دکوراسیون

طراحی دکوراسیون منزل

بهترین طراحی دکوراسیون داخلی منزل و بازسازی ساختمان

با استفاده از 14 شیوه مختلف در روش ‌های طراحی دکوراسیون منزل‌تان جور دیگری به نظر می ‌آید. سبک‌ های همیشگی خودتان را داشته باشید اما به شکلی متفاوت از آن در طراحی و تزیین منزل‌تان بهره ببرید. با این چند روش قطعا خانه ‌ای تر و تمیزتری خواهید داشت. اجرای تمامی این روش ‌ها کاملا راحت و آسان است، پس با ما همراه باشید تا روش طراحی دکوراسیون راحت و آسان را ببینید.

14  روش طراحی دکوراسیون منزل

این همه تلاش و زحمت برای مرتب کردن خانه قطعا شما را مجبور به استراحتی طولانی مدت خواهد کرد. به همین دلیل قصد داریم، تا در این مقاله در مورد روشی برای‌تان صحبت کنیم که به کمتر کردن زمان تمیز کاری منزل کمک‌تان می ‌کند. تمامی این ایده ‌ها برای هر کسی کار ساز بوده و این بستگی به این دارد که آیا شما در نظر دارید، کار بازسازی منزل انجام دهید، یا خانه رویایی خود را به عنوان یک ساخت و ساز جدید طراحی و پیاده سازی کنید. انتخاب شما در نحوه چیدمان اسباب و اثاثیه، همچنین میزان وقت و زمانی که برای تمیز کردن آنها صرف می ‌کنید، تاثیر می ‌گذارد. بنابراین در دوران خانه نشینی و تعطیلات کمی لم دهید، و پای خود را روی پای دیگر بیندازید، و نکاتی که در ادامه می‌ خوانید را به دقت بررسی کنید. ببیند که کدام یک از این ایده ‌ها برای خانه شما کار آمدتر خواهد بود.

14 روش تغییر دکوراسیون

1- از کفپوش خانه شروع کنید

نوع و طرح کفپوش تاثیر بسزایی در زیبایی منزل دارد. بد نیست که کار را با کف شروع کنید. در حقیقت کف منزل سریع‌تر از هر چیز دیگری کثیف می ‌شود. اولین انتخاب ما برای کفپوش استفاده از بیت رنگ شده با درزگیر محافظ است. این کار باعث می‌ شود تا در زمان نظافت کف منزل دچار دردسر نشوید. تقریبا از احتمال نشتی جلوگیری می ‌کند، و امکان نفوذ در آن غیر ممکن است. از سایر انواع کفپوش ‌ها مثل پارکت لمینت یا کاشی و ینیل لوکس در یک تخت چوبی می ‌توانید استفاده کنید. کفپوش ‌های چوب سخت نیز به راحتی قابل جابه جا کردن هستند. در صورت نشستن یا جمع شدن گرد و غبار بر روی کفپوش می ‌توانید با اسفنجی همه قسمت ‌های روی آن را تمیز کنید. اما با وجود سخت بودن کفپوش چوبی نمی ‌توانید تمیز کردن از هر نوع روشی برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

2- از فرش و موکت تایل استفاده کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید که تمام قسمت ‌های کف خانه را با فرش یا موکت بپوشانید، اما ترجیح می ‌دهید سبک و طرح فرش را به گونه ‌ای انتخاب کنید که از نظر طراحی بی‌شباهت به طرح انواع سرامیک و تایل‌ های رنگی نباشد، به شکلی که وقتی با تایل‌ های سیاه و سفید کف خانه را کفپوش می ‌کنید، حسی که از آن می‌ گیرد مشابه بافت و طرح فرش است. استفاده از فرش و موکت‌ هایی که با طرح تایل‌ های رنگی می‌ باشند، تیره و روشن هستند و قطعا احساسی متفاوت‌تر را نسبت به زمانی که از سایر طرح ‌های موجود در فرش استفاده می‌ کنید، در شما ایجاد می ‌کند.

3- چکار کنیم تا دیگر زیر کابینت گرد و خاک جمع نشود؟

همیشه جمع شدن حجم زیادی از گرد و خاک در زیر کابینت‌ ها معضلی بزرگ برای همه خانم‌ ها بوده است. دیگر وقت آن رسیده است تا از یک سیستم خلا مرکز که دارای ورودی جاروبرقی است را نصب کنید. بدین ترتیب دیگر زیر کابینت‌ ها به سختی کثیف می ‌شود و بیشتر گرد و غبار جایی خارج از آن باقی می ‌ماند.

4- با دیوارها چگونه رفتار کنیم؟

تمیز نگهداشتن دیوارها همان قدر که می ‌تواند سخت باشد به همان میزان هم می ‌تواند تاثیر بسزایی در زیبایی خانه داشته باشد، در نتیجه تمیز بودن آنها بسیار مهم است. مخصوصا اگر شما بچه یا حیوان خانگی داشته باشید برای تمیز نگهداشتن دیوارها زحمت بیشتری را متحمل خواهید شد. در نتیجه اگر شما بچه کوچکی در منزل دارید حتما باید به نوع و جنس کاغذ دیواری که استفاده می‌ کنید، دقت داشته باشید. کاغذ دیواری که در مقابل خط و خش مقاومت بالایی داشته باشد و همچنین در صورتی که کثیف شد به راحتی بتوانید سطح روی آن را پاک کنید. البته ممکن است برخی از خانم ‌ها نقاشی رنگ روغن را به کاغذ دیواری ترجیح دهند، در چنین شرایطی حتما از رنگ ‌هایی استفاده کنید، تا در صورت کثیف شدن بتوانید بدون هیچ نگرانی با استفاده از مایع تمیز کننده سطح روی رنگ را تمیز کنید.

نحوه تغییر دکوراسیون دیوارها

5- کاغذ دیواری برای منزل ما مناسب نیست!

ممکن است شما عاشق استفاده از انواع کاغذ دیواری برای طراحی دکوراسیون منزل‌تان باشید، اما از اینکه نتوانید در آینده سطح روی آن را تمیز کنید، نگران باشید، و نقاشی رنگ روغن را ترجیح دهید. اما طراحان و تولیدکنندگان کاغذ دیواری با در نظر گرفتن این مطلب، کاغذ دیواری وینیل را تولید کرده ‌اند. کاغذ دیواری وینیل در برابر نم و رطوبت مقاومت زیادی دارد. سطح روی آن را می ‌توانید بدون هیچ نگرانی با دستمال نمدار تمیز کنید.

6- وسایل و مبلمان چرمی

اسباب و اثاثیه‌ های شیک و مبلمان ‌های چرمی نه تنها منزل‌تان را شیک و لاکچری‌تر می ‌کند، بلکه یک گزینه عالی برای خانم ‌هایی است که در منزل بچه کوچک دارند، به شمار می‌ رود. حسن بزرگ وسایل چرمی در این است که در صورت کثیف شدن به راحتی می ‌توانید آن را تمیز کنید. مخصوصا اینکه تمیز کردن چرم بسیار راحت و آسان است. در صورتی که لکه یکسری از مواد غذایی از جمله روغن بر روی آن بماند، با یک لکه‌بر خوب می ‌توانید سطح مبل چرم را تمیز کنید. این مسائل بیشتر در مورد چرم ‌های سفید و رنگ روشن اتفاق می ‌افتد. بهترین رنگ چرم، رنگ ‌های خاکستری، سیاه، براندی یا شکلاتی است.

7- چطور مبل و صندلی را انتخاب کنیم؟

صندلی‌ های ناهار خوری که در تصویر پایین می‌ بینید، در واقع از چرم وینیل بوده و به راحتی می‌ توانید هر زمان که لازم بود، آنها را تمیز کنید. با این کار حتما مبلمان و سرویس میز ناهار خوری تر و تمیز و کاملا نو به نظر می ‌آید. یک روش طراحی دکوراسیون منزل که همیشه به تمیز بودن فضای خانه کمک می ‌کند، و تمیز کردن آن راحت و بی دردسر است، استفاده از مبل و صندلی ‌های چرم وینیل است. اما اگر از ظاهر چرم خوش تان نمی ‌آید، می ‌توانید از بافت ‌هایی از آن استفاده کنید که مشابه پارچه هستند.

8- چه نوع پارچه ای برای رو مبلی خوب است؟

ممکن است از سایر انواع و مدل ‌های مبلمان برای دکوراسیون منزل‌تان استفاده کرده باشید، ولی برای اینکه سطح روی مبل ‌ها تمیز بماند، می‌ توانید از انواع روکش ‌های مبلمان استفاده کنید. برخی از خانم ‌ها با پارچه ‌های سفید روی سطح مبل‌ ها را می ‌پوشانند، تا تمیز بماند، و برخی دیگر دوست دارند از پارچه ‌هایی با طرح و رنگ های شبیه به پارچه مبلی استفاده کنند، تا در زمان نشستن بر روی مبلمان احساس راحتی بیشتری داشته باشند، به طوری که بعد از کشیدن روکش ‌ها بر روی مبلمان، طرح و مدل دیگری از مبل را در منزل‌شان داشته باشند. حسن این روش طراحی دکوراسیون منزل در این است که ناخواسته دو دست مبل در منزل دارید، بدون اینکه دو دست مبل خریده باشید.

بهترین روکش مبل

9- شوینده مبل را حتما تهیه کنید

شاید بتوانید مبل ‌های چرمی را به راحتی با دستمال نمدار تمیز کنید، اما مبل ‌های مخمل و پارچه ‌ای را نمی ‌توانید با این روش تمیز کنید. حتما در زمان خرید مبلمان از فروشنده بخواهید، تا شوینده مبل مناسب را به شما معرفی کند، و در مورد نحوه تمیز کردن صحیح مبل سوال‌ های لازم را بپرسید. اگر شما در منزل مبل پارچه ای دارید و نمی ‌دانید چطور آن را تمیز کنید، می ‌توانید از دستور استفاده تمیزکننده مبل استفاده کنید، یا با فروشگاهی مبلمان را خریده‌ اید تماس بگیرید و سوالات خود را در این مورد بپرسید.

10- از مبلمان با چرخ کاستور استفاده کنید

حتما شما هم در زمان جارو زدن منزل برای تمیز کردن زیر میز و صندلی ‌ها و مبلمان دردسرهای زیادی دارید، برای حل این مشکل می ‌توانید از پایه چرخ دار کاستور برای میز و مبلمان استفاده کنید. استفاده از چرخ‌ های کاستور به شما کمک می‌ کند، تا در زمان جارو زدن به راحتی مبل ‌ها را بدون کمک دیگران جابه جا کنید، و زیرشان را جاروبرقی بکشید. حتما از کاستورهای نوع قفل دار استفاده کنید تا در زمان نشستن روی آن به طور اتفاقی با حرکت ‌های ناگهانی مبل مواجه نشوید.

11- برای طراحی انباری و کمد مخفی برنامه ریزی کنید

خانه ‌های امروزی غالبا کوچک و نقلی هستند و نمی ‌توانید از کمدهای بزرگ و جاگیر در آن استفاده کنید. اگر دقت کرده باشید معمولا افراد برای جمع و جور کردن وسایل ‌های اضافی خود از کشوهایی که در زیر تخت خواب تعبیه شده است، استفاده می ‌کنند، با این روش کلی وسیله را سر و سامان می ‌دهند و دیگر از بهم ریختگی خانه دیگر خبری نیست. حتی برخی از افراد از مبل ‌های تخت خواب شو استفاده می‌ کنند، تا فضای بیشتری را در اختیار داشته باشند. طراحان قسمت ‌هایی از خانه را که بیشتر برای یک روش طراحی دکوراسیون منزل مناسب است را به شکل مخفیانه و بدون اینکه دیگرام متوجه شوند به عنوان فضایی برای نگهداری وسایل طراحی می ‌کنند.

معمولا این محل به عنوان انباری هم می‌ تواند مورد استفاده قرار بگیرید. معمولا از این فضای به عنوان مکانی برای نگهداری پتوهای اضافی یا رو مبل‌ها استفاده می‌ شود. اگر اینجا اتاق نشیمن باشد از آن می ‌توانید برای نگهداری اسباب بازی هم استفاده کنید.

12- مبل های کوچک قفسه هایی کوچک برای وسایل شما

همان طور که می‌ شود در زیر تخت خواب و یا جایی در کنار لبه پنجره اتاق فضایی برای نگهداری اسباب و سایل اضافی ایجاد کرد، در مبل‌ های کوچک هم چنین شرایطی را می ‌توان فراهم کرد. از این مبلمان و فضای ایجاد شده در آن برای نگهداری روزنامه و مجلات استفاده کرد تا از بهم ریخته شدن اتاق جلوگیری کرده باشیم. حتی اگر در اتاق خواب‌تان این مدل مبل‌ ها را دارید می ‌توانید از آن برای نگهداری رو تخته و ملحفه ‌های اضافی هم استفاده کنید.

13- اتاق رختشویی کجا باشه بهتر است؟

لباسشویی و ماشین لباس خشک کن را معمولا جایی در زیر زمین و یا در گاراژ می‌ گذارند و برخی دیگر آن را جایی در آشپزخانه، تا در همزمان با کار پخت و پز مراقب ماشین لباسشویی هم باشند. اما ماشین لباسشویی کجا باشد بهتر است؟ در خانه ‌های امروزی که کوچک و نقلی هستند، نمی ‌توانید فضای اختصاصی برای اتاق رختشویی در نظر بگیرید. معمولا خانم ‌ها جایی در آشپزخانه و در کنار ماشین ظرفشویی ماشین لباسشویی را می‌ گذارند. البته می ‌توانید قسمتی از فضای خانه را در برخی از فصول سال، برای خشک کردن لباس ‌ها در نظر بگیرید.

14- استفاده بهینه از فضای آشپزخانه

طراحی درست و صحیح آشپزخانه و چیدمان صحیح وسایل تاثیر زیادی در زیبایی منزل دارد، و به شما کمک می‌ کند، تا از فضای کوچک آشپزخانه استفاده بهینه‌تری داشته باشید. مخصوصا تمیز نگهداشتن فضای آشپزخانه به تنهایی در زیبایی خانه تاثیرگذار است و با ان احساسی متفاوت پیدا می ‌کنید. تمیز نگهداشتن محیط خانه خود یک روشی در طراحی دکوراسیون است. همین قدر که وسایل مربوط به هم در کنار هم باشند، نظم خاصی به آشپزخانه می‌ دهد. مخصوصا اگر اقدام به تمیز کردن کثیف‌ترین قسمت های آشپزخانه کنید، زندگی برای‌تان قطعا جور دیگری خواهد بود.

جمع بندی: این 14 روش تنها روش ‌های ممکن در طراحی دکوراسیون منزل نیستند. این‌ ها در واقع قسمتی از روش ‌هایی هستند که می‌ تواند خانه را به ساده‌ترین روش ممکن تمیز و زیبا نگهدارد. ممکن است از این روش ‌ها کاملا متعجب شده باشید. غالبا افراد تصور می ‌کنند برای داشتن خانه ‌ای زیبا باید کارهای سخت و پیچیده ‌ای انجام دهند، در حالی که با راحت‌ترین روش ‌های ممکن می ‌توانید خانه‌ ای تمیز داشته باشید.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید..

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا