دکوراسیون

چگونه کابینت مخصوص سطل زباله را طراحی کنیم تا آشپزخانه ای تر و تمیز داشته باشیم؟

همیشه پنهان کردن وجود زباله و آشغال‌هایی که در آشپزخانه تولید می‌شوند، یک معضل بزرگ برای هر خانمی است. مخصوصا که خانه‌های امروزی غالبا کوچک و نقلی هستند و آشپزخانه و پذیرایی در نزدیکی هم قرار گرفته‌اند. وجود آشپزخانه‌های اوپن باعث می‌شود، تا خیلی راحت‌تر از آنچه که تصورش را کنید، فضای آشپزخانه در دید همه افراد باشد. بنابراین تمیز بودن فضای آشپزخانه و نبودن ذره‌ای زباله به آن جلوه بهتری می‌دهد، در این مقاله قصد داریم، تا به شما بگوییم که با چه ترفندی و با کمک چه نوع سطل‌هایی، زباله‌ها را نگهداری کنید، تا خانه‌ای زیباتر داشته باشید. اگر می‌خواهید کابینت مخصوص سطل زباله همیشه تمیز بماند و بوی زباله کمتر آزارتان دهد، توصیه می‌کنیم، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

کابینت مخصوص سطل زباله یا سطل توکار کابینت چیست؟

همیشه از روز اول جای سطل آشغال در آشپزخانه در داخل کابینت زیر سینک ظرفشویی و جایی در پشت کابینت بوده است. در گذشته معمولا افراد از سطل‌های در دار قدیمی استفاده می‌کردند که در هر بار مراجعه به آن مجبور بودند، با کمک دست در سطل زباله کابینت را بردارند، تا آشغال‌ها را در داخل آن بریزند که برای هیچ کس خوشایند نبود. اما رفته رفته انواع سطل‌های زباله پدالی مناسب فضای آشپزخانه جای آنها را گرفتند.

کابینت-مخصوص-سطل-زباله-2

گرچه این نوع سطل‌ها در داخل کابینت دردسرهای خاص خودش را داشتند، چرا که افراد این بار مجبور بودن برای باز کردن درب سطل زباله کابینت از پا کمک بگیرند، تا در سطل باز شود. با توجه به مشکلاتی که سطل‌های زباله در داخل کابینت ایجاد می‌کردند، تفکر طراحان را به طراحی سطل زباله‌های مناسب و کارآمد با نیاز افراد و مخصوصا خانم‌های خانه دار انداخت که به شکلی آن را طراحی و بسازند، تا نیاز نباشد، برای وارد کردن زباله‌ها به داخل سطل به در آن دست زده بزنند.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

در حقیقت سطل توکار کابینت به شکل‌های حرفه‌ای و مدرن طراحی شده‌اند که زمانی درب کابینت را باز می‌کنید، سطل به سمت خارج هدایت شده و در دسترس‌تان قرار می‌گیرد. در حالی که در روش‌های قدیمی سطل به شکل ثابت در داخل کابینت بود، وقتی که در کابینت را باز می‌کردید، باید زحمت خم شدن و باز کردن در سطل زباله را هم می‌کشیدید، ولی این بار فقط زحمت باز کردن در کابیت با شما است. علاوه بر همه این‌ها در روش قدیمی احتمال کثیف شدن فضای کابینتی که سطل زباله در آن قرار داشت، به مراقب بیشتر بود. اما با وجود سطل‌های زباله توکار کابینت، هم زمان با باز شدن در کابینت خارج می‌شد، یا به صورت کشویی تعبیه شده بود و می‌توانستید آن را بیرون بکشید.

طراحی جزیره آشپزخانه

انواع مدل های سطل زباله کابینت

به طور کلی سطل‌های زباله داخل کابینت به سه دسته ثابت، ریلی و درب باز شو تقسیم می‌شوند. سطل زباله ثابت در حقیقت همان سطل‌های قدیمی است که باید با دست در آن را بر می‌داشتیم و سطل‌های ریلی هم که به صورت تک مخزنه و یا چند مخزنه هستند و به صورت کشویی بوده و دارای ریل ساچمه‌ای هستند. اما سطل‌های زباله‌ای که به صورت درب باز شود هستند، این نوع سطل آشغال مستقیما بر روی در کابینت نصب می‌شود.

کابینت-مخصوص-سطل-زباله-3

چرا سطل زباله کابینت برای شما لازم است؟

از آنجایی که بسیاری از خانه‌های امروزی کوچک و نقلی هستند و آشپزخانه و پذیرایی در نزدیکی هم و یا حتی در مجاورت هم قرار دارند، به نوعی می‌توانیم بگوییم که آشپزخانه بخشی از پذیرایی نیز محسوب می‌شود. بنابراین تمیز و خوشبو بودن فضای آشپزخانه تاثیر زیادی بر روی پذیرایی دارد. به همین دلیل خانم‌ها نسبت به سطل آشغال آشپزخانه که محل جمع شدن زباله‌های تولید شده در طی روز هستند، حساسیت زیادی نشان می‌دهند و سعی می‌کنند، آن را در کابینتی بگذارند که در دید نباشد، تا به زیبایی فضای منزل لطمه نزند.

حتما بخوانید: کابینت آشپزخانه های کوچک چگونه طراحی می شوند؟ از چه نوع کابینت هایی در فضای کوچک استفاده می شود؟

به همین دلیل وجود سطل زباله کابینت یا همان سطل توکار کابینت و حتی شکل و ظاهر آن در زیبایی فضای هر آشپزخانه‌ای تاثیر گذار است و لازم است، تا برای راحتی خودتان هم که شده از سطل‌های دو یا سه مخزنه استفاده کنید. بدین ترتیب خیلی راحت‌تر می‌توانید، زباله‌ها را از هم تفکیک کنید. در یک مخزن زباله‌های مثل پوست میوه و آشغال سبزی و توفاله چای و در مخزنی دیگر پلاستیک و در مخزن سوم یا آخر کاغذهای دور ریز را بگذارید. این گونه هم خود راحت‌تر هستید و هم مواد بازیافتی را از مواد دور ریز و غیر قابل بازیافت جدا کرده‌اید.

کابینت-مخصوص-سطل-زباله-1

توجه: اگر قصد دارید، از کابینتی که در زیر سینک ظرفشویی است، به عنوان مکان ثابتی برای گذاشتن سطل زباله استفاده کنید، بهتر است، ابعاد و نوع سطل را با توجه به موقعیت زیر سینک ظرفشویی که قطعاتی مثل لگن، سیفون و شیرآلات در آن قرار دارد، در نظر بگیرید.

روش طراحی و کار گذاشتن سطل آشغال در کابینت کاملا شیک و لاکچری

برای این کار می‌توانید یک کابینت یا حتی یک کشوی مخصوص را برای کار گذاشت، سطل زباله در نظر بگیرید. از آنجایی که آشپزخانه محل پخت و پز مداوم هر خانه‌ای است، کاملا طبیعی است که حجم زباله ها و مواد دور ریز در آن بالا باشد. بنابراین لازم است، از سطل یا حتی سطل‌های مناسب برای آشپزخانه استفاده کنیم و از همه مهمتر اینکه بدانیم، دقیقا آن را در کجا قرار دهیم و نحوه دسترسی یا پیدا کردن به آن به چه شکل نیز باشد.

 

حتما بخوانید: کابینت آشپزخانه چیست ؟ کابینت مناسب را چطور و چگونه انتخاب کنیم ؟ ویژگی های یک کابینت خوب چیست ؟

همیشه در گذشته سطل زباله در کابینتی که بود، بدترین نما و منظور را در آشپزخانه داشت و کسی از آن قسمت خوشش نمی‌آمد، حتی تمیز کردن آن نسبت به سایر قسمت‌های دیگر سخت‌تر و ناخوشایندتر هم بود. اما وقتی در حال برش زدن میوه و سبزی رو تخته مخصوص خوردکن هستید، در زمان حمل مواد دور ریز به داخل سطل احتمال ریخته شدن آنها و کثیف شدن محیط بیشتر می‌شود. اما زمانی که از سطل‌های داخل کابینت به شکل حرفه‌ای استفاده کنید، بحث کاملا فرق دارد.

می‌توانید در زمان سفارش ساخت کابینت برای منزل‌تان از طراح بخواهید، تا یک کشوی مخصوص برای تخته برش میوه و سبزی و گوشت در نظر بگیرد و در پایین آن کشو یا کابینتی که فقط در آن سطل زباله قرار دارد، تعبیه شود، از هر نظر کارآمدتر خواهد بود. همان طور که در تصور پایین مشاهد می‌کنید، کشوی مخصوص تخته خردکن و کشوی سطل زباله به صورت ریلی طراحی شده است.

کابینت-مخصوص-سطل-زباله-5

سطل زباله ریلی

زمانی که سطل زباله به صورت ریلی طراحی می‌شود می توانید دو تا یه تا مخزن بزرگ و مجاز ولی کنار هم را یکجا داشته باشید. این گونه هم خانه شما را شیک و لاکچری تر نشان می‌دهد و هم اینکه راحت‌تر خواهید بود.

 

البته ممکن است، کشویی مخصوص برای تخته خردکن بین قسمت‌های کابینت برای‌تان طراحی نشده باشد، در این حالت می‌توایند مثل تصویری که در بالا ملاحظه می‌فرمایید، تخته خردکن را لب به لب سطح کابینت بگذارید و با بیرون کشیدن کشویی که سطل زباله در آن قرار دارد، همزمان با خرد کردن سبزی و صیفی جات مختلف مواد دور ریز و غیر قابل استفاده آن را همان لحظه به داخل سطل زباله بریزید.

 

حتما بخوایند: سبک طراحی آشپزخانه با ۱۰ روش متفاوت برای دکوراسیون های مختلف

هدف از این کار، این است که به همان شکلی که از تقسیم کننده‌های مخصوص در داخل کشوهای آشپزخانه برای مرتب نگهداشتن وسایل و خرد ریزه استفاده قرار می‌گیرند، با استفاده از سطل‌های زبانه که دارای دو یا سه مخزن هستند، به مراتب خیلی بهتر و راحت‌تر می‌توانید هم زباله‌ها را تفکیک کنید و هم اینکه آشپزخانه زیباتر و مرتب‌تر نگهدارید.

کابینت-مخصوص-سطل-زباله-4

البته برخی از سطل‌های زباله مخصوص کابینت دارای تاندم هم هستند. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، به سبد استیل کوچکی که بین درب کشو و سطل قرار گرفته و چند دستمال در آن قرار دارد، تاندم می‌گویند. در حقیقت تاندم در لغت به معنای پشت سر هم یا پیوستگی یک گروه گفته می‌شود. از این واژه در صنعت برای مجموعه‌ای از ماشین آلات استفاده می‌شود که دارای حرکتی پیوسته هستند. در این قسمت می‌توانید مواد شوینده و تمیزکننده  هم بگذارید.

 

جمع بندی: اگر می‌خواهید آشپزخانه‌ای تمیز داشته باشید، کابینت زیر سینک ظرفشویی را خوب مدیریت کنید و با توجه به اینکه قطعاتی مثل لگن ظرفشویی لوله و سیفون در درون این کابینت قرار دارد، می‌توانید از آن به عنوان کابینت مخصوص سطل زباله به خوبی استفاده کنید. برای این کار حتما از سطل‌های درب باز شو استفاده کنید. این گونه دیگر مجوبر نیستید، مثل سطل‌های قدیمی که ثابت بودند، به در آن دست بزنید و این گونه حس بهتری هم خواهید داشت. استفاده از سطل‌های زباله به صورت ریلی که مثل یک کشو می‌توان آن ها را بیرون کشید، گزینه فوق العاده‌ای خواهد بود.

برای راحتی خودتان هم که شده در زمان بازسازی آشپزخانه از طراح کابینت بخواهید، تا کابینت مخصوص سطل زباله را در بهترین قسمت آن طراحی و پیاده سازی کند. همچنین برای این کار می‌توانید همزمان از طراح بخواهید، تا کشوی مخصوص تخته برش گوش و سبزیجات را در بالای آن تعبیه کند، به طوری که در زمان خوردن کردن میوه و سبزی یا حتی گوشت بدون هیچ جابه جایی و حرکتی آشغال ها و مواد دور ریختی را به داخل سطل زباله‌ای که در زیر آن کار گذاشته شده است، بریزید. با این روش هم آشپزخانه‌ای مرتب و منظم‌تری دارید و هم اینکه مجبور به دست زدن به در سطل زباله نخواهید شد، در نهایت آشپزخانه‌تان از نظر طراحی لوکس‌تری به نظر می‌رسد.

نوشته های مشابه

5 دیدگاه

  1. سلام
   بله سطل های تو کابینتی هم وجود داره
   برای اطلاعات بیشتر با بخش فروش دکورچوب در ارتباط باشید.

 1. من خیلی وقته که دارم در مورد انتخاب طرح و جنس کابینت آشپزخونه ام تحقیق می کنم با توجه به عکس هایی که در این مقاله دیدم خیلی دوست دارم کابینت های خونم این شکلی باشه اما جنسش طوری باشه که بتونم راحت بشورم و تمیزکاری و… رو انجام بدم شما می تونین برام مثل همینایی که تو عکسا هست رو طراحی کنید؟

  1. سلام دوست عزیز
   دکورچوب در زمینه کاغذدیواری، قرنیز و پارکت لمینت فعالیت می کنه و این مقاله صرفاً جهت ایده است.

 2. چقدر از عکسای این مقاله خوشم اومد
  ای کاش یه نفر بود که همچین کابین های خوشکلی رو برام طراحی کنه
  دقیقا روی حساب و کتاب طراحی شدن . مطالب خوبی بود ولی ای کاش طراح کابین هم داشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا