دکوراسیون

دکوراسیون اتاق نوزاد و نحوه چیدمان صحیح سیسمونی

مدل دیزاین اتاق نوزاد و اصول دکوراسیون اتاق نوزاد

ایجاد فضایی برای کودک که بتواند براحتی در آن بازی و استراحت کند می تواند یک تجربه شیرین باشد. البته مبحث دکوراسیون اتاق نوزاد می تواند چالش برانگیز نیز باشد. درواقع این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که توقع داشته باشیم اتاق نوزاد برای سال های ابتدایی همچنان کارآمد بوده و پاسخگوی نیازهای کودک باشد.

دکوراسیون اتاق نوزاد و نکات آن

نکاتی در دکوراسیون اتاق نوزاد

می توان دکوراسیون اتاق نوزاد را به شیوه های مختلفی انجام داد. اما نکته مهم در طراحی این اتاق این است که باید براساس نیازهای کودک صورت بگیرد. شناخت نیازهای نوزاد قطعاً برای والدین جوانی که برای اولین بار صاحب فرزند شده اند دشوار است. به همین دلیل تصمیم داریم به جای تمرکز بر شکل ظاهری و جذابیت های بصری نکاتی را ارائه کنیم که در آینده نزدیک به کمک والدین خواهد آمد.

در دسترس بودن

اولین رکن اساسی در طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد توجه به در دسترس بودن وسایل ضروری کودک است. پوشک، دستمال مرطوب و محل تعویض پوشک از جمله مواردی ست که در طراحی اتاق باید در نظر گرفته شده و محل خاصی به آنها اختصاص داده شود.

نگه داشتن لوازم ضروری اتاق کودک در دسترس

حتما بخوانید: کاغذ دیواری اتاق نوزاد

اجتناب از ریخت و پاش

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که فضای مختص به نوزاد باید خالی از وسایل غیرضروری و جاگیر باشد. به این دلیل که قرار است تا مدت ها در هنگام تاریکی شب در این اتاق رفت و آمد داشته باشید. بنابراین اگر در طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد به این موضوع اهمیت داده نشود مشکلات زیادی برایتان بوجود خواهد آورد. پس توجه داشته باشید که فضاهای مناسب برای ذخیره کردن اشیاء و لوازم در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: کاغذ دیواری آبی

استفاده از تابلو

برای بزرگسالان، تابلوهای فریم دار مخصوص کودکان نیست و در هر قسمتی از منزل می توان از آنها استفاده کرد به جزء اتاق کودک. این تصور کاملاً اشتباه است. تابلوهای بسیاری وجود دارند که یا به دلیل ترکیب رنگ خاص و هماهنگی که با تم انتخابی دارند و یا به دلیل طرح خاص و کودکانه اش می تواند یک انتخاب ایده آل برای اتاق نوزاد باشد.

استفاده از تابلو

نور در دکوراسیون اتاق نوزاد

اطمینان حاصل کنید که نور اتاق کودک بتواند در هر زمانی تاریکی شب را بوجود آورد. این یعنی استفاده از پرده های سنگین یا زیرپرده ای بشدت توصیه می شود تا بتوان تاریکی مصنوعی را در زمان های مورد نیاز ایجاد کرد. از استفاده از پرده های فانتزی حریر اجتناب کنید زیرا زمان استراحت کودک در روز را مختل می کند. توصیه می شود لامپ های معمولی را به انواع نور شب تبدیل کنید.

انتخاب تم

همانطور که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل تمرکز بر یک تم مشخص توصیه می شود در مورد اتاق نوزاد نیز انتخاب تم خاص مهم است. نمی توان برای خرید سیسمونی و همچنین چیدمان آن بدون برنامه عمل کرد. نوع تم اتاق بسته به جنسیت کودک و سلیقه شما قابل طراحی ست. برای یکپارچه به نظر رسیدن اتاق باید به یک تم پایبند باشید.

تم اتاق نوزاد

استفاده از کاور

وسایل اتاق نوزاد بهتر است از رنگ های سفید انتخاب نشده باشند. درواقع رنگ سفید در اتاق کودک بشدت در معرض آلودگی قرار دارد و دوام چندانی نخواهد داشت. همچنین، فضای اتاق نوزاد باید کاملاً تمیز و عاری از هر گونه آلودگی باشد زیرا امکان برخورد آلودگی با دست و در نهایت چشم و دهان کودک وجود دارد. برای اجتناب از چنین مشکلی می توانید از کاور مناسب استفاده کنید. همانطور که در شکل زیر می بینید مبل سفید توسط کاوری با ابعاد مناسب پوشانده شده است.

روکش در دکوراسیون اتاق نوزاد

نمادهای جنسیتی

همانطور که نیازی نیست اتاق دختران را با انواع عروسک های باربی پر کنید نیازی نیست اتاق پسران را نیز با انواع توپ و اسکیت و انواع لوازم ورزشی اشباع کنید. این دکوراسیون فقط مخصوص نوزادان است و آنها هنوز راه زیادی در پیش دارند تا علائق خود را پیدا کنند.

استفاده صحیح از رنگ ها

بچه ها عاشق رنگ هستند، اما انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق نوزاد کار ساده  ای نیست. نوزادان تا مدت ها قادر به تشخیص درست رنگ ها نیستند اما پس از چندماهگی به رنگ های قرمز، نارنجی و رنگ های پاستلی واکنش نشان می دهند. با این حال رنگ کردن مجدد اتاق پس از سپری شدن این دوران کار ساده ای نیست و زمان و هزینه بالایی در بر دارد. کارآمدترین ایده این است که رنگ ملایم ترو البته شادی را انتخاب کنید تا برای مدت طولانی نیازی به رنگ کردن مجدد اتاق نداشته باشید.

انتخاب صحیح رنگ ها در دکوراسیون

دکوراسیون اتاق نوزاد ساده

وقتی در مورد طراحی اتاق نوزاد صحبت می کنیم کم زیاد است! با ساده طراحی کردن بخش ها و بسنده کردن به حداقل اسباب و اثاثیه فضای بازتری ایجاد خواهید کرد. که هم برای خودتان لذت بخش تر است و هم در ماههای بعدی که کودک قادر به نشستن و بازی کردن کردن است محیط بازی بیشتری در اختیار خواهد داشت.

دکوراسیون سقف اتاق نوزاد

نوزادان زمان زیادی به پشت دراز کشیده اند و ناخودآگاه به سقف خیره می شوند. بنابراین دکوراسیون سقف برای اتاق نوزادان حائز اهمیت است. توصیه می شود از کاغذ دیواری های سقفی استفاده کنید و در کنار آن انواع آویزها و لوسترهای کودکانه برای تزئین سقف استفاده کنید. به یاد داشته باشید استفاده از کاغذ دیواری پی وی سی به دلیل سمی بودن می تواند برای نوزادان مضر باشد.

تزئین سقف اتاق نوزاد

مشاوره جهت دکوراسیون اتاق نوزاد

حمع بندی: طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، از این رو که باید هم برای والدین کارآمد باشد و هم برای کودک لذت بخش. اما از آنجائیکه تجربه در این امر حرف اول را می زند چیدن سیسمونی و دکور اتاق نوزاد برای والدینی که بتازگی صاحب فرزند شده اند سخت به نظر می رسد. اما در این راهنما با گام هایی آشنا شدیم که تکلیف را در بسیاری از مواقع روشن می کند.

در این راهنما یاد گرفتیم که در چیدن اتاق کودک اصل بر سادگی و استفاده از عناصر الزامی ست. بنابراین تا جای ممکن از خرید لوازم غیر ضروری اجتناب کنید زیرا هم منابع مالی خود را به هدر می دهید و هم در چیدمان آنها بدلیل محدودیت فضاها به مشکل برخواهید خورد. اما این موضوع بدان معنا نیست که به طور کل از توجه به افزودن المان های دکوری خودداری کنید. انواع تابلوها، لوسترهای فانتزی و استیکرها ضمن زیبایی می توانند توجه نوزاد را به خود جلب کنند. همچنین آموختیم که برای موفقیت در این زمینه لازم است سبک خاصی را انتخاب کرده و به آن پایبند باشیم.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا