پارکت لمینت

8 اشتباه رایج در نگهداری پارکت لمینت

اشتباهات رایج استفاده از پارکت لمینت

امروزه پارکت لمینت ها به یکی از پرمصرف ترین متریال های ساختمانی مبدل گردیده اند. پارکت لمینت ها در مقایسه با دیگر کف پوش ها از جمله سرامیک، سنگ، کف پوش های پی وی سی و موکت مقدار بیشتری مصرف می گردند. این کف پوش های زیبا و با دوام بنا به دلایلی از جمله:

 • قیمت مناسب
 • تنوع رنگ و تنوع طرح بندی
 • در صورتی که قطعه ای از کار بنا به دلیلی آسیب ببیند امکان تعویض به سادگی وجود دارد
 • کیفیت بالا در برابر سرما، گرما، نور خورشید، دود سیگار و…
 • استفاده از پارکت لمینت ها در سیستم های گرمایش از کف
 • عایق صوت و صدا بودن
 • در زمستان ها همانند سنگ و سرامیک سرد نمی شود
 • نصب سریع و آسان، به نحوی که یک واحد 150 متری را در یک روز می توان نصب کرد
 • به سادگی باز کردن پارکت لمینت، این موضوع باعث می گردد تا در منازل اجاره ای و یا نمایشگاه ها از پارکت لمینت استفاده زیادی شود
 • نظافت آسان پارکت لمینت
 • دوست دار محیط زیست هستند

البته لازم به ذکر است که پارکت لمینت های با کیفیت و همین طور پارکت لمینت هایی که دارای استاندارد لازم باشند به این صورت پیش می روند. حال که مزایا و ویژگی های پارکت لمینت ها رو گفتیم به سراغ موضوعاتی می رویم که می توانند به این کف پوش های زیبا و با کیفیت آسیب برسانند و موجب خسارت به این کف پوش ها گردند. و اگر تازه اقدام به خرید پارکت لمینت به عنوان کفپوش منزل یا محیط کارتان کرده اید حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا نکات مهم در نگهداری این نوع کفپوش ها را به شما آموزش دهیم.

حتما بخوانید: اشتباهات رایج نصب پارکت لمینت

آسیب دیدگی پارکت لمینت هنگام نصب

مهم ترین و اصلی ترین آسیب دیدگی که برای پارکت لمینت در هنگام نصب ایجاد می گردد. ما در شرکت دکورچوب به خریداران پارکت لمینت همیشه توصیه می کنیم که از نصابان حرفه ای و درجه یک برای نصب استفاده کنند تا پارکت لمینت ها دچار آسیب دیدگی نگردند.

پارکت لمینت-دکورچوب 1

مهم ترین آسیب هایی اشتباهات رایج هنگام استفاده از پارکت لمینت که هنگام نصب می توانند ایجاد گردند عبارتند از:

 • عدم توجه به سیستم های گرمایش از کف
 • عدم توجه به درز انبساط هنگام نصب که موجب اعوجاج و همین طور شکم دادن پارکت لمینت ها می گردد
 • عدم استفاده از فوم های سایلنت با کیفیت
 • عدم حمل صحیح پارکت لمینت که بخصوص موجب آسیب به کلیک های پارکت لمینت ها می گردد

آسیب دیدگی پارکت لمینت در هنگام نظافت

یکی دیگر از مواردی که دیده می شود به پارکت لمینت ها زیاد آسیب می رساند مبحث نظافت آن ها است که یکی دیگر از اشتباهات رایج هنگام استفاده از پارکت لمینت به شمار می آید. ما در هنگام فروش به مشتریان می گوییم که پارکت لمینت در برابر رطوبت مقاوم است اما این موضوع به هیچ وجه به معنای ضد آب بودن پارکت لمینت ها نیست (پارکت لمینت ضد آب وجود خارجی ندارد). بسیاری از موارد دیده شده است که خانم های خانه دار با شلنگ آب پارکت لمینت ها را شست و شو داده اند که این موضوع باعث تورم و آسیب دیدن پارکت می گردد.

پارکت لمینت-دکورچوب 2

حتما بخوانید: شوینده پارکت لمینت

همین طور در بسیاری از موارد دیده شده است که با شوینده هایی چون جوهر نمک و وایتکس و… پارکت لمینت را شست و شو داده اند که موجب آسیب کلی پارکت لمینت گردیده است. استفاده از دستمال های ضخیم نیز یکی دیگر از مواردی است که موجب آسیب زدن زیاد به پارکت لمینت ها می گردد.

آسیب دیدن پارکت لمینت در اثر نور خورشید

در پارکت لمینت های با کیفیت که خریداری نمایید یک علامتی نصب است که مقاومت پارکت لمینت در برابر نور خورشید را نشان می دهد که البته موضوع صحیحی می باشد اما بحثی که در این جا وجود دارد این است که بخصوص در تابستان ها پارکت لمینت ها را زیاد در برابر نور آفتاب قرار ندهید و پرده را بکشید تا کیفیت پارکت لمینت ها حفظ گردد.

پارکت-لمینت-دکورچوب 3

حتما بخوانید: نگهداری از پارکت لمینت

آسیب دیدن پارکت لمینت بر اثر رطوبت

رطوبت به دو شکل موجب آسیب به پارکت لمینت می گردد:

آسیب اول: رطوبت هایی است که فرضا بر اثر ریختن لیوان آب و نم دادن گلدان و… ایجاد می گردد که می بایست به سرعت این رطوبت ها را با یک دستمال خشک بر طرف گردد تا موجب آسیب نگردد.

پارکت لمینت-دکورچوب 5

آسیب دوم: رطوبت های مکانی و منطقه ای می باشد. فرضا پارکت لمینتی که در منطقه مازندران نصب می گردد تا پارکت لمینت ی که در اصفهان نصب می گردد متفاوت است. در این موقع بایستی زیر پارکت لمینت به خوبی زیر سازی و عایق گردد تا رطوبت به کف پارکت لمینت نفوذ نکند همین طور فوم سایلنت بایستی در زیر آن نصب باشد.

آسیب دیدن پارکت لمینت بر اثر سیستم های گرمایش از کف

بسیاری از مشتریانی که به دکورچوب برای خرید پارکت لمینت مراجعه می کنند سوال شان این است که آیا پارکت لمینت در برابر سیستم گرمایش از کف مقاومت کافی دارد یا خیر؟ اما موضوع بسیار مهمی که وجود دارد این است که در هنگام نصب متاسفانه به این موضوع دقت نمی کنند که بایستی یک سری موارد را رعایت کنند. از جمله موارد مهم عبارت است از:

 • گرم کردن فضا به تدریج و آهستگی
 • استفاده از فوم های آلمینیوم دار

آسیب دیدن بر اثر اجسام سنگین

همان طور که قبلا هم گفته بودیم مغزی پارکت لمینت ها فیبر با چگالی بالا (اچ دی اف) می باشد. این موضوع باعث می گردد که پارکت لمینت ها در برابر فشارهای استاتیک و دینامیک مقاومت خوبی داشته باشند اما این موضوع به این معنا نیست که هر جسمی با هر وزنی بتواند این موضوع را تحمل کند، در مواردی مشاهده شده که گلدان های بسیار سنگین بر روی پارکت لمینت قرار گرفته که این موضوع آسیب زیادی به پارکت لمینت ها می زند.

پارکت-لمینت-دکورچوب 4

همین طور ماشین لباس شویی و میز نهار خوری می تواند آسیب بزند، ما در دکورچوب به همه توصیه می کنیم که حتما هر جسمی که روی پارکت لمینت قرار می دهید زیر آن یک پد محافظ قرار بدهید.

آسیب دیدن پارکت لمینت بر اثر باز کردن ناصحیح کلیک ها

همان طور که در بالا هم گفته شد پارکت لمبنت ها را می توان به سادگی باز کرد. اما متاسفانه عده ای که در این موضوع حفه ای نیستند پارکت لمینت ها را باز می کنند که باعث می گردد آسیب زیادی به کلیک ها وارد گردد و حتی دیگر قابلیت استفاده نداشته باشد.

عدم توجه به روکش سطحی پارکت لمینت ها

همان طور که قبلا هم توضیح دادیم رویه سطحی پارکت لمینت ها از AC2 تا AC5 قابلیت تقسیم بندی دارد. به شکل عمده 99 در صد پارکت لمینت های موجود در ایران AC3 یا AC4 هستند.

AC3 ها عمدتا برای مناطقی چون اتاق خواب ها و مناطق کم تردد استفاده می گردد. اما AC4 ها برای مناطقی که تردد بیشتری دارند استفاده می گردد. به همین دلیل ما توصیه ما ن این است که حتما مکانی که می خواهید پارکت لمینت کنید دقت نمایی زیرا اگر این کار به شکل صحیح صورت نگیر و فرضا در مکانی که بایستی از کیفیت AC4 استفاده گردد و بجای آن از کیفیت AC3 استفاده گردد این موضوع باعث آسیب فراوان به پارکت لمینت می گردد.

پارکت-لمینت-دکورچوب 4

مواردی که در بالا ذکر شد مواردی هستند که طی سال ها کار فروش، نصب و اجرا در شرکت دکورچوب به آن ها رسیده ایم. در صورتی که موضوعاتی که در بالا شرح داده شد حذف گردند موجب می گردد عمر پارکت لیمنت تان افزایش یافته و سال های سال بدون هرگونه آسیب و مشکلی برای شما کار کند.امیدواریم از مطالعه این مقاله جامع درباره اشتباهات رایج در نگداری پارکت لمینت استفاده کافی را برده باشید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا