قرنیز

کاربرد و اهمیت قرنیز در نصب کفپوش پارکت لمینت

چرا انتخاب یک قرنیز مناسب می‌تواند تاثیر زیادی بر کفپوش خانه‌تان داشته باشد؟ با توجه به اینکه قرنیز در حاشیه پایین دیوارهای خانه نصب می‌گردد، شاید تصور برخی بر این باشد که تنها برای مراقبت از دیوارها است، یا برای ایجاد نمای بیشتر در کفپوش و ست کردن آن با پارکت لمینت باشد. اما باید بگوییم، اهمیت قرنیز تنها به مراقبت از دیوارها یا ست شدن با کفپوش پارکت لمینت خلاصه نمی‌شود و بخشی از وظایف عمده یک قرنیز خوب این است که از پارکت لمینت هم محافظت می‌کند. قرنیز با پر کردن فضای خای بین دیوار و لمینت از نفوذ و انباشته شدن هر ماده‌ای جلوگیری می‌کند و فضای سالم و خلاء را برای ایجاد انبساط و انقباض لمینت فراهم می‌کند و آن را تمیز نگه می‌دارد. در ادامه به مواردی که می‌تواند بروی کفپوش تاثیر گذار باشد، و همچنین نقش و کاربرد قرنیز در نصب پارکت لمینت می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

کاربرد قرنیز در نصب پارکت لمینت و تاثیر آن در زیبایی منزل

در طراحی دکوراسیون داخلی قرنیزها یا از چوب هستند یا از جنس وینیل که برای پوشاندن قسمت پایین دیوار و متصل به کف اتاق مورد استفاده قرار می‌گیرند. قرنیزها شبیه به تخته چوبی هستند که با استفاده از میخ یا پیچ به پایین دیوار نصب شده است. آنها همچنین به قرنیز کفپوش یا قرنیز معروف هستند.

هدف از نصب قرنیز چیست؟

از روز اول هم کسی به آن صورت عادت نداشت، قرنیز را نگاه کند، چه برسد به اینکه به آن فکر هم بکند. نصب قرنیز دارای اهداف کاربردی و زیبایی شناختی است که ممکن است، در ابتدا آشکار نباشد. در بیشتر روش‌ها از یک، آنها در طراحی دکوراسیون داخلی منزل لازم و ضروری هستند.

قرنیز محافظی مطمئن برای دیوارها

نصب قرنیز در پایین دیوارها یک محافظ مطمئن بین دیوار و اثباب و اثاثیه و مخصوصا مبلمان است، و بدون آن دیوارها مستعد لبه دار شدن، علامت گذاری و خراشیده شده هستند. قرنیز به عنوان مانعی در برابر رطوبت عمل می‌کند. البته وجود قرنیز در اطراف خانه از نفوذ هر نوع ماده شوینده‌ای که برای تمیز کردن و شست و شوی کف اتاق‌ها استفاده می‌کنید، جلوگیری می‌کند. با این کار دیگر شاهد ایجاد لکه‌های آب و مخصوصا لکه‌های زشت و وجود رطوبت بر روی قسمت‌هایی پایین دست دیوارها نیستید.

 

بستن شکاف بین دیواری و کفپوش

با نصب کفپوش فضای کمتری برای جابه جایی و ایجاد انقباض در کف اتاق و در زیر کفپوش پارکت لمینت باقی خواهد ماند. شکاف‌های اطراف دیوار که دیگر امکان اتصال پارکت لمینت به دیوار میسر نیست، با استفاده از قرنیز پوشیده شده و از ورود و ریخته شدن هر چیزی به دورن این قسمت یا شکاف خالی بین کفپوش و دیوار جلوگیری می‌کند. وجود قرنیز به طور غیر مستقیم به نوعی به دیوارهای خانه شخصیت می‌بخشد. طیف رنگی مختلف در قرنیزها و همچنین مواد به کار رفته در ساخت و تولید آنها و سبک و طرح‌هایی که دارند که هر یک می‌توانند به شکلی به خانه نما و جلوه بدهند.

لمینت-کنزو-6

مواد به کار رفته در تولید قرنیز

نحوه نصب قرنیز براساس اینکه از چه موادی ساخته شده است، تعیین می‌گردد. البته براساس نوع مواد اولیه به کار رفته در آن می‌توانید عمر مفید آن و بازه زمانی مشخص برای تعویض قرنیز را مشخص کنید. مهمتر از همه اینکه با توجه به نوع جنس قرنیز بهتر می‌توانید آن را با قسمت‌های مختلف یک منزل ست کنید و به عبارتی دیگر مناسب‌ترین قرنیز را از نظر طرح و رنگ و مخصوصا جنس که با سبک دکوراسیون خانه‌تان جور باشد را پیدا کنید، در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

حتما بخوانید: طرح قرنیز با ۹ جنس مختلف برای سلایق متفاوت که قطعا در زیبای منزل تان بی تاثیر نخواهد بود

قرنیز وینیل

قرنیزهای جنس وینیل یا پلاستیک انعطاف پذیر هستند و معمولا به دیوار چسبانده می‌شوند. آنها به صورت رول بوده و لوله می‌شوند و نصب یا تعویض آن را دشوار می‌کند. با این حال آنها طول عمر بیشتری دارند. اگر اتاق‌تان از نظر ظاهری شکل استانداردی ندارد، یا اگر سطح دیوار ناهموار است، به خاطر انعطاف پذیری که قرنیز وینیل دارد، به راحتی می‌توانید از آن در طراحی دکوراسیون منزل‌تان استفاده کنید.

لمینت-کنزو-7

قرنیز چوبی

قرنیزهای چوبی با اینکه بسیار شیک و گران هستند، جزیی از قرنیزهای سنتی هستند. قرنیز چوبی را با میخ و پیچ به راحتی نصب می‌کنید. اما در مقایسه با قرنیز وینیل جدا کردن قرنیزهای چوبی از دیوار به مراتب راحت‌‌تر است.

حتما بخوانید: مدل های قرنیز چوبی در طرح و رنگ های زیبا ویژه افراد خوش سلیقه

طراحی و نمای قرنیز از نظر شکل و سبک تزیینی که دارد، به راحتی می‌توانید با سبک دکوراسیون منزل مطابقت دهید، یا به نحوی خلاقیت خود را با به کار گرفتن هر کدام از طرح و رنگ‌های قرنیز نشان دهید. قرنیزها از نظر اندازه برش دور آنها استاندارد باشد، یا به عنوان یک طرح ویکتوریا به کار روند. استفاده از قرنیزهایی با طرح‌های مینیمالیستی در طراحی خانه‌هایی با سبک دکوراسیون مدرن مطابقت بیشتری دارند. اما استفاده از پروفایل‌های بسیار دقیق در خانه‌های قدیمی و با سبک دکوراسیون سنتی یا کلاسیک مناسب‌تر خواهد بود.

لمینت-کنزو-8

اندازه ارتفاع قرنیز

یکی از عوامل مهمی که قرنیز می‌تواند بر روی کفپوش و به طور کلی در زیبایی ظاهر خانه تاثیر بگذارد، میزان ارتفاع قرنیز است. معمولا ارتفاع قرنیز با توجه به عوامل زیادی مثل موانعی که مانند لوله‌های رادیاتور و پریز برق تعیین می‌گردد. اندازه قرنیز در اغلب موارد با توجه به متراژ خانه مشخص می‌شود که غالبا 250 میلیمتر یا بیشتر باشد. البته ضخامت قرنیز را هم باید در نظر گرفت. قرنیزهایی که ضخامت کمتری دارند و سبک تر هستند، نصب راحت‌تری هم دارند. از طرفی دیگر قرنیزهای ضخیم‌تر فضای بیشتری از کف اتاق را هم اشغال می‌کنند.

لمینت-کنزو-9

جمع بندی: کاربرد قرنیز در نصب پارکت لمینت به این دلیل است، تا فضای خالی مابین کفپوش لمینت و دیوار را به نحوی پر کنیم. البته قرنیز به طور مستقیم در قسمت خالی قرار نمی‌گیرد. قرنیز بر روی لبه کار لمینت قرار گرفته و با توجه به ارتفاعی که دارد، تا قسمتی از دیوار را می‌پوشاند. در حقیقت تاثیری که قرنیزی بر روی لمینت و حتی دیوار می‌تواند داشته باشد و کاربرد آن برای پارکت لمینت این است، تا بر روی کار نصب شود، تا مانع از ورود هر نوع گرد و غبار و یا هر چیز دیگری به درون این فضا شود و از طرفی از آسیب دیدگی‌های احتمالی در قسمت نازک کاری دیوار جلوگیری کند.

شاید با خودتان بگویید، چرا فضای خالی بین دیوار و لمینت باید باقی گذاشت؟ به علت استفاده از سیستم‌های گرمایشی و منبسط شدن کفپوش، وجود این فاصله خالی ضروری است. در صورتی که این فاصله نباشد، به خاطر انبساط الوارهای لمینت و فشاری که به کلیک‌های آن وارد می‌شود، باعث صدمات جدی در کفپوش خواهد شد. جدا از تاثیرات خوبی که هر نوع قرنیزی با توجه به طرح و جنسی که در زیبایی خانه می‌تواند باشد، به تمیز ماندن فاصله خالی بین دیوار و کفپوش و سالم ماندن دیوار کمک زیادی می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا