دکوراسیون

9 ایده جالب در دکوراسیون و تزیین دیوار

دکوراسیون دیوارها

9 ایده جالب در طراحی دکوراسیون داخلی که با استفاده از هنر خودتان می ‌تواند منزل‌تان را به زیبایی طراحی و تزیین کنید. حتما نباید ایده ‌ها برای شما هزینه به بار بیاورند. ایده جالب در طراحی دکوراسیون داخلی غالبا در دسترس ترین ایده ‌های ممکن است که با وسایل موجود و در دسترس‌تان به راحتی قابل اجرا هستند. توصیه می ‌کنیم این 9 ایده متفاوت و منحصر به فرد را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

از تکه های اضافه کاغذ دیواری استفاده کنید

حتما نباید کل دیوارهای خانه را با کاغذ دیواری طراحی کنید. اگر چند متر کاغذ دیواری در خانه تان باقی مانده است به راحتی می ‌توانید قاب روی دیوار را با آن دیوارپوش و تزیین کنید. همان طور که بارها در مقالات پیشین گفته بودیم برای اینکه بهتر در قسمت ‌هایی از منزل‌تان جلوه ایجاد کنید و توجه دیگران را جلب کنید، کافی است که از کاغذ دیواری تیره و یا با طرح شلوغ ایجاد کنید. حالا هر طرح و رنگی که مد نظرتان باشد به راحتی می ‌توانید این کار را انجام دهید.

اگر بر روی دیوارهای شما قاب‌ های گچ بری شده نیست می ‌توانید تنها روی تکه ‌ای از دیوار یا هر قسمتی که از نظر شما بهتر است کاغذ دیواری را نصب کنید. اگر به تصویر پایین دقت کنید متوجه می‌ شوید که دقیقا پشت صندلی یا نیمکت را از سقف تا لب قرنیز با کاغذ دیواری طراحی کرده اند. رنگ زرد کوسن با رنگ زرد موجود در کاغذ دیواری با هم چقدر خوب ست شده ‌اند. استفاده از این روش یک تحول خوب و منحصر به فرد، در سبک دکوراسیون منزل را ایجاد می‌ کند. حتما نباید به دنبال ایده ‌های پرهزینه در طراحی منزل باشید. اگر می ‌خواهید منزل‌تان را تغییر دهید، حتما نباید کل دیوارها را کاغذ دیواری کنید. گاهی با 3 متر کاغذ دیواری کارهای بی نظیری را می‌ توانید انجام دهید، به طوری که نهایت باز بودن دید هنری شما را در طراحی دکوراسیون نشان می ‌دهد.

یک کار متفاوت دیگری که می ‌توانید با کاغذ دیواری انجام دهید این است که با آن به راحتی می ‌توانید، چند تابلو با طرح و رنگ‌های منحصر به فرد بسازید، و بر روی دیوارهای ساده خانه که خالی مانده است، نصب کنید. چند تکه کاغذ دیواری در طرح و رنگ‌ های مختلف کفایت می‌ کند. این کار هزینه چندانی برای‌تان نخواهد داشت. برای این کار می ‌توانید از تکه ‌های کاغذ دیواری موجود در منزل‌تان استفاده کنید و یا از فروشگاه‌ های طراحی دکوراسیون تهیه کنید. معمولا کاغذ دیواری با طرح بته جقه و طرح‌ های هندسی بیشتر از سایر طرح ‌ها موجود نظر دیگران را جلب می ‌کنند.

پارچه و قالیچه های تزیینی بر روی دیوار نصب کنید

اگر کاغذ دیواری در اختیار ندارید می ‌توانید از خرد پارچه ‌های موجود در خانه استفاده کنید. پارچه‌ هایی که دارای طرح‌ های پر زرق و برق هستند و دوخته ‌های خاصی روی آنها زده شده را می‌ توانید به شکل خلاقانه ‌ای در کنار هم بدوزید. البته باید این را در نظر داشته باشید که برای کدام قسمت از خانه و برای چه محلی در نظر دارید بدوزید. اگر از اینکه دیواری روبه روی شما تیره است خسته شده ‌اید، می ‌توانید از تکه پارچه ‌های رنگ روشن برای دیواری که روبه رو تان است استفاده کنید. اگر به تصویر پایین دقت کنید متوجه می ‌شوید که همه دیوارهای اتاق با کاغذ دیواری تیره دیوارپوش شده است. اما برای کاستن از حس تیرگی زیاد بر فضای اتاق و ایجاد تعادل بیشتر تکه ‌های پارچه را به هم دوخته و بر روی قسمت‌ هایی از آن پولک دوزی کرده‌ اند و آن را همچون تابلو فرشی به دیوار نصب کرده‌ اند.

دقیقا با همان روشی که می ‌توانید با استفاده از کاغذ دیواری تابلو های تزیین طراحی کنید، چنین کاری را هم می ‌توانید با تکه‌ های پارچه انجام دهید. البته اگر پارچه‌ هایی شیک با طرح پوست حیوانات را در منزل دارید، به راحتی می ‌توانید چند تابلو تزیینی شیک برای اتاق نشیمن‌تان طراحی کنید. حتی برای این کار می ‌توانید از هنرهای دست دوزی‌تان بر روی پارچه برای زیباتر شدن تابلوهای دست ساز بهره ببرید.

کاشی و آجر های سفالی

اگر قسمت ‌هایی از منزل‌تان با آجرهای دکوراتیو طراحی شده است، می‌ توانید از کاشی و آجرهای سفالی استفاده کنید. حسن این کار در این است که مثل قاب عکس بر روی دیوار نصب می ‌کنید و سپس در صورت تغییر نظر می ‌توانید آنها را بردارید و از قاب عکس و تابلوهای تزیینی استفاده کنید، یا هر نوع اشیا تزیینی دیگری که مد نظرتان باشد را در آنجا قرار دهید و به دیوارهای ساده و خالی جلوه دهید.

کارت پستال

یک روش جذاب و کاملا متفاوت نسبت به سایر روش ‌های گفته شده این است که دیوار اتاق نشیمن و اتاق خواب ساده خود را با استفاده از کارت پستال ‌های یادگاری که در این چند سال جمع کرده‌ اید، تزیین کنید. می ‌توانید کارت پستال‌ ها را درون قاب‌های یک شکل بگذارید و در کنار هم نصب کنید یا با چسب‌ های مناسب به جای استفاده از میخ به دیوار بچسبانید.

حتما بخوانید: ایده های تصویری برای دکوراسیون منزل

عکس های سیاه و سفید

اگر دیوارهای اتاق خواب‌تان سفید مایل به طوسی است، و همه رنگ ‌های موجود در آن خلاصه به رنگ‌ های خنثی چون سیاه و کرم قهوه ‌ای است، توصیه می ‌کنیم، با استفاده از عکس ‌های سیاه و سفید دیوارهای ساده بالا سر تخت خواب‌تان را طراحی و تزیین کنید. اگر به تصویر پایین دقت کنید می ‌بینید که کوسن‌ های طرح دار با رنگ سفید و مشکی با عکس ‌های سیاه و سفید چقدر خوب ست شده ‌اند و هم خوانی دارند، و حتی صندلی مشکی کنار پنجره خود را با این هماهنگی جور کرده است.

از تصاویر تقویم های قدیمی یک تابلو بسازید

حتما برای شما هم پیش آمده که در پایان هر سال دوست ندارید تقویم آن سال را به خاطر تصاویر زیبایی که دارد دور بی‌اندازید. اگر شما هم در گروه افرادی هستید که عادت دارند عکس ‌های این تقویم ‌ها را جدا کنند و نگهدارند ولی نمی ‌دانند چگونه از آنها استفاده کنند، توصیه ‌ می کنیم با در کنار هم قرار دادن آنها یک تابلو تزیینی برای منزل خود درست کنید. بهترین کار این است که عکس‌ های مشابه و نزدیک بهم را در یک تابلو قرار دهید تا به جذابیت آن افزوده باشید.

از هنر کودکتان کمک بگیرید

بچه‌ ها بعد از اینکه با رنگ‌ ها آشنا می ‌شوند بیشتر به جای اینکه دوست داشته باشند بر روی کاغذ نقاشی کنند دلشان می‌ خواهد هنرشان را بر روی جایی مثل دیوار به نمایش بگذارند. اگر شما هم برای سالم ماندن دیوارهای خانه از پایین تا کمر دیوار را با کاغذهای سفید پوشانده ‌اید، توصیه ما به شما این است که بعد از خراب کاری‌ ها و نقاشی ‌های کودک دلبندتان آنها را دور نیندازید. بررسی کنید ببینید کدام قسمت ‌های نقاشی آنها چیزی شبیه به آثار هنری است و از آنها تابلو درست کنید و بر روی دیوار اتاق خوابش نصب کنید و یا حتی بر روی دیوار اتاق نشیمن، با چنین کاری خانه ‌ای متفاوت را می‌ سازید که به تقویت حس اعتماد به نفس کودک‌تان کمک زیادی می‌ کند.

از لباس های سنتی شهرتان استفاده کنید

حتما بارها برای تان پیش آمده است که وقتی در خانه ‌های تاریخی و قدیمی و موزهای بزرگ راه می ‌رفتید، لباس‌ های سنتی و قدیمی را می ‌دید که مثل تابلو بر روی دیوار نصب شده و یا در گوشه ‌ای گذاشته ‌اند. حتی ممکن است نماهایی از خانه ‌های قدیمی به قدری توجه شما را جلب کرده باشد که دوست داشته باشید خانه خود را شبیه به آنها طراحی کنید، در چنین شرایطی می‌ توانید از لباس‌های محلی شهر و دیار خود که قدیمی شده ‌اند برای این کار استفاده کنید. اگر لباسی سنتی دارید که قدیمی شده و دیگر قابل استفاده نیست ولی دلتان نمی ‌آید آن را کنار بگذارید با استفاده از قاب و شیشه آن را بر روی دیوار بچسبانید. حالا اگر از چند تکه ظرف و ظروف قدیمی هم در تزیین آن اتاق استفاده کنید دیگر این اتاق از منزل‌تان دست کمی از موزه‌ های تاریخی نخواهد داشت.

بالا سر تخت خود را با قاب عکس تزیین کنید

استفاده از قاب عکس ‌ها و تابلوهای تزیینی و حتی لوح ‌های تقدیری که به مرور کسب کرده‌ اید، یکی از عناصر الهام بخش و انرژی دهنده برای طراحی بالا سر تخت خواب به شما می ‌رود. هر روز صبح وقتی چشمان خود را باز می‌ کنید و خمیازه ‌ای عمیق می‌ کشید و دست خود را بالا می ‌آورید و ناخواسته به یکی از قاب‌ های بالا سر تخت‌تان می‌ خورد شما را قطعا یاد یکی از علایقتان می ‌اندازد. پس حتما سعی کنید محیط خواب‌تان را با آرزوهای خود تزیین کنید. عکس کسی را که دوستش دارید یا جمله ‌های انرژی بخشی که به شما روحیه می ‌دهد را آنجا بگذارید. حتی می ‌توانید به صورت دوره ‌ای به شکل‌ های مختلف سبک طراحی دیوار پشت تخت خواب را تغییر دهید.

تابلوی بالای تخت

جمع بندی: این 9 ایده جالب در طراحی دکوراسیون داخلی تقریبا هیچ هزینه ‌ای برای شما به دنبال ندارد. ایده‌ ها را با کمترین هزینه و با صرف خلاقیت خود به اوج خودش برسانید. ایده‌ ها، ساده‌ترین چیزها خودشان را پنهان می‌ کنند. برای پیدا کردن ایده جالب در طراحی دکوراسیون داخلی اول از همه منزل را خوب تمیز کنید و خرتوپرت ها را بیرون بریزید، شاید چیزی هست که از آن بی خبر هستید، ببیند کدام یک از آنها برای طراحی دکوراسیون به کارتان می ‌آیند. شاید با کمی تاریک کردن فضای اتاق و روشن کردن چند شمع ساده، فضایی عاشقانه را برای خود و خانواده‌تان ترتیب دهید. متفاوت ببینید و متفاوت عمل کنید تا ایده ‌ها را پیدا کنید.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. با توجه به چیزی که در این جا گفته شده من یه دکوراتور آماتور ولی حرفه ای هستم که از ساده ترین چیزها داره به نحوه احسنت استفاده می کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا