دکوراسیون

12 ایده برای استفاده بهتر از کنج دیوار اتاق خواب بدون هیچ هزینه ای

استفاده بهینه از فضا

گوشه‌های هر اتاق را چگونه تزیین کنیم تا فضا منزل را زیباتر باشد؟ با استفاده از روش‌ها مختلف، یا با گذشتن میز و صندلی و یا حتی وسایل تزیینی، ترتیب این کار را داد، اما خانه‌های امروزی غالبا کوچک و نقلی هستند. بیشتر خانه‌ها تعداد اتاق خواب‌های محدودی دارند، در نتیجه حداکثر استفاده از فضای اتاق برای همه اهمیت زیادی پیدا کرده است. همه تمرکز خود را برای چیدن وسایل به مرکز اتاق معطوف نکنید. گوشه‌های هر اتاق بهترین قسمت‌های فراموش شده‌ای هستند که اگر از این بخش‌ها برای طراحی و چیدمان وسایل بهره ببرید، قطعا اتاق خوابی زیبا و متفاوت خواهید داشت. معمولا استفاده از گوشه و کنارهای فضای اتاق به درستی صورت نمی‌گیرد، به همین دلیل قصد داریم، تا در این مقاله در مورد 12 ایده برای طراحی کنج دیوار اتاق خواب صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

1- طرح و رنگ هدبرد تخت خواب و پرده ها را یکی بگیرید

استفاده از هدبردها تخت خواب را در مرکز توجه همه قرار می‌دهند و بهترین ایده برای طراحی کنج دیوار اتاق خواب است. هدبرد تخت خواب در حقیقت یک روش برای مخفی کردن عیوب دیوار است که از آن به عنوان یک تکیه گاه مطمئن می‌توانید، بهره ببرید. مخصوصا اینکه دیگر بالشت تان پایین نمی‌افتد. به عبارتی به ایجاد نظم تخت کمک زیادی می‌کند. یکی از روش‌های متداول و مرسوم در طراحی و تزیین اتاق خواب این است که تخت خواب را در کنج دیوار می‌گذارند. این روش کاملا کلیشه‌ای شده است، در نتیجه برای اینکه به شکل موثرتری کار طراحی دکوراسیون اتاق خواب را انجام داده باشید، توصیه می‌کنیم، طرح و رنگ پارچه روتختی و پرده‌های اتاق خواب‌تان را یک شکل بگیرید.

ترکیب رنگ پرده و تخت

البته برای زیباتر شدن قسمت کنج دیوار توصیه می‌کنیم، مطابق شکل زیر در دو طرف تخت از هدبرد استفاده کنید. سطح روی آن را با مدل پارچه پرده‌ای طراحی کنید. البته در زمان سفارش تخت خواب می‌توانید از سازنده مورد نظر بخواهید، تا طراحی هدبرد را به شکل حرفه‌ای انجام دهد. همان طور که در تصویر زیر می‌بینید، ست شدن طرح و رنگ پرده‌ها و با روتخت به اتاق خواب جلوه داده است، مخصوصا اینکه در دو طرف کنج دیوار دو پنجره هم اندازه و قرینه یکدیگر قرار گرفته‌اند.

حتما بخوانید: ۹ ایده جالب در طراحی دکوراسیون داخلی برای تزیین دیوارهای خالی

حتی ممکن است تخت خواب را در قسمت از اتاق بگذارید که در دو طرف آن پنجره‌ای نباشد، در این حالت می‌توانید باز طرح هدبرد تخت خواب را مثل پرده‌ها در نظر بگیرید، یا اینکه از هد بردهای چرمی نمایی شیک و لاکچری را در اتاق ایجاد کنید.

2- تخت خواب را طبق اصول فنگ شویی به شکل زاویه دار در گوشه بگذارید

طبق اصول فنگشویی تختخواب باید در جایی بگذارید که بتوانید در را ببینید، به عبارت بهتر در روبه رو در قرار بگیرد. زاویه دار کردن تخت خواب در کنج دیوار می‌تواند این مشکل را حل کند و نمای روشنی به در ورودی اتاق بدهد. از دیدگاه علمی، امکان فضای پشت تخت خواب برای گذاشتن چراغ خواب و هر نوع شی تزیینی دیگر فراهم خواهد بود.

3- طراحی و ساخت شومینه کوچک در کنج دیوار

هیچ جیزی به اندازه بودن یک شومینه کوچک در کنج دیوار نمی‌تواند جوی گرم و صمیمی را شکل دهد. این یک روش دنج برای ادغام یک بخاری در یک اتاق خواب است، و باعث می‌شود، فضای دیوار زیباتر بشود.

طراحی شومینه در کنج

4- استفاده از قفسه های ال (L) شکل

یک روش موثر که علاوه بر اینکه تاثیر زیادی در زیبایی کنج دیوار اتاق خواب دارد، باعث مرتب شدن وسایل و کتابهای‌تان خواهد داشت، استفاده از کتابخانه ال شکل است. این روش در واقع یک روش کاملا موثر برای استفاده از حداکثر فضای اتاق خواب است، مخصوصا اگر اتاق‌تان کوچک باشد. همچنین در صورت لزوم می‌توانید تخت را در همان کنج دیوار بگذارید.

حتما بخوانید: ایده هایی برای دکوراسیون منزل تا از دام کمبود فضای خانه های کوچک رهایی یابید

5- طراحی و ساخت پنجره در کنج دیوار

هیچ چیزی به اندازه وارد شدن نور خورشید نمی‌تواند، فضای اتاق‌تان را روشن و دلباز کند. مخصوصا اگر پنجره‌های اتاق‌تان زیاد باشد و دو تا از پنجره‌ها در دو طرف کنج دیوار در کنار هم باشند. با نصب پرده به شکل منحصر به فردتری می‌توانید، طراحی اتاق خواب را تحت تاثیر قرار دهید. برای تاثیر بیشتر کار حتما از پرده‌های بلند استفاده کنید، به طوری که به روی سطح زمین برسد.

6- در کنج دیوار برای خود فضای کاری ایجاد کنید

اگر مجبور هستید از اتاق خواب‌تان علاوه بر استراحت برای کار و مطالعه هم استفاده کنید، بهترین کار این است که در کنج دیوار یک میز کار کوچک با چراغ مطالعه بگذارید و از بقیه فضای موجود در راستای آن برای گذاشتن کتابخانه بهره ببرید. با این کار می‌توانید از فضای سقف تا کف اتاق بیشترین استفاده را ببرید. همان طور که در تصویر پایین می‌بینید، حتی با نصب آینه در روی دیوار به فضای میز کاری عمق داده‌اند تا حس کسالت به ندرت احساس شود.

دفترکار در منزل

7- مبل راحتی و چراغ آباژور را کنج دیوار بگذارید

گذاشتن صندلی یا مبل راحتی را کنجد دیوار و به شکل مورب یک فضای دنج و راحت برای مطالعه و چرت نیمروزی خواهد بود. حتی می‌توانید با گذاشتن یک چراغ آباژور در کنار مبل راحتی به نما و جلوه کنج دیوار بی‌افزایید. همان طور که در تصویر پایین می‌بینید، دور طرف کنج دیوار دارای پنجره‌های بزرگی هستند که با گذاشتن مبل و چراغ آباژور به آن جلوه دیگری بخشیده است. حتی می‌توانید یک مبل جمع و جور ولی کاملا راحت را جایی بین تخت خواب و کنج دیوار بگذارید.

همچنین می‌توانید از دو صندلی برای ایجاد محلی جهت صرف نوشیدن قهوه و گپ و گفت روزانه استفاده کنید. این روش می‌تواند یک پنگاه خوب باشد که والدین می‌توانند با بچه‌های خود ارتباط بیشتری را برقرار کنند. این کار تنها یک روش برای طراحی اتاق خواب نیست، بلکه ایجاد کننده فضایی صمیمی برای داشتن بهانه ارتباط بیشتر با فرزندان خواهد بود.

8- از سقف تا کف کنج دیوار اتاق خواب را با پنجره های بزرگ طراحی کنید

همان طور که در تصویر پایین ملاحظه می‌کنید، می‌بینید که برای ایجاد روشنایی بیشتر معمار ترجیح داده است که با این بهانه به جای چیدن آجر تا انتهای دیوار و نقاشی کردن آن به شکل خلاقانه‌ای دیوار روبه رو تخت خواب را به همراه بخشی از گوشه دیوار را کاملا با یک دیوار شیشه‌ای طراحی کند. وجود پنجره و در شیشه‌ای علاوه بر اینکه فضای اتاق خواب را دلبازتر کرده است، با توجه به چشم انداز فضای سبزی و زیبایی که در دید می باشد، کاملا محیط اتاق خواب را رویایی کرده است.

تغییر اتاق با پنجره های بزرگ

9- گذاشتن کمد دکوراتیو در کنج دیوار

بسته به نحوه استفاده و ارتباط با جای خواب شما کنج دیوار نیز می‌تواند یک جای عالی برای گذاشتن کمد دکوراتیو باشد. ممکن است شما در اتاق خواب تان تلویزیون داشته باشید، ولی به نحوی دوست دارید که آن را از دید، مخفی نگه دارید. گذاشتن تلویزیون در درون این گونه کمدهای دکوراتیو جذابی، حس و حال دیگری را برای شما به همراه دارد. هر وقت که دوست داشتید، در کمد را باز می‌کنید و تلویزیون تماشا می‌کنید و هر وقت نخواستید، در آن را می‌بندید، به گونه‌ای که انگار اصلا آنجا تلویزیونی نبوده است. البته می‌توانید از این مدل کمدهای تزیینی برای مرتب کردن هر وسیله دیگری استفاده کنید.

10- طراحی و نقاشی در کنج دیوار اتاق خواب کودک

یک روش خلاقانه و زیبا در طراحی اتاق خواب کودک، کشیدن نقاشی یا چسباندن برچسب‌های تزیینی در کنج دیوار اتاق خوای کودک است. همان طور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، با کشیدن درختی در کنج دیوار از دو شاخه آن در دو طرف دیوار با نصب دو الوار کوچک طاقچه‌های زیبا برای گذاشتن برخی از وسایل استفاده می‌شود.

11- طراحی مکانی دنج برای کودک در کنج دیوار

قفسه‌های کتاب و میز عثمانی بزرگ یک مکان دنج برای کودک خود ایجاد کنید. البته توجه داشته باشید که طراح چگونه سقف را در قسمت بالا این کمد دکوراتیو ایجاد کرده است. در دو طرف این کمد کوچک تزیینی می‌توانید، اسباب بازی یا کتاب‌های کودک را بگذارید و در قسمت مرکزی آن یک مکان امن و آرام برای نشستن و کتاب خواندن کودک را فراهم کنید.

12- دو تخت خواب را به شکل سر به سر قرار دهید

اگر فرزندان‌تان به طور مشترک از یک اتاق خواب استفاده می‌کنند، می‌توانید هر دو تخت را به شکل سر به سر در کنج دیوار قرار دهید، تا فضای بیشتری در اختیار داشته باشند. حتی بچه‌ها می‌توانند وسایل تزیین خود را از بالای دیوار آویزان کنند.

جمع بندی: پس تنها به فکر طراحی قسمت‌های مرکز اتاق نباشید. طراحی و تزیین قسمت‌هایی مثل کنج دیوارهای اتاق خواب می‌تواند توجه بیشتری را به خود جلب کند. می‌توانید تخت خواب خود را طبق اصول فنگشویی به شکل مورب بگذارید، تا روبه رو درب ورودی قرار داشته باشد، یا اگر اتاق خواب مشترک برای فرزندان‌تان است، تخت خواب‌ها را به شکل سر به سر بگذارید. یا حتی به جای این کار با گذاشتن مبل راحتی و چراغ آباژور فضایی دنج و راحت برای مطالعه یا چرت نیمروزی خود فراهم سازید. البته یک روش کاملا جذاب استفاده از تخت خواب‌های دارای هدبرد است، تا بدین طریق با گذاشتن تخت در کنج دیوار بواسطه هدبردهای دو طرف تخت به آن جلوه دیگری بخشیده باشید. اکر در دو طرف کنج دیوار پنجره است، با نصب پرده‌های بلند که به سطح فرش می‌رسند، به تنهایی کفایت می‌کند.

 

استفاده-بهینه-از-کنج

 

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. چه ساده و سلیس بود
    واقعا طراحی منزل کار چندان سختی هم نیست
    من دنبال طراح داخلی بودم ولی با این مقاله واقعا ایده های خوبی به ذهنم رسید که خودمم می تونم بدون هزینه انجام شون بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا