پارکت لمینت

بهترين روش تميز كردن پارکت لمينت

آموزش تمیز کردن پارکت لمینت

نحوه نگهداری از پارکت لمینت مهم ترین عامل در تعیین دوام و حفظ زیبایی ظاهری پارکت لمینت می باشد. درواقع نوع ماده شوینده مصرفی، روش نظافت و همین طور دفعات نظافت در طول عمر لمینت تاثیر مستقیم خواهد داشت. نگهداری از کفپوش پارکت لمینت با کفپوش های چوبی و سرامیکی متفاوت است. بنابراین لازم است با روش های صحیح تمیز کردن لمینت آشنا شد تا خدایی ناکرده پس از خرید دچار مشکلات ناشی از آن نشوید.

بهترین راه تمیز کردن پارکت لمینت

نحوه تمیز کردن پارکت لمینت

بسیاری از افراد بر این باورند که با روش های معمول تمیز کردن سطوح سنگی و سرامیکی خواهند توانست سطوح لمینتی را نیز تمیز کنند. این شیوه دلیل اصلی مخدوش شدن لمینت ها پس از مدت کوتاهی از نصب می باشد. پارکت لمینت ها به آب و مواد شیمیایی حساس هستند و قطعاً نحوه تمیز کردن لمینت با کفپوش های سنگی و سرامیکی که کاملاً در برابر آب و رطوبت مقاومند متفاوت است.

هر چقدر هم در نگهداری از کفپوش لمینتی تلاش کنید باز هم مجبور خواهید بود هر از چند گاهی آن را تمیز کنید و از این بابت راه گریزی ندارید. بنابراین چاره ای نیست جز اینکه با شناخت ساختار لمینت ها به نقاط ضعف آن پی برد و شیوه رفتار صحیح با آن را آموخت.

بهترین راه تمیز کردن لمینت

حتما بخوانید: نگهداری پارکت

باید و نبایدهای نگهداری از لمینت

ابتدایی ترین کاری که شما در مراقبت از کفپوش پارکت لمینت باید در نظر داشته باشید این است که مانع از ریخته شدن مایعات بر روی سطح آن شوید. به عبارت دیگر پیشگیری بهتر از درمان است. اصلی ترین عاملی است که مشکلات زیادی برای شما می تواند به بار می آورد رطوبت است. لمینت ها دارای ساختار لایه ای هستند و از 4 لایه اصلی تشکیل شده اند. لایه های لمینت به ترتیب لایه اورلی، پرینت، مغزی (HDF) و لایه بالانس می باشد. مهم ترین لایه لمینت لایه مغزی ست که از فیبر با چگالی بالا ساخته شده است. این لایه به این دلیل که از فرآورده های چوبی محسوب می شود به آب و رطوبت حساس است. برای محافظت آن را در مرکز لایه ها قرار داده اند. به این ترتیب شانس رسیدن رطوبت از کف با لایه بالانس و از سطح توسط لایه اورلی و پرینت کاهش می یابد. با این حال احتمال نفوذ مایعات از درز های بین تایل و همچنین سطح همچنان وجود دارد. لایه های محافظ فقط سرعت نفوذ مایعات را کاهش می دهند و هرگز احتمال آن را به صفر نمی رسانند.

به همین دلیل نمی توان ادعا کرد لمینت برندهای مطرح کاملاً ضدآب هستند. چراکه این ادعا به طور کلی با ویژگی های ذاتی لمینت در تضاد است. در هنگام تمیز کردن لمینت اصلی ترین عاملی که باید مد نظر قرار دهید کاهش میزان و زمان تماس رطوبت با سطح است. با رعایت این نکته ساده می توانید از عمر مفید لمینت به طور کامل بهره مند شوید. در ادامه با نکات نگهداری از لمینت بیش تر آشنا می شوید.

حتما بخوانید: شوینده پارکت لمینت

جاروبرقی

بهترین روش نگهداری از پارکت لمینت منحصر به نحوه تمیز کردن آن نیست و در کنار آن رعایت یکسری نکات به حفظ و تداوم زیبایی ظاهری آن کمک شایانی می کند. به عنوان مثال استفاده از جاروبرقی می تواند گرد و غبار را از سطح پاک کرده و مانع از عمیق تر شدن آن شود.

جاروبرقی کشیدن لمینت

پیشگیری

همواره مراقب ریخته شدن موادی مثل پارافین شمع، انواع جوهر، آدامس و هر آنچه که باعث ایجاد لکه های ماندگار بر روی سطح کفپوش پارکت لمینت می شود باشید. از بین بردن این گونه لکه ها کار ساده ای نیست. با این حال اگر چنین اتفاقی افتاد باز هم می توانید بلافاصله با مواد شوینده مخصوص پارکت لمینت لکه ها را بر طرف کنید. برای برطرف کردن لکه پارافین و یا شمع می توانید از یک تکه یخ کمک بگیرید. خواهید دید که لکه براحتی با یک وسیله کارتی شکل قابل جدا شدن خواهد بود.

حتما بخوانید: آموزش نگهداری و واکس زدن کفپوش

دستمال مخصوص

هرگز هنگام پاک کردن سطح روی لمینت از طی و پارچه های ضخیم برای خشک کردن استفاده نکنید. این وسایل منجر به آسیب به لایه اورلی و در نتیجه بروز ایجاد خط و خش روی سطح لمینت می شوند. تنها مجاز هستید از پارچه های نرم و نخی یا دستمال های نانو بدین منظور استفاده کنید.

براق کننده مناسب

برای براق کردن و تمیز کردن سطح نباید از هر نوع براق کننده ای که در بازار به فروش می رسد استفاده کنید و حتما در این مورد از فروشگاهی که کفپوش را تهیه می کنید سؤال کنید.

دمای مناسب آب

از آب خیلی گرم برای تمیز کردن لمینت استفاده نکنید. دمای آب حتما باید ولرم باشد و پس از تمیز کردن سطح، سریع با دستمال نخی روی آن را کاملاً خشک کنید. علت این امر به این خاطر است که حتی اگر از کفپوش ضد آب هم استفادهکرده باشید نهایتاً 24 تا 72 ساعت در برابر آب مقاومت خواهد داشت. مایعات ریخته شده گرچه ممکن است ناچیز باشند اما با نفوذ به درز بین لمینت ها منجر به کاهش طول عمر مفید می شوند.

دمای متعادل آب برای تمیز کردن پارکت لمینت

شوینده مناسب

استفاده از شوینده های معمولی که حاوی ترکیبات شیمیایی و آمونیاک هستند برای تمیز نگه داشتن لمینت توصیه نمی شوند. حتی صابون و پودرهای شوینده نیز به دلیل آنزیم دار بودن بدین منظور مناسب نیستند. گرچه برخی افراد به استفاده از شوینده های طبیعی مثل سرکه و جوش شیرین اصرار دارند، اما این مواد نیز قابلیت خورندگی لایه محافظ را دارند. از این رو تنها موادی که می تواند به کمک شما بیایند آب و محلول های تمیزکننده مخصوص لمینت هستند.

جمع بندی

بنابراین براساس آنچه که تا کنون گفته شد اگر برای اولین بار است که استفاده از این نوع کفپوش را برای منزل تان تجربه می کنید باید در مورد نحوه تمیز کردن پارکت لمینت اطلاعات خود را بیشتر کنید. اما با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله می توانید از فروشگاهی که لمینت را تهیه می کنید مناسب ترین مواد شوینده که سازگار با کفپوش است را جویا شوید. شامپوهای لمینت که بتازگی با برند تکنوفلور به بازار عرضه شده اند یکی از گزینه های پیش روی شما هستند. می توانید این محصول کاربردی را هم اکنون از فروشگاه دکورچوب تهیه کنید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا