دکوراسیون

دکوراسیون کلاسیک

دکوراسیون کلاسیک سبکی از طراحی برای تمامی دوران ها

اگر از شلوغی و بی ‌نظمی فضای منزل یا محیط کارتان خسته شده‌ اید، و به دنبال سبکی از دکوراسیون می‌ گردید، تا همیشه فضای زندگی شما را مرتب و منظم نگه دارد و هرگز به شلوغی منتهی نشود، سبک دکوراسیون کلاسیک یا سنتی بی شک خاص شما است. سبک کلاسیک گرم و جذاب است.

اگر شما به شیوه ‌های تلفیقی و ناهماهنگی موجود در محیط علاقه دارید، خواندن این مقاله را به شما توصیه نمی‌ کنیم، چرا که همیشه همه چیز به صورت جفت و متقارن در مقابل هم بوده و وجود وسایل شیک و آنتیک خانه را برای‌تان جذاب‌تر از گذشته می ‌کند. مسلما زندگی کردن در خانه ‌ای به سبک سنتی راحت‌تر و شیرین‌تر خواهد بود، به همین دلیل این از سبک از طراحی داخلی از گذشته تا به امروز محبوبیت خاصی بین افراد دارد.

دکوراسیون کلاسیک

سبک طراحی دکوراسیون کلاسیک یک سبک سنتی غربی و کاملا اصیل است. طراحان رومی از اصلی‌ترین اساتید متبحر و خبره در طراحی کلاسیک هستند. سبک کلاسیک شدیدا به نظم و تقارن وابسته است، به طوری که در آن هیچ نوع بی‌ نظمی را ملاحظه نمی ‌کنید، به شکلی که در این سبک از طراحی همه چیز به شکل جفت بوده و روبه روی هم قرار می ‌گیرد. این سبک دارای خصوصیات و ویژگی ‌هایی خاص و مختص به خودش است و با سایر سبک‌ های طراحی دکوراسیون داخلی متفاوت است. حتی در سبک دکوراسیون کلاسیک غالبا از رنگ‌ های مشخصی چون قهوه‌ ای، بژ، کرم و طلایی زیاد استفاده می‌ شود. البته استفاده از نورپردازی و ترکیب شدن این رنگ‌ ها با نور به شکوه خانه‌تان خواهد افزود.

طراحی دکوراسیون داخلی

توجه: به علت استفاده از چوب طبیعی در ساخت اسباب و اثاثیه و مبلمان وسایل زندگی سبک کلاسیک پر هزینه است. طرح پارچه های مبلی در این سبک گلدار و شلوغ است. این سبک طراحی برای منازل بزرگ مناسب بوده و خاص افراد تجمل گرا است. از رنگ های غنی و تیره در آن به وفور استفاده می‌ شود. این سبک از دکوراسیون بر روی رعایت تقارن تمرکز دارد.

با توجه به اینکه سبک دکوراسیون کلاسیک، سبکی قدیمی است، ممکن است، در ذهن افراد تداعی کننده سازه‌ های خیلی قدیمی باشد، اما در سبک دکوراسیون نه به شکل خانه‌ های سنتی ایرانی، بلکه به شیوه ‌ای متعارف با عصر حاضر از همان عناصر استفاده می ‌شود. منظور از عناصر، در حقیقت ویژگی‌ های اصلی در سبک دکوراسیون کلاسیک نظیر آینه کاری، گچبری، پتینه و… است که در ادامه در مورد هر کدام از این ویژگی‌ های بیشتر صحبت خواهیم کرد.

حتما بخوانید: دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک 

دکوراسیون کلاسیک برای چه افرادی مناسب تر است؟

همه افراد به زیبا بودن خانه خود توجه دارند، اما اگر شما شخصی هستید که به مرتب منظم بودن فضای خانه اهمیت خیلی زیادی می ‌دهید و دوست دارید، همه چیز طبق یک قاعده خاص و به شکلی منظم چیده شوند، بدون شک دکوراسیون کلاسیک خاص شما است. مخصوصا اتاق پذیرایی که مهمترین قسمت هر خانه ‌ای بوده و زیبایی و نظم در آن بسیار مهم است، چرا که توجه هر کسی و خصوصا مهمانان‌تان به این بخش از منزل‌تان خواهد بود. اگر بی‌ نظمی محیط خانه شما را آزار می ‌دهد، سبک طراحی دکوراسیون داخلی برای شما کاملا مناسب است.

ناگفته نماند که از سرویس چوب، مبلمان آنتیک و با پارچه ‌های گلدار چاپی در این سبک زیاد استفاده می‌ شود. علاوه بر این این سبک طراحی برای فضاهای کاری هم کاربر زیادی دارد. به طور کلی این سبک برای فضاهای بزرگ بیشتر استفاده می ‌شود. مدیرانی که دوست دارند، همه چیز در محیط کارشان و مخصوصا اتاق کارشان به صورت جفت و متقارن با یکدیگر بوده و زیبایی هم داشته باشد، دکوراسیون کلاسیک کارشان را راحت خواهد کرد.

دکوراسیون کلاسیک برای خانه های کوچک و آپارتمانی مناسب نیست

سبک دکوراسیون کلاسیک برای خانه ‌هایی با متراژ کمتر از 80 متر، اصلا مناسب نیست. اگر خانه‌تان کوچک است، استفاده از این سبک به شدت فضای منزل‌تان را شلوغ می ‌کند و اگر نور کافی در طول روز وارد خانه نشود، به مراتب خانه دلگیرتر از حد معمول به نظر می‌ رسد. دکوراسیون سبک کلاسیک هیچ وقت از مد خارج نخواهد شد و سبکی از طراحی برای تمامی دوران ‌ها است.

7 ویژگی مهم دکوراسیون کلاسیک

عتیقه جات و وسایل آنتیک

سبک دکوراسیون کلاسیک با توجه به قدمت و سابقه دیرینه‌ ای که بین سایر سبک‌ های طراحی دکوراسیون داخلی دارد، مسلما عتیقه جات و وسایل آنتیک به تجلی و ظهور پیدا کردن زیبایی هر چه بیشتر این سبک نقش زیادی دارد، و ظاهر اتاق نشیمن و پذیرایی را تغییر می ‌دهد. از جمله وسایل آنتیک در این سبک، استفاده از قفسه‌ های نئو کلاسیک، مجسمه‌ های نیم تنه مرمری، گلدان ‌ها و بشقاب سرامیکی و چینی و هر وسیله دیگری که حس و حالی از گذشته را در ذهن تداعی می‌ کند در این سبک کاملا مناسب بوده و جذاب نیز خواهد بود.

حتما بخوانید: دکوراسیون نئو کلاسیک چیست؟

گچ بری

گچبری یکی از عوامل ایجاد جذابیت در دکوراسیون کلاسیک است. استفاده از گچبری ‌های ساده، یا با طرح ‌های گل و گیاه و یا حتی ترکیبی از طرح ‌های مختلف باشد. رنگ آمیزی گچبری‌ ها یا همرنگ دیوار می‌ تواند باشد یا با رنگ دیگری مثل رنگ طلایی نقاشی شده باشد. همچنین می‌ توانید از قاب عکس‌ های با طرح کلاسیک یا از اکسسوری ‌های آنتیک یا قدیمی نیز در طراحی دکوراسیون کلاسیک استفاده کنید.

گچ بری در دکوراسیون کلاسیک

آینه کاری طلایی

رنگ طلایی همیشه در دکوراسیون سبک کلاسیک خودنمایی می ‌کند و اما آینه که از دیرباز در طراحی داخلی مورد استفاده تمامی معماران بوده است، از جمله اقلام مهم در طراحی کلاسیک به شمار می ‌رود و غالبا زیاد مورد استفاده قرار می‌ گیرد. استفاده همزمان آینه کاری و گچبری در کنار هم به حس زیبایی سبک کلاسیک می ‌افزاید. استفاده از آینه در این سبک می ‌تواند به شکل آینه دکوراتیو باشد، یا از آینه ‌های کنسول دار نیز به جای آن بهره ببرید. وجود رنگ طلایی در آینه حس تجمل گرایی و لاکچری بودن را بیشتر در محیط انعکاس می ‌دهد.

پرده ها

شما از هر طرح پارچه پرده ‌ای می ‌توانید در سبک کلاسیک استفاده کنید. می توانید از طرح ‌های ساده با رنگ زمینه خنثی یا پرده‌ های گل دار یا با طرح ‌های اسلیمی در این سبک بهره ببرید. در این سبک حتما باید پرده‌ ها بلند باشند و به کف زمین برسند تا سقف مرتفع‌تر به نظر بیاید؛ همچنین طرح و رنگ آن حتما محیط هماهنگ یا قابل ست شدن باشد.

صندلی انحنا دار

بدون شک وجود صندلی‌ های انحنادار شیک و لوکس در دکوراسیون کلاسیک در نقطه تمرکز فضای اتاق قرار خواهند گرفت. به علت وجود انحنا یا همان منحنی که بر روی پشتی مبل و صندلی وجود دارد علاوه بر زیبایی ظاهری، کاملا راحت و مناسب نیز خواهد بود. مخصوصا اینکه به عنوان پیش زمینه کار تزیینات و اسباب اثاثیه آنتیک در دکوراسیون سبک کلاسیک قرار دارند و به خصوص اینکه به عنوان پیش زمینه دیوارهای تزیین شده با گچبری ‌های شیک و یا دیوارهای آینه کاری شده باشند.

لوسترهای کریستالی

نورپردازی در سبک دکوراسیون به آن جلوه بیشتری می‌ دهد، مخصوصا اگر از لوسترهای کریستالی استفاده کنید. مسلما انعکاس نور از روی آینه‌ های کار شده بر روی دیوار شکوه خاصی به محیط خانه می‌ بخشد. می ‌توانید در سبک کلاسیک از لوسترها و چلچراغ‌ های کریستالی نیز به خوبی استفاده کنید. البته با توجه به بزرگی یا کوچک بودن فضا بهتر می ‌توانید سایز لوستر را مشخص کنید.

لوستر در دکوراسیون کلاسیک

طاقچه های مرمری

طاقچه ‌های مرمری از جمله عناصری می ‌باشند که یادآور خانه ‌های قدیمی و سنتی هستند. هنوز با گذشت زمان طاقچه‌ های مرمری جایگاه خود همچنان حفظ کرده ‌اند. زیبایی این طاقچه ‌ها قطعا یادآور خاطرات زیادی از گذشته را یادآوری می‌ کنند و به عنوان یک عنصر الهام بخش در طراحی منزل سبک کلاسیک به شمار می‌ آیند. گرچه برخی از طراحان به جای استفاده از سنگ مرمر از گچبری برای طراحی و تزیین طاقچه‌ ها استفاده می ‌کنند و معمولا وسایل تزیین مثل شمعدان ‌ها و مجسمه ‌ها را در آنجا می‌ گذارند.

حتما بخوانید: دکوراسیون خانه های کلاسیک

نمونه های دکوراسیون کلاسیک

 دکوراسیون کلاسیک تنها سبکی است که متعلق به همه دوران‌ ها ست. سبکی جذاب و گیرا با وسایل شیک و لاکچری، آیینه کاری، گچبری، لوسترهای کریستالی، طاقچه مرمری، مبلمان و صندلی ‌های انحنا دار  و پرده ‌های شیک و گلدار که به جلال و شکوه فضای اتاق می ‌افزایند. سبکی که مورد علاقه افراد تجمل گرا و ثروتمند است. تنها سبکی که برای خانه‌ های کمتر از 80 متر اصلا مناسب نیست. این سبک طراحی گران و پرهزینه است و نیاز به فضای زیادی دارد، اما در قیمت های مناسب تر می توانید از کاغذ دیواری کلاسیک و با طرح سلطنتی استفاده نمایید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید..

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. واقعا دکوراسیون سبک کلاسیک هیچ وقت تکراری و خسته کننده نمی شه
    همیشه و در همه حال به طروق مختلف میشه پیاده سازیش کرد خیلی راحت تر از اونی که گفته بودید این سبک رو تو خونم اجرا کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا