پارکت لمینت

8 اشتباه رایج در نگهداری پارکت لمینت

اشتباهات رایج استفاده از پارکت لمینت

استفاده از پارکت لمینت به یکی از رایج ترین انواع کفپوش ها در کنار سرامیک، سنگ و پارکت های چوب طبیعی تبدیل شده است. شاید بتوان گفت، لمینت ها محبوبیت بیش از حد خود را مدیون ویژگی های مثبتی هستند که کمتر در سایر انواع کفپوش ها دیده می شوند؛ مثلاً لمینت ها عایق دما هستند، بنابراین راه رفتن بر روی آنها آزاردهنده نخواهد بود، انعطاف پذیری خوبی دارند و در صورت سقوط اجسام سنگین بر روی آنها آسیب نخواهند دید، نصب آنها بسیار سریع صورت می گیرد و با دردسرهای کمتری انجام می شود، قیمت لمینت ها در مقایسه با سایر انواع کفپوش ها کمتر است، امکان نصب مجدد در آنها وجود دارد، و درنهایت لمینت ها زیبایی خاصی داشته و گرما و صمیمت خاصی در فضا حاکم می کنند.

البته درست است که لمینت ها مزیت های بی شماری دارند اما در مقابل برخی عوامل آسیب پذیر هستند و لذا نگهداری از آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین یکی از موضوعاتی که در خرید پارکت لمینت ها باید مدنظر قرار داد مبحث نگهداری از آنهاست. اگر به تازگی اقدام به خرید پارکت لمینت به عنوان کفپوش منزل یا محیط کارتان کرده اید پیشنهادمی کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با موقعیت هایی که می توانند بیشترین آسیب را با خود به همراه داشته باشند آشنا شویم و به منظور افزایش طول عمر کفپوش لمینتی از آنها اجتناب کنیم.

اشتباهات رایج در استفاده از پارکت لمینت

آسیب دیدگی پارکت لمینت هنگام نصب

مرحله نصب یکی از مهم ترین مراحلی ست که پس از خرید باید به آن توجه کافی داشت و به منظور صرفه جویی در هزینه ها در این مرحله کوتاهی نکرد. درواقع بدترین نوع آسیب ها احتمالاً در این مرحله بوجود می آید. به همین دلیل همیشه توصیه می شود از نصابان حرفه ای برای نصب استفاده کنید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

مهم ترین صدماتی که امکان دارد در مرحله نصب به پارکت لمینت وارد شود عبارتند از:

  • بی توجهی به سیستم های گرمایش از کف؛ درواقع برخی از انواع لمینت ها به منظور استفاده در فضاهایی که دارای سیستم گرمایش از کف هستند ساخته نشده اند و اگر به اشتباه به کار گرفته شوند به سرعت دچار تورم شده و زیبایی ظاهری خود را از دست خواهد داد.
  • عدم توجه به درز انبساط هنگام نصب که منجر به بروز برجستگی و ایجاد موج در سطح لمینت خواهد شد. در نظر گرفتن فاصله بین دیوار و کفپوش از نکات ضروری نصب لمینت است. این فاصله اغلب به منظور حفظ زیبایی با قرنیز پوشیده می شود.
  • عدم استفاده از فوم سایلنت؛ فوم های سایلنت هم از بروز سر و صدا در هنگام راه رفتن بر روی لمینت ها جلوگیری می کنند و هم از آسیب دیدگی های ناشی از سقوط اجسام سنگین جلوگیری می کنند.
  • آسیب به کلیک ها به دلیل بی دقتی در حمل و نصب نادرست؛ لمینت ها به روش کلیکی نصب می شوند و آسیب دیدن کلیک ها منجر به عدم نصب صحیح آنها خواهد شد.

نصب پارکت لمینت

آسیب دیدگی پارکت لمینت در هنگام نظافت

نظافت لمینت ها نیز مرحله ای ست که در صورت پایبند نبودن به اصول و روش های صحیح آسیب های سطحی بسیار محتمل خواهد بود. شاید برخی از افراد با شنیدین واژه مقاوم در برابر آب به اشتباه افتاده و تصور کنند می توانند رفتاری مشابه با سرامیک با آنها داشته باشند؛ که البته اینگونه نیست. پارکت لمینت ضد آب به این معناست که می توان سطح آن را با دستمال مرطوب تمیز کرد.

لمینت ها همچنین بشدت نسبت به شوینده هایی مثل انواع سفیدکننده ها و حتی سرکه آسیب پذیر است. علاوه بر آن، استفاده از دستمال های زبر برای تمیز کردن سطح لمینت ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا امکان دارد لایه اورلی که محافظت از لایه های میانی را بر عهده دارد آسیب ببیند. از این رو بهتر است از دستمال های نرم و نخی یا دستمال های نانو بدین منظور استفاده کنید.

آسیب دیدن پارکت لمینت در اثر نور خورشید

نور خورشید از عواملی ست که می تواند منجر به بروز آسیب های سطحی در انواع لمینت ها شود. درست است که میزان آسیب پذیری آنها درجات مختلفی دارد اما به طور کلی نور خورشید به عنوان عاملی آسیب زا برای لمینت ها محسوب می شود. از این رو توصیه می شود از پرده های ضخیم برای کنترل هر چه بهتر نور خورشید استفاده شود.

پارکت لمینت و تأثیر نورخورشید بر آن

حتما بخوانید: شوینده پارکت لمینت

آسیب دیدن پارکت لمینت بر اثر رطوبت

رطوبت به دو شکل موجب آسیب به پارکت لمینت می گردد؛ رطوبتی که به طور مستقیم و به یکباره روی پارکت لمینت ریخته می شود برای مثال لیوان آب یا چای که روی سطح می ریزد و رطوبتی که به عنوان عاملی محیطی و مداوم در کنار لمینت حضور دارد. برای مثال رطوبت محیطی که در شمال کشور و مناطق مرکزی وجود دارد کاملاً متفاوت است. در مورد رطوبت از نوع اول نباید نگرانی وجود داشته باشد به این دلیل که لمینت ها تا چهار ساعت در برابر این گونه از رطوبت ها مقاوم اند اما در هر حال توصیه می شود در اولین فرصت اقدام به خشک کردن آن کنید. عامل نگران کننده رطوبت های نوع دوم هستند زیرا در مناطق مرطوب لمینت دائماً در معرض عامل آسیب زای نم قرار دارد و این موضوع بشدت از طول عمر آن می کاهد.

سیستم های گرمایش از کف و لمینت

به طور کلی لمینت ها در برابر سیستم های گرمایشی از کف مقاوم نیستند اما با این حال در سال های اخیر انواع لمینت هایی به بازار عرضه شده اند که از این بابت خیال مصرف کنندگان را راحت کرده اند. اما حتی در این موارد نیز بهتر است از فوم های آلومینیوم دار استفاده شود تا میزان آسیب به حداقل ممکن برسد.

سیستم گرمایش از کف و پارکت لمینت

حتما بخوانید: نگهداری از پارکت لمینت

اجسام سنگین و لمینت

 پارکت لمینت ها دارای لایه مرکزی معروف به مغزی هستند که از فیبر با چگالی بالا (اچ دی اف) ساخته شده اند. به همین دلیل پارکت لمینت ها در برابر فشارهای استاتیک و دینامیک مقاومت خوبی از خود نشان می دهند اما این موضوع به این معنا نیست که هر جسمی با هر وزنی بتواند این موضوع را تحمل کند.

مقاومت سایشی پارکت لمینت

پارکت لمینت ها می توانند مقاومت سطحی بین AC2 تا AC5 داشته باشند. اما به طور کلی 99 درصد از پارکت لمینت های موجود در ایران دارای مقاومت سایشی AC3 و AC4 هستند. انواع لمینت های AC3 برای مناطق کم ترددی همچون اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرند. اما انواع آن که دارای مقاومت AC4 هستند برای مناطقی که تردد بیشتری دارند استفاده می گردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا