دکوراسیون

دکوراسیون اتاق نوزاد و نحوه چیدمان صحیح سیسمونی

مدل دیزاین اتاق نوزاد و اصول دکوراسیون اتاق نوزاد

چند ایده برای طراحی اتاق نوزاد یا برای تزیین اتاق کودک که می تواند با آنها در ایجاد یک سبک متفاوت در طراحی اتاق کودک دلبندتان تغییرات خوبی را ایجاد کنید. ایده ها به طراحی دیوارهای اتاق و یا کف آن خلاصه نمی شود این ایده ها شامل نحوه چیدمان وسایل اتاق کودک است که در ادامه به آنها می پردازیم.

ایده طراحی اتاق نوزاد

طراحی دکوراسیون داخلی با تمام جذابیت هایی که برای افراد دارد به راحتی می توانند هر قسمت از منزل خود را به طور مجزا طراحی و تزیین کنند. سبک و تنوع زیاد در طراحی برخی از قسمت های خانه نسبت به سایر قسمت ها معمولا شادتر و هیجان انگیزتر است مخصوصا مادر و پدری که در انتظار تولد نوزادی به سر می برند. طبیعتا برای این کار ذوق بیشتری دارند و با توجه به جنسیت فرزندشان سعی می کنند اتاق نوزاد خود را طراحی و تزیین کنند و جدا از نحوه طراحی دیوارها به وضعیت نور اتاق و چیدمان وسایل سیسمونی دقت زیادی دارند تا در نهایت همه کارهای لازم که باعث امنیت و آرامش فرزندشان است را فراهم کنند.

در این دوران والدین به دنبال بهترین ایده ها و روش های مناسب برای کار طراحی و تزیین اتاق نوزادشان هستند و به همین جهت قصد داریم تا در این مقاله در مورد چند ایده خوب و مناسب برای طراحی دیوارها و نحوه چیدمان سیسمونی ارائه دهیم تا بتوانید یا مطابق با آنها اتاق نوزادتان را طراحی کنید و یا اینکه از بخش هایی از آن در کارتان استفاده کنید؛ در ادامه در مورد روش های پیشنهادی مان برای تان بیشتر توضیح خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

چیدمان اتاق خواب نوزاد

اولین رکن اساسی در طراحی اتاق خواب نوزاد پسر انتخاب یک یا دو رنگ مناسب با توجه به روحیات و خلقیات پسرانه است. اهمیت رنگ در طراحی اتاق پسرانه غیر قابل انکار است و نباید به راحتی از کنار آن عبور کنید. همان طور که هر آدمی پس از یک خواب طولانی و سنگین چشم خود را باز می کند و به محض باز شدن چشمش با سیلی از رنگ های مختلف روبه رو است و بدون اینکه متوجه این مطلب باشد به خاطر این مداومت تاثیرات این رنگ ها را در روحیه خود می بیند. رنگ ها تاثیر زیادی بر روی روان آدمی دارند و شرایط جسمی نوزاد به گونه است که در کنار شرایط آرامی که برای او محیا کرده اید رنگی را برای اتاق خواب او انتخاب کنید که به حفظ آرامش روحی او کمک کند.

چیدمان اتاق نوزاد

حتما بخوانید: کاغذ دیواری اتاق نوزاد

براساس نظر کارشناسان بهترین رنگ برای اتاق خواب نوزاد پسر رنگ آبی و سبز است. این دو رنگ بی اندازه باعث ایجاد آرامش در هر فردی است و برای اتاق نوزاد پسر بسیار توصیه می شود.  می توانید با یک نقاشی تمام دیوارها را یک دست رنگ آمیزی کنید و یا اینکه با با کاغذ دیواری آبی طرح دار دیوارهای اتاق نوزاد را طراحی و تزیین کنید.

نحوه چیدنش وسایل اتاق نوزاد باید به گونه ای باشد که ضروری ترین وسایل در نزیکی تخت نوزاد باشد و در کنار تخت هم از یک سطل آشغال مناسب بگذارید. ترجیحا از سطل های در دار با محفظه مقاوم استفاده کنید تا در زمان تعویض پوشک بچه خبری از بوی نامطبوع در فضای اتاق نباشد. هرگز پس از تعوض پوشک از خوشبوکننده فضا در داخل اتاق نوزاد استفاده نکنید و به جای آن می توانید با روشن کردن عود فضای اتاق را خوشبو کنید و یا حتی با دود کردن اسپند در کنار خوشبو کردن محیط، فضای اتاق نوزاد را هم ضد عفونی کنید.

دکتر وحیده صباغی در این مورد می گویند: ” من توصیه می کنم تا حد امکان برای نوزادان از عطر و ادکلن استفاده نشود. چرا که نوزاد از محیطی استریل بیرون می آید و ممکن است به مواد سازنده عطرها واکنش نشان دهد. پدر و مادرها نباید در فضای اتاق کودک بوگیر و اسپری خوشبوکننده استفاده کنند چون با این کار زمینه حساسیت و آلرژی در نوزاد افزایش می یابد. “

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در طراحی اتاق نوزاد توجه به میزان ارتفاع تخت خواب است. سعی کنید از تخت خوابی که کمترین ارتفاع را دارد را تهیه کنید. اما اگر ارتفاع تخت زیاد است باید از تخت خواب هایی که دارای حفاظ هستند استفاده کنید. البته همه موارد گفته شده در طراحی اتاق نوزاد دختر هم صدق می کند با این تفاوت که در طراحی اتاق دخترانه بیشتر از رنگ های صورتی و قرمز استفاده می کنند.

جایی برای مادر در اتاق نوزاد در نظر بگیرید

حتما در زمان طراحی و چیدمان وسایل اتاق نوزاد یک قسمت را برای نشستن مادر در نظر بگیرید. خوب است که در صورت بزرگ بودن اتاق خواب در کنار تخت کودک یک کاناپه راحت قرار دهید تا در زمان های لازم که نیاز به شیردهی نوزاد است مادر روی کاناپه بنشیند و در زمان هایی که مادر باید در نزدیکی نوزاد باشد از آن جهت راحتی خود استفاده کند.

در صورتی که اتاق کوچک بود می توانید از مبل تک برای این کار بهره ببرید و در صورت لزوم برای راحت بودن خودتان از آن استفاده کنید. تنها کاربرد این مبل برای شیر دادن به نوزاد یا آرام کردن او در شب های بی قراری اش خلاصه نمی شود. مواقعی هم باید در کنار تخت او بنشینید و برایش کتاب داستان بخوانید. خوب است او را گاهی در آغوش بگیرید و روی مبل نشینید و برای او کتاب بخوانید حتی اگر خواب هم بود توصیه می کنیم در طول شبانه روز برایش چند دقیقه ای کتاب داستان بخوانید.

کمد اتاق نوزاد

غالبا افراد برای طراحی اتاق نوزاد از سرویس خواب هایی استفاده می کنند که ممکن است تنها 3 تا 4 سال برای آنها کاربرد داشته باشد و با بزرگتر شدن فرزندشان مجبور هستند علاوه بر تخت خواب همه سرویس اتاق خواب را تغییر دهند. برای راحتی کارتان می توانید میز و آینه و کمد و تخت خواب نوزاد را به طور جداگانه تهیه کنید و در زمان خرید طرح و رنگ های آنها را نزدیک بهم انتخاب کنید تا اتاق خواب جلوه و زیبایی خودش را داشته باشد و پس از چند سال دیگر مجبور نیستید همه را با هم تغییر دهید و تنها یک تخت خواب جدید می خرید که این کار از نظر اقتصادی برای هر خانواده ای مقرون به صرفه است.

کمد نوزاد

حسن این کار در این است که می توانید یک دراور رنگ روشن بزرگ را برای جمع و جور کردن وسایل و لباس های دم دستی کودکان تان را برای یکبار بخرید و تا سال های طولانی استفاده کنید. مگر اینکه دراور کوچک باشد و بخواهید آن را تعویض کنید.

تخت خواب نوزاد را کجا بزاریم بهتره؟

حتما نباید تخت خواب نوزاد رادر گوشه ای امن قرار دهید. گاهی لازم است تا محل تخت را تغییر دهید و یا حتی آن را جایی در نزدیکی پنجره بگذارید تا نوزاد نور کافی را دریافت کند. اگر تخت خواب را جایی در وسط اتاق قرار دهید به نوزاد این امکان را می دهید تا در زمان حرکت در تختش بهتر بتواند محیط دور و بر خودش را ببینید و حتی مادر هم می تواند برخی از کارها را راحت تر انجام دهد.

اگر اتاق خواب نوزاد دو پنچره در در نزدیکی هم دارد می توانید تخت نوزاد را به شکل مورب قرار دهید و وسایل خرده ریز و اضافی اتاق را در زیر تخت بگذارید. حتی برای ایجاد ارتباط بیشتر نوزاد با محیط اطرافش می توانید از آویزهای تزیینی در بالاسر تختش استفاده کنید و حتی سقف را با چند رنگ مختلف نقاشی کنید. این کار علاوه بر این که اتاق خواب را زیبا می کند به ایجاد مسیرهای عصبی بیشتر در نوزاد کمک زیادی می کنید.

فضای لازم برای طراحی را ایجاد کنید

همان طور که در تصویر پایین مشاهده می کنید با توجه به فضای اتاق بیشترین فضای را برای تخت خواب نوزاد و گذاشتم مبل و صندلی برای راحتی مادر در نظر گرفته اند و هیچ فضایی برای بوفه برای تزیین و چیدمان اسباب بازی از قبل در نظر گرفته نشده ولی طراح داخلی با توجه به موقعیت محیط اتاق قسمت های اطراف پنجره را به شکل طراحی و رنگ آمیزی کرده است که از آن برای چیدن عروسک ها و وسایل تزیینی استفاده کرده و حتی یک جای اضافی دیگر برای نشستن طراحی کرده است و پرده والان طوسی هم به اتاق جلوه داده است.

اتاق نوزاد با حداقل امکانات

ممکن است شما بخواهید اتاق خواب را خیلی ساده و به دور از هر تکلفی طراحی کنید در نتیجه یک رنگ آمیزی ساده و مختصر کافی است. تخت خواب کوچولوی خود را در کنار پنچره بگذارید و یک میز دراور و یک صندلی ساده برای نشستن مادر کفایت می کند. به جای کمد هم می توانید قسمتی از اتاق را با استفاده از تخته الوار طبقه بندی کنید و سایل تزیینی و یا حتی ضروری را در آنجا بگذارید. این کار سریع ترین روش برای طراحی اتاق خواب ساده نوزاد می تواند باشد که هزینه چندانی هم به دنبال ندارد.

چیدمان اتاق نوزاد با کمترین هزینه

دکوراسیون اتاق نوزاد با رنگ های نارنجی و خاکستری

شاید برای شما پیش آمده باشد که بخواهید دکوراسیون اتاق کودک خود را طراحی کنید.موضوعی که در عین سادگی شاید یکی از سخت ترین کارها باشد.موضوعی که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم بحث رنگ ها و ترکیب رنگ ها در دکوراسیون اتاق کودک می باشد.ما در این مقاله سعی می کنیم این موضوع را با ترکیب دو رنگ نارنجی و توسی انجام بدهیم.با ما همراه باشید.

شرکت معماری Geometrix Design موفق به انجام  طراحی اتاق کودک خلاقانه و زیبایی برای خانه ای در مسکو شده است. در طراحی این خانه ی زیبا از رنگ های نارنجی و خاکستری استفاده شده است.رنگ نارنجی؛یک رنگ گرم و ترکیبی است و ترکیبی از رنگ های زرد و قرمز می باشد. استفاده از این رنگ به هیچ وجه در اتاق خواب توصیه نمی گردد.زیرا این رنگ باعث تحریک احساسات شده و ممکن است افراد را عصبی نماید.پس بهتر است در طراحی و انتخاب وسایل اتاق خواب هیچ وقت از نگ نارنجی به صورت مطلق استفاده نگردد و سعی گردد که از این رنگ به عنوان یک رنگ کمکی استفاده شود.

انتخاب رنگ اتاق کودک

زمانیکه رنگ نارنجی با رنگ هایی نظیر توسی ترکیب می گردد حس بیشتری از هیجان و جذابیت را ایجاد می نماید. طراحان این اتاق کودک ، با در نظر گرفتن دیوار بلندی که در اتاق قرار دارد تلاش کردند که تا با طراحی خلاقانه و زیبا برای آن داشته باشند و از این رو دیواری دکوراتیو به شکلی پازل مانند طراحی نمودند.

مشاوره جهت دکوراسیون اتاق نوزاد

حمع بندی: بنابراین با توجه به اینکه هرازگاهی چیدمان منزل را تغییر می دهید خوب است تا گاهی محل تخت خواب را تغییر دهید. حتما جایی را برای محل نشستن و استراحت مادر در نزدیک تخت نوزاد در نظر بگیرید. اگر فضای کافی برای قرار دادن کمد اضافه ندارید در صورت امکان این فضا را با کمک طراح داخلی ایجاد کنید. علاوه بر طراحی و تزیین دیوارهای اتاق خواب به سقف آن هم بی اندیشید و در صورت امکان از کاغذ دیواری با طرح و رنگ مناسب و یا آویزهای تزیینی طراحی کنید. جهت صرفه جویی در هزینه ها همه سرویس خواب نوزاد را از یک جا نخرید تا در زمان بزرگ شدن او مجبور به تغییر کل سرویس نباشید و فقط تخت خواب او را عوض کنید.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا