پارکت لمینت

بهترين روش تميز كردن پارکت لمينت

آموزش تمیز کردن پارکت لمینت

نحوه تمیز کردن پارکت لمینت تعیین کننده میزان ماندگاری زیبایی ظاهری آن در منزل شما خواهد بود. نوع ماده شوینده و روش نظافت سطح روی پارکت لمینت، در طول عمر آن تاثیر مستقیم دارد. کفپوش پارکت لمینت را نه می توانید مثل سنگ و سرامیک تمیز کنید و نه پارکت چوبی، در نتیجه شیوه تمیز کردن آنها با سایر انواع کفپوش تفاوت هایی دارد که در این مقاله به آنها می پردازیم پس با ما همراه باشید.

نحوه تمیز کردن پارکت لمینت به چه شکل است؟

تا زمانی که کف منزل تان با سنگ و سرامیک کفپوش شده باشد شما نگرانی زیادی برای تمیز کردن سطح روی آن نخواهید داشت اما زمانی که از کفپوش پارکت لمینت دارید استفاده می کنید دیگر مثل سابق نمی توانید با خیال راحت و آسوده با روش های گذشته سطح لمینت را تمیز کنید، چرا که با کوچک ترین بی احتیاطی ممکن است برای شما در آینده ای نه چندان دور زحمات زیادی به بار آورد و باعث دردسرهایی هم بشود. شاید شما تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا سطح روی پارکت لمینت را تمیز نگهدارید اما در هر صورت شما مجبور هستید تا سطح روی آن را هر از گاهی تمیز کنید و از این بابت راه گریزی ندارید. حتی اگر شما از پارکت لمینت های ضد آب هم استفاده کنید باز مجبور هستید تا یکسری نکات را در زمان نظافت رعایت کنید تا از بروز لطمات احتمالی پیشگیری کرده باشید.

نحوه تمیز کردن پارکت لمینت و باید و نبایدهای آن

ابتدایی ترین کاری که شما در مراقبت از کفپوش پارکت لمینت باید در نظر داشته باشید این است که مانع از ریخته شدن انواع مایعات بر روی سطح آن شوید و هیچ نوع رطوبتی به آن نباید برسد و اصلی ترین عاملی است که مشکلات زیادی برای شما می تواند به بار بیاورد همین رطوبت خواهد بود. بنابراین نحوه تمیز کردن پارکت لمینت با سایر انواع کفپوش به مراتب متفاوت تر بوده و نیاز به دقت و توجه خاصی دارد که در ادامه بیشتر در مورد این موارد صحبت خواهیم کرد.

اگر قصد خرید پارکت لمینت دارید حتما این مقاله جامع درباره نگهداری پارکت لمینت را مطالعه کنید چرا که نحوه درست نگهداری میتواند به صورت مستقیم تاثیر در طول عمر پارکت لمینت دارد پس با ما در مجله دکورچوب همراه باشید.

حتما بخوانید: نگهداری پارکت

نکات قبل از تمیز کردن پارکت لمینت

قبل از اینکه کار نظافت کف های چوبی را شروع کنید باید از آخرین وضعیت کفپوش منزل تان مطلع شوید و برای این منظور دست خود را بر روی سطح چوب بکشید و اگر در زیر دست خود بافتی شبیه به دانه را احساس کردید کف دارای منافذی است که معمولا با ترکیبی از روغن طبیعی چون روغن کتان یا روغن تونگ که با مواد افزودنی برای خشک کردن سطح، مخلوط شده می شوند با موم به سطح آن می زنند. البته برخی از پاک کننده ها را قبل از استفاده بهتر است تست کنید و برای این منظور کمی از آن را بر روی قسمتی از کفپوش که زیاد در چشم نیست در حد چند قطره بریزید و نتیجه کار را ببینید تا از ایجاد هر گونه تغییر رنگ و آسیب به پارکت لمینت مطمئن شوید.

نکات تمیز کردن لمینت

بهترین کار برای راحتی کارتان در امر نظافت پارکت لمینت در این است که از هر جایی که کفپوش منزل تان را تهیه می کنید مواد شوینده و سازگار با آن را هم تهیه کنید و حدالامکان نام شوینده های مناسب آن را جویا شوید تا از بروز مشکلات آتی پیشگیری کرده باشید.

حتما بخوانید: شوینده پارکت لمینت

روش های تمیز نگهداشتن پارکت لمینت

بهترین روش نگهداری از پارکت لمینت منحصر به نحوه تمیز کردن آن نیست و در کنار آن رعایت یکسری نکات به حفظ و تداوم زیبایی ظاهری آن کمک شایانی می تواند در این امر داشته باشد. مطرح ترین و ساده ترین روش های ممکن برای این کار، این است که کفپوش را همچون فرش با جارو برقی تمیز کرده و سطح روی کفپوش را از هر گونه گرد و غبار پاک کنید. در صورتی که آب یا هر نوع مایعات دیگری بر روی پارکت لمینت ریخت سریع سطح روی کفپوش را خشک کنید و از نفوذ آب، بین کلیک های آن جلوگیری کنید. هرگز از مواد شوینده معمول چون صابون مایع و پودرهای شوینده که دارای آنزیم های قوی هستند برای تمیز کردن کثیفی های سطح روی کفپوش پارکت لمینت استفاده نکنید و حتما از شوینده های مخصوص لمینت استفاده کنید و حتی می توانید با یک دستمال نخی مرطوب این کار را انجام دهید و هیچ هزینه ای برای این کار نداشته باشید.

تمیز نگهداشتن کفپوش پارکت لمینت

برای اینکه سطح روی کفپوش را همیشه تمیز نگهدارید تا زشت نشود لازم است تا از ریخته شدن پارافین شمع، انواع جوهر، آدامس و هر آنچه که باعث ایجاد لکه های ماندگار بر روی سطح کفپوش پارکت لمینت می شود ممانعت کنید حتی به طوری که در حد یک قطره یا یک ذره هم نباید بر روی کفپوش بیفتد چون احتمال از بین بردن این گونه لکه ها یا خیلی سخت است و یا غیر ممکن خواهد بود. اما اگر چنین اتفاقی افتاد باز هم می توانید بلافاصله با مواد شوینده مخصوص پارکت لمینت، لکه ها را بر طرف کنید و کاملا آنها را از بین ببرید و پس از آن سریع محل مورد نظر را خشک کنید تا از نفوذ رطوبت به درون بافت آن پیشگیری کنید. حتی با دستگاه های بخار شور نیز نباید سطح روی پارکت لمینت را تمیز کنید.

چگونه پارکت لمینت تمیزی داشته باشیم؟

حتما بخوانید: آموزش نگهداری و واکس زدن کفپوش

هرگز هنگام پاک کردن سطح روی لمینت از طی و پارچه های ضخیم برای خشک کردن روی کفپوش استفاده نکنید تا از ایجاد هرگونه خط و خش بر روی سطح آن جلوگیری کرده باشید و برای براق کردن و تمیز کردن سطح نباید از هر نوع براق کننده ای که در بازار به فروش می رسد استفاده کنید و حتما در این مورد از فروشگاهی که کفپوش را تهیه می کنید بهترین و مناسب ترین براق کننده را شناسایی کنید.

در صورتی که برای تمیز کردن سطح پارکت لمینت از آب استفاده می کنید حتما دقت داشته باشید که از آب خیلی گرم استفاده نکنید و دمای آب حتما باید ولرم باشد و پس از تمیز کردن سطح، سریع با دستمال نخی روی آن را کاملا خشک کنید. علت اینکه به سریع خشک کردن روی کفپوش تاکید داریم به این خاطر است که حتی اگر از کفپوش ضد آب هم استفاده کنید نهایتا 24 ساعت تا 72 ساعت در برابر آب دوام می آورد ولی مایعات ریخته شده بر روی آن هر چقدر هم که کم باشد و در حد چند قطره هم که باشد ممکن است به لولای اتصال دهنده بین لمینت یا کلیک ها نفوذ کند و باعث کاهش طول عمر مفید آن بشود و به همین جهت لازم است که نهایت دقت را در مراقبت از کفپوش های پارکت لمینت به خرج دهید.

جمع بندی

بنابراین براساس آنچه که تا کنون گفته شد اگر برای اولین بار است که استفاده از این نوع کفپوش را برای منزل تان تجربه می کنید باید در مورد نحوه تمیز کردن پارکت لمینت اطلاعات خود را بیشتر کنید. اما با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله می توانید از فروشگاهی که لمینت را تهیه می کنید مناسب ترین مواد شوینده که سازگار با کفپوش است را جویا شوید و همچنین از قرار دادن مستقیم هر نوع وسلیه ای که باعث ایجاد رسیدن بخار آب یا رطوبت به سطح کفپوش پارکت لمینت می شود جدا خودداری کنید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا