دکوراسیون

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی و نکات کاربردی

همیشه اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی است که مانع از زیبا به نظر رسیدن خانه تان می شود. با شناختن 7 اشتباه رایج و معمول در طراحی داخلی و نحوه چیدمان صحیح اثباب و اثاثیه قطعا منزلی مرتب و منظم تر و همچنین زیباتر خواهید داشت.

7 اشتباه رایج در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

حتما برای شما با این قضیه مشکلات زیادی دارید و از این که کلی وسیله شیک و گران قیمت در منزل دارید ولی هنوز نمای داخلی منزل تان آن طور که باید و شاید مثل خیلی از خانه هایی که بسیار ساده و بی آلایش هستند به چشم نمی آید ناراحت باشید. برای حل هر مشکلی نباید صورت مساله را پاک کرد بلکه باید به علت آن پی ببرید تا بتوانید آن را برای خودتان حل کنید.

اگر واقعا از ترکیب و شکل ظاهری منزل تان ناراحت هستید شما نباید در فکر تغییر وسایل منزل تان باشید. به طور حتم مشکل اصلی در نحوه چیدمان، انتخاب رنگ بندی مناسب، انتخاب نادرست وسایل از نظر اندازه و یا زیاده روی در استفاده از وسایل تزیینی مختلف و یا هر چیز دیگری باشد.

همه این نارضایتی ها بخاطر رعایت نکردن اصول چیدمان صحیح و اصولی وسایل رخ می دهد و اکثرا به خاطر عدم توجه به نکات ضروری است. اما همیشه نباید به دنبال نکات چیدمان اصولی بروید فقط کافی است عیب های اصلی را شناسایی کنید و دیگر از آنها پیروی نکنید و با این کار تقریبا بیشتر مسیر را طی کرده اید و به همین دلیل می خواهیم در ادامه در مورد 7 اشتباه رایج در طراحی دکوراسیون داخلی که در هر خانه ای رخ می دهد صحبت کنیم تا با رعایت این موارد خانه ای شیک تر و زیباتر داشته باشید پس با ما همراه باشید تا این 7 اشتباه معمول و دردسر ساز را بهتر بشناسید.

1- عدم انتخاب رنگ های مناسب

هر کاری که بخواهید انجام دهید قطعا رنگ ها حرف اول را می زنند. حتی به عبارتی می توانیم بگوییم که وقتی شما وارد مکانی می شوید انگار، رنگ با شما دارند صحبت می کنند و اگر تعادل هارمونی بین رنگ ها برقرار نباشد قطعا برای شما چندان خوشایند نخواهد بود.

انتخاب ترکیب رنگ مناسب

مخصوصا اگر از رنگ های تند و یا سرد و یا حتی رنگ های خنثی به تنهایی و به حد زیادی استفاده کرده باشید می تواند باعث احساس کسالت و یا حتی خستگی در افراد شود و چشم آنها را اذیت کند. برای این کار خوب است که از رنگ های تیره و روشن در کنار هم استفاده کنید و اگر احساس می کنید که از رنگ های تند برای نقاشی دیوارها زیاده روی کرده اید می توانید با نصب چند تابلو و یا وسایل تزیینی میزان شدت تندی رنگ دیوارها را کنترل کنید.

برای اینکه رنگ وسایل و اثباب و اثاثیه را به درستی انتخاب کنید سعی کنید طرح و رنگ فرش و مبلمان و میزها و صندلی ها را تا جایی که امکان دارد با هم تطبیق دهید. جهت جلوگیری از عدم هماهنگی بین رنگ ها موجود در وسایل مختلف در اتاق نباید به محض اینکه هر شی و یا وسیله زیبایی را که دیدید خریداری کنید. اول از همه باید ببنید آیا از نظر طرح و رنگ با وسایل اتاق تان تناسب دارد یا نه و پس از آن در این مورد تصمیگیری کنید تا به زیبایی اتاق لطمه نزند.

2- عدم تناسب ابعاد مبلمان با فضای اتاق

امروزه خانه های نقلی و کوچک پیش از گذشته بین مردم رایج و معمول شده است و به ندرت افراد زندگی در خانه های بزرگ را تجربه می کنند. معمولا برای خانه های کوچک وسایل بزرگ و دست و پا گیر اصلا توصیه نمی شود. یکی از مشکلات اصلی در خانه های کوچک نبودن فضای کافی برای رفت و آمد است که غالبا این مشکل به خاطر مبلمان های بزرگی است که بیشتر برای خانه های بزرگ مناسب هستند تا خانه های کوچک و نقلی؛ یکی از رایج ترین مشکلات در طراحی دکوراسیون منزل این است که افراد در زمان انتخاب مبلمان به ابعاد اتاق اصلا توجه نمی کنند و پس از چیدمان، اتاق را پیش از حد کوچک و کسل کننده نشان می دهند.

تطبیق ابعاد مبل و اتاق

تا جایی که امکان دارد با توجه به ابعاد اتاق تان اندازه مبلمان را انتخاب کنید تا با این کار فضای منزل تان را کوچکتر از حد معمول نشان ندهد و از جذابیت آن نکاهد. همان طور که در تصویر پایین ملاحظه می کنید در کنار رنگ بندی مناسب ابعاد تمامی وسایل و مخصوصا مبل ها با توجه به متراژ اتاق کاملا به درستی انتخاب شده است.

3- خرید از چند فروشگاه مختلف ممنوع

اگر بتوانید تمامی نکات اصلی دکوراسیون را در زمان خرید به خوبی رعایت کنید به هیچ وجه پس خرید وسایل منزل و چیدن آنها با ترکیبی نا متعارف روبه رو نخواهید شد. برای اینکه با کمترین مشکل مواجه باشید خوب است تا جایی که امکان دارد بیشتر وسایل منزل تان را از یک جای مشخص تهیه کنید. برای این کار بهتر است مبلمان و میز و آباژورهای اتاق تان را از یک جا تهیه کنید.

خرید از چند فروشگاه

مخصوصا وسایل اتاق خواب های کوچک را هم خوب است متناسب با ابعادی که دارد انتخاب کنید به طوری که فضایی از اتاق برای رفت و آمدتان باز باشد و مانع از راحتی کارتان نشود. علاوه بر این وقتی از یک جا خرید کنید بهتر می توانید هر چیزی را از نظر طرح و رنگ و نوع جنس مقایسه و تطبیق دهید.

4- هرگز مبل ها را به دیوار نچسبانید

حتما برای شما هم پیش آمده است که پس از بازسازی و نقاشی منزل پس از اینکه مبلمان ها را می چینید و بعد از گذشت چند ماه که می خواهید تغییراتی در نحوه چیدمان بدهید متوجه تغییر رنگ دیوار پشت مبل ها می شوید و بابت سیاه شدن قسمت هایی که پشت مبل بوده ناراحت خواهید بود و دیگر ترجیح می دهید مبل ها را به جای سابق خود بر گردانید. برای اینکه با چنین مشکلی رو به رو نشوید حتما کمی فاصله بین مبل و دیوار باقی بگذارید تا از این اتفاق جلوگیری کرده باشید.

چسباندن مبل به دیوار

یکی از عواملی که باعث بد به نظر رسیدن فضای منزل می شود چسبیدن مبل ها به دیوارها است. اگر کمی فاصله بین دیوار و مبل ها وجود داشته باشد نه دیگر از ایجاد تیرگی بر روی دیوارهای خبری خواهد بود و نه دیگر فضایی کسل کننده و تکراری مثل بیشتر خانه هایی که دیده اید را خواهید دید.

5- عدم نصب پرده ها در ارتفاع مناسب

پرده و فرش هر دو به شدت، به هر خانه ای نما و جلوه داده و آن را زیباتر نشان می دهند. اما اگر محل نصب پرده ها در ارتفاعی نامناسب نصب شده باشد و یا پرده ها پیش از حد بلند باشند می تواند به زیبایی فضای اتاق لطمه بزند. جدا از جنس و طرح پرده های منزل باید با توجه به موقعیت دیوار و پنجره اتاق تان، چوب پرده را در ارتفاع مناسب خودش نصب کنید.

ارتفاع مناسب نصب پرده

6- هرگز از وسایل تزیینی و دکوری بیش از حد استفاده نکنید

هرگز و هرگز در خرید وسایل مختلف و مخصوصا وسایل تزیینی متنوع زیاده روی نکنید. یکی از عواملی که به شدت به زیبایی نمای اتاق آسیب وارد می کند شلوغ بودن فضای آن است. برخی از افراد تصور می کنند که با چیدن وسایل مختلف بهتر می توانند اتاق را تزیین کنند اما این تصور کاملا اشتباه بوده و بیشتر باعث خرابکاری در دکوراسیون می شود تا درست کردن آن.

استفاده بیش از حد از لوازم دکوری

7- عدم توجه به رنگ بندی دیوارپوش و محل نصب مناسب آن در اتاق خواب

اگر قصد استفاده از کاغذ دیواری و یا پوستر دیواری با طرح و زمینه تیره رنگ را دارید توصیه می کنیم به محل نصب آن حتما توجه داشته باشید. هر طرحی برای هر جایی مناسب نیست مخصوصا اگر می خواهید اتاق خواب تان را طراحی کنید. هرگز طرح های تیره و گرفته را روبه روی تخت خواب تان نصب کنید. قبل از هر کاری با توجه به روانشناسی رنگ ها، رنگ بندی دیوار روبه رو تختخواب را مشخص کنید و از پوسترهای دیواری با رنگ تیره به عنوان طراحی دیوار پشت تخت خواب استفاده کنید. تا در زمان استراحت چشم تان در معرض رنگ های تیره قرار نگیرد.

انتخاب رنگ دیوارپوش

جمع بندی: حتما شما این نکات را می دانستید اما به راحتی از کنار آنها گذشته اید اما اکنون مجبور به رعایت همین نکات ساده و پیش پا افتاده هستید تا خانه ای زیباتر داشته باشید. طراحی دکوراسیون نه سخت است و نه پیچیده، فقط پر از نکات ریزی است که غالبا افراد آنها را می دانند که اگر آنها را رعایت کنند برای همیشه منزلی زیبا خواهند داشت و هر بار می توانند به شکلی متفاوت با رعایت همین نکات خانه ای تازه را برای خود بسازنند و از یکنواختی نجات پبدا کنند.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا