دکوراسیون

فلاورباکس و انواع آن

برای تغییر دکوراسیون داخلی و خارجی فضای ساختمانی خود با گزینه های مختلفی روبرو خواهید بود؛ اما بدون شک یکی از بهترین رویکردها برای افزودن حس زندگی و پویایی استفاده از گل و گیاه به روش های مختلف خواهد بود. استفاده از گیاهان با حداقل هزینه و زحمت می تواند انرژی خاصی در فضا ایجاد کرده و فضا را از حالت یکنواختی خارج کند. البته به طرق مختلف می توان گل و گیاه را به فضا افزود. فلاورباکس یکی از مواردی ست که در این مطلب سعی داریم بیشتر به آن بپردازیم. پس تا انتهای این مقاله دکورچوب را همراهی کنید.

فلاورباکس چیست؟

شاید برایتان این پرسش مطرح باشد که اصلاً فلاورباکس چیست؟ و تفاوت های آن با گلدان های معمولی در چه مواردی ست؟ قبل از پاسخ دادن به این پرسش کلیدی لازم است بدانید که در طراحی فضای سبز تنوع و ایده های خلاقانه متعددی وجود دارد. و این عنصر تنها یکی از صدها گزینه موجود است.

فلاورباکس چیست؟

این کلمه مستقیماً از زبان انگلیسی گرفته شده است و به همین صورت بین مردم شناخته شده است. این واژه به معنای باکس گل می باشد. فلاورباکس درواقع یک محفظه خالی است که یا در داخل خاک و یا به طرق مختلف در فضای سبز به کار گرفته می شود. داخل این محفظه به منظور پرورش گل و گیاه استفاده می شود. این روزها به دلیل کمبود فضای مورد نیاز برای ایجاد باغچه و فضای سبز از آن استفاده می شود.

برای آشنایی بیشتر با طراحی دکوراسیون داخلی منزل کلیک کنید.

انواع فلاورباکس

حال که با این واژه آشنا شدید به بررسی انواع مختلف فلاورباکس خواهیم پرداخت. درواقع برای ساخت فلاورباکس از مواد اولیه های متفاوتی استفاده می شود که هر یک می توانند کاربردها و ویژگی های منحصر به فردی داشته باشند. به عنوان مثال انواع سفالی، ترمووود، بتنی، پلاستیکی سنگی و فلزی نمونه هایی از این موارد است.

ویژگی های فلاورباکس سفالی

فلارباکس هایی که از جنس سفال تهیه می شوند شبیه همان گلدان های قدیمی هستند که احتمالاً خاطرات بسیاری از آن دارید. با این حال سفال به طور کلی متریالی آسیب پذیر تلقی می شود که نمی تواند در فضاهای باز به طور گسترده مورد استفاده قرار بگیرد.

فلاورباکس سفالی

ویژگی های فلاورباکس چوبی

چوب را نمی توان به عنوان متریال اصلی در ساخت فلارباکس به کار برد و تنها به شکل روکش و پوشاننده بخش بیرونی گلدان از آن استفاده می شود. با این حال استفاده از چوب به دلیل قیمت بالا و همچنین آسیب پذیری بالا در برابر شرایط محیطی مختلف به طور گسترده رایج نیست.

ویژگی های باکس گل بتنی

فلاورباکس ها را حتی می توان از مصالح ساختمانی همچون بتن تهیه کرد. قابلیتی که این نوع از باکس ها دارند این است که در ابعاد دلخواه مشتری و متناسب با فضای خریدار امکان سفارش آن وجود دارد.با این وجود بدلیل وزن بالا ممکن است عده ای قید خرید آن را بزنند و به سراغ نمونه های سبک تر بروند.

ویژگی باکس گل پلاستیکی

به طور کلی عناصری که در تهیه آن از پلاستیک استفاده شده باشد همزمان می توانند مزیت ها و معایبی با خود به همراه داشته باشند. از مزیت های آن می توان به وزن پایین، قیمت مناسب و تنوع رنگ آن اشاره کرد. ولی ویژگی های منفی مثل رنگ رفتگی پس از قرارگیری در نور آفتاب و دارا بودن ظاهری نه چندان لوکس می تواند خریداران را اندکی دلسرد کند.

ویژگی های فلاورباکس پلاستیکی

ویژگی های فلاورباکس فلزی

همانطور که احتمالاً می دانید فلز در برابر نم و رطوبت دچار زنگ زدگی و فرسایش می شود. به همین دلیل باکس های فلزی را با رنگ های مخصوص می پوشانند تا دچار زنگ زدگی و فرسایش نشود.

ویژگی های فلاورباکس ترمووود

ترموود را به عنوان عنصری جادویی در ساختمان سازی می شناسند به این دلیل که کمتر فضایی را می توان یافت که نتوان به کمک آن به شکلی زیباتر و البته کاربردی تر آن را تغییر داد. از نمای ساختمان گرفته تا آلاچیق و روف گاردن همه و همه با استفاده از چوب های زیبای ترموود قابل بازسازی هستند. اما یکی از کاربردهای جالب و البته رایج استفاده از ترموود کاربرد آن در ساخت فلاورباکس است.

ویژگی های فلاورباکس ترموود

ترمووودها به دلیل اینکه در مراحل تولید تحت شرایط خاصی قرار می گیرند به شدت در برابر شرایط محیطی مختلف مقاوم هستند و رطوبت و اشعه آفتاب سبب از بین رفتن و پوسیدگی آن نخواهد شد. از این روست که استفاده از فلاورباکس ترمووود بسیار رایج تر از بسیاری از انواع دیگر است.

کاربردهای فلاورباکس

در فضاهای سبز کنونی استفاده از باکس گل به طرق مختلف بسیار رایج شده است. می توان نمونه های مختلفی از آنها را در داخل زمین، به صورت دیواری و یا حتی آویزان در فضاهای سبز مشاهده کرد.

  • استفاده به عنوان محفظه نگهداری گل و گیاه در فضای سبز شهری
  • استفاده به عنوان محفظه نگهداری از گل معلق
  • استفاده در آلاچیق ها
  • تزئین فضای روف گاردن با فلاورباکس
  • استفاده از آن ها برای تکمیل دکوراسیون فضای داخلی
  • تزئین فضای بیرون پنجره به دلیل محدودیت فضا

نحوه سفارش و خرید باکس گل

فلاورباکس ها عناصری هستند که از قبل ساخته شده اند و فرآیند خرید آنها کار چندان دشواری نخواهد بود. درواقع با بررسی شرایط فضای مورد نظر و همچنین انتظاراتی که از آن دارید خواهید توانست فضای سبز دلپذیری را با خرید فلاورباکس های مختلف ایجاد کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا