بازسازی

10 اشتباه رایج در نوسازی منزل که خانه تان را زشت می کند

شاید بارها پس از بازسازی منزل احساس کرده باشید که نتیجه کار با آنچه که تصور آن را کرده بودید کاملاً متفاوت است. اما چرا چنین می شود؟ در این مقاله قصد داریم 10 اشتباه رایج که در بازسازی منزل بروز می کند را مرور کنیم و به طور ریشه ای به این موضوع بپردازیم که چرا اغلب از نتیجه بازسازی منزل خود شگفت زده می شویم.

10 اشتباه رایج در نوسازی منزل که به زیبایی خانه تان آسیب می زند

1- برنامه ریزی و برآورد هزینه

قبل از هر اقدامی حتما همه جوانب کار را بسنجید و برای آن برنامه ریزی کنید. منظور ما از برنامه ریزی تعیین وقت و بودجه کافی برای اجرای پروژه است. بنابراین بودجه ریزی و برنامه ریزی مناسب از همان ابتدا کار امری مهم و ضروری است. متاسفانه اصلی‌ترین عامل اشتباه افراد در کار نوسازی خانه این است که بر روی این دو کار هیچ وقتی صرف نمی‌کنند و در زمان انجام کار با کمبود بودجه مواجه می‌شوند، بنابراین مجبور هستند، یا کار را متوقف کنند، یا از مواد و متریال بی‌کیفیت در تعمیرات خانه‌شان استفاده کنند و پس از مدتی با خرابی‌های مختلف روبه رو می‌شوند. همیشه 10 تا 20 درصد بودجه اضافه برای هزینه‌های غیر منتظره در نظر بگیرید، تا در صورت نیاز به مصالح با کیفیت تر پول کافی در اختیار داشته باشید.

نقش برنامه ریزی در موفقیت پروژه نوسازی

2- پیدا کردن ارزان ترین پیمانکاران

در اغلب موارد زمانی که افراد به دنبال پیمانکار یا مجری کاری هستند که کار تعمیرات و نوسازی را با حداقل هزینه انجام دهند و به نوعی با این کار قصد صرفه جویی در هزینه‌ها را دارند، نمی‌دانند که ممکن است کار را به دست شخصی سپرده باشند که در کار خود فاقد تجربه است. در نتیجه اگر می‌خواهید با افت کیفیت کار مواجه نشوید، از با تجربه بودن و متبحر بودن شخص اطمینان حاصل کنید. هیچ ارزانی بی دلیل نیست! به جای اینکه به دستمزد پیمانکار فکر کنید، اول از هر چیز بررسی کنید که آیا توانایی انجام و اجرای خواسته‌های‌تان را دارد یا نه، اینجاست که ارزش واقعی یا فقدان ارزش نهفته در آن مشخص می‌شود.

حتما بخوانید: ایده برای بازسازی منزل و راه کارهای آن چیست؟

حداقل با سه نفر صحبت کنید و با جزییات دقیق آنها را با هم مقایسه کنید. همچنین می‌توانید میزان کار هر یک از آنها را برآورد کنید تا بتوانید به صورت سرانگشتی هزینه دستمزد را نیز بدست بیاورید. حتماً قبل از تصمیم‌گیری در مورد انتخاب پیمانکار به عنوان مجری طرح باید به دنبال شواهدی از کار باکیفیت، مثل توضیحات، عکس پروژه‌های انجام شده و توصیه‌های حرفه‌ای او باشید.

3- نداشتن طرح و استفاده از مصالح بی کیفیت

برنامه ریزی قبل از انجام هر کاری از جمله ضروریات و عوامل موفقیت در هر پروژه ای از جمله بازسازی منزل می باشد. قبل از شروع بازسازی منزل حتماً لیستی از تقدم و تأخر کارها داشته باشید. همچنین، نوع و کیفیت مصالح را با توجه به کاربری هر فضا تعیین کنید. سعی کنید از مصالح استاندارد و مرغوب استفاده کنید چراکه مصالح نامرغوب عمر کوتاهی خواهند داشت و از زیبایی نهایی کار شما به شدت خواهد کاست.

استفاده از مصالح بی کیفیت در ساختمان

4- نداشتن بودجه کافی

تهیه نکردن بودجه کافی و لازم برای اجرای پروژه قطعاً به روال کار آسیب خواهد زد. حتماً قبل از اقدام به بازسازی از کافی بودن بودجه اطمینان حاصل کنید و کار خود را به اما اگر نسپارید.

5- برخی از کارهای نوسازی را خودتان هم می توانید انجام دهید

یک تله بزرگ برای برخی افراد این است که بخواهند بدون کمک گرفتن از یک شخص متخصص کارهای فنی، تعمیرات و بازسازی داخل خانه را به صورت شخصی انجام دهند. اگر خودتان این کار را بتوانید به تنهایی و البته خیلی خوب انجام دهید، مشکلی نیست و می توانید بشدت در هزینه ها صرفه جویی کنید. اما غالباً افراد از توانایی های خود تجسم درستی ندارند و از این حیث دست به انجام کارهایی می زنند که در حیطه تخصص آنها قرار ندارد. در اینصورت نه تنها در هزینه ها صرفه جویی نخواهد شد بلکه باید هزینه بیشتری نیز بپردازید تا اشتباهات خود را جبران کنید.

6- نداشتن یک برنامه واضح و مشخص و تعیین محدوده کاری برای تعمیرات

این امر اغلب قبل از شروع کار بازسازی با تحقیق و برنامه ریزی کافی باید انجام پذیرد. اگر برنامه مشخصی ندارید، در زمان کار قطعا چندین بار تغییر نظر و عقیده خواهید داد و بابت آن هم باید هزینه و وقت صرف کنید. همچنین بدون شک مجریان کار را با ارائه خواسته‌های مختلف در ضمن کار دچار دردسر کرده و در نهایت آنها را کلافه می‌کنید. پس برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی بهتر است قبل از شروع کار تصمیم نهایی خود را گرفته باشید.

حتما بخوانید: نکات بازسازی منزل که شما را از سردرگمی نجات می دهد

7- تقسیم وظایف به شکل غیر منصفانه

این مساله بیشتر بین افراد یک خانواده رخ می‌دهد که می‌خواهند از توانایی‌های خود در کار بازسازی منزل استفاده کنند. عدم همکاری افراد در نهایت باعث نارضایتی و تلف شدن زمان خواهد شد. بهتر است قبل از شروع کار بازسازی وقت خود اقدام به تقسیم دقیق وظایف کنید.

8- خانه دلخواه تان را از نظر ظاهر با جزئیات توصیف کنید

به جرأت می‌توان گفت که اصلی‌ترین کاری که بسیاری به راحتی از کنار آن می‌گذرند، توصیف دقیق خواسته‌هایشان است. به همین دلیل در زمان برنامه‌ریزی و تعیین بودجه و حتی در زمان اجرا دچار مشکلات مختلف می‌شوند. مشخص بودن خواسته‌ها و داشتن توصیف دقیق خانه دلخواه‌ و بررسی تصاویر و سبک های ایده‌آل‌تان در اینترنت و شبکه‌‎های اجتماعی می‌‌تواند کمک کننده باشد.

9- هیچ معماری خواسته شما را نمی داند مگر شفاف بگویید

هیچ کس نمی‌تواند پی به خواسته شما ببرد. اگر دقت کرده باشید، بیشتر مشکلات و ایرادات کار بین 10 اشتباه رایج در نوسازی منزل که خانه تان را زشت می‌کند، نداشتن یک توصیف دقیق و واضح از خواسته‌تان است. اگر خواسته خود را شفاف و به صورت مکتوب تهیه کنید، نه آن را فراموش می‌کنید و نه در زمان شروع کار بازسازی و تعمیرات داخلی دچار مشکل می‌شوید.

10- شروع بازسازی بدون تحقیق و آگاهی

مصالح ساختمانی که در کار بازسازی و یا ساخت مجدد منرل به کار می‌رود، نقش مهمی در اجرای کار دارد. اگر نمی‌دانید از کجا بهترین و مناسب‌ترین مصالح را تهیه کنید، می‌توانید از معمار یا طراحی که قرار است، کار نوسازی را برایتان انجام دهد، راهنمایی بخواهید. اینگونه زمان زیادی را برای تحقیق صرف نمی‌کنید.

جمع بندی: اگر می‌خواهید بازسازی منزلتان را با موفقیت به انجام برسانید، بهتر است قبل از هر گونه اقدام عجولانه به بررسی آنچه که در ذهن دارید بپردازید، برنامه مکتوبی از کارهایی که می خواهید انجام دهید تهیه کنید، برآورد هزینه داشته باشید و مطابق با برنامه عمل کنید. اینگونه از نتیجه کار شگفت زده خواهید شد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. ینقدر گرونیه که دیگه نمی صرفه خوته رو بدیم به هر کسی برامون طراحی کنه
    من امسال خودم خونه مون رو نقاشی کردم و تقریبا ۹ میلیون به نفعم شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا