کابینت

کابینت مخصوص سطل زباله

چگونه کابینت مخصوص سطل زباله را طراحی کنیم تا آشپزخانه ای تر و تمیز داشته باشیم؟

همیشه پنهان کردن زباله های آشپزخانه یک معضل بزرگ محسوب می شود، ظاهر نازیبایی سطل های زباله از یک سو و کمبود فضا در کابینت ها از سویی دست به دست هم دادند تا معظل سطل زباله در آشپزخانه بغرنج تر از پیش شود. مخصوصاً که خانه ‌های امروزی اغلب کوچک هستند و آشپزخانه و پذیرایی همجوار هم قرار گرفته‌اند. وجود آشپزخانه ‌های اوپن باعث می ‌شود، تا خیلی راحت‌تر از آنچه که تصورش را کنید، فضای آشپزخانه در دید همه افراد باشد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم در مورد سطل توکار به عنوان راهکاری برای حل این معظل بپردازیم.

کابینت مخصوص سطل زباله (سطل توکار)

همیشه از روز اول جای سطل آشغال در آشپزخانه در داخل کابینت زیر سینک ظرفشویی و جایی در پشت کابینت بوده است. در گذشته معمولاً افراد از سطل ‌های در دار قدیمی استفاده می ‌کردند که در هر بار مراجعه به آن مجبور بودند، با کمک دست در سطل زباله کابینت را بردارند، تا آشغال ‌ها را در داخل آن بریزند که برای هیچ کس خوشایند نبود. اما رفته رفته انواع سطل ‌های زباله پدالی مناسب فضای آشپزخانه جای آنها را گرفتند.

کابینت سطل زباله دار

گرچه این نوع سطل ‌ها در داخل کابینت دردسرهای خاص خودش را داشتند، چرا که افراد این بار مجبور بودن برای باز کردن درب سطل زباله کابینت از پا کمک بگیرند. با توجه به مشکلاتی که سطل ‌های زباله در داخل کابینت ایجاد می ‌کردند، تفکر طراحان را به طراحی سطل زباله ‌های مناسب و کارآمد انداخت که به شکلی آن را طراحی و بسازند، تا نیاز نباشد، برای وارد کردن زباله‌ها به داخل سطل از پا کمک بگیرند. درواقع سطل های توکار راهکار اصلی فرار از مشکلات ناشی از سطل های زباله قدیمی تر بودند.

در حقیقت سطل توکار کابینت به شکل‌ های حرفه‌ ای و مدرن طراحی شده‌ اند که زمانیکه درب کابینت را باز می ‌کنید، سطل به سمت خارج هدایت شده و در دسترس‌تان قرار می‌ گیرد. در حالی که در روش ‌های قدیمی سطل به شکل ثابت در داخل کابینت بود، وقتی که در کابینت را باز می ‌کردید، باید زحمت خم شدن و باز کردن در سطل زباله را هم می‌ کشیدید، مشکلی که در نمونه های جدید مرتفع شده است.

انواع مدل های سطل زباله کابینت

به طور کلی سطل ‌های زباله داخل کابینت به سه دسته ثابت، ریلی و درب باز شو تقسیم می‌ شوند. سطل زباله ثابت در حقیقت همان سطل‌ های قدیمی  هستند که باید با دست در آن را بر می‌ داشتیم. سطل ‌های ریلی هم که به صورت تک مخزنه و یا چند مخزنه موجود هستند و برای بیرون آوردن آن از یک ریل ساچمه ‌ای کمک گرفته می شود. درمقابل سطل ‌های زباله ‌ای که به درب باز شو معروف هستند مستقیماً بر روی در کابینت نصب می ‌شوند.

انواع کابینت دارای جای سطل زباله

چرا سطل زباله کابینت برای شما لازم است؟

از آنجایی که بسیاری از خانه ‌های امروزی کوچک هستند و آشپزخانه و پذیرایی در مجاورت هم قرار دارند، به نوعی می ‌توانیم بگوییم که آشپزخانه بخشی از پذیرایی نیز محسوب می ‌شود. بنابراین تمیز و خوشبو بودن فضای آشپزخانه تأثیر زیادی بر روی پذیرایی دارد. به همین دلیل خانم ‌ها نسبت به سطل آشغال آشپزخانه که محل جمع شدن زباله ‌های تولید شده در طی روز هستند، حساسیت زیادی نشان می ‌دهند و سعی می‌ کنند آن را در کابینتی بگذارند که در دید نباشد، تا به زیبایی فضای منزل لطمه نزند.

حتما بخوانید: کابینت آشپزخانه های کوچک چگونه طراحی می شوند؟

به همین دلیل وجود سطل زباله کابینت می تواند یکی از ملزومات خانه های امروزی و بویژه خانه های کوچک باشد. همچنین سطل های توکار از نظر زیست محیطی هم می توانند مفید باشند زیرا امکان تفکیک زباله را فرآهم می کنند. در یک مخزن زباله ‌های تر و در مخزنی دیگر پلاستیک و در مخزن سوم یا آخر کاغذهای دور ریز را بریزید. این گونه هم خود راحت‌تر هستید و هم مواد بازیافتی را از مواد دور ریز و غیر قابل بازیافت جدا کرده‌ اید.

مزیت های کابینت های سطل زباله دار

توجه: اگر قصد دارید، از کابینتی که در زیر سینک ظرفشویی است، به عنوان مکان ثابتی برای گذاشتن سطل زباله استفاده کنید، بهتر است، ابعاد و نوع سطل را با توجه به موقعیت زیر سینک ظرفشویی که قطعاتی مثل سیفون و شیرآلات در آن قرار دارد، در نظر بگیرید.

نصب سطل زباله در کابینت

برای نصب سطل زباله در کابینت می ‌توانید یک کابینت یا حتی یک کشوی مخصوص را برای این کار در نظر بگیرید. از آنجایی که آشپزخانه محل پخت و پز مداوم هر خانه ‌ای محسوب می شود، کاملاً طبیعی است که حجم زباله ها و مواد دور ریز در آن بالا باشد. بنابراین لازم است، فضای کافی بدین منظور درنظر گرفته شود.

حتما بخوانید:  ویژگی های یک کابینت خوب چیست؟

تصور کنید در حال خرد کردن و پوست کندن سبزیجات هستید و نیاز پیدا می کنید مواد زائد را در سطل زباله بریزید، اگر بخواهیم از سیستم گذشته استفاده کنیم احتمالاً باید مسافتی را برای رسیدن به سطل زباله طی کنید و احتمالاً در مسیر مقداری از زباله ها را روی زمین خواهید ریخت. ولی در آشپزخانه های مدرن امروزی که دارای سطل توکار هستند خیلی راحت کشوی زیر تخته را باز کنید و خیلی سریع بدون اینکه فضای آشپزخانه را کثیف کنید زباله را داخل سطل هدایت کنید.

پس پیشنهاد می شود در زمان سفارش ساخت کابینت از طراح بخواهید یک کشوی مخصوص برای تخته برش در نظر بگیرد و در پایین آن کشو یا کابینتی که فقط در آن سطل زباله قرار دارد، تعبیه شود. این ایده بسیار کارآمد خواهد بود.

سطل زباله ریلی

زمانی که سطل زباله به صورت ریلی طراحی می ‌شود می توانید دو مخزن بزرگ و کنار هم را یکجا داشته باشید. این گونه هم خانه شما را شیک و لاکچری تر نشان می‌ دهد و هم اینکه آسایش بیشتری خواهید داشت.

البته ممکن است، کشویی مخصوص برای تخته خردکن بین قسمت‌ های کابینت برای‌تان طراحی نشده باشد، در این حالت می ‌توایند تخته خردکن را لب به لب سطح کابینت بگذارید و با بیرون کشیدن کشویی که سطل زباله در آن قرار دارد، همزمان با خرد کردن مواد دور ریز و غیر قابل استفاده آن را همان لحظه به داخل سطل زباله بریزید.

حتما بخوایند: دکوراسیون آشپزخانه

هدف از این کار، این است که به همان شکلی که از تقسیم کننده‌ های مخصوص در داخل کشو های آشپزخانه برای مرتب نگهداشتن وسایل و خرد ریزه استفاده قرار می ‌گیرند، با استفاده از سطل‌ های زبانه که دارای دو یا سه مخزن هستند، به مراتب خیلی بهتر و راحت‌تر می ‌توانید هم زباله ‌ها را تفکیک کنید و هم اینکه آشپزخانه زیباتر و مرتب‌تر نگهدارید.

کابینت سطل زباله دار نمونه ریلی

البته برخی از سطل‌ های زباله مخصوص کابینت دارای تاندم هستند. به سبد استیل کوچکی که بین درب کشو و سطل قرار گرفته و چند دستمال در آن قرار دارد، تاندم می‌ گویند. در حقیقت تاندم در لغت به معنای پشت سر هم یا پیوستگی یک گروه گفته می‌ شود. از این واژه در صنعت برای مجموعه‌ای از ماشین آلات استفاده می‌ شود که دارای حرکتی پیوسته هستند. در این قسمت می ‌توانید مواد شوینده و تمیزکننده  را بگذارید.

جمع بندی:

این روزها آشپزخانه ها نیز کوچکتر از قبل شدند و استفاده بهینه از فضای آشپزخانه دیگر یک اجبار است. در این بین سطل های زباله و نحوه قرارگیری آنها در اشپزخانه می تواند از اهمیت بالایی چه از نظر بهداشتی و چه از نظر زیبایی برخوردار باشد. سطل های زباله قدیمی فضای اطراف را آلوده می کرد و برای استفاده از آن لازم بود با دست یا پدال درب آن را باز کرد که کار چندان بهداشتی نبود. اما نمونه های مدرن بسیار کارآمدتر طراحی شده اند و برای باز کردن درب آن کافی ست در کابینت را باز کنید. سطل های توکار علاوه بر کارایی بالاتر شرایط تفکیک زباله ها را نیز فرآهم می کنند که از زیست محیطی نکته بسیار مثبتی تلقی می شود.

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

  1. سلام
   بله سطل های تو کابینتی هم وجود داره
   برای اطلاعات بیشتر با بخش فروش دکورچوب در ارتباط باشید.

 1. من خیلی وقته که دارم در مورد انتخاب طرح و جنس کابینت آشپزخونه ام تحقیق می کنم با توجه به عکس هایی که در این مقاله دیدم خیلی دوست دارم کابینت های خونم این شکلی باشه اما جنسش طوری باشه که بتونم راحت بشورم و تمیزکاری و… رو انجام بدم شما می تونین برام مثل همینایی که تو عکسا هست رو طراحی کنید؟

  1. سلام دوست عزیز
   دکورچوب در زمینه کاغذ دیواری، قرنیز و پارکت لمینت فعالیت می کنه و این مقاله صرفاً جهت ایده است.

 2. چقدر از عکسای این مقاله خوشم اومد
  ای کاش یه نفر بود که همچین کابین های خوشکلی رو برام طراحی کنه
  دقیقا روی حساب و کتاب طراحی شدن . مطالب خوبی بود ولی ای کاش طراح کابین هم داشتید

 3. ممنون خانم مددپور مقاله خیلی خوبه و کاربردی بود برام و ازش برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه منزلم ایده های خوبی گرفتم
  ممنون از زحماتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا