کابینت

نحوه تمیز کردن کابینت های مختلف

نحوه تمیز کردن کابینت یک راه آسان برای داشتن منزلی زیبا است که کار چندان سختی نیست اما هر کدام از انواع کابینت با توجه به نوع جنسی که دارند شیوه تمیز کردن خاص خود را دارند که با رعایت آن می توانید علاوه بر اینکه کابینت منزل تان را تمیز می کنید به افزایش طول عمر آن هم کمک کرده باشید.

نحوه تمیز کردن انواع کابینت

هر کدام از انواع جنس های مختلف کابینت جذابیت و زیبایی خاص خودشان را دارند و هر یک جلوه ای متفاوت را به منزل تان می بخشند و البته می توانید متناسب با سبک دکوراسیون منزل تان نوع جنس و طرح و رنگ کابینت را مشخص کنید اما همان طور که می دانید کابینت ها هر چقدر هم که شیک و زیبا باشند پس از گذشت مدتی طولانی ممکن است بخاطر پخت و پزهای مداوم در آشپزخانه به مرور با تغییر شکل دهند و لازم است سطح روی آن را از چربی پاک کنید تا در کنار حفظ نظافت آشپزخانه به تدوام این زیبایی کمک کرده باشید.

می توانید بنا به سلیقه شخصی تان از هر کدام از انواع کابینت در طراحی آشپزخانه تان استفاده کنید ولی مسلما نحوه تمیز کردن کابینت با توجه به جنسی که دارد می تواند با سایر جنس های موجود در بازار متفاوت باشد بنابراین شما نمی توانید با همان روشی که کابینت فلزی را تمیز می کنید، کابینت چوبی را تمیز کنید چون اگر با مواد شوینده قوی این کار انجام دهید قطعا کابینت های چوبی فرسوده و خراب می شوند و زیبایی خود را به کلی از دست می دهند به همین دلیل در ادامه برای تان توضیح خواهیم داد چگونه با آسان ترین روش های ممکن چگونه با توجه به نوع جنس کابینت ها مواد شوینده خانگی درست کنید تا بدون هیچ مشکلی کابینت ها را تمیز کنید‌ پس با ما همراه باشید.

حتما بخوانید: رنگ کابینت آشپزخانه 

نحوه تمیز کردن کابینت چوبی رنگ آمیزی شده

 

کابینت چوبی به خاطر نوع جنسی که دارد و از چوب طبیعی ساخته می شود و به دلیل پخت و پز مداوم در فضای آشپزخانه بیشتر در معرض چربی و بخارات قرار دارد به سرعت چرب و کثیف می شود و از طرفی روش های نگهداری از این نوع کابینت نسبت به سایر انواع کابینت موجود در بازار کاملا خاص و متفاوت است.  برای تمیز کردن کابینت چوبی که رنگ آمیزی شده باشد کافی است که نصف لیوان آب گرم را با نصف لیوان سرکه سفید مخلوط کنید و در یک بطری اسپری دار بریزید و با استفاده از یک دستمال پارچه ای و یا دستمال میکروفیبر شروع به تمیز کردن سطح روی کابینت کنید. در صورتی که سطح چربی و کثیفی روی کابینت چوبی خیلی زیاد باشد و می توانید چند قطره مایع ظرفشویی نیز به این محلول اضافه کنید.

تمیزکاری کابینت ها

نحوه تمیز کردن کابینت های رنگی

 

کابینت های نقاشی شده را نمی توان با هر نوع ماده شوینده ای تمیز کرد و حتما باید برای این کار، از تمیزکننده های ملایم استفاده کنید و بلافاصله با دستمال مرطوب روی همه قسمت های آن را خشک کنید. اگر شما از پاک کننده های قوی با درصد بالایی از مواد شیمیایی استفاده کنید می تواند باعث کنده شدن و خراب شدن رنگ کابینت شود و به جای تمیز کردن آن به زیبایی آن لطمه وارد کند. برای کابینت های فلزی که رنگ شده اند می توانید سرکه سفید و چند قطره مایع ظرف شویی را مخلوط کنید و کابینت را تمیز کنید و در کنار آن هم می توانید در صورت لزوم از الکل هم کمک بگیرید. حتما برای کنترل میزان مصرف مواد ترکیبی که حاضر کرده اید از بطری اسپری دار استفاده کنید و خوب است برای راحتی کارتان در صورتی که مواد بطری شیشه پاکن تان تمام شد آن را دور نیندازید و برای اینکار آن را نگهدارید.

کابینت های رنگی و نظافت آن

نظافت کابینت های سیاه و تیره

 

ممکن است شما با توجه به سبک دکوراسیون منزل تان قصد استفاده از کابینت های تیره و مشکی را دارید و پس از نصب بر عکس آنچه تصور می کردید و انتظاری که از آن داشتید متوجه می شوید کثیفی و چربی های جمع شده بر روی سطح به خوبی خودشان را نشان می دهند و به همین دلیل کابینت های رنگ تیره را هم باید در بازه زمانی کوتاه تمیز کنید، حتی ممکن است پس از تمیز کردن کابینت رنگ تیره، همچنان جای لکه های آب بر روی سطح آن کاملا شخص باشد و برای این منظور حتما بعد از تمیز کردن سطح روی کابینت هایی که رنگ تیره دارند را با یک دستمال نخی و یا دستمال میکرو فیبر خشک کنید. حتما سعی کنید سطح روی آن را کاملا خشک کنید تا دیگر خبری از لکه های آب نباشد.

کابینت های تیره و نگهداری از آنها

حتما بخوانید: کابینت تیره انتخابی جذاب برای آشپزخانه های بزرگ، چگونه رنگ های تیره کابینت را با وسایل آشپزخانه ست کنیم؟

البته خاصیت رنگ های تیره به شکلی است که به محض جمع شدن ذره ای گرد و غبار بر روی سطح آنها سریع یه چشم می آیند و حس چندان خوشایندی در شما قطعا ایجاد نمی کند مخصوصا اینکه این اتفاق برای کابینت های سیاه زیاد می افتاد و لازم است تا به طور روزانه و حداکثر هفتگی سطح روی آن را با یک دستمال نخی خشک غبار روبی کنید که این کار وقت زیادی هم نمی گیرد و به تمیزی و زیبایی آشپزخانه که نظافت آن برای هر منزلی ضروری است کمک زیادی خواهد کرد.

تمیز نگهداشتن کابینت سفید

 

همان طور که می دانید استفاده از رنگ های روشن به هر فضایی عمق می دهند و به وسیع تر نشان دادن آن کمک زیادی می کنند و کابینت سفید در عین سادگی نیز علاوه بر زیبایی خاصی که به هر آشپزخانه ای می دهد آن را بزرگتر هم نشان می دهد و تا موقعی که کابینت های سفید، تر و تمیز باشند این جذابیت همچنان پا برجا است اما کافی است کمی لطمه و خراش و یا جای اثر انگشت تان بر روی در کابینت بیفتد، پس از آن خواهید دید که از دورترین نقطه منزل تان به شدت قابل رویت است و نمی توانید به راحتی از کنار این موضوع بگذرید و به زیبایی منزل تان به نوعی لطمه می زند در نتیجه برای حفظ و تداوم این زیبایی کابینت های رنگ سفید را مثل کابینت سیاه باید به طور مداوم تمیز کنید و در صورتی که کابینت های آشپزخانه تان فلزی باشند در صورتی که دچار خراشیدگی و یا رنگ پریدگی شد باید سریع برای رنگ آمیزی آن بخش اقدام کنید.

نظافت کابینت سفید

توصیه اکید ما به شما این است که در زمان کار در آشپزخانه مراقب باشید تا چنین اتفاقی نیفتد اما از آنجایی که در آینده احتمال چنین رخدادی قطعی است حتما از شخصی که کابینت های منزل تان را ساخته است بخواهید تا رنگ سفیدی که مناسب برای کابینت های تان است را به شما معرفی کنید تا از آن برای کار لکه گیری و رفع عیوب احتمالی استفاده کنید و در کنار آن به طور روزانه حتما سطح روی آن را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

تمیز نگهداشتن لمینت کابینت

 

راحت ترین کار برای تمیز کردن سطح روی لمینت کابینت این است که از پاک کننده چند منظوره و یا سرکه سفید رقیق شده در آب استفاده کنید که برای این کار ابتدا باید سطح کابینت را با مواد پاک کننده شستشو دهید و پس از آن با یک دستمال نخی تمیز سطح روی آن را خشک کنید. سطح روی کابینت را با یک تمیز کننده ضد باکتری یا محلول سفید کننده، کاملا ضد عفونی کنید و برای تهیه آن، 1 قاشق غذا خوری محلول سفید کننده را در 1 لیتر آب مخلوط کنید.

نظافت لمینت آشپزخانه

البته علاوه بر سطوح باید به نظافت درزهای بین کابینت هم توجه ویژه ای داشته باشید و از یک برس نرم کمک بگیرید و هرگز از اسکاچ های زیر و خشن و همچنین سیم ظرفشویی هیچ وقت استفاده نکنید، در صورتی که بر روی لمینت های کابینت لکه های قدیمی زیاد است می توانید از ترکیب جوش شیرین و آب استفاده کنید و یا به جای آن از یک پارچه نخی آغشته شده به سرکه یا آب لیمو برای برطرف کردن آنها استفاده کنید.

حتما بخوانید: درهای کابینت و انواع آن، کدام درب ها مناسب فضای آشپزخانه ی شما می باشد؟

چگونه دستگیره کابینت را تمیز نگهداریم

هر چقدر که خانم ها اهل نظافت باشند و کابینت های آشپزخانه را هر روز تمیز کنند باز محال است که دستگیره های کابینت ها در زمان پخت و پز در معرض جذب چربی محیط قرار نگیرند و حتی بیشتر از سایر قسمت ها کابینت، چربی دور دستگیره ها دیده می شود، چرا که در زمان کار و پخت غذا چندین بار شما مجبور به مراجعه به کابینت های مختلف هستید و این غیر ممکن است که دست های تان چرب یا آغشته با ادویه های خاص نشده باشد و در ضمن باز و بسته کردن کابینت دستگیره چرب نشده باشد.

می توانید برای پاک کردن چربی از دور دستگیره ها از یک مسواک و یا یک برس نرم برای پاک کردن هر نوع کثیفی و چربی استفاده کنید و سایر قسمت های در دسترس را که به راحتی امکان تمیز کردن آنها میسر است را با دستمال تمیز کنید. همچنین می توانید از این روش برای تمیز کردن کابینت های طرح دار و منبت کاری شده هم استفاده کنید و به راحتی آن را تمیز کنید.

جمع بندی

بنابراین با توجه به آنچه گفته شد شما می توانید حتی بدون نیاز به مواد شوینده شیمیایی با طبیعی ترین و خالص ترین مواد تمیز کننده چون سرکه سفید خانگی به همراه آب یک تمیز کننده طبیعی خوب و سالم و بدون هیچ ضرری برای سلامتی ریه های تان تولید کنید و همینطور می توانید در کنار آن از جوش شیرین هم استفاده کنید و یک تمیز کننده قوی و عالی را بسازید و به جنگ چربی ها بروید تا زیبایی را برای همیشه در منزل تان ماندگار کنید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا