتاد سانتی متر در حال تولید و عرضه شدن به بازارهای جهانی است. معمولا کشورهای مثل ایتالیا همانند کشور کره کاغذ دیواری یک متری را تولید می‌کنند. در بین آلبوم‌های موجود در بازار، آلبوم کاغذ دیواری نانوون شامل کاغذ دیواری‌های یک متری است.

انواع آلبوم های کاغذ دیواری

آلبوم‌های کاغذدیواری زیادی با طرح و رنگ‌های متنوع در بازار موجود است که افراد با هر نوع سلیقه‌ای به راحتی می‌توانند طرح یا طرح‌های ایده آل خود را متناسب با سبک دکوراسیون منزل یا محل کارشان پیدا کرده و تهیه کنند. از مطرح‌ترین آلبوم‌های کاغذ دیواری تولید شده در کشور چین با برند گرند دیزاین در حال عرضه در بازار است.

آلبوم های کاغذ دیواری چینی با برند گرند دیزاین

کاغذ دیواری‌های تولید شده در کشور چین با برند گرند دیزاین در پنج آلبوم ملانیا، آنابلا، ایوانکا، پورشه PORSCHE و نورمن NORMAN در بازار ایران در حال عرضه است. تمامی کاغذ دیواری‌های موجود در آلبوم‌های کاغذ دیواری فوق با طرح‌های شیک و لاکچری و حتی ساده در جنس پی وی سی با قابلیت شستشو در بازار موجود است.

چسب کاغذ دیواری

این که افراد وقت زیادی را صرف پیدا کردن کاغذ دیواری خوب و با جنس و کیفیت عالی کنند به تنهایی کافی نیست. برای درست انجام شدن کار و نصب صحیح کاغذ دیواری علاوه بر وجود یک نصاب خوب و حرفه ای، استفاده از چسب کاغذ دیواری با کیفیت هم اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر افراد برای خرید یک کاغذ دیواری خوب هزینه زیادی کرده باشند، ولی برای نصب آن از چسب کاغذ دیواری خوبی استفاده نکنند، از خروجی کار رضایتی نخواهند داشت. بهترین کار این است که در زمان تهیه کاغذ دیواری چسب آن را همزمان با خودش تهیه کنید.

مناسب‌ترین چسب برای نصب کاغذ دیواری چسب کاغذ دیواری متیلان، چسب کاغذ دیواری W & P، چسب کاغذ دیواری هنگل و چسب کاغذ دیواری گرند دیزاین Grand Design است که با اطمینان خاطر می‌توان کار نصب کاغذدیواری را انجام دهید.

نصاب کاغذ دیواری

همان طور که تا به اینجا متوجه شدید انتخاب کاغذ دیواری زیبا و خوب به تنهایی شما را به خواسته‌تان نمی‌رساند و در کنار آن باید از چسب خوبی هم برای فیکس کردن کاغذ به دیوار کمک بگیرید. در مرحله آخر شخصی که به عنوان نصاب قصد اجرای کار را در محل سکونت یا محل کارتان را دارد، اگر مهارت کافی در استفاده از ابزارهای کار خود در نصب کاغذ دیواری را نداشته باشد، در این حالت شما به هدف نهایی خود نخواهید رسید. پس وجود یک نصاب حرفه‌ای که تجربه زیادی در استفاده از ابزار کار داشته باشد، برای درست اجرا شدن کار لازم و ضروری است.

دیوارهای سالم +کاغذ دیواری زیبا و باکیفیت + چسب کاغذ دیواری با کیفیت + نصاب حرفه‌ای = منزلی زیبا و دوست داشتنی

انتخاب رنگ در کاغذ دیواری به چه شکل است؟

رنگ‌ها همیشه و در هر جا و هر مکان و هر شکل از مهمترین اجزا می‌باشند. با رنگ‌ها می‌توانند به یک فضا حجم دهند، محیط را شاد و یا حزن آلود کنند، فضا را کوچک و یا بزرگ کنند. به شکل کلی رنگ‌ها تغییرات زیادی می‌توانند ایجاد کنند که با دقت در انتخاب آنها تاثیرات زیادی در محیط ایجاد کرد. در ادامه انواع رنگ‌ها در کاغذهای دیواری را توضیح می‌دهیم. اگر دنبال ایجاد یک محیط فاخر و لوکس هستید کاغذ دیواری رنگی مثل کاغذ دیواری نقره ای و کاغذ دیواری طلایی در رابطه با این موضوع می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

اگر می‌خواهید حسی از صفا و صمیمیت در محیط ایجاد نمایید و شور و هیجان و نشاط در محیط را بالا ببرید، رنگ‌های گرم برای این موضوع می‌بایست که انتخاب اولتان باشد. استفاده از رنگ صورتی و یا کاغذ دیواری صورتی از بهترین انتخاب‌ها است که تنها مختص به اتاق دختر خانم‌ها نیست و در همه جا کاربرد دارد. این رنگ علاوه بر این که مزایای رنگ‌های گرم را دارد، برای ایجاد آرامش در محیط هم استفاده‌های زیادی دارد. همین طور رنگ زرد و انواع آن (خردلی، بز، نخودی، نباتی، خردلی، لیمویی) در ایجاد انرژی موثر است. رنگ زرد اشتها آور است، به همین دلیل در آشپزخانه‌ها و رستوران‌ها گزینه اول می‌باشد. اما به سراغ معروف‌ترین رنگ گرم می‌رویم.

رنگ قرمز معروفترین رنگ در بین رنگ های گرم

رنگ قرمز از جمله معروف‌ترین رنگ‌های گرمی است که طرفداران بسیار زیادی دارد، به همین دلیل کاغذ دیواری قرمز جایگاه خاصی بین انتخاب اکثر افراد خواهد داشت. رنگ قرمز نماد انرژی، جنگ، خطر، قدرت، عزت و بزرگی، میل و اشتیاق، عشق و همین طور فداکاری می‌باشد. در حقیقت رنگ قرمز باعث ایجاد شور و هیجان در افراد شده و سبب افزایش تحرک افراد می‌گردد. کاغذ دیواری قرمز بایستی بسیار با دقت انتخاب شود زیرا ممکن است با محیط هماهنگ به نظر نرسد. اگر دنبال این هستید که محیط تان بزرگتر و دلبازتر باشد، انتخاب نخست‌تان بایستی رنگ‌های سردی مثل آبی، سبز، فیروزه‌ای، بنفش و نقره‌ای باشد.

با رنگ بنفش و یا کاغذدیواری بنفش و طیف‌های آن (بادمجانی، یاسی و پوست پیازی) به محیط یک حس آرامش بدهید. معمولا در کاغذ دیواری‌ها از طیف‌های کم رنگ تر بنفش استفاده می‌شود. همین طور کاغذ دیواری آبی و کاغذ دیواری سبز از دیگر رنگ‌های سرد هستند که استفاده از آنها در اتاق باعث کاهش استرس شده و فضا را با نشاط و با طراوت می‌کنند.

اما رنگ های خنثی در کاغذ چه جایگاهی دارند؟

رنگ‌هایی نظیر طوسی، دودی، خاکستری، کرم، قهوه‌ای، مشکی، سفید، بژ، شیری، نقره‌ای، پلاتینی، کرومی و شنی از جمله معروف‌ترین رنگ‌های خنثی هستند که در کاغذ دیواری‌های تک رنگ مثل کاغذدیواری سفید، کاغذ دیواری مشکی، کاغذ دیواری قهوه ای، کاغذ دیواری طوسی و… بسیار به چشم می‌خورند. این رنگ‌ها برای محیط های شلوغ و همین طور اتاق‌هایی که مبلمان طرح دار دارند مناسب هستند.

از دیگر ویژگی‌های رنگ‌های خنثی این است که هنگامی که رنگ‌های خنثی در کنار سایر رنگ‌ها قرار می‌گیرند، باعث می‌شوند که به رنگ‌های دیگر توجه بیشتری شود. رنگ‌های روشن به شکل کلی باعث می‌گردند که منزل بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد. به همین دلیل ما در منازل و محیط های کوچک توصیه‌ می‌کنیم که از رنگ‌های روشن بیشتر استفاده شود.

رنگ مشکی همان طور که قبلا هم ذکر کردیم بیشتر به عنوان یک چاشنی در کار استفاده می‌شود و به ندرت به عنوان تم اصلی رنگ در کاغذ دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ طوسی یک رنگ دیپلماتیک و رسمی بوده و بیشتر در محیط های اداری و همین طور پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ قهوه‌ای از جمله پرطرفدارترین رنگ‌ها در انتخاب کاغذ دیواری به خصوص برای ایرانیان می‌باشد. رنگ قهوه‌ای و به خصوص کرم قهوه‌ای به دلیل هماهنگی زیاد با وسایل و مبلمان خانه کاربرد زیادی دارد.

نصب و نگهداری از کاغذ دیواری

پس از انتخاب و خرید، زمان نصب کاغذ دیواری می‌رسد. ما در گرند دیزاین بسیاری از مواقع دیدیم که تمامی مراحل انتخاب و خرید به خوبی و با دقت صورت گرفته است اما در مرحله نصب به دلیل عدم رعایت نکات لازم نصب کاغذ جلوه‌ای که می‌بایست بر روی دیوار داشته باشد، را نداشته است. نصاب کاغذ دیواری اگر که حرفه‌ای باشد به صورت خودکار تمامی مراحل زیر را انجام می‌دهد اما ما در این جا به شکل خلاصه و تیتروار موضوعات زیر را شرح می‌دهیم:

 • قبل از نصب کاغذ می‌بایست که زیر کاری به شکل دقیق و صحیحی انجام شود و در صورت لزوم بتونه کاری صورت گیرد و پرایمر کاغذ دیواری زده شود.
 • برش کاغذ دیواری به درستی صورت گیرد تا هم پرتی کار پایین بیاید و کار ظرافت و دقت لازم را داشته باشد.
 • پس از برش از وسط کاغذها به آنها چسب زده و به آرامی از وسط به اطراف چسب را می‌زنیم تا لبه‌های کاغذ چسبی نگردد.
 • پس از نصب کاغذها زیر برخی از آنها حباب‌هایی پدیدار می‌شود. اگر نصب کاغذ به درستی صورت گرفته باشد، نگران نباشید، زیرا این حباب‌ها پس از چند روز ناپدید می‌گردند.

نگهداری و نظافت از کاغذ دیواری

پس از نصب کاغذها ممکن است که لکه‌ای بر روی آنها بیفتد و یا گرد و غبار بر روی آنها بنشیند و یا ممکن است قسمتی از آن دچار آسیب دیدگی گردد.

در زیر به این موضوعات می‌پردازیم:

 • برای برطرف کردن گرد و غبار کاغذ دیواری بهترین راه استفاده از جارو برقی می‌باشد.
 • بسته  به جنس کاغذ که پی وی سی باشد و یا نان وون نوع نظافت کاغذ دیواری متفاوت می‌باشد.
 • کاغذهای پی وی سی را می‌توان به سادگی شست و شو داد. اما برای نظافت کاغذ دیواری‌های نان وون از یک دستمال تر (ترجیحا نخی) می‌بایست استفاده کرد.
 • از کشیدن دستمال‌های زبر و خشن بر روی کاغذ دیواری اجتناب کنید زیرا ممکن است موجب بروز خط و خش بر روی کاغذ گردد.
 • در صورتی که کاغذ دچار پارگی شد و نیاز به ترمیم داشت، اگر قسمت آسیب دیده کم بود با قلمو و ماژیک سعی می‌کنیم عیب را بپوشانیم .در غیر این صورت با استفاده از تکه‌ای از همان کاغذ می‌بایست که کار تعمیر و چسباندن صورت گیرد.

جمع بندی: بنابراین ابتکار عمل چینی‌ها و استفاده از هنر نقاشی که برای طراحی و تزیین کاغذهای دیوارپوش به کار برده بودند، توجه اروپاییان را به خوبی جلب کردند. این ابتکار عمل موجی نو در طراحی دکوراسیون را ایجاد کرد. رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی‌های صنعت چاپ و تولید نرم افزارهای گرافیکی، به تنوع طرح و رنگ آن منجرب شد. با ورود فناوری‌های نوین در تولید کاغذ دیواری قابلیت استفاده از آنها را بیشتر کرد. مخصوصا اینکه به راحتی با ماده تمیز کننده به راحتی می‌توانید سطح روی آن را تمیز کنید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. ابتدا تعداد رول های مورد نظرتون رو مشخص بفرمایید سپس با بخش فروش شرکت دکورچوب در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا